1 Milyon Kitap projesi: 6 özel çocuk kitabı

1 Milyon Kitap projesi çocuklar ve kitaplar arasında bir bağ oluşturmak için başlatılmış bir sosyal girişim projesidir.

1 Milyon Kitap projesi Prof. Dr. Selçuk Şirin tarafından hayata geçirilmiş bir projedir. Hedef ilk 36 aylık dönemde çocuklar ile kitaplar arasında bağ kurulmasını sağlamak ve beraberinde okuma alışkanlığının temelini oluşturarak iyi bir gelişim süreci oluşturmaktır.

Not: Burada projede yer alan 6 özel çocuk kitabı ve onların oluşturulma hedefleri hakkında bilgi sahibi olabilirsin. Bu bilgiler doğrultusunda, projeye katkı sağlamadan önce tam olarak neyin hedeflendiğini daha iyi anlayabilirsin.

1. İlk Kitabım

1 milyon kitap ilk kitabım“İlk Kitabım” ismini taşıyan bu eser adından anlaşılabileceği üzere serinin ilk kitabıdır. Aslında kitap kendi kendini anlatan bir yapıdadır. Bebeklerin hayatlarının ilk anlarında siyah ve beyaz renkleri daha ayırt edebileceği gerçeğinden yola çıkılarak oluşturulmuştur.

Siyah ve beyaz renkler üzerinde biraz duralım istiyorum. Bu yaklaşımı etkili ve geçerli kılan birçok farklı neden vardır. Bebeklere hayatlarının ilk anlarında karmaşık renkler yerine birbirinin zıttı (kontrast) renkler göstermek önemlidir:

  • Koyu siyah ve beyaz görüntüler, optik sinirlerinin gelişimini teşvik eder ve bebeklere aşırı uyarılma olmadan gelişim imkanı sunar.
  • Siyah ve beyaz renkli nesneler gözlerin ve beynin düzgün çalışıp koordine edilmesi konusunda destekleyici bir rol üstlenirler.
  • Farklı görüntüler, farklı dokular ve farklı desenler ile etkileşim, bebeklerin öğrenme ve odaklanma becerilerini artırır.

2. Elma

“Elma” serinin ikinci eseridir. Bebeklerin ilk aylardan itibaren karşılıklı etkileşime hazır olmaları üzerine oluşturulmuş bir kitaptır. Kitabın amacı mimikler yoluyla bebeklerle diyaloğu zenginleştirmektir. Kısa sorulardan oluşan kitap, bebeklere kendi seslerini çıkarma konusunda destek olur.

Bebeklerin dil gelişimi, etraflarında konuşulan dillerden güçlü bir şekilde etkilenir. Bebekler dile ne kadar çok maruz kalırlarsa iletişim becerilerini geliştirmek için bir o kadar fazla fırsat olur. Bu nedenle onlarla düzenli olarak etkileşimde bulunmak gerekir.

  • Bebekler sesleri taklit ederek, resimleri tanıyarak ve kelimeleri öğrenerek dil becerilerini geliştirirler.
  • Bebekler genellikle sesleri taklit etmeye çalıştıklarında iletişim kurmak için ilk anlamlı adımlarını atmış olurlar.
  • Elma kitabındaki gibi çeşitli görüntülerle, seslerle ve kelimelerle ona yaklaşmak bebeğin gelişimi için paha biçilemez bir anlayıştır.

3. Ay Dede

1 milyon kitap ay dede“Ay Dede” serinin üçüncü eseridir ve iki yaşına girmiş olan bebekler için ideal bir eserdir. Bebekler iki yaşından itibaren odaklanma becerilerini kullanarak sayfa takibi yapmaya başlarlar. Bu kitabın amacı ise bebeğin sayfalar arasında gezerek sürekliliği fark etmesini sağlamaktır.

Bebekler hayatlarının ilk 4 ayı içerisinde hareket eden nesneleri takip etmeye başlarlar. Bununla birlikte 4-8 ay içerisinde göz hareketleriyle koordinasyon becerilerini geliştirirler. Bu aşamadan sonra onların koordinasyon ve odaklanma becerilerine katkı sağlamak gerekir.

  • Onların farklı boyutta nesneler ve metinlerle etkileşim kurmasını sağlamalısın.
  • Bebeklere tarama ve araştırma konusunda özgürlük tanımak gereklidir.
  • Ay Dede gibi kitaplardan yararlanarak anlamsal sürekliliği fark etmelerini sağlayıp odaklanma becerilerini geliştirmelerine destek olmak önemlidir.

4. Günaydın

1 milyon kitap günaydın“Günaydın” serinin dördüncü eseridir. Doğruyu söylemek gerekirse “Ay Dede” kitabının açmış olduğu yoldan ilerleyen ve odaklanma becerilerini geliştirmek için yarım kalan işi tamamlayan bir eserdir. Kitap çocukların metin ile görsel arasındaki bağ kurmalarını sağlamak için oluşturulmuştur.

Çocuğun iki yaşına girdiyse artık kitapları daha iyi anlamaya başlayacaktır. Görseller ile metin arasında bağ kurabilecektir. Tabi bu arada aynı kitabı ona tekrar tekrar okuman gerekebilir. Günaydın bu açıdan önemli bir kitaptır.

5. Renkli Ninniler

1 milyon kitap renkli ninniler“Renkli Ninniler” serinin beşinci eseridir. Doğrudan 2-3 yaş aralığındaki çocukları hedef alır. En önemlisi karma bir kitaptır. İçerisinde özenle seçilmiş tablolar ve aynı zamanda maniler ile ninniler yer alır. Her birisi özenle eşleştirilmiştir.

Burada amaç çocuğun hayal gücünü zenginleştirmektir. Hem görseller hem ninniler veya maniler yoluyla çocuğun zihninde yeni ufuklar açmak hedeflenir. Renkli Ninniler kitabı çocukların tekrar tekrar göz atmak isteyeceği eserlerden biri olacaktır.

6. Hoş Geldin

1 milyon kitap hoş geldin“Hoş Geldin” serinin son kitabıdır. Doğrudan 3 yaş ve üzeri çocuklar için oluşturulmuş bir eserdir. Çocuklar 3 yaşlarına geldiklerinde neden sonuç ilişkisi oluşturma becerisini geliştirmiş olurlar. Bu kitap onların becerilerini çok daha iyi seviyeye getirmeyi amaçlar.

Hikayelerde neden sonuç ilişkilerini aramalarını sağlamak, problem çözme ve akıl yürütme açısından kendilerini geliştirme konusunda çocuklara yardımcı olur. Çocuğun ufkunu genişletme ve yaratıcılık becerilerini geliştirme konusunda Hoş Geldin kitabı iyi bir ilk adım olacaktır.

1 Milyon Kitap projesi çok önemli bir proje. Elimden geldiğince edindiğim bilgiler doğrultusunda kitaplardan ve projeden bahsetmeye çalıştım. Umut ediyorum eksik veya yanlış bir şey söylememişimdir. Uzun lafın kısası, çocukların gelişimine kitaplarla destek olunmalı.

Not: Bir kitap projen varsa ve tanıtımını yapmak istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden bana ulaşabilirsin. Proje anlamlı geldiği sürece elimden geldiğince destek olmaya çalışacağımdan kuşkun olmasın.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

2 Comments

  1. Kitaplarınızı okumayı dört gözle bekliyoruz kızımla.

Leave a Reply