21. yüzyılın en iyi 10 romanı

İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılın en iyi kitaplarını yakından görmek gerek. Yazıldığı günden itibaren çok sevilen romanlarla tanışma vakti.

21. yüzyılın en iyi romanları neler öğrenmek için çok acele etmemelisin. Hala 21. yüzyılda yaşadığımızı sana hatırlatmak isterim ama şimdiden uzun yıllar listelerde kendisine yer bulacak eserlerin yazıldığını kabul etmek gerek.

Rüzgarın Adı

rüzgarın adı patrick rothfussRüzgarın Adı ilgi çekici hikayesiyle en iyi epik fantastik kitaplar arasında yer alan bir romandır. Gerçekçi olmak gerekirse nefret edilen bir büyücünün kendi başına efsane olma çabasını anlatır. Herkes ondan nefret etmesine rağmen yaşadığı yerin en iyi büyü okuluna girmeyi başarması her şeyin seyrini değiştirir.

İlk kez 2007 yılında yayınlanmış olan bu epik fantastik roman maceralarla doludur. Sürekli olarak beklenmedik gelişmelerin ortaya çıkması kitabın en alışılır özelliklerinden birisidir. Epik fantastik roman denildiğinde akıllara ilk gelen eser olması onu aynı zamanda 21. yüzyılın en kaliteli romanlarından birisi yapmaktadır.

Yardımcı

yardımcı kathryn stockettYardımcı en dikkat çekici tarihsel romanlar arasında yer alan bir eserdir. Birbirinden bağımsız gibi görünen üç kadının yolları beklenmedik bir noktada kesişir. Bu üç kadının amacı yaşadıkları kasabayı, kendilerini ve diğer kadınları değiştirmektir.

İlk kez 2009 yılında yayınlanmış olan bu tarihsel roman aynı zamanda filme uyarlanmıştır. Güçlü karakterlerden oluşan bir hikayeye sahip olması onu okunabilir kılan en önemli niteliklerden birisidir. Tarihsel roman denildiğinde akıllara ilk gelen eserlerden olduğundan bu kitap aynı zamanda 21. yüzyılın en kaliteli romanları arasında yer alır.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

harry potter ve zümrüdüanka yoldaşlığı j. k. rowlingHarry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı unutulmaması gereken fantastik roman serisinin beşinci kitabıdır. Harry Potter’ın Hoghwart Büyücülük Okulu’nda beşinci yılında yaşadıklarını anlatır. Koridorun sonundaki o kapı genç kahramanımızın hayallerini zorlarken yeni bir maceranın gelişini belli eder. Kahramanımız bu macera dizisinde en yakınındaki dostlarının güçlerini, düşmanlarının zorluğunu ve fedakarlığın önemini anlayacaktır.

İlk kez 2003 yılında yayınlanmış olan bu fantastik roman serinin en dikkat çekici kitaplarından birisidir. Seriyi hızlandıran ve takipçilerini bir o kadar yeni beklentiler içerisine soktuğundan seride hep ayrı tutulmaktadır. Bu kitabın Harry Potter serisinin 21. yüzyılda yazılmış ilk parçası olduğunu ise unutmamak gerekir.

Oğullar ve Rencide Ruhlar

oğullar ve rencide ruhlar alper canıgüzOğullar ve Rencide Ruhları psikolojik gerilim romanı denildiğinde akıllara gelen yerli edebiyat eserlerinden birisidir. Hızlıca yaşlanmaya devam eden bir çocuğun kaçış yolunu bulması en büyük arzusu olsa bile kendisini hayatın akışına bırakmaktan çekinmemektedir. Yaşıtlarından daha zeki biri olması iyi bir şeymiş gibi görünmekle birlikte onun başına yeteri kadar çorap örecektir.

İlk kez 2004 yılında yayınlanmış olan bu psikolojik romanı bir çocuk kahramana sahiptir. Hiç kimsenin yapamadığını yapabilme fırsatını en iyi şekilde kullanan bu ufak dedektif maceradan kaçınmadan hayatını sürdürmeyi kafasına koymuştur. 21. yüzyılda yazılmış en iyi yerli romanlar arasına rahatlıkla girebilecek olan bu kitabı herkesin okumasını öneririm.

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

bir deliler evinin yanlış anlatılan kısa tarihi ayfer tunçBir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi kültürel roman denildiği zaman akıllara gelen yerli edebiyat eserleri arasında yer alır. Zamandan bağımsız olarak pek çok farklı insanın üzerinden anlattığı hikayesinde ortak bir nokta bulmak ancak kitabın sonuna gelince mümkün olabilmektedir. Bu eser, geçmişte yaşanmış olan dönüm noktalarına hafif bir biçimde ışık tutarak ilerleyen hikayesiyle okuyucusuna geçmişi de sorgulama fırsatı sunmayı istemektedir.

İlk kez 2009 yılında yayınlanmış olan bu kültürel roman okuyucusunun aklını başından alabilen türdedir. Yapısı karmaşık olmasa bile tarihler arasında geçiş yapması adeta iyi anlamda okuyucusunun başını döndürmektedir. 21. yüzyılda yazılmış en iyi yerli romanlardan birisi olan bu eseri okurken aynı zamanda yaşanmış olayları sorgulamayı alışkanlık haline getirebilirsin.

Kitap Hırsızı

kitap hırsızı markus zusakKitap Hırsızı yakın tarihte yazılmış olan en iyi tarihsel romanlardan birisidir. Her ne kadar hayatın çetin mücadelelerine hazır olmasa bile bu mücadelelerle yüzleşmek zorunda kalan bir kızın hayatını konu alır. Etrafında olup bitenlerden habersiz olmasa bile karşılaştığı zorluklarla mücadele etmek çok kolay olmayacaktır.

İlk kez 2005 yılında yayınlanmış olan bu tarihsel romanın en belirgin özelliği dramatik hikayesidir. Okunması çok kolay olmayan bir eser olması önemli bir dezavantajmış gibi görünebilir ama aksine kitaptan alınan keyfi yükseltmektedir. 21. yüzyılda yazılmış olan en etkileyici romanları okumak istiyorsan ilk olarak bu romanla başlamalısın.

Bin Muhteşem Güneş

bin muhteşem güneş khaled hosseiniBin Muhteşem Güneş modern dönemde yazılmış olan en iyi tarihsel romanlar arasında yer alır. İki kadının yaşam öyküsünden söz edilen roman aslında yazarın doğmuş olduğu toprakları anlattığı bir eseridir. Aşk, dostluk ve hasret gibi birbirinden farklı ama birbirine yakın duyguları barından hikayesi seni kısa süreli bir Afganistan yolculuğuna çıkarabilir.

İlk kez 2007 yılında yayınlanmış olan bu tarihsel roman pek de hoş karşılanmayan toprakların hikayesini anlatır. Okuyucusunu batıdan ziyade doğuya yönlendiren ve oranın resmini çizen hikayesi, toplumsal olaylara değindiği için fazlasıyla dikkat çekicidir. 21. yüzyılda yazılmış romanlara ilgin varsa göz atman gereken kitaplardan birisi kesinlikle bu eserdir.

Şimşek Hırsızı

şimşek hırsızı rick riordanŞimşek Hırsızı fantastik ve mitolojik romanlar söz konusu olduğunda akıllara gelen yapıtlardan birisidir. Yarı tanrı ve yarı insan olan bir çocuğun kendisini keşfetmesini konu alır. Maceralar, engeller ve problemlerle dolu olan bu keşif sırasında kahramanımız aynı zamanda büyük bir savaşın çıkmasına engel olmak için çaba gösterir.

İlk kez 2005 yılında yayınlanmış olan bu mitolojik roman macera ve aksiyon dolu bir hikayeye sahiptir. İnsanların ve mitolojik tanrıların etkileşim halinde olabildiği bir dünyada geçmesi ise insanın hayal gücünü zorlamasına neden olur. 21. yüzyılda yazılmış en iyi fantastik ve mitolojik roman ile tanışmak istiyorsan ilk olarak bu kitabı okumalısın.

Suskunlar

suskunlar ihsan oktay anarSuskunlar tarihi roman denildiği zaman akıllara gelen ilk yerli edebiyat eserlerinden birisidir. Birbirinden farklı kahramanları bulunan bu eser okuyucusunu uzun soluklu bir yolculuğa çıkarır. Geçmişe doğru yolculuk ederken aynı zamanda bugünden doğru geçmişi yaşayabilmek mümkündür.

İlk kez 2007 yılında yazılmış olan bu tarihsel romanın en önemli özelliği anlatılanları okuyucusuna derin bir biçimde yaşatmasıdır. Hayal gücünü harekete geçirip her yazılanı zihninde görselleştirerek bu eserden fazlasıyla keyif alabilirsin. 21. yüzyılda yazılmış en iyi yerli romanları okumak istiyorsan okuma listende bu kitaba mutlaka yer vermelisin.

Uçurtma Avcısı

uçurtma avcısı khaled hosseiniUçurtma Avcısı unutulmayacak etkilere sahip tarihsel romanlardan birisidir. Aralarında toplumsal sınıf farklılığı bulunan iki çocukluk arkadaşının hikayesini anlatır. Zengin olan anayurdundan uzaklara gitmek zorunda kalmıştır, geçmişini tamamen unutmaya çalışır ama aklından çıkmayan tek şey çocukluk arkadaşıdır.

İlk kez 2003 yılında yazılmış olan bu tarihsel romanın en belirgin niteliği bir ülkenin yıkılış hikayesini anlatıyor olmasıdır. Sadakat, dostluk ve ihanet gibi kavramları okuyucusuna ulaştırır ama aynı zamanda tarihsel pek çok gerçeği gün yüzüne çıkarır. 21. yüzyılın en etkileyici romanları arasında yer alan bu romanı vakit kaybetmeden okumanı öneririm.

21. yüzyılın en iyi romanlarından oluşan bu kitap önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply