BBC’ye göre sadece 6 tanesini okumuş olduğun 100 kitap

BBC, insanların büyük bir kısmının bu 100 kitaptan sadece 6'sını okuduğuna inanır. Peki sen bu kitaplardan kaçını okudun?

Bu okuma listesinin en ilginç yanı aslında BBC tarafından oluşturulmamış olmasıdır. Bu liste bilinmeyen bir kişi tarafından oluşturulmuş ve İnternet ortamında hızla yayılmıştır. Listede yer alan kitapların büyük bir kısmı zaten dünya klasiklerinden oluşur.

Gurur ve Önyargı

gurur ve önyargı jane austenGurur ve Önyargı, Jane Austen tarafından kaleme alınmış bir aşk romanıdır. İlk kez 1813 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi romanın ana karakterlerinden birisi olan Elizabeth Bennet’in gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu aşk, itibar ve sınıf farklılıklarıdır.

Elizabeth Bennet, önyargının hapsindedir. Mr. Darcy ise gururun etkisindedir. Yapılan ilk aşk ilanı karşılıksız kalır ama karakterler kendilerini hapseden duygularından arınmayı başarır. Gururunu bir kenara bırakan Mr. Darcy ikinci kez aşkını ilan eder.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

yüzüklerin efendisi yüzük kardeşliği jrr tolkienYüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, J.R.R. Tolkien tarafından kaleme alınmış bir fantastik romandır. İlk kez 1954 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi bilinmeyen bir şahsın gözünden anlatılır. Bu romanın konusu iktidarın zaman içerisinde yozlaşması ve değişim kaçınılmazlığıdır.

Frodo Baggings, taşıdığı yüzüğün ortaya çıkardığı güce karşı koymaya çalışır. Henüz bu sorumluluğa hazır olmadığını düşünür. Macerasına devam ettikçe sahip olduğu sorumluluğun büyüdüğünü hisseder ve kendine verilen rolü kabullenmeye başlar.

Jane Eyre

jane eyre charlotte bronteJane Eyre, Charlotte Bronte tarafından kaleme alınmış bir aşk romanıdır. İlk kez 1847 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi romanın kahramanı Jane Eyre’nin gözünden anlatılır. Bu romanın konusu aşk, özerklik, din, sosyal sınıf ve cinsiyetler arası ilişkilerdir.

Jane Eyre, bazı hislerine ket vurması gerektiğini düşünür. Hiç istemediği halde bir evliliğin kıyısına kadar gelir. Tutkunun peşinden giderken bir köle olmamak gerektiğine inandığı andan itibaren asıl hislerinin peşine düşer.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

harry potter ve felsefe taşı jk rowlingHarry Potter ve Felsefe Taşı, J.K. Rowling tarafından kaleme alınmış bir fantastik romandır. İlk kez 1997 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi olayları gözlemleyen bir üçüncü şahsın gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu tevazu, isyanın gerekliliği ve arzunun tehlikeleridir.

Harry Potter anne ve babasını öldüren Voldemort’u durdurmak zorundadır. Bu söylenildiği kadar kolay olmayacak bir görevdir. Voldemort yegane amacı olan Felsefe Taşı’nı çalmaya çok yakınken karşısında Harry Potter’ı bulur.

Bülbülü Öldürmek

bülbülü öldürmek harper leeBülbülü Öldürmek, Harper Lee tarafından kaleme alınmış bir dramatik romandır. İlk kez 1960 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi bizzat olayları yaşayan Scout Finch’in gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu iyilik ve kötülüğün varlığı, ahlak eğitiminin önemi ve sosyal sınıf farklılığıdır.

Scout Finch, hayatı anlamaya çalıştığı ilk dakikalarda kötülüğün en acımasız yüzüyle karşılaşır. İnsanlığın kötülüğü doğasına hakimdir. Zaman geçtikçe insanlığa olan inanç sönmekte olan bir muma benzese bile insanlığa olan inanç sürmeye devam eder.

Uğultulu Tepeler

uğultulu tepeler emily bronteUğultulu Tepeler, Emily Bronte tarafından kaleme alınmış bir gerçekçi romandır. İlk kez 1847 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi olayların içerisinde olan Nelly Dean’in gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu evlilik, itibar ve doğa ile kültür arasında yaşanan çatışmadır.

Heathcliff, kabiliyetleriyle beraber Catherine Earnshaw’a duyduğu aşk ile güçlenmeye devam eder. İntikam duygusu ve ihanet çevresini sardığında kendisini acımasız bir hayatın içerisinde bulur. Catherine Earnshaw’ın itibar tutkusu her şeyin kördüğüm olmasına neden olur.

1984

1984 george orwell1984, George Orwell tarafından kaleme alınmış bir bilim kurgu romanıdır. İlk kez 1949 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi olayların içerisinde olan Winston Smith’in gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu totaliter rejimin psikolojik ve sosyal etkileridir.

Winston Smith kendi düşüncelerine bağlı kalmak ile Big Brother’ın söylediklerine inanmak arasında kararsız kalır. Bir süre sonra beyninin yıkanmasına engel olamaz. Big Brother’ın söylediklerine bağlı kalmaya başlar. Korkusundan özgürlüğünü kaybetme noktasına gelir.

Altın Pusula

altın pusula philip pullmanAltın Pusula, Philip Pullman tarafından kaleme alınmış bir fantastik romandır. İlk kez 1995 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi olayların içerisinde olan Lyra Belacqua’nın gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu irade, lütuf ve özgürlüktür.

Lyra Belacqua bir anda kendisini iyi ile kötü arasında geçen savaşın içerisinde bulur. İyilerin tarafında kalıp gerçeğin peşinden gitmek ister. Tüm bilinçli varlıkların kendisine boyun eğmesini isteyen kilise türü bir yapıyı durdurmak bilginin ve doğrunun peşinden gidenlere düşer.

Büyük Umutlar

büyük umutlar charles dickensBüyük Umutlar, Charles Dickens tarafından kaleme alınmış bir sosyal eleştiri romanıdır. İlk kez 1860 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi birinci şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu kişisel gelişim, suçluluk, gelişim, sadakat ve sosyal sınıflardır.

Pip yaşadığı çevrede bulunduğu noktadan pek mutlu değildir. Evi, ailesi ve etrafında yer alan her şey doğal bir biçimde ortaya çıkmıştır. Zaman geçtikçe sosyal olarak sınıf atlar. Geçmişinde yaşananlardan pişmanlık duymaya ve yeni hayatının yapay ve ahlaksız olduğunu hissetmeye başlar.

Küçük Kadınlar

küçük kadınlar lousia may alcottKüçük Kadınlar, Loiusa May Alcott tarafından kaleme alınmış bir durum romanıdır. İlk kez 1868 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu bir kadının ailevi sorumlulukları ve kişisel girişimleri arasındaki problemlerdir.

March kız kardeşler yetişkin olmaya başladıkları zaman bazı eksik yönlerini geliştirmekte sorun yaşarlar. Jo büyük bir yazar olmak ister. Bunu yaparken gelenekselliğe karşı çıkar ve geleneksel bir yetişkin kadın olmayı reddeder.

Kaybolan Masumiyet

kaybolan masumiyet thomas hardyKaybolan Masumiyet, Thomas Hardy tarafından kaleme alınmış bir trajik romandır. İlk kez 1891 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden derinlemesine bir biçimde anlatılmıştır. Bu romanın konusu varoluş adaletsizliği ve erkeklerin kadınlar üzerindeki hakimiyetidir.

Tess Durbeyfield kendisini sosyal sınıf farklılığının pençesinde bulur. Üst sınıftan biri tarafından baştan çıkarılır, hamile bırakılır ve terk edilir. Onun için gerçek aşkı kabullenmesi artık eskisinden çok daha zordur.

Madde 22

madde 22 joseph hellerMadde 22, Joseph Heller tarafından kaleme alınmış bir savaş romanıdır. İlk kez 1961 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu bürokrasinin gücü, dini inanış kaybı ve ölümün kaçınılmazlığıdır.

Yossarian evine dönmek ister ama bunun için çeşitli engelleri aşması gerekir. Öncelikle hayatta kalmak için çaba göstermesi gerekir. Birçoğu onu ölü görmek istemesine rağmen hayatta kalmak onun birincil önceliği haline dönüşür.

Macbeth

macbeth william shakespearMacbeth, William Shakespeare tarafından kaleme alınmış bir trajedi romanıdır. İlk kez 1623 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu kontrolsüz hırs, acımasızlık ile erkeklik arasındaki ilişki ve krallık ile tiranlık arasındaki farktır.

Macbeth oldukça hırslıdır. Bu hırs doğruyu ve yanlışı görmesine engel olur. Kontrolden çıkması neredeyse kaçınılmazdır. Duncan öldürülür. Macbeth gerçeği gizlemek için gücünü tiranlığa dönüştürür.

Rebecca

rebecca daphne du maurierRebecca, Daphne du Maurier tarafından kaleme alınmış bir gotik romandır. İlk kez 1938 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi birinci şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu sadakat, suçluluk ve saflıktır.

Rebecca her şeyin etrafında şekillenmesi sonucu kendisini içinden çıkılması zor bir durumda bulur. Mrs. de Winter’ın hayal gücü ve kendine olan güvensizliği problemleri beraberinde getirir. Mrs. Danvers manipülasyonlarını sürdürürken Rebecca’nın varlığı bir sorun haline dönüşür.

Hobbit

hobbit jrr tolkienHobbit, J.R.R. Tolkien tarafından kaleme alınmış bir fantastik romandır. İlk kez 1937 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu Bilbo’nun kahramanlığı, ırkı ve soyudur.

Bilbo’nun çekingenliği, kayıtsızlığı ve belirsizliği onun sahip olduğu içsel güce ve kahramanlığa aykırıdır. Seyahatine devam edip maceraların içerisine atıldıkça kendini geliştirir. Kendi kabiliyetlerine güvenmeyi öğrenir. Doğru olduğunu hissettiği durumlar için inisiyatif almaya başlar.

Kuşların Şarkısı

kuşların şarkısı sebastian faulksKuşların Şarkısı, Sebastian Fauls tarafından kaleme alınmış bir savaş romanıdır. İlk kez 1993 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu aşk, savaş ve çatışmadır.

Stephen ulusu için girdiği mücadelede kendini kaybeder. Yaşadığı olayların büyük bir kısmı onda travma etkisi yaratır. Artık etrafındakilerin varlığı onu rahatsız eder ve herkesi küçümsemeye başlar. Bir savaştan diğerine geçiş zihnindeki her şeyin canlı kalmasına neden olur.

Çavdar Tarlasında Çocuklar

çavdar tarlasında çocuklar j. d. salingerÇavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger tarafından kaleme alınmış bir romandır. İlk kez 1951 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi Holden Caulfield tarafından birinci şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu yabancılaşma ve yaşlanmanın zorluğudur.

Holden Caulfield zihinsel olarak zor durumdadır. Bir yanı diğer insanlarla yetişkin insan seviyesinde etkileşim kurmayı ister. Diğer yanı ise yetişkin dünyasını sahte görür. Her sahtelik hissinde çocukluk anılarına geri dönüş yapar.

Zaman Yolcusunun Karısı

zaman yolcusunun karısı audrey niffeneggerZaman Yolcusunun Karısı, Audrey Niffenegger tarafından kaleme alınmış bir romandır. İlk kez 2003 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi birinci şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu aşk ve zamandır.

Henry DeTamble gönülsüz bir biçimde zamanda yolculuk yapar. Clare Abshire’a karşı duyduğu aşkın bir sınırı yoktur. Hesaba katmadığı ise gönülsüz gerçekleştirdiği zaman yolculuklarıdır. Kendine ayrılan hayatta bir geçmişe bir geleceğe doğru savrulur.

Middlemarch

middlemarch george eliotMiddlemarch, George Eliot tarafından kaleme alınmış bir romandır. İlk kez 1871 yılında yayınlanmıştır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu evlilik, sosyal beklentiler ve şanstır.

Dorothea çok geçmeden Mr. Casaubon’un kendi dünyasında hapsolduğunu fark eder. Mr. Casaubon ise Dorothea’nın kendisiyle yeteri kadar ilgilenmediğini düşünür. Lydgate, Rosemond’un keçi gibi inatçı olduğunu düşünür. Rosemond ise Lydgate’in farklı bir hedef için yaşadığına inanmaya başlar.

Rüzgar Gibi Geçti

rüzgar gibi geçti margaret mitchellRüzgar Gibi Geçti, Margaret Mitchell tarafından kaleme alınmış bir aşk romanıdır. Hikayesi bilinmeyen bir üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu kültürel değişim, irade gücü ve mülkiyetin önemidir.

Scarlett O’Hara aşkı bulmakta zorlanır. Ashley Wilkes ile şansını dener ama olmaz. Rhett Butler ile şansını dener ama yine olmaz. Kendi çevresinde yaşanan değişimlere ayak uydurmaya çalışır. Kültürel değişime direnmek yerine rüzgarın estiği yöne doğru yol alır.

Muhteşem Gatsby

muhteşem gatsby f. scott fitzgeraldMuhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald tarafından kaleme alınmış bir modern romandır. Hikayesi olayların içinde yer alan Nick Carraway tarafından birinci şahıs ve üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu sosyal sınıf farklılıkları ve gelecek hayalidir.

Gatsby servetini tek amaç uğruna biriktirir. Üst sınıfta yer alan Daisy Buchanan’ın duygularını kazanmak için çaba gösterir. Onun tarafından kabul edildiğinde beklenmedik bir şey olur. Gizemli geçmişi ortaya çıkarak her şeyi etkiler.

Kasvetli Ev

kasvetli ev charles dickensKasvetli Ev, Charles Dickens tarafından kaleme alınmış bir romandır. Hikayesi birinci şahıs ve üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu aşk, tutkunun önemi ve tehlikesi ve anneliğin tanımıdır.

Lady Dedlock’un geçmişi araştırılır. Birçok farklı hikaye onun Tulkinghorn’un gerçekleştirdiği araştırma sonucunda buraya çıkar. Geçmişini korumak zorunda olan Lady Dedlock bunun için cinayeti dahi göze alır.

Savaş ve Barış

savaş ve barış lev tolstoySavaş ve Barış, Leo Tolstoy tarafından kaleme alınmış bir tarihsel romandır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu insanın mantıksızlığı, hayatın anlam arayışı ve liderliğin sınırlarıdır.

Napolyon savaş ile getirdiği başarısını sürdürür. Avrupa’nın her yerine yayıldığında sıra Rusya’ya gelir. Pierre, Andrew, Mary, Nicholas ve Natasha ideallerinin peşinden gitmek için çaba gösterir. Kaybetme, üzüntü ve hayal kırıklığı ortaya çıktığında ideallerini ve canlılıklarını sürdürmek isterler.

Otostopçunun Galaksi Rehberi

otostopçunun galaksi rehberi douglas adamsOtostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams tarafından kaleme alınmış bir bilim kurgu romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu anlamsızlık, üzüntü, korku, bilim, araştırma ve politikadır.

Arthur Dent’in evi yıkılma aşamasındadır ve buna engel olamaz. Dünya yıkılma aşamasındadır. Arthur ve Ford kaçmayı başarırlar. Bu kaçış onları bir maceraya sürükler. Dünya yıkıldıktan sonra onların gidebileceği yeni adres galakside yer alan diğer noktalardır.

Brideshead’e Son Gidiş

brideshead'e son gidiş evelyn waughBrideshead’e Son Gidiş, Evelyn Waugh tarafından kaleme alınmış bir trajikomik romandır. Hikayesi birinci şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu arkadaşlık, din, aile, gençlik, sosyal sınıf ve aşktır.

Aile herkesin en büyük problemidir. Evlilikler yaşanır, boşanmalar gerçekleşir. Trajikomik olan her şey başa gelir. Kaybedilen aşk ile dinsel inanç arayışı mizahi bir biçimde devam eder. Lady Marchmain, Charles Ryder, Sebastian Flyte ve Julia Flyte hepsi kendisini bir arayış içinde bulur.

Suç ve Ceza

suç ve ceza fyodor dostoyevskiSuç ve Ceza, Fyodor Dostoyevsky tarafından kaleme alınmış bir psikolojik romandır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu topluluğa yabancılaşma, suç ve cezanın psikolojik etkisi, din ve ailedir.

Raskolnikov iki yüzlüdür. Cinayeti işleyen yanı ve işlemeyen yanı vardır. Aniden tüm planlar alt üst olur çünkü baltayla birini öldürür ve eşyalarını çalar. Panik ile sükunet arasında debelenme başlar. Kapıyı kilitlemeyi unuttuğunu geç fark eder ve sonunda bir cinayet daha işler.

Gazap Üzümleri

gazap üzümleri john steinbeckGazap Üzümleri, John Steinbeck tarafından kaleme alınmış bir gerçekçi romandır. Hikayesi genelde üçüncü şahıs gözünden olmak üzere yer yer birinci ve ikinci şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu insanlık, aile, gazap ve bencilliktir.

Kuraklık çiftçilerin bir bölgeden diğerine göç etmelerine neden olmuştur. Bu göç durumu göçmenlerin yerlilere ve mülk sahiplerine karşı yoksul kalmasına yol açmıştır. Tom Joad’ın bu çatışmaya karşı mücadelesini verirken kendisini bir dramın içinde bulur.

Alice Harikalar Ülkesinde

alice harikalar ülkesinde lewis carollAlice Harikalar Ülkesinde, Lewis Carroll tarafından kaleme alınmış bir gerçekçi romandır. Hikayesi genelde üçüncü şahıs gözünden olmak üzere yer yer birinci ve ikinci şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu çocukluk masumiyetinin kaybedilmesi ve hayatın karmaşıklığıdır.

Harikalar Diyarı, Alice’i içine çeker. Alice birbirinden farklı karmaşık bulmacaların arasından yoluna devam etmek ister. Her yeni zorluk yeni bir şeyler öğrenmesi anlamına gelir. Bu yolculuk onu bireysel değişime doğru sürükler.

Söğütlerdeki Rüzgar

söğütlerdeki rüzgar kenneth grahameSöğütlerdeki Rüzgar, Kenneth Grahame tarafından kaleme alınmış bir macera romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu arkadaşlığın önemi, alışkanlıklar ve cesarettir.

Toad motorlu taşıtlara karşı sahip olduğu takıntılarla mücadele etmeye çalışır. Kendisiyle verdiği mücadelenin yanında arkadaşlarıyla birlikte Toad’ın evine dönebilmek için gelinciklerle savaşırlar. Birdenbire etrafında yer alan her şey ona karşı olmaya ve kendisini tehlike olarak görmeye başlar.

Anna Karenina

anna karanina lev tolstoyAnna Karenina, Lev Tolstoy tarafından kaleme alınmış bir psikolojik romandır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu 19. yüzyıl Rusya’sında yaşanan sosyal değişimler, aile hayatının kutsallığı ve çiftçiliğin felsefi değeridir.

Anna Karenina, Vronsky’e karşı duyduğu arzu ve özgürlüğü ile evlilik görevi, sosyal sorumluluk ve anne sevgisi arasında sorun yaşar. Levin kendi kimliğini tanımlama konusunda sıkıntılara sahiptir. Buna rağmen her geçen gün yabancılaşan ve kafa karıştırıcı olan dünyayı anlamaya çalışır.

David Copperfield

david copperfield charles dickensDavid Copperfield, Charles Dickens tarafından kaleme alınmış bir nehir romandır. Hikayesi birinci şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu zayıf durumun kötü tarafı, evlilikte eşitlik, zenginlik ve sosyal sınıf farkıdır.

David Copperfield’ın mücadelesi zalim dünyaya karşıdır. Elinde avucunda çok az miktarda para varken yolunu bulmaya çalışır. Annesini kaybettikten sonra zalim dünyaya karşı mücadelesini Miss Betsey ve Agnes ile birlikte sürdürür.

Emma

emma jane austenEmma, Jane Austen tarafından kaleme alınmış bir karakter komedisi romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu evlilik ve sosyal statü, kadının varlığı ve hayal gücüdür.

Emma gururunu yenmek için çaba gösterir. Emma’nın kendi duygularıyla yüzleşme sorunu vardır. Bu çaba ve korku onu etrafında yer alan kişileri yanlış anlamaya doğru iter. Yanlış anlaşılmaların her birisi aynı zamanda başkalarına zarar vermeye çalışması anlamına gelir.

İkna

ikna jane austenİkna, Jane Austen tarafından kaleme alınmış bir davranış romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu sınıf farklılığı ve sosyal hareketlilik, ikna, ebeveynler, ayrı dünyalar ve değişimdir.

Kaptan Wentworth, Anne’in yaşadığı yere geri döner. Ancak onunla ilgilenmek yerine Louisa Musgrove ile ilgilenmeye başlar. Kaptan Wentworth ve Anne birbiriyle konuşmak yerine sürekli kendileriyle konuşurlar. Birbirinden uzak durmaya çalışırlar ama duygular kaderin ağını örerler.

Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap

narnia günlükleri aslan cadı ve dolap c. s. lewisNarnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap, C. S. Lewis tarafından kaleme alınmış bir çocuk romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu inanç, imkansızlık, kurtuluş ve yeniden doğuştur.

Aslan iyiliği temsil eder. Narnia’yı kötülüğe karşı korumak onun en önemli vazifesidir. Beyaz Cadı, Narnia’yı ele geçirmek için her fırsatı dener. Aslan, Beyaz Cadı’nın büyüsünü bozmak için çaba gösterir. Edmund çocuklarını geride bırakarak hayatını Beyaz Cadı’ya teslim etmek zorunda kalır.

Uçurtma Avcısı

uçurtma avcısı khaled hosseiniUçurtma Avcısı, Halit Hüseyni tarafından kaleme alınmış bir nehir romandır. Hikayesi birinci şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu kurtuluş arayışı, baba ile oyun arasındaki sevgi, politik olayların özel yaşama etkisi ve geçmişin kalıcılığıdır.

Afganistan’ın işgalinin ardından Amir kıta değiştirip yaşamını devam ettirir. Amir taşınması epey zor bir suçluluk duygusuna sahiptir. Yıllar sonra Hassan ile karşılaşmasının ardından geçmişte yaptıklarını telafi etmek ister.

Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini

yüzbaşı corelli'nni mandolini louis de bernieresYüzbaşı Corelli’nin Mandolini, Louis de Bernieres tarafından kaleme alınmış bir aşk romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu savaşın getirdikleri ve yasak aşktır.

İtalyan yüzbaşı Antonio Corelli emrindeki birliklerle Yunanistan’ı işgal eder. Corelli ile Pelagia bu işgal sırasında tanışır ve birbirine aşık olur. Müttefik Devletler, İtalya’yı işgal eder ve Almanya saf değiştirir. Corelli ve emrindeki askerler köşeye sıkışmış durumdadır.

Bir Geyşa’nın Anıları

Bbir geyşanın anıları arthur goldenir Geyşa’nın Anıları, Arthur Golden tarafından kaleme alınmış bir tarihsel romandır. Hikayesi birinci şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu kimlik, yaşlanma, gelenekler, dış görünüş, aile ve kaderdir.

Nitta Sayuri sadakat ile gizli aşk arasındaki çatışmanın merkezindedir. Kendisiyle rakip olan biriyle mücadele etmesi gerekirken aynı zamanda hizmetinde olduğu kişiyi mutlu etmelidir. Hayatın tüm bu karmaşayı aynı anda kabul etmesinin bir yolu yoktur.

Winnie the Pooh

winnie the pooh a. a. milneWinnie the Pooh, A. A. Milne tarafından kaleme alınmış bir çocuk romanıdır. Hikayesi ikinci şahıs ve üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu iletişimin önemi, arkadaşlığın değeri, saflığın mizahi yönü ve gençliğin masumiyetidir.

Her bölümün ayrı hikayesi ama tek kahramanı vardır. Winnie, büyürken hayatın en önemli yanlarını öğrenme fırsatı bulacağından habersiz ilerleyen bir saflık abidesidir. Bu saflık zaman zaman onu köşeye sıkıştırır ama arkadaşları imdadına yetişmek için daima hazırdırlar.

Hayvan Çiftliği

hayvan çiftliği george orwellHayvan Çiftliği, George Orwell tarafından kaleme alınmış bir distopik romandır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu sosyalist fikrin çöküşü, sınıfsal tabakalaşma karşısında toplumsal eğilimin önemi ve gücün kötüye kullanılmasıdır.

Hayvanlar, Mr. Jones ile mücadele ederler. Kartopu, Napolyon ile mücadele ederler. Hayvanlar, domuzlarla mücadele ederler. Hayvan çiftliği komşu insanlarla mücadele ederler. Her mücadele sınıfsal farklılığı yıkmak için birer çabadır. Sonunda sosyalist düşüncenin gerçekleri açığa çıkar.

Da Vinci Şifresi

da vinci şifresi dan brownDa Vinci Şifresi, Dan Brown tarafından kaleme alınmış bir gerilim romanıdır. Hikayesi olayların içerisinde yer alan kişilerin gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu dini inanç ve bilgi arasındaki hatalı çatışma, tarihin subjektifliği ve kadının zekasıdır.

Ortada gizli bir mesaj vardır. Jacques Sauniere tarafından bırakılan bu mesajın çözülmesi ve Sion Tarikatı’nın ardındaki gizli gerçekler ortaya çıkarılmaya çalışılır. Gizli kalmış her şey bilgi, inanç ve zeka karmasıyla ortaya çıkarılır.

Yüzyıllık Yalnızlık

yüzyıllık yalnızlık gabriel garcia marquezYüzyıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia Marquez tarafından kaleme alınmış bir büyülü gerçeklik romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu yaşanmış gerçekliğin öznelliği, geçmişin, şimdiki zamanın ve geleceğin ayrılmazlığı ve okumanın gücüdür.

Hayatın eski hali ile yeni hali arasındaki farklılık bir mücadeledir. Geleneksel ve modern arasındaki çatışmanın her birisi yeni şeyler öğretir. Buendia ailesi çöküşün kıyısına kadar geldiğinde geçmişin, şimdiki zamanın ve geleceğin ayrılmazlığı kendini gösterir.

A Prayer for Owen Meany

a prayer for owen meany john irvingA Prayer for Owen Meany, John Irving tarafından kaleme alınmış bir nehir romandır. Hikayesi birinci şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu din, kader ve özgür irade, ölümlülük, arkadaşlık, aile, geçmiş ve hatıralardır. Roman dilimize çevrilmemiştir.

Owen yanlışlıkla Tabby’i öldürür. Bu olaydan sonra ise kendini ilahi bir araç olarak görür. John’un amacı babasının kimliğini öğrenmektir. John sadece annesini kaybetmemiştir aynı zamanda aşkı da kaybetmiştir. Onun için önemli olan bir gizem haline dönüşmüş babasının kimliğidir.

Beyazlı Kadın

beyazlı kadın wilkie collinsBeyazlı Kadın, Wilkie Collins tarafından kaleme alınmış bir gizem romanıdır. Hikayesi birinci şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu kimlik, güç, adalet, aile, yalanlar, evlilik, geçmiş ve hatıralardır.

Walter, Limmeridge’ten hızlı bir biçimde ayrılır. Bu ayrılışın ardından tansiyonlar yükselir ve sürekli bir kriz hakim olur. Tüm bu krizler Laura’nın Sir Percival ile evlenmesine neden olur. Bu evlilik onun hayatındaki en büyük talihsizliktir.

Yeşilin Kızı Anne

yeşilin kızı lucy maud montgomeryYeşilin Kızı Anne, Lucy Maud Montgomery tarafından kaleme alınmış bir çocuk romanıdır. Hikayesi yoğunlukla Anne’in gözünden, bazen Marilla’nın bazen ise Matthew’in gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu hayaller ve beklentiler arasındaki çatışmalar ve duyguya karşı duygusallıktır.

Anne’in sıkıntısı hayalciliktir. Hayaller ile beklentiler arasındaki dengeyi kurması bir türlü mümkün olmaz. Anne ile geleneksel Avonlea toplumu arasında yaşanan problemler beklentilerin aşırı romantik olmasıdır.

Çılgın Kalabalıktan Uzak

çılgın kalabalıktan uzak thomas hardyÇılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy tarafından kaleme alınmış bir romandır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu evlilik, din, aşk, alkol kullanımı ve toplumdaki sınıf farklılığıdır.

Gabriel Oak’ın iş arayışı onu Weatherbury adındaki küçük kasabaya getirir. Bathsheba Everdene’ın çobanlığını yapmaya başlar. Bathsheba’ya yaptığı evlilik teklifi reddedilir. Bathsheba’ya ilgi duyan tek kişi Gabriel değildir. Pek çok talibi olmasına rağmen Bathsheba genç çavuş Frank Troy ile evlenir.

Damızlık Kızın Öyküsü

damızlık kızın öyküsü margaret atwoodDamızlık Kızın Öyküsü, Margaret Atwood tarafından kaleme alınmış bir bilim kurgu romanıdır. Hikayesi olayların içerisinde yer alan Offred’in gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu bir politik araç olarak kadın vücudu ve dilin bir güç aracı olarak kullanılmasıdır.

Gilead Cumhuriyeti kadınları baslı altında tutup onları tutsak eder. Bu tutsaklık Offred gibi kadınları seks kölesi olarak kullanmaya yöneliktir. Offred mutluluk ve özgürlük arayışı içerisindedir. Bu arayış onu totaliter rejimin koyduğu sınırlamalarla mücadele etmeye yönlendirir.

Sineklerin Tanrısı

sineklerin tanrısı william goldingSineklerin Tanrısı, William Golding tarafından kaleme alınmış bir macera romanıdır. Hikayesi yoğunlukla olayların içerisinde yer alan Ralph’ın gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu medeniyet ve kölelik çatışması, masumiyetin kaybedilmesi ve insanın doğuştan gelen kötülüğüdür.

Kurallar yoktur. Erkekler bir adada hapsedilmiştir. Her birisi kendi içgüdüsü ile mücadele etmek zorundadır. Medeniyet içgüdüsü kendini gösterip hakimiyet kurmaya çalıştığında kölelik, şiddet ve kaos içgüdüsü kendisini gösterir.

Kefaret

kefaret ian mcewanKefaret, Ian McEwan tarafından kaleme alınmış bir psikolojik romandır. Hikayesi yoğunlukla üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu yaşlanma, bağışlama, hayaller ve umutlar, aile, gerçeklik ve savaştır.

Robbie, Lola’ya tecavüz etmekle suçlanır. Ortaya atılan suçlamalar Tillis ailesini derinden etkiler. Briony affedilmek için çaba gösterir. Robbie suçlamalar sonrasında hapsi boylar. Hapisten sonraki durağı ise devam etmekte olan savaştır.

Pi’nin Yaşamı

pi'nin yaşamı yann martelPi’nin Yaşamı, Yann Martel tarafından kaleme alınmış destansı bir romandır. Hikayesi birinci şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu hayatın gücü, yoldaşlık için insanın sahip olduğu arzu ve hikayelere başvurulmasıdır.

Tsmitsum batar ve batarken Pi’nin tüm ailesini yutar. Bununla birlikte geminin mürettebatı ve beraberindeki tüm hayvanlar benzer şeyi yaşarlar. Pi ve Royal Bengal kaplanı ise Pasifi Okyanusu’nun uçsuz bucaksız sularında yaşam mücadelesi verirler.

Dune

dune frank herbertDune, Frank Herbert tarafından kaleme alınmış bir bilim kurgu romanıdır. Hikayesi yoğunlukla üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu din ve güç, ekoloji üzerindeki insan kontrolüdür.

Baron Harkonnen tarafından yönetilen Harkonnen’ler Arrakis’te yer alan melanj kaynağını ele geçirerek imparatorluğa güç katmak ister. İmparatorluk bu sömürge ile çok daha güçlü olmayı hedefler. Atreides’lerden Paul ise Fremen ile birlikte çalışarak Arrakis’i savunmak için çaba gösterir.

Cold Comfort Farm

cold comfort farm stella gibbonsCold Comfort Farm, Stella Gibbons tarafından kaleme alınmış komedi türü bir romandır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu insanlık, otoriterlik ve kendiliğinden gelişen mizahi durumlardır. Roman dilimize çevrilmemiştir.

Flora Poste’nin ailesi o genç yaştayken vefat eder. Ailesinin geride bıraktıkları onun yaşamını sürdürmesi için yeterli değildir. Londra’da bir arkadaşını ziyarete gelir ve Charles Fairford ile tanışır. Flora hayatını devam ettirmek için Cold Comfort Farm’a gelir ama buradaki lanetten habersizdir.

Akıl ve Tutku

akıl ve tutku jane austenAkıl ve Tutku, Jane Austen tarafından kaleme alınmış bir aşk romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu kadınlık, toplum, aşk, aile, evlilik, zenginlik, hayal ve umuttur.

Willoughby ortaya çıkar çıkmaz Marrianne aşık olur. Karşı konulamaz tutku zaman içerisinde etkisini artırır. İki kız kardeşten çok daha aktif olan Marrianne’nin gölgesinde kalan Elinor ise kendi düşüncelerinin ve işlerinin Marrianne’in kontrolünde ve arzusunda olduğunu düşünmeye başlar.

A Suitable Boy

a suitable boy vikram sethA Suitable Boy, Vikram Seth tarafından kaleme alınmış bir aşk romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu bireyler, bireylerin yaşadığı değişimler, özgürlük ve gelişimdir. Roman dilimize çevrilmemiştir.

Dört ailenin öyküsüdür. Hint kültürünün sahip olduğu kast sisteminin etkisi yoğundur. Evlilikler anlaşmalı bir biçimde gerçekleştirilir. Dört ailenin amacı evlenmemiş kızlarına en uygun erkeği bulmaktır.

Rüzgarın Gölgesi

rüzgarın gölgesi carlos ruiz zafonRüzgarın Gölgesi, Carlos Ruiz Zafon tarafından kaleme alınmış bir gizem romanıdır. Hikayesi birinci şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu edebiyatın gücü, edebiyat ile insanlar arasındaki bağlantı ve hayatın değişimidir.

Daniel Sempere babası tarafından Unutulmuş Kitaplar Mezarlığı’na götürülür. Burası unutulmuş kitapların yer aldığı gizli bir yerdir. Daniel burada bir kitap seçer ve bu kitap hayatını değiştirmeye aday olur. Kitapla ilgili yeni şeyler öğrenmek isterken hayatının değişeceğinin farkında değildir.

İki Şehrin Hikayesi

iki şehrin hikayesi charles dickensİki Şehrin Hikayesi, Charles Dickens tarafından kaleme alınmış bir tarihsel romandır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu yeniden canlanmanın olasılığı, fedakarlığın önemi ve devrimcilere yönelik şiddete eğilimdir.

Madam Defare intikam peşindedir. Darnay’a karşı duyduğu intikam onun Marquis Evremonde’a duyduğu ilgiyle alakalıdır. Carton, Manette, Lucie ve Jarvis Lorry Darnay’ı kana susamış devrimcilerin kılıcından korumak isterler.

Cesur Yeni Dünya

cesur yeni dünya aldous huxleyCesur Yeni Dünya, Aldous Huxley tarafından kaleme alınmış bir bilim kurgu romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu teknolojiyi kullanarak toplumun kontrol edilmesi, mutluluk ve gerçek arasındaki uyumsuzluk ve aşırı güçlü bir devletin tehlikeleridir.

Bernard, İzlanda’nın yolunu tutmak üzeredir. Bu bir sürgündür ve sürgün Lenina ile konuşmasından kısa süre sonra gerçekleşir. Bernard, John’un geri getirilmesinin iyi bir fikir olacağını düşünür. John bir süre sonra Lenina’ya aşık olur.

Süper İyi Günler

süper iyi günler mark haddonSüper İyi Günler, Mark Haddon tarafından kaleme alınmış bir gizem romanıdır. Hikayesi birinci şahıs şeklinde Christopher John Francis Boone’un gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu özgürlük mücadelesi, öznellik, hayatın bozukluğu ve kayıpla mücadeledir.

Christopher John Francis Boone, Wellington cinayetini araştırmakta kararlıdır. Bu cinayeti soruştururken ailesiyle ilgili gün yüzüne çıkmamış sırlara ulaşır. Babasına olan güvenini kaybeder ve Londra’ya giderek annesini aramaya başlar.

Kolera Günlerinde Aşk

kolera günlerinde aşk gabriel garcia marquezKolera Günlerinde Aşk, Gabriel Garcia Marques tarafından kaleme alınmış bir aşk romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu duygusal aşk, yaşlanma ve ölüm korkusu ve aşkın ortaya çıkardığı acıdır.

Florentino Arazi, Fermina Daza’dan uzak kaldığı için yıllardır acı çekmektedir. Fermina Daza onun ilk aşkıdır. Daza’nın eşi Dr. Juvenal Urbino vefat ettikten sonra Arazi yeniden umutlanır. Her ne kadar yaşları ilerlemiş olmasına rağmen Florentino Arazi ve Fermina Daza aşklarının peşinden giderler.

Fareler ve İnsanlar

fareler ve insanlar john steinbeckFareler ve İnsanlar, John Steinbeck tarafından kaleme alınmış bir trajedi romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu insanlığın varoluşsal yırtıcı doğası, erkeklerin ideallere dayalı ilişkileri ve Amerikan toplumundaki sosyal güç yapısının dengesizliğidir.

Curley ve Curley’in eşi için her zaman sorun vardır. Curley, Lennie’yi kullanabileceğini düşünür. Curley’in eşi Lennie’yi dikkatlice takip eder çünkü onun diğerleri gibi olmadığını düşünür. Curley bir dövüş peşindedir ve bu Lennie için kötü bir haberdir.

Lolita

lolita vladimir nabokovLolita, Vladimir Nabokov tarafından kaleme alınmış bir trajikomik romandır. Hikayesi birinci şahıs şeklinde Humbert Humbert’in gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu dilin gücü, Avrupa ve Amerika kültürü arasındaki farklılıklar, psikiyatrinin yetersizliği ve sürgünün ortaya çıkardığı problemlerdir.

Humbert Humbert ile toplum arasında ciddi sorunlar vardır. Bu sorunların ortaya çıkış sebebi ise Humbert’in yaşamak istediği aşktır. Charlotte Haze’in evine geldiğinde gördüğü Lolita’yı Annebel’in yeniden doğmuş haline benzetir ve onu elde etmek için her yolu dener.

Gizli Tarih

gizli tarih donna tarttGizli Tarih, Donna Tartt tarafından kaleme alınmış bir romandır. Hikayesi birinci şahıs şeklinde Richard Papen’in gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu bireysel, sosyal uygunluk, cinayet hilesi ve şantajdır.

Richard ve akranları Bunny’den hiç hoşlanmazlar. Bunny, Henry’e şantaj yaparak onu kullanmaya çalışır. Kimse Bunny’den hoşlanmaz çünkü o kimseye saygı duymayan birisidir. Richard ve akranları onu öldürüp ormanlık alana gömme planları yapmaya başlarlar.

Cennetimden Bakarken

cennetimden bakarken alice seboldCennetimden Bakarken, Alice Sebold tarafından kaleme alınmış bir psikolojik romandır. Hikayesi birinci şahıs şeklinde Susie Salmon’un gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu ölümlülük, aşk, şiddet, aile ve zamanın önemidir.

Susie Salmon’ın problemi hayata olan bağlılıktır. Yaşadıklarından dolayı içinde beslediği nefret onu ele geçirmiş durumdadır. Bu kızgınlık veya öfke ona zarar veren adama karşıdır. Susie Salmon hayatına devam etmenin bir yolunu bulmaya çalışır.

Monte Kristo Kontu

monte kristo kontu alexandre dumasMonte Kristo Kontu, Alexandre Dumas tarafından kaleme alınmış bir macera romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu insan adaletinin sınırları, göreceli mutlak mutluluk ve yabancılaşmaya karşı aşkın önemidir.

Haksız yere hapsedilmiş olan Edmond Dantes bunun sorumlularıyla hesaplaşmak istemektedir. Monte Cristo Kontu’nun intikamcı ruhu kendini gösterir. İnsan doğasına geri dönme problemi yaşayarak ilahi bir intikam eli olduğunu düşünerek hareket etmeye başlar.

Yolda

yolda jack kerouacYolda, Jack Kerouac tarafından kaleme alınmış bir romandır. Hikayesi birinci şahıs olarak Sal Paradise’ın gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu memnuniyetsizlik, üzüntü, çılgınlık, zamanın önemi, arkadaşlık ve maneviyattır.

Dean Moriarty başlı başına bir sorundur. Sal Paradise’ın huzursuzluğunu kışkırtan baş sorumlusu odur. Dean yüzünden Sal ülke genelinde gezinmeye başlar. Her şeyin sorumlusu olmasına rağmen Dean, Sal’ın gözünde insan olmaya çalışır.

Adsız Sansız Bir Jude

adsız sansız bir jude thomas hardyAdsız Sansız Bir Jude, Thomas Hardy tarafından kaleme alınmış bir romandır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu din, aşk, evlilik, hayaller, umutlar, eğitim ve sosyal sınıf farklılığıdır.

Jude’un hayatı Arabella Donn ile tanıştıktan sonra değişir. Jude abayı yakmış bir biçimde hayallerini ve eğitimini durdurmaya karar verir. İkisi birlikte vakit geçirdikçe Jude aradaki bağın çok daha sıkı olduğuna inanır ve artık hayatını ona adamaya hazırdır.

Bridget Jones’un Günlüğü

bridget jones'un günlüğü helen fieldingBridget Jones’un Günlüğü, Helen Fielding tarafından kaleme alınmış gerçekçi bir romandır. Hikayesi birinci şahıs şeklinde Bridget Jones’un gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu aşk, aile ilişkileri ve arkadaşlıktır.

Birdget Jones’un başı kilolarıyla derttedir. Onun tek problemi fazlalık olarak gördüğü kiloları değildir. Çok fazla alkol ve sigara tüketen birisidir. Kötü alışkanlıklarının etkisinde geçirdiği hayatında karşısına çıkan engelleri aşarak aşkı bulmaya çalışır.

Geceyarısı Çocukları

geceyarısı çocukları salman rushdieGeceyarısı Çocukları, Salman Rüşdi tarafından kaleme alınmış bir nehir romandır. Hikayesi birinci şahıs şeklinde Saleem Sinai’nin gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu hatıraların doğruluk, yıkıcılık ve yapıcılık, mitoloji, sınırlar ve ırkçılıktır.

Sürekli devam eden bir savaş vardır. Bu savaşın aktörleri yaratıcılığı temsil eden Saleem ile onun ezeli düşmanı olan yıkıcılığı temsil eden Shiva arasındadır. Bu savaş trajik pek çok değişimi beraberinde getirse bile yaşananlar her şeyi bir çıkmaza doğru götürür.

Moby Dick

moby dick herman melvilleMoby Dick, Herman Melville tarafından kaleme alınmış bir macera romanıdır. Hikayesi birinci ve üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu bilginin yetersizliği, kaderin yaşattığı aldatmaca ve balina avcılığının sömürücü doğasıdır.

Ahab o büyük kararı verir. Gemisinin rotasını değiştirir ve tayfasıyla birlikte Moby Dick’i ortadan kaldırmak için yemin eder. Ahab başına gelen tüm kötülüklerin ardında bu balinanın yer aldığını düşünerek tüm tehlikeleri görmezden gelerek harekete geçer.

Oliver Twist

oliver twist charles dickensOliver Twist, Charles Dickens tarafından kaleme alınmış bir çocuk romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu hayır işinin başarısızlığı, bireysellik çılgınlığı, yozlaşmış şehirde var olan saflık ve kırsal bölgenin idealistliğidir.

Oliver Twist her ne kadar özünde iyi bir insan olsa bile büyüdüğü çevre onu hırsızlığa özendirir. Oliver kimliğini bulmakta epey zorlanır. Sosyal olarak alt tabakada yer alan toplumun içerisinde kimlik arayışını sürdürür.

Dracula

dracula bram stokerDracula, Bram Stoker tarafından kaleme alınmış bir korku romanıdır. Hikayesi birinci şahıs şeklinde çeşitli karakterlerin gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu bir dinin kurtuluş vaadi, modernliğin sonuçları ve bir cinsel ifade olarak kadını kullanmanın tehlikeleridir.

Şeytani emelleri olan bir vampir belirli bir kesme hitap ederek kendini gösterir. Sürekli toplumu rahatsız ve huzursuz etmeye devam ederek gücünü ispat eder. Gücün karşısında zor durumda kalan toplum bu kötülüğü dünyadan atmaya karar verir.

Gizli Bahçe

gizli bahçe frances hodgson burnettGizli Bahçe, Frances Hodgson Burnett tarafından kaleme alınmış bir aşk romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu büyünün köklü etkisi, sağlık ve dış görünüş arasındaki ilişki, insan ve toprak arasındaki ilişki ve insanların birlikte hareket etmesidir.

Gizli bir bahçede herkesin birbiriyle bir bağı vardır. Bu bağ her birinin kötü düşünceleriyle genişleyerek yer bulmaya devam eder. Birçok kişi Mary’i bahçeden ve Collin’den uzak tutmaya çalışır. Bu girişimlerin her birisi yeni bir mücadeleyi ortaya çıkarır.

Notes from a Small Island

notes from a small island bill brysonNotes from a Small Island, Bill Bryson tarafından kaleme alınmış bir komedi romanıdır. Hikayesi birinci şahıs şeklinde yazarın kendi gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu seyahat ve farklı kültürlerdir. Roman dilimize çevrilmemiştir.

Bill Bryson evinden ayrılma kararı verir. İngiltere’den ayrılarak Amerika’ya yerleşecektir. Gitmeden önce yapmak istediği şey ise yaşadığı ülkenin her köşesine giderek daha önce dokunulmamış detayları gün yüzüne çıkarmaktır.

Ulysses

ulysses james joyceUlysses, James Joyce tarafından kaleme alınmış bir modern romandır. Hikayesi birinci ve üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu babalık arayışı, vicdan azabı, şefkat ve çoklu bakış açısının gerekliliğidir.

Molly Bloom, Blazes Boylan ile ihanet içerisindedir. Stephan Dedalus’un sembolik baba arayışı tüm hızıyla devam eder. Yıllar önce oğlunu kaybeden Leopold Bloom’un erkek çocuk hasreti hala burnunda tütmeye devam eder.

Sırça Fanus

sırça fanus sylvia plathSırça Fanus, Sylvia Plath tarafından kaleme alınmış otobiyografi tarzı bir romandır. Hikayesi birinci şahıs şeklinde Esther Greenwood’un gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu acı içinde büyüme, geleneksel beklentilerin boşluğu, geçmişte kadınların sınırlanmış hakları ve ilaçların tehlikesidir.

Esther Greenwood baskıcı ortamın getirdikleri arsında kendi yolunu bulunu bulmaya çalışır. Çılgınlıkla olan mücadelesinde sona gelmek üzeredir. Baskı ve çılgınlık onu ölümün kıyısına doğru getirir. Ölüme doğru atacağı son bir adımı kalmıştır.

Swallows and Amazons

swallows and amazons arthur ransomeSwallows and Amazons, Arthur Ransome tarafından kaleme alınmış bir macera romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu sınıf farklılığı, ırkçılık, kolonicilik ve sömürgeciliktir. Roman dilimize çevrilmemiştir.

Walker ailesinin çocukları Swallow adını taşıyan botlarıyla Lake District adasına doğru yola çıkarlar. Yolculuk sırasında Blackett kardeşlerle karşılaşırlar. Korsancılık macerası başlar. Yerlilerle ve barbarlarla tanışıp korsan Captain Flint’e karşı savaşırlar.

Germinal

germinal emile zolaGerminal, Emile Zola tarafından kaleme alınmış bir doğa romanıdır. Hikayesi birinci şahıs şeklinde Etienne Lantier’in gözünden ve üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu umut, aile, aşk, sınıf farklılığı ve baskıdır.

Madenciler daha iyi maaş beklentisi içindedir. İyi maaş beklentisinin yanında çalışma şartlarının da iyileştirilmesini isterler. Yöneticiler bu taleplere olumlu yaklaşmazlar. Talepleri karşılanmayan madenciler isyana ederler.

Gurur Dünyası

gurur dünyası william makepeace thackerayGurur Dünyası, William Makepeace Thackeray tarafından kaleme alınmış bir romandır. Hikayesi birinci ve üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu gurur, kahramanlık, zamanın önemi, ölüm, materyalizm ve gerçek ile ideal farklılığıdır.

Genç kadınlar bir şeylerin kendiliğinden gerçekleşmesini beklerler. Becky’inin bir talibi olmadığı için kendi talibini bulması gerekir. Arayışını biraz abartınca hoş karşılanmamaya başlar. Amelia ise biraz daha farklıdır. Hayat ona ne sunduysa onu kabul etmeye razıdır.

Possession

possession a. s. byattPossession, A. S. Byatt tarafından kaleme alınmış bir romandır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu aşk, kadınlar, kadınlık, hatıralar ve geçmiş, erkekler ve doğal dünya, eğitim ve maneviyattır. Roman dilimize çevrilmemiştir.

Roland ve Maud, R. H. Ash’in değiştirdiği Christabel LaMotte’nin mektuplarını bulurlar. Roland ve Maud adım adım tüm mektupları incelerler. Bu incelemeler sırasında kendi ilişkileri çok daha romantik bir hal almaya başlar.

Bir Noel Şarkısı

bir noel şarkısı charles dickensBir Noel Şarkısı, Charles Dickens tarafından kaleme alınmış bir romandır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu merhamet, tecrit, dönüşüm, rasyonellik, aile ve zamanın önemidir.

Scrooge’un sert duruşu onun yanına yaklaşan herkesi kaçırır. Fred onu akşam yemeğine davet edecektir. Bir Noel akşamında bu daveti iletmek için gelen yeğeni Fred ile kavga eder. Ona göre Noel gününün bir anlamı ve önemi yoktur.

Bulut Atlası

bulut atlası david mitchellBulut Atlası, David Mitchell tarafından kaleme alınmış bir bilim kurgu romanıdır. Hikayesi birinci şahıs şeklinde her karakterin kendi gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu açgözlülük, kölelik, peşin hüküm, güç, kader ve özgür iradedir.

Pasifike doğru yolculuğunu sürdüren gemide beklenmedik bir olay yaşanır. Doktor Henry Goose, Adam Ewing’i arsenik ile zehirlemeye çalışır. Doktorun amacı Adam’ı zehirleyip onun parasını, mücevherlerini ve belgelerini çalmaktır.

Renklerden Moru

renklerden moru alice walkerRenklerden Moru, Alice Walker tarafından kaleme alınmış bir tarihsel romandır. Hikayesi birinci şahıs şeklinde Celie’nin gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu güçlü kadın ilişkilerinin önemi, ırkçılığın ve cinsiyetçiliğin dönemsel doğası ve cinsiyetlere özgü geleneksel rollerin bozulmasıdır.

Celie, sözlü, fiziksel ve cinsel olarak birçok farklı erkek tarafından istismar edilir. Artık kendini değersiz görmeye başlar. Küçük kız kardeşi Nettie’yi diğerlerinden korumak için çabalar ama asıl çabası hayatta kalmaya çalışmaktır.

Günden Kalanlar

günden kalanlar kazuo ishiguroGünden Kalanlar, Kazuo Ishiguro tarafından kaleme alınmış bir trajedi romanıdır. Hikayesi birinci şahıs şeklinde Stevens’ın gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu haysiyet, büyüklük, pişmanlık ve kaybetmektir.

Stevens hayatını sorgulamaya başlar. Hizmet verdiği adamın hizmet verilecek kadar değerli olmadığını düşünür. Bunu reddetmeye hazırdır ama aynı zamanda içinde beslediği duyguları açığa çıkarmanın yollarını arar. Miss Kenton’a açılmak için dünyaya bakış açısını değiştirmesi gerekir.

Mademe Bovary

madame bovary gustave flaubertMademe Bovary, Gustave Flaubert tarafından kaleme alınmış gerçekçi bir romandır. Hikayesi birinci şahıs şeklinde Charles Bovary’nin ve Emma Bovary’nin gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu dilin yetersizliği, kadınların güçsüzlüğü ve burjuva sınıfının eksiklikleridir.

Emma Bovary romantik bir aşk peşindedir. Bu aşk arayışının yanında aynı zamanda zengin ve üst sınıf bir statüye sahip olmak ister. Orta sınıf bir doktorla evlendiği için bu arzularını yerine getirmeyi başaramaz.

A Fine Balance

a fine balance rohinton mistryA Fine Balance, Rohinton Mistry tarafından kaleme alınmış bir tarihsel romandır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu sömürgecilik eleştirisi, gücün kötüye kullanılması ve insanın dilenciliğe yönelik insan ticaretidir. Roman dilimize çevrilmemiştir.

Dina Dalal yaşı ilerlemiş bir kadındır. Hindistan kültürünün oluşturduğu baskıya karşı mücadele etmeye çalışır. Hayatta kalabilmek için paraya ihtiyacı vardır. Bunun için Ishvar ve onun yeğeni Om ile arkadaşlık edip hayat mücadelesini sürdürür.

Örümcek Ağı

e. b. white örümcek ağıÖrümcek Ağı, E. B. White tarafından kaleme alınmış bir çocuk romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu iletişimin önemi, arkadaşlığın değeri, zamanın önemi, yaşlanma, ölümlülük ve azimdir.

Mr. Zuckerman Wilbur’u bifteğe dönüştürme konusunda kararlıdır. Lezzetli bir akşam yemeği olacaktır. Wilbur bunu haber aldığında çok üzgündür. Tek başına hareket etmek yerine dostlarından yardım almayı düşünür ve hayatta kalma mücadelesini başlatır.

Cennette Karşılaşacağınız Beş Kişi

cennette karşılaşacağınız beş kişi mitch albomCennette Karşılaşacağınız Beş Kişi, Mitch Albom tarafından kaleme alınmış bir büyülü gerçeklik romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu aşk, hayatın farklılıkları birbirine bağlaması, adalet, uzlaşma, affetme ve fedakarlıktır.

Eddie eşinin hiçbir değere sahip olmadığını düşünmekten yitip gider. Ancak kendisini seven insanlar için değerini sorgulamaya başlar. Bu insanlarla henüz tanışmamıştır. Tanışma vakti geldiğinde onların yardımıyla kendisini bulmak için çaba gösterir.

Sherlock Holmes’un Maceraları

sherlock holmes'un maceraları arthur conan doyleSherlock Holmes’un Maceraları, Sir Arthur Conan Doyle tarafından kaleme alınmış bir polisiye romanıdır. Hikayesi birinci şahıs şeklinde Watson’ın gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu kurnazlık ve zekilik, adalet ve yargı, toplum ve sınıf farklılığıdır.

Sherlock Holmes işinin ehli bir dedektiftir. Yardımcısı Watson ile birlikte kanunsuzluğu ortadan kaldırmak için kolları sıvar. Adaletin çöküşü yakın gibi gözükse bile parçaları birleştirecek birine her zaman ihtiyaç vardır. Sherlock Holmes başarılı olursa adalet kazanacaktır.

The Folk of the Faraway Tree

the folk of the faraway tree enid blytonThe Folk of the Faraway Tree, Enid Blyton tarafından kaleme alınmış bir fantastik romandır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu sevgi, arkadaşlığın önemi, sorumluluk ve yardımseverliktir. Roman dilimize çevrilmemiştir.

Joe Beth ve Frannie’nin Connie adında bir misafiri vardır. Joe, Faraway Tree hakkında bir şeyler anlattığında Connie buna inanmayı reddeder. Gel zaman git zaman ağaç kurumaya başlar. Ağacın yaşatılması için büyülü bir yeni dünyaya gitmek gerekir.

Karanlığın Yüreği

karanlığın yüreği joseph conradKaranlığın Yüreği, Joseph Conrad tarafından yazılmış sembolizm ağırlıklı bir romandır. Hikayesi olayların içerisinde yer alan bilinmeyen bir kişi aracılığıyla birinci şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu emperyalizmin iki yüzlülüğü, emperyalizmin getirdiği çılgınlık ve kötülüktür.

Marlow, Kurtz hakkında bir şeyler duyar ve bu bir takıntıya dönüşür. Marlow açısından Kurtz tüm problemlere cevap verebilen birisidir. Marlow onu geri getirip medeniyetin içine dahil etmek için zihinsel ve fiziksel yolculuğa çıkar.

Küçük Prens

küçük prens antonie de saint exuperyKüçük PrensAntoine de Saint-Exupéry tarafından kaleme alınmış bir çocuk romanıdır. Hikayesi birinci şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın hikayesi dar görüşlülüğün tehlikeleri, keşif yoluyla aydınlanma ve sorumluluktur.

Anlatıcı Sahra Çölü’nde bir uçak kazası geçirir. Uçağını tamir etmek ister. Henüz kaza sonrası tanışmış olduğu prens ona maceralarını anlatmaya başlar. Her şeyin bir çiçeğe duyduğu aşırı sevgiden dolayı yaşandığını söyler. Tilki ile tanıştığında bu sevginin doğruluğuna inanır.

Eşek Arısı Fabrikası

eşek arısı fabrikası ian banksEşek Arısı Fabrikası, Iain Banks tarafından kaleme alınmış bir psikolojik romandır. Hikayesi birinci şahıs şeklinde Frank Cauldhame’in gözünden anlatılmıştır. Bu romanın hikayesi tecrit, sosyal endişe ve ölümdür.

Frank Cauldhame yok ile var arası bir gençtir. Resmi olarak herhangi bir yerde kadı yoktur. Babası Angus ile yaşamayı sürdürür. Babasından aldığı emir doğrultusunda herkese Angus’un oğlu değil yeğeni olduğunu söylemek zorundadır. Bu onu sosyalleşme açısından büyük sıkıntılara iter.

Watership Tepesi

watership tepesi richard adamsWatership Tepesi, Richard Adams tarafından kaleme alınmış bir fantastik romandır. Hikayesi birinci şahıs şeklinde Hazel’in gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu liderlik, doğa, güç, korku ve doğal dünyadır.

Sandleford lanetli olabilir ama ölümü beklemek oldukça rahatlatıcıdır. Hazel’in keşif macerası yeni tehlikeleri beraberinde getirir. Bir köpek, bir karga, bir insan ve sonunda Cowslip’in eviyle karşılaşır. Burası sıradan bir ev değil her şeyden çok daha ölümcül olan bir yerdir.

Alıklar Birliği

alıklar birliği john kennedy tooleAlıklar Birliği, John Kennedy Toole tarafından kaleme alınmış bir komedi romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu modern kölelik, çalışma şartlarının etikliği ve kaderin kendisidir.

Ignatius J. Reilly şişman olduğu için dev gibi görünen birisidir. Beceriksiz bir polis onun sapık olduğunu düşünür ve onu tutuklar. Hapse girmek üzere olduğunda Claude Robichaux isimli yaşlı bir adam ona yardım eder ve hapse girmekten kurtulur.

A Town Like Alice

a town like alice nevil shuteA Town Like Alice, Nevil Shute tarafından kaleme alınmış bir savaş romanıdır. Hikayesi birinci şahıs şeklinde Noel Strachan’ın gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu ayrımcılık, peşin hüküm ve kadının çeşitli kültürlerdeki yeridir. Roman dilimize çevrilmemiştir.

Jean Paget deri ürünleri üreten bir fabrikada sekreter olarak çalışır. Bir avukat olan Noel Strachan Jean’e ulaşıp ona bilmediği bir amcasından miras kaldığını söyler. Noel, Jean’ı rehberlik etmeye başlar. Jean’in tek amacı artık daha önce yaşamış olduğu kasabaya bir kuyu yaptırmaktır.

Üç Silahşor

üç silahşor alexandre dumasÜç Silahşor, Alexandre Dumas tarafından kaleme alınmış bir tarihsel romandır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu arkadaşlık, sosyal sınıf farklılığı, dünyanın gizli tarihi ve intikamdır.

Kraliçe Anne bir hata yaparak elmastan yapılma ufak iki künyeyi Buckingham Dükü’ne verir. Dük kendi ülkesine İngiltere’ye döner. Bu platonik sırrı korumak için d’Artagnan ve diğerleri elması geri almak için yola koyulurlar.

Hamlet

hamlet william shakespearHamlet, William Shakespeare tarafından kaleme alınmış bir trajedi romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu kesinliğin imkansızlığı, eylemin karmaşıklığı ve ölümün gizemidir.

Hamlet, babasını öldüren Claudius’tan intikam almak için kendisini sorumlu hisseder. Claudius artık ülkenin kralıdır. Bir kralı öldürmek o kadar kolay değildir. Hamlet sürekli onunla konuşan hayalete güvenmeyi ve Claudius’u öldürmenin doğru şey olup olmadığını düşünmeye başlar.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

charlie'nin çikolata fabrikası roald dahlCharlie’nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl tarafından kaleme alınmış bir çocuk romanıdır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu iyi şeylerin küçük parçalar halinde gelmesi ve zenginlik ile yoksulluğun karşılaştırmasıdır.

Her şey altın bileti bulmak uğrunadır. Bucket ailesinin fakir oluşu Charlie’nin yapmak istediklerini imkansız hale getirir. Çocuklar çikolata fabrikasına girdiğinde artık hedefleri farklıdır. Wonka’nın sunmuş olduğu en mükemmel ödülün peşinden giderler.

Sefiller

sefiller victor hugoSefiller, Victor Hugo tarafından kaleme alınmış bir tarihsel romandır. Hikayesi üçüncü şahıs gözünden anlatılmıştır. Bu romanın konusu aşkın ve merhametin önemi, sosyal adaletsizlik ve Fransız İhtilali’nin topluma etkisidir.

Valjean artık hırsız olarak anılmak istemez. Kendisini dürüst bir adama dönüştürmek için çaba gösterir. Yıllar boyunca polis memuru Javert’e izini kaybettirmek için uğraşır. Bir yandan ise kızı Cosette’i büyütmek için çabalar.

BBC’ye göre bu 100 kitaptan sadece 6 tanesini okumuş olduğunu tekrar hatırlatayım. BBC’yi haksız çıkarabilirsin. Kitap arıyorsan bu listeye odaklanmanı öneririm. Bu kitaplardan kaç tanesini ve hangilerini okuduğunu yorum yaparak benimle paylaşabilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

One comment

  1. sadece 11 tanesi okumuş olduğumu farkettim. kendimi cahil hissediyorum 😀

Leave a Reply