Barış Özcan’dan yaza özel 7 kitap önerisi (2017)

Romanlardan teorik kitaplara uzanan bu kitap önerileri sayesinde çok şey öğrenebilirsin. Barış Özcan'ın önerilerinden oluşan listeye mutlaka göz atmalısın.

Barış Özcan ile henüz tanışmamış biriysen bu dijital çağda çok şey kaçırıyorsun demektir. Kendisi YouTube yayını konusunda favorilerimden birisidir. “Trendler” kısmında arada sırada yer alan dopdolu bilgi içerikli yayınların sahibidir.

Huzursuzluk

huzursuzluk zülfü livaneliSıkı bir edebiyat takipçisi bu kitap ile er ya da geç tanışır. Zülfü Livaneli yazmaktan çok anlatmayı başarabilen ender yazarlardan birisidir. Gayet bir çırpıda okunabilecek romanlara imza attığı için genelde çok sevilir. Huzursuzluk adını taşıyan bu roman işte onlardan birisidir.

Kitabın baş kahramanı İbrahim, İstanbul’dan doğduğu şehir Mardin’e geri döner. Dönüşünün hemen ardından kendisine bir amaç edinir. Henüz ölmüş ve Mardin’e geri dönüş sebebi olan arkadaşının hayatını araştırmaya koyulur. İşte onun bu macerası okurun Mardin‘i ve Ezidiler‘i daha yakından tanıma fırsatına dönüşür.

Görme Biçimleri

görme biçimleri john bergerListenin ikinci sırasında yer alan ama listenin tam anlamıyla en farklı kitabı diyebilirim. John Berger imzalı bu kitabı kim okumalı, kim okumamalı tartışmasından çok bana kalırsa kitabı neden okumalı tartışmasını ön plana çıkartmak gerekir. Kitabın anlatmak istediği en önemli şeyi, gördüklerimizi algılama eğilimlerimizi fark edebilmemiz için doğru soruyu yöneltmek gerekir.

Kitapçılarda bu kitabın çok satıldığını falan görürsen hiç şaşırma çünkü bu kitap üniversitelerin GSF-Güzel Sanatlar Fakültesi eğitim alanlarında bir ders kitabıdır. Kitabın okuyucuya en önemli etkisi ise hayatta farklı bakış açısıyla yaklaşabileceği belki binlerce veya milyonlarca unsurun, duygunun ve düşüncenin yer almasıdır. Birçok yazımda farkımda olma derim ya hep, işte bu eser onu sana kazandırabilecek güzide eserlerden birisidir.

Siddhartha

siddhartha hermain hesseVideo izlerken bu kitap hiç de yabancı gelmedi diye düşünmüştüm, yanılmamışım. Bu kitap Can Yayınları tarafından yayınlanan meşhur 24 kitaplık setin içerisinde yer almaktaydı. Kısaca belirtmem gerekirse Hermann Hesse‘nin bu romanı Budizm felsefesinde/inancında ön plana çıkan isimlerden birisi olan Guetama Siddhartha‘nın hayat hikayesini anlatır.

Bu romanı özel kılan ise anlatımındaki eşsiz niteliktir. Hermann Hesse doğu felsefesine yakınlığının avantajıyla anlatmak istediklerini doğrudan anlatmayı başarmıştır. Siddhartha’nın bitmek bilmeyen arayışlarına eşlik eden okuyucu aslında edindiği her bilgide kendisini diğerlerinden farklı görmeye başlayan birisiyle tanışır.

Zamanın Kısa Tarihi

zamanın kısa tarihi stephen hawkingBana yabancı olmayan bir başka eser daha. Hiç kuşkusuz herhangi özel bir listede bu kitabı görmeye devam edeceğimize inanıyorum. Bunun sebebi kitabın zamansız olması ve insanın merak ettiği en büyük sorulardan birisine cevaplar vermeye çalışmasıdır.

Zamanın Kısa Tarihi isimli yazıma göz atarak kitap hakkında geniş bir biçimde bilgi edinebilirsin. Özetlemem gerekirse, kitap çok fazla teknik detaya girmeden evrenin nereden geldiği, nasıl ve ne zaman ortaya çıktığı sorularına cevap vermeye çalışır. Kocaman bir evrende kendimizi tanımak isteyen okuyucuların mutlaka okuması gereken kitaplardan birisidir.

Kendime Düşünceler

kendime düşünceler marcrus aureliusKendime Düşünceler, okumak isteyip de okuyamadığım kitaplardan birisidir. Kendisi hakkında çok şey duydum ama beni cezbeden tek şey Marcus Aurelius gibi önemli bir imparator tarafından yazılmış olmasıdır. Ömrü savaşlarla dolu olan bu isim tarafından yazılmış bir kitabı pekala herkes okumak isteyebilir. Unutmayın, yaşadıkları devletlere çağ atlatmayı başarmış her devlet adamının arkasında güçlü bir inanç ve güçlü bir felsefe vardır.

Marcus Aurelius, “Düşünceleriniz ne ise hayatınız da odur, hayatınızı değiştirmek istiyorsanız hayatınızı değiştirmelisiniz.” sözünü söylerken aslında milyonlarca önderlik edecek bir felsefeyi de hayata geçirmiştir. Daha fazlasını öğrenmek isteyenlere bu kitabı şiddetle tavsiye ederim hatta en kısa sürede okusam iyi olacak sanırım.

Yazma Sanatı

yazma sanatı stephen kingİlk kez bu listede kendisine denk geldim. Okumak isterim, benim için çok iyi olur dedim ama şans bana gülmedi. Kitabı satan bir yer bulabilmek fazlasıyla zor. Kütüphanede gidip okumam gerekir. Fakat yol gösterici bir kitap olduğu için her an elimin altında bulunması benim için ziyadesiyle önemlidir. Neden yeniden baskısının yapılmadığını bilmiyorum, belki bu tür popüler listelerde kendisinden söz edildikçe yeniden basımı yapılabilir.

Stephen King adını daha önce duydun mu bilmiyorum ama illaki duymuş olmalısın. Gerilim ve gizem türlerinin en usta kalemlerinden birisidir kendisi. Onun hayal gücü kadar güçlü bir hayal gücüne sahip olabilmek belki mümkün olabilir ama zor olan onun gibi yazabilmektir. İşte yazar bu eserde onun gibi yazabilmeyi okuyucularına öğretmeyi tercih etmiştir.

Bülbülü Öldürmek

bülbülü öldürmek harper leeBen de diyordum ne eksik… Bu kitabı listede görmesem şaşardım. “Dondurma ve kaymak”, “Behzat ile Uygur”, “Ahmet Kural ile Murat Cemcir”, “Ramazan ile pide”, “simit ile çay” gibi pek çok ikili sayabilirim ya size işte kitap listesi denildiğinde konu dışı değilse bu kitap mutlaka o listede yer alır. Ben artık buna alıştım, sen de alışsan iyi edersin.

Peki neden bu kitaba olan bağımlılık? Neden bu kitap bu kadar değerli? Cevabını kitabın konusunu açıkladığım an anlayacaksın. Kitap haksız yere suçlanan bir zenciyi savunan avukatın hayat hikayesini anlatır. Aldın mı cevabını? Sanırım aldın. Kitap ırkçılık konusunda yazılmış en iyi romanlardan birisi olduğundan hemen hemen her yerde kendisinden söz ettirmektedir.

Barış Özcan’ın önerilerinden oluşan bu kitap önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply