Çanakkale Savaşı’nı anlatan 10 etkileyici kitap

Destan yazılarak bir devri sona erdiren Çanakkale Savaşı ile ilgili kitaplarla tanış. Savaşı tüm gerçekleriyle öğrenerek bu destana tanıklık edebilirsin.

Çanakkale Savaşını daha birçok farklı vecize ile tanımlayabilirim. Lakin, ben bunu savaş ve devletin o zamanki durumu hakkında daha detaylı bilgiler alabileceğin kitaplara bırakmak istiyorum. Aşağıda yer alan listede Çanakkale Savaşı’nı en iyi şekilde anlatacak kitapları bulabilirsin.

Diriliş: Çanakkale 1915

diriliş çanakkale 1915 turgut özakman2013 yılında rahatsızlığı sebebiyle kaldırıldığı hastanede hayata veda eden usta yazarımız Turgut Özakman, Çanakkale Savaşından söz edilirken akıllara ilk gelen yazardır. Diriliş – Çanakkale 1915 ismini taşıyan tarihi romanıyla savaşı en etkileyici biçimde anlatmayı başarmış ve okuyucunun zihninde istenilen bilinci ve etkiyi bırakmayı başarmıştır.

Üstüne basa basa belirtmeliyim ki Turgut Özakman bir tarihçi değildir. Bu eserini bir tarihçinin kaleminden çıkmış, araştırma ve inceleme eseri olarak görmemek gerekir. Diriliş – Çanakkale 1915, tarihi roman kapsamında ele alınması gereken, okuyucusunu etkileyen ve onu Çanakkale Savaşı hakkında daha fazla bilgi edinmeye, dolayısıyla daha fazla kitap okumaya yönlendiren bir eserdir. Bu nedenle, Çanakkale Savaşı dendiği zaman akıllara ilk gelecek kitaplardan birisi olmalıdır.

Çanakkale Mahşeri

çanakkale mahşeri mehmed niyaziMehmed Niyazi Özdemir imzasını taşıyan Çanakkale Mahşeri isimli tarihi roman 1998 yılında Türkiye Yazarlar Birliği ödülüne layık görülmüştür. Bu romanı, Çanakkale Savaşını tam bir destan edasıyla anlatmayı başaran en iyi kitap olarak nitelendirebilirim. Mehmed Niyazi Özdemir’in aynı zamanda bir tarihçi bu kitabın yazılmasında önemli bir etkendir.

Yazarın kendi ifadesinden yola çıkacak olursam, kitapta kurgusal detaylara çok az yer verilmiş ve gerçeklikten ödün verilmemiştir. Okuduğunuz zaman duygulanacağınız, sizi derinden etkileyecek ve millet olma olgusu anlamında fazlasıyla bilinçlendirecek bu kitabı okuyarak Çanakkale Savaşı hakkında bilinmeyen birçok farklı gerçeği öğrenebilirsiniz.

Operasyon 1915 Çanakkale

operasyon 1915 çanakkale ozan bodurOperasyon 1915 Çanakkale, görece yeni bir kitaptır. Bir inceleme ve araştırma kitabı olarak hakkını vermektedir. Yazarı Ozan Bodur, Çanakkale Savaşına farklı bir açıdan yaklaşarak, savaşın öncesinde yaşanan gelişmeler konusunda bilgi verme yoluna gitmiştir. Çanakkale Savaşı hakkında pek fazla bilinmeyen gerçekleri ardındaki nedenlerle birlikte öğrenmek istiyorsanız okuyabileceğiniz önemli bir tarih kitabıdır.

Kitapta istihbarattan spor oyunlarına, Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye içindeki casusluk faaliyetlerinden bilim adamlarına kadar birbiriyle bağımsız gibi gözüken birçok konuya değinilmiştir. Bu bilgilerden yola çıkaran savaşa zemin hazırlayan etkenler ve bununla birlikte Çanakkale etrafında yer alan coğrafi bölgelerdeki o dönem gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgiler yer almaktadır.

Pupa Yayınları: Operasyon 1915: Çanakkale

Türkiye’de Beş Sene

türkiye'de beş sene otto liman von sandersBilmeyenler için belirtmem gerekiyor; Otto Liman von Sanders, Çanakkale Savaşı sırasında cephede yer alan 5. Ordunun ilk komutanıdır. Türkiye’de Beş Sene, İngilizler tarafından esir alındığı sırada yazdığı hatıratıdır ve ilk yayımı kendi dilinde 1920 yılında gerçekleştirilmiştir.

Bazen tarihi öğrenmek için hatıratlara göz atmak iyidir. Her ne kadar yanlı ve objektiflikten uzak gözükseler bile önemli kişilerin hatıratlarını okumayı düşünmenizi tavsiye ederim. Özellikle o dönem bize müttefik olan Almanya’nın bir subayının Türk ordusuna bakışını bu hatırattan detaylı bir biçimde öğrenebilirsiniz. Her ne kadar objektif bir eser olduğunu kabul etmeyecek olsam bile Otto Liman von Sanders’ın hatıratını okumak Çanakkale Savaşına farklı açılardan bakmanızı sağlayacak değerli bir eserdir.

Yeditepe Yayınevi: Türkiye’de Beş Sene – Otto Liman von Sanders

Devler Ülkesinde Devler Savaşı

devler ülkesinde devler savaşı aubrey herbertAubrey Herbert, İngiliz ordusunda görev yapan bir İngiliz istihbarat subayıdır. Henry Morgenthau ise o dönem İstanbul’da ABD Büyükelçisi olarak görev almıştır. Devler Ülkesinde Devler Savaşı veya tam adıyla Devler Ülkesinde Devler Savaşı Çanakkale bu iki ismin hatıratlarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir kitaptır.

İngilizlerin gözünden Çanakkale Savaşı ne manaya geliyor bunu öğrenmek için özellikle Aubrey Herbert’in hatıralarını okumanızı öneririm.

Allahaısmarladık

allahaısmarladık ibrahim naciİbrahim Naci, Çanakkale Savaşı’nda şehit olan bir Türk askeridir. İstanbul’dan Çanakkale’ye kadar uzanan yolculuğunu günlüğüne kaydetmiş ve bir seyir defteri oluşturmuştur. Şehit olduktan sonra bulunan günlüğü yıllar sonra yayınlanmıştır. Savaşta bir askerin neler yaptığını öğrenmek, ne gibi duygular içerisinde olduğunu anlamak için bu hatıratı veya seyir defterini mutlaka okumalısınız.

Çanakkale Savaşını merak ediyorum diyorsanız bu savaşla ilgili olabildiğince farklı niteliklere sahip eserler okumanızı öneririm. Bu bir askerin seyir defteridir. Yazılanlar onun dilinden kalemine dökülmüş ve vefatının ardından bizlere ulaşmıştır. Sanırım daha fazla bir şey söylememe gerek yok. Okuyun ve okutun!

Çanakkale Denizaltı Savaşı

çanakkale denizaltı savaşı otto hersingBazı isimleri çok sık duymazsınız. Otto Hersing bu isimlerden birisidir. Nusret Mayın Gemisi’ni duymuşsunuzdur ama onun ismini duymamış olabilirsiniz. Otto Hersing, adından anlayabileceğiniz gibi bir Alman subayıdır. Savaş sırasında HMS Triumph ve HMS Majestic gemilerini batıran U-21 denizaltısının kaptanıdır.

Çanakkale Denizaltı Savaşı, Otto Hersing’in yazdığı bir hatırattır. Bu Alman subayını belki diğer Alman subaylarından ayıran en büyük özellik Türklere yardım etmek için oldukça hevesli olmasıdır. Onun hatıratını okuyarak cephede başarılı olmuş bir Alman subayının savaşa dair düşüncelerini öğrenebilirsiniz.

1915 Baharında Çanakkale

1915 baharında çanakkale behçet sabit erduranBehçet Sabit Erduran, Çanakkale Savaşı sırasında doktor olarak görev alan bir isimdir. Savaşın yarattığı yıkımı anlamak için onun hatıratını okumanızı öneririm. Savaşın büyük bir yıkım olduğunu anlamak için bir hatırata başvurmak istemeyebilirsiniz ama duyguların ne olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz.

Behçet Sabit Erduran, Çanakkale Savaşı sırasında yerine getirdiği vazifesinin yanında aynı zamanda etrafı gözlemlemeyi ihmal etmemiştir. Daha sonra bunları kayıt altına almıştır. Sonuç olarak bir milletin yazdığı destanı bugüne aktarmayı başarabilecek bu hatırat meydana gelmiştir.

Gelibolu Günlükleri

gelibolu günlükleri jonathan kingGelibolu Günlükleri derleme bir eserdir. Eser, Anzak birliklerinde yer alan askerlerin mektuplarından ve günlüklerinden oluşmaktadır. Her birisi farklı bir yaklaşımla duygularını aktarmıştır. Çoğu savaşın gereksizliğinden söz etmekte ve Türk askerleriyle kurdukları iletişimlerden bahsetmektedir.

Savaşın ortasında Anzak ve Türk askerlerinin erzak değiş tokuşu yaptığına inanır mısınız? İnanmıyorsanız bu eseri okumanızı öneririm. Savaşı bu yüzden gereksiz buluyorlar ve bana göre onlar bu savaşla en ilgisiz birlikler konumundalar. Okyanus ötesinden kalkıp İngilizlerin emrinde savaşa katılmalarını daha başka nasıl anlatabilirim ki?

Çanakkale Savaşı Günlüğü

çanakkale savaşı günlüğü erich r. priggeErich R. Prigge, Otto Liman von Sanders’ın emir subayıdır. Savaş sırasında gözlemlediği her şeyi kayıt altına almıştır. Bunlar memleketi Almanya’ya döndüğünde yayınlanmıştır. Enver Paşa’ya bir nüshası gönderilmiş ve Türkçeye çevrilmiştir ama stratejik bilgiler içerdiği için yasaklanmıştır.

Yukarıdaki bilgiler kitabın tanıtım yazısından alınmıştır. Çanakkale Savaşı Günlüğükitabını daha farklı anlatabileceğimi düşünmüyorum. En azın Otto Limon von Sanders’ın hatıratı kadar önemli bir hatırattır. Çanakkale Savaşını anlamak isteyen herkes tarafından mutlaka okunmalıdır.

Çanakkale Savaşı’nı anlatan kitaplardan oluşan bu önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply