Altın Krallar Şehri Sardes – Cem Kaya

Altın Krallar Şehri Sardes isimli eseri okumalı mı okumamalı mı? Kitapla ilgili yorumuma göz attıktan sonra buna kendin karar verebilirsin.

Altın Krallar Şehri Sardes, Lidyalıların altın çağlarının son dönemlerine denk gelen aşkı ve savaşı konu alan mitolojik romandır. Karun’un hazinesi, Büyük Sirus’un savaş becerileri, avcılıkta usta bir Saka genci, dokumacılıkta maharetli bir kız ve bilge bir ihtiyarın hayata dair öğütleri, hepsi bu kitapta yer almaktadır.

Kısaca bahsetmem gerekirse “Altın Kralları Şehri Sardes” isimli bu kitap Cem Kaya imzasını taşıyor. Tarihi roman kategorisinde yayınlanmış bir kitap. Roman, başkent Sardes’te yaşanan aşk hikayesini ve aynı zamanda güç oyunlarını konu alır.

Kitabın içeriğinde neler var?

altın krallar şehri sardes cem kayaHikaye Lidya krallarından Karun – hikayede adı Kroisos olarak geçer – ile Atinalı devlet adamı Solon arasında geçen ve tarihe not düşülmüş bir diyalogla başlar. Daha sonra hikayede sıkça adından söz edilecek olan Agaşil’in efendisi Melaptis ile yaşadıkları, özgürlük ve hayatta kalma mücadelesi anlatılır.

Daha sonra Saka kanı taşıyan avcı Targıt ve Amazon kanı taşıyan Antiope arasındaki aşk hikayesinden söz edilir. Sardes şehrinin bilge ihtiyarı Sandanis hikayenin en aklı başında kişisi olmakla beraber, hikayenin içerisinde kaderciliği simgeleyen birisidir.

Hikayede yer alan diğer karakterler hikayenin geri kalan kısmındaki güç oyunlarında yer aldığından onlardan çok fazla bahsetmeyeceğim. Sadece Pers kralı Sirus’un – hikayede adı Kyros olarak geçer – yer aldığını belirtmem yeterli olacaktır.

Zaten bunu söylemem bile biraz araştırma ile kitabın sonunu az çok tahmin etmenizi sağlayacaktır. Fakat asıl önemli olan güç oyunları sırasında yapılan entrikaların ve kitabın dokusunu taşıyan aşk hikayesinin sonucudur. Bunları göz önünde bulundurarak okumak çok daha doğru olacaktır.

Okumalı mı okumamalı mı?

Kulağıma hiç yabancı gelmemişti Sardes. Benim gibi tarih meraklısı birisinin bu şehri yakından tanıması gerekirdi ama o kadar da yakından tanımadığımı anlamadım. Daha önce ismini çok kez duyduğum kral Karun bile Kroisos olarak karşıma çıkınca onu tanımamıştım.

Kyros’un ise Sirus olduğunu anlamak çok zor değildi çünkü yaşanan savaşta bir başkasını düşünmek çok zor olurdu. Okumaya ilk başladığımda ise gerçekten bambaşka bir hikaye bekliyordum ama kısa süre sonra bir aşk hikayesinin içerisinde kendimi bulmam beni biraz şaşırttı.

Bu aşk hikayesi öyle dallandırıp budaklandıracak bir aşk hikayesi değildi ama kesinlikle saygı duyulması gereken bir aşk hikayesiydi. Beyaz bir çarşafın üzerine dökülmüş siyah mürekkebin tüm çarşafı karartması gibi kararırken Sardes şehri, aşık rolündeki tek kişi ve yaşlı ihtiyar beyaz kalmayı başarabilmişti.

Hikayede beni en çok şaşırtan Antiope olsa bile hakkını teslim etmem gereken kişi ise kesinlikle Sandanis oldu. Yaşlı ihtiyar verilmek istenen mesajı en iyi cümlelerle tasvir etmiştir. Bir kitabı okurken bu kadar duygu değişimi yaşamazdım. Altın Krallar Şehri Sardes bunu başaran kitaplardan birisi oldu.

Cem Kaya’nın Altın Krallar Şehri Sardes isimli kitabını okudun mu? Okuduysan kitapla ilgili düşüncelerini, okumadıysan kitapla ilgili sorularını yorum yaparak bana ulaştırabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply