2019 yılında film olacak 19 kitap

2019 yılında film olacak kitaplar popüler romanların ve klasiklerin uyarlamasıdır. Filmlere gitmeden hazır olmak için hemen okumaya başlayın.

Bir kitap aşığı her zaman filmi olacak kitaplara merak duymalıdır. Bu yıl içerisinde beyaz perdeye gelecek olan pek çok film kitaplardan uyarlanmış olacak. Şimdiden hazırlıklarını yaparsan filmlerden ekstra keyif alabilirsin. Hatta bazen kitap ve film kıyaslaması dahi yapabilirsin.

Sadık Dostum

a dog's way home w. bruce cameronW. Bruce Cameron‘un ilk kez 2017 yılında yayınlanmış bu eseri macera romanı olma özelliğine sahiptir. Sevimli bir köpek yavrusu terk edilmiş bir binadan Lucas Ray’ın kollarına düşer. Lucas Ray’ın onu eve götürme ihtimali yoktur. Çünkü apartman sakinleri apartmanda köpek istemezler.

Bella artık Lucas Ray’ın en yakın dostudur. Günün birinde Bella ile yolları ayrılır. Çünkü isteksiz bile olsa Bella’yı bakım evine göndermek zorunda kalır. Ancak Bella’nın orada kalmaya niyeti yoktur. Kaçıp evine doğru yola çıkar. Önünde tehlikelerle dolu 6 kilometrelik bir yol vardır.

The Rhythm Section

the rhythm section mark burnellMark Burnell‘in ilk kez 2011 yılında yayınlanmış bu eseri gerilim romanı olma özelliğine sahiptir. Stephanie Patrick’in dünyası bir uçak kazası ile darmadağın olur. İçinden çıkılması zor bir sarmala düştüğünde kazaya neden olanın bir bomba olduğunu öğrenir.

Bunu öğrenir öğrenmez ardından yaşanan cinayet ile hayatı çok daha karmaşık bir hale gelir. O dakikadan sonra kendine bir rol biçer ve ailesini öldürenlerden sorumlu olanların peşine düşer. Bu zorlu yolculuğunda kendisi olmayı bırakıp kılıktan kılığa girmek zorundadır.

Umut Bıçağı

umut bıçağı patrick nessPatrick Ness‘in ilk kez 2008 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı olma özelliğine sahiptir. Herkesin kendi halinde yaşadığı bir gezegen bir virüs tarafından yaşanılamaz hale gelir. Bu virüs sebebiyle insanlar birbirinin düşüncelerinden parçalar görmeye başlarlar.

Todd, Viola ile karşılaştığı zaman çok önemli bir şey öğrenir. Virüs onun yanında etkisiz hale gelir. İlk karşılaşmalarında büyük bir maceranın içine çekildiklerini fark edemezler. Tehlikeli macera çoktan başlamıştır. Kaçış için çok fazla şans yoktur ama ikili bir şekilde kaçmak zorundadır.

Sonra

sonra rhidian brookRhidian Brook‘un ilk kez 2013 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman olma özelliğine sahiptir. Büyük bir savaştan sonra Almanya yaralarını sarmak için uğraşır. Hamburg şehrinin yeniden inşasıyla görevli olan ekipte bulunan Rachael Morgan ve eşi artık burada yaşayacaktır.

Bu ikili yaşayacakları evi bir dul ve onun problemli kızı ile paylaşacaklardır. Savaşın getirdiği yıkım ve trajedi kendisini göstermeye başladığında her şey çok daha zor olur. Tüm duygular iç içe girdiğinde hemen hemen her şey iç içe girecektir.

Where’d You Go, Bernadette

where'd you go bernadette maria sempleMaria Semple‘ın ilk kez 2012 yılında yayınlanmış bu eseri gizem romanı olma özelliğine sahiptir. Mimar Bernadette Fox ailesiyle birlikte Antarktika’ya doğru yolculuğa çıkarlar. Mükemmel bir gezinin onları beklediği aşikardır.

Tüm plan program hazır olduğu halde Bernadette Fox esrarengiz bir biçimde ortadan kaybolur. Henüz 15 yaşında olan kızı annesini bulmak için son derece kararıdır. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar araştırmaya ve incelemeye başlar. Sonunda buldukları onu bambaşka bir noktaya götürür.

Five Feet Apart

five feet apart rachael lippincottRachael Lippincott‘un ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri romantik roman olma özelliğine sahiptir. Henüz 17 yaşında genç bir kız olan Stella Grant bilgisayara bağlı yaşamak zorundadır. Sürekli hastaneye gidip gelir ama günün birinde Will Newman ile tanışma fırsatı bulur.

Will Newman farklı bir hastalığa sahiptir. Her ne kadar ikili birbirine yakınlaşmaya başlasa bile hastalıkları nedeniyle birbirinden uzaklaşmak zorunda kalırlar. Ancak bu uzaklaşmaya Will Newman’ın bir itirazı vardır. Hayatını tehlikeye atma pahasına tedaviye karşı koymaya başlar.

The Good Shepherd

the good shepherd cecil scott foresterCecil Scott Forester‘ın ilk kez 1955 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman olma özelliğine sahiptir. II. Dünya Savaşı yıllarının en kritik günlerinden biridir. Kuzey Atlantik büyük bir denizaltı istilasıyla karşı karşıyadır.

ABD donanmasına ait bir destroyer denizaltı istilasının arasından sıyrılıp geçmek zorundadır. Kaptan Krause’nin önünde geçirilmesi zor bir 48 saat vardır. Greyhound adını taşıyan destroyer türü geminin ve mürettebatının kaderi onun ellerindedir.

The Best of Enemies

the best of enemies osha gray davidsonOsha Gray Davidson‘ın ilk kez 1996 yılında yayınlanmış bu eseri biyografik roman olma özelliğine sahiptir. Ann Atwater sözünü kimseden sakınmayan bir insan hakları savunucusudur. Yolu bir topluluk zirvesine başkanlık etmek zorunda kalan Ku Klux Klan lideri C. P. Ellis ile kesişir.

Durham ırkçılık problemiyle karşı karşıyadır. Kentte toplumsal olarak her şey tek tek değişmeye başlar. Tamamen zıt kutuplarda yer alan ikili kendi yaşadıkları bölge için bir araya gelmek zorundadır. Bu birliktelik hemen hemen hayatlarındaki her şeyin değişmesine neden olur.

Hayvan Mezarlığı

hayvan mezarlığı stephen kingStephen King‘in ilk kez 1983 yılında yayınlanmış bu eseri korku romanı olma özelliğine sahiptir. Louis Creed eşi Rachel, çocukları ve kedisiyle birlikte Chicago’dan Ludlow’a taşınır. Evlerinin yakınında ölen kedi ve köpekleri için ayin yapan çocuklarla karşılaşırlar.

Ailenin kedisi vefat ettiğinde Louis Creed onu tıpkı yerli çocukların yaptığı gibi gömmek ister. Ancak bu görüldüğü gibi olan bir iş değildir. Gizemli hayvan mezarlığı ailenin kabusu olur. Hatta ailedeki herkes ölümün çok daha iyi bir fikir olduğuna inanmaya başlar.

After

after anna toddAnna Todd‘un ilk kez 2014 yılında yayınlanmış bu eseri romantik roman olma özelliğine sahiptir. Tessa Young üniversitenin ilk dönemindedir ve son derece mutlu bir hayata sahiptir. Üniversiteye adaptasyon konusunda herhangi bir sorun yaşamaz ve çok rahat bir hayat sürmeye devam eder.

Mutlu hayatının bir parçası olan sevgilisi ve ailesi ile ilişkileri Hardin Scott adındaki genç bir adamla tanışınca hepten değişmeye başlar. Bu gizemli adam Tessa Young’ın hayatına tamamıyla dahil olur. Tessa Young için eski günler artık geride kalmıştır.

Güneş de Bir Yıldızdır

güneş de bir yıldızdır nicola yoonNicola Yoon‘un ilk kez 2016 yılında yayınlanmış bu eseri romantik roman olma özelliğine sahiptir. Natasha Kingsley tüm hayatını New York şehrine göre düzenlemiş genç bir kadındır. Bir gün ailesi ile birlikte sınır dışı edildiklerinde ise hayatının şokunu yaşar.

Önünde sadece bir gün vardır. Bir gün içerisinde haklarında çıkan bu kararın değiştirilmesi için çaba göstermelidir. Bu çabaları sırasında tanıştığı Daniel Bae ile çok yakın olmalarına rağmen gelecekleri sadece önlerindeki bir güne bağlıdır.

Artemis Fowl

artemis fowl eoin colferEoin Colfer‘ın ilk kez 2001 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman olma özelliğine sahiptir. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük suç dehası babasının aniden ortadan kaybolması ile harekete geçer. Önünde onu bekleyen amansız bir macera vardır.

Artemis Fowl gizli bir peri ırkıyla girdiği mücadeleyi kazanmak için gücünü ve kurnazlığını kullanmak zorundadır. Ancak her şey onun düşündüğü kadar kolay olmaz. Oyunu kuralına göre oynamak istese bile planlarında ufak değişiklikler yapması gerekir.

Penceredeki Kadın

penceredeki kadın a. j. finnA. J. Finn‘in ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri gizem romanı olma özelliğine sahiptir. Anna Fox kendisini eve kapatmıştır. Asla ama asla dışarı çıkmayı düşünmez. Tüm zamanınında evde içerek, film izleyerek ve komşularını dikizleyerek geçiren biridir.

Anna Fox’un bu sıradan gibi gözüken hayatı Russell ailesinin taşınmasıyla farklılaşmaya başlar. Tam karşısında oturan Russell ailesi onun hayalindeki aileyi temsil eder. Ancak dikizlediği günlerden birinde beklenmedik bir olay olur ve hiç görmemesi gereken bir şeyi görür.

Saka Kuşu

saka kuşu donna tarttDonna Tartt‘ın ilk kez 2013 yılında yayınlanmış bu eseri modern roman olma özelliğine sahiptir. Theodore Decker yaşanan büyük bir patlamanın ardından mucizevi bir şekilde hayatta kalır. Artık New York’ta tek başına kalmıştır. Hayata karşı tek başına mücadele etmek zorundadır.

Yaşı ilerledikçe hayatın çok daha farklı olduğunu görmeye başlar. Önce aşkı bulur ama ona ulaşması için çok kırılgan bir yoldan geçmesi gerekir. Bu kırılgan yoldan geçiş hayatın tüm renklerini sorgulatmaya başlar. Artık hayatın en önemli sırları keşfedilmelidir.

The Good Liar

the good liar nicholas searleNicholas Searle‘ın ilk kez 2016 yılında yayınlanmış bu eseri gizem romanı olma özelliğine sahiptir. Roy Courtnay’in son numarası her şeyi eline yüzüne bulaştırması anlamına gelir. Betty McLeish ile tanıştığında ona ilgi duymak planları arasında yoktur.

Betty McLeish ona evini açtığında kendisini içinden çıkılmayacak kadar tehlikeli bir durumda bulur. Çok basit bir üçkağıt numarası sarmala dönüşerek Roy Courtnay’in hayatını ele geçirir. Bu esaretten kurtulabilmesi için söz konusu sarmalı çözmesi şarttır.

Vahşetin Çağrısı

vahşetin çağrısı jack londonJack London‘ın ilk kez 1903 yılında yayınlanmış bu romanı macera romanı olma özelliğine sahiptir. Buck tacirlere satılacağının farkında olmayan bir köpektir. Hayatını kızak çekerek geçirmek zorunda kalır. Arkadaşlarıyla birlikte yediği dayağın bedelini hayatıyla ödemek üzeredir.

John Thornton ile karşılaştığında bu zulümden kurtulmayı başarır. Onun yanında sevginin ne olduğunu öğrenir. Buck hayatta kalmayı öğrendiğinde yeniden özgür kalıp vahşi hayata dönmek ister. Önündeki en büyük engel ise vahşi yaşamın ürkütücü gerçeğidir.

Hayatın Kıyısında

hayatın kıyısında jennifer nivenJennifer Niven‘ın ilk kez 2015 yılında yayınlanmış bu romanı romantik roman olma özelliğine sahiptir. Theodore Finch ve Violet Markey ikilisinin hayat hikayeleri geçmişin darbeleriyle doludur. Birbirlerini bulduklarında ise tek yaptıkları şey birbirinin yaralarını sarmaktır.

Violet Markey’in dünyası büyüdükçe Thedore Finch’in dünyası batmaya başlar. Theodore Finch sürekli kendini öldürme düşüncesine sahiptir ama iyi bir şey olduğunda bu düşüncesi ortadan kaybolur. Violet Markey ise kız kardeşinin ölümünün ardından çektiği acılardan kaçan biridir.

Bülbül

bülbül kristin hannahKristin Hannah‘ın ilk kez 2015 yılında yayınlanmış bu romanı tarihi roman olma özelliğine sahiptir. II. Dünya Savaşı’nın ardından iki kız kardeşin hayatı darmadağındır. Vianne Mauriac eşine güle güle demek zorunda kalır. Kardeşi Isabelle Rossignol ise hayatın amacını arayışındadır.

Fransa’nın işgal altındayken Vianna Mauriac bir düşmanı evine almak zorunda kalır. Artık hayatı tamamıyla risk altındadır. Isabelle Rossignol ise özgürlük mücadelesine katılır, burada hayatının aşkını bulur ama daha sonra ihanete uğrar. İkisinin ortak noktası hayatlarının tehlikede olmasıdır.

A Dog’s Journey

a dog's journey w. bruce cameronW. Bruce Cameron‘un ilk kez 2012 yılında yayınlanmış bu romanı modern roman olma özelliğine sahiptir. Buddy iyi bir köpektir. Yaşanan onca olaydan sonra hayatın amacını bulmuş gibidir. Küçük bebek Clarity’e göz kulak olmak artık onun görevidir.

Buddy yeniden doğmuş gibidir. Clarity ile geçirdiği vakit onun için çok değerlidir. Ancak günün birinde beklenmedik bir ayrılık gerçekleşir. Buddy oldukça çaresizdir. Aklındaki tek şey bundan sonra Clarity’e kimin göz kulak olacağıdır.

2019 yılında filmi yapılacak olan kitaplar hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply