2019’da çevrilmesi muhtemel 15 kitap

Gelecekte, özellikle 2019 yılında çevrilmesi muhtemel kitaplardan oluşan bu okuma listesiyle geleceğe hazırlık yapabilirsin.

Her yıl hatırı sayılır miktarda kitap dilimize çevrilir. Bunu düşünerek, özellikle önümüzdeki yıl çevrilip Türkçeye kazandırılacağını düşündüğüm bazı kitaplardan bir okuma listesi oluşturdum. Bu romanlardan kaçının çevrileceğini önümüzdeki yıl hep birlikte görmüş olacağız.

1. Where the Crawdads Sing – Delia Owens

where the crawdads sing delia owensDelia Owens‘ın ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri tarihsel roman ve gizem romanı olma özelliğini taşır. Yedi yaşındaki Catherine Clark ailesiyle birlikte bir barakada yaşamını sürdürür. Bir gün annesi, babasından gördüğü fiziksel istismar sonrasında barakayı terk eder.

Catherine Clark on yaşına geldiğinde ise ailesinden geriye kimse kalmaz. Artık kendi başının çaresine bakmak zorundadır. On dört yaşına geldiğinde ise Tate Walker ile tanışır. Tate Walker ona okumayı öğretir ama okulu sebebiyle kasabadan ayrıldığında Catherine Clark terk edildiğini düşünür.

2. Educated – Tara Westover

educated tara westoverTara Westover‘ın ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri otobiyografi kitabı ve anı kitabı olma özelliğini taşır. Tara toplumun geri kalanından neredeyse soyutlanmış bir dağlık bölgede yaşar. Ninesi onu okula göndermek istediğinde Tara ailesini bırakmak istemediğinden bu teklifi reddeder.

Bir gece babası ani bir kararla yaşadıkları bölgeyi değiştirme kararı alır. Bu yolculukta Tara’nın annesi talihsiz bir biçimde kaza geçirir ve artık iyileşmesi pek mümkün değildir. Tyler okula gitmeye karar verdiğinde ise Tara babasıyla birlikte hurdalıkta çalışmak zorunda kalır.

3. Circe – Madeline Miller

circe madeline millerMadeline Miller‘ın ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri tarihsel roman ve mitolojik roman olma özelliğini taşır. Güneşin tanrısı Helios’un evinde bir kız dünyaya gelir. Circe ismi verilen bu kız, babası kadar güçlü ve annesi Perse kadar güzel değildir.

Circe günün birinde Prometheus ile konuşup ölümlüler hakkında bir şeyler öğrenir. Daha sonra ise Glaucos adındaki denizciye aşık olur. Glaucos’un ölümlü olması onu tedirgin eder. Circe, Glaucos’a güç olsun diye bir bitki verir. Glaucos bitkiyi tükettiği gece bir tanrıya dönüşür.

4. The Great Alone – Kristin Hannah

the great alone kristin hannahKristin Hannah‘ın ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri tarihsel roman olma özelliğini taşır. Leni’nin babası Ernt, Vietnam’dan geri döndüğünde yaşadığı travmayı beraberinde getirir. Artık işini kaybetmiştir ve ailesini farklı bir şehre götürme kararı alır.

Bu karar Leni’nin annesi Cora’yı maddi açıdan endişelendirse bile karar kesindir. Yeni kasabada insanlar onların uyum sağlaması için her türlü fedakarlığı gösterirler. Leni okula başladığında onunla aynı yaşta olan Matthew Walker ile tanışır. Cora, Matthew Walker’ın babasının zenginliğine kapılır ve Ernt kıskançlıktan çılgına döner.

5. The Home for Unwanted Girls – Joanna Goodman

the home for unwanted girls joanna goodmanJoanna Goodman‘in ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri tarihsel roman olma özelliğini taşır. İngilizler ve Fransızların arası oldukça limonidir. Maggie’nin babası kızının kesinlikle bir Fransız ile evlenmesini istemez ama yan çiftlikteki Gabriel Phenix bu kuralı çiğneyecektir.

Maggie beklenmedik bir biçimde hamile kaldığında ailesi doğan çocuğu yetimhaneye verme konusunda baskı kurar. Elodie artık yetimhanede büyüyecektir. Büyüdüğü yetimhane yoksulluktan kendi kendine dahi yetecek durumda değildir. Üstelik burada yetişen çocukların hemen hemen hepsi zihinsel olarak hastalıklıdır.

6. A Place for Us – Fatima Farheen Mirzah

a place for us fatima farheen mirzahFatima Farheen Mirzah‘ın ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri çağdaş roman olma özelliğini taşır. Hadia evlilik için hazırlıklarını sürdürürken erkek kardeşi Amar ziyaretçileri karşılamakla uğraşır. Annesi Layla onu gördüğüne sevinir çünkü uzun bir süredir ortalıklarda yoktur ama babası Rafiq aynı yaklaşımda değildir.

Layla, Hadia’nın eşi Tariq’tan oldukça memnundur ve düğünde hiçbir sorun yoktur. Amar eski aşı Amira’yı gördüğünde ise işin rengi biraz değişmeye başlar. Amar’ın ailesinden uzaklaşmasının gerçek sebebi ortaya çıkmak üzeredir.

7. The Story of Arthur Truluv – Elizabeth Berg

the story of arthur truluv elizabeth bergElizabeth Berg‘,n ilk kez 2017 yılında yayınlanmış bu eseri çağdaş roman olma özelliğini taşır. Arthur Moses için hayat neredeyse hep aynıdır. Gül bahçesinde kedisiyle birlikte günlerini geçirir ve eşini ziyaret etmek için mezarlığa gider. Bazen ise oldukça gürültülü olan komşusu Lucille’le ayak üstü sohbet eder.

Maddy Harris okuldaki çocuklardan ve hayatın baskısından kaçmak için mezarlığa gelir. Bir gün Arthur Moses’a katılmaya karar verir ve iki yalnız ruh çok iyi arkadaş olurlar. Daha sonradan ise bu ikilinin arasına Lucille katılır ve hep birlikte gerçek potansiyellerini keşfetmeye başlarlar.

8. Every Note Played – Lisa Genova

every note played lisa genovaLisa Genova‘nın ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri çağdaş roman olma özelliğini taşır. Richard bir zamanlar herkes tarafından takdir edilen bir piyanisttir. Şimdilerde ise ALS hastalığıyla boğuşmakta ve sağ kolu felçli durumdadır. Elini kaybetmiş olması onun için ölümün bir başka anlamıdır.

Richard olup biteceklerin farkındadır. Gürün birinde sol kolunu da kaybedecektir. Geride talihsiz bir evlilik yaptığını düşünen eşi Karina’dan başka kimse yoktur. Richard tamamen hareket edemez hale geldiğinde yanında olacak tek kişi yine Karina’dır.

9. How to Walk Away – Katherine Center

how to walk away katherine centerKatherine Center‘ın ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı ve çağdaş roman olma özelliğini taşır. Margaret Jacobsen uzun süredir hayalini kurduğu parlak geleceğin kıyısındadır. Tam hayallerine kavuşmak üzereyken her şey bir fırtınanın içerisine çekiliverir.

Artık bir gerçekleşme yüzleşme vaktidir. Onun için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Kendi başının çaresine bakmakla yükümlüdür. Bunu yaparken aile sırlarını korumalı ve aynı zamanda onu sevebilecek birini bulmalıdır.

10. The Outsider – Stephen King

the outsider stephen kingStephen King‘in ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri gerilim romanı ve gizem romanı olma özelliğini taşır. Dedektif Ralph Anderson kafayı yemek üzeredir. Aynı anda iki farklı yerde iki çocuk vahşice öldürülmüştür. Ralph Anderson bulguları takip ettiğinde amatör dedektif Holly Gibney ile tanışır.

Terry Maitland başarılı ve popüler bir koçtur. Cinayet şüphelisi olduğunda kimse ne olduğunu anlayamaz ama yarı final maçının ortasında göz altına alınacaktır. Hapishaneden mahkemeye götürülürken vurulduğunda ise Ralph Anderson’a söylediği tek şey suçsuz olduğudur.

11. There There – Tommy Orange

there there tommy orangeTommy Orange‘ın ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri çağdaş roman olma özelliğini taşır. Tony Loneman, ninesi Maxine ile birlikte yaşayan alkol bağımlılığı olan ve sokakları avucunun içi gibi bilen biridir. Bir uyuşturucu taciri olan Octavio bir yeri soyma planı yaptığında ona yardımcı olması için Tony’yi seçer.

Dene’nin alkolik olan amcası Lucas uzun bir süre sonra onu ziyaret eder. Bu garip adamın Oakland’da yaşayan yerlilerle ilgili bir film yapma hayali vardır. Lucas öldüğünde bu fikri Dene üstlenir ama bunu yapabilmesi için öncelikle kendini geliştirmesi gerekir.

12. Sing, Unburied, Sing – Jesmyn Ward

sing unburied sing jesmyn wardJesmyn Ward‘ın ilk kez 2017 yılında yayınlanmış bu eseri çağdaş roman ve büyülü gerçeklik romanı olma özelliğini taşır. Henüz on üç yaşında olan Jojo, kız kardeşi, annesi Leonie ve arkadaşı Misty çocukların babası Michael’i geri getirmek için bir seyahate çıkarlar. Jojo’nun tek amacı hayatında olan biteni anlamaktır.

Leonie hem Jojo hem kız kardeşi için yeteri kadar güçlü olamamıştır. Onların hayatına etkisi varlıkla yokluk arasında bir yerdedir. Bu seyahat Jojo için farklı olacaktır. Çünkü bu seyahatte babalar, çocuklar, şiddet ve aşk hakkında çok şey öğrenecektir.

13. An American Marriage – Tayari Jones

an american marriage tayari jonesTayari Jonse‘un ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri çağdaş roman olma özelliğini taşır. Roy ve Celestial motelde kalmak zorunda oldukları bir gece şiddetli bir biçimde kavga ederler. Gecenin sonunda ise Roy’un bir kadına tecavüz ettiği ileri sürülür ve Roy tutuklanır.

Roy artık 12 yılını hapishanede geçirecektir. Celestial başlarda düzenli olarak onu görmeye gider. Sonra bu görüşlerin aralıkları azalmaya başlar. En sonunda ise Celestial artık Roy’un eşi olmak istemediğini belirtir. 5 yılın ardından çıktığı mahkemeyi kazanınca hapishaneden kurtulur.

14. The Kiss Quotient – Helen Hoang

the kiss quotient helen hoangHelen Hoang‘ın ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı ve çağdaş roman olma özelliğini taşır. Stella Lane dünyayı bir arada tutan şeyin matematik olduğuna inanır. Müşterilerin alışverişlerini tahmin eden bir algoritma geliştirir.

İşinde başarılı olmasına rağmen aşk hayatında o kadar başarılı değildir. Neredeyse hiç tecrübesi yoktur. Bir profesyonelden destek almayı düşünür ve eskort olarak Michael Phan ile anlaşır. Ona düşen Stella Lane için çizilmiş olan planda her şeyi kontrol etmektir.

15. The House of Broken Angels – Luis Alberto Urrea

the house of broken angels luis alberto urreaLuis Alberto Urrea‘nın ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri çağdaş roman olma özelliğini taşır. Miguel de la Cruz annesinin cenaze törenine geç kalmıştır. Yakında 70 yaşına basacaktır ama boğuştuğu kemik kanseri en büyük sorunudur.

Miguel de la Cruz ve Perla sınırı ihlal ederek Tijuana’dan San Diego’ya geçiş yapmıştır. Miguel de la Cruz’un kızı Minnie, oğlu Lalo, kardeşi Gabriel de la Cruz cenaze töreninde yerlerini almışlardır. Ancak, Perla’nın oğlu Yndio ortalıklarda yoktur.

Umarım 2019’da çevrilmesi muhtemelen olan bu kitaplar hayatına değer katabilirler. Kitaplar hakkında aklına takılan bir şeyler varsa bunları yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Yazımı beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply