Çocukları düşündürecek en iyi 8 gizem kitabı

Gizemli bir kitaptan başka hiçbir şey meraklı bir aklı yakalayamaz. En iyi gizem kitapları için gizli sırlarla dolu maceraları bulun.

Çocuklar için sürükleyici ve merak uyandırıcı gizem kitapları bulmak gerçekten zor iştir. Öyle olsa bile hikayenin bir çırpıda düşündürücü bir hal almasına hiçbir çocuk hayır demez. Çocuklar için en iyi gizem kitaplarını arıyorsan hemen aşağıdan keşfe başlayabilirsin.

1. Bu Kitabın Adı Sır

bu kitabın adı sır pseudonymous boschPseudonymous Bosch‘un ilk kez 2007 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı ve gizem kitabı olma özelliğini taşır. Glora bir gün gizemli bir kutu bulur ve kutuyu Cass‘a verir. Cass son derece uyumsuz bir tiptir. Max-Ernst ile tanıştığında davranışları değişmeye başlar.

Cass ve Max-Ernst kutunun gerçek sahibi olan ölen Pietro Bergamo‘nun evini araştırmaya başlarlar. Onlar için macera çoktan başlamıştır ama çok geçmeden yakayı ele verirler. Bu yakalanış aynı zamanda okul arkadaşları Benjamin Blake‘in kaçırılmasına yol açar.

2. Casusluk Okulu

casusluk okulu stuart gibbsStuart Gibbs‘in ilk kez 2012 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı ve gizem kitabı olma özelliğini taşır. Ben Ripley ajan olmak için yanıp tutuşan bir öğrencidir. Ama ajan olabilecek becerilerin yakınından dahi geçmeyi başarabilmiş değildir.

Ben Ripley’in matematik becerisini başına iş açar. Artık bilim okulunun yolunu tutmak zorundadır. Artık hedefi okuldan sağ çıkmak, kızı tavlamak ve okuldaki köstebeği bulmaktır. Ajan olabilmek için fırsat ayağına kadar gelmiştir.

3. Kayıp Lord

kayıp lord nancy springerNancy Springer‘ın ilk kez 2016 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı ve gizem kitabı olma özelliğini taşır. Sherlock Holmes‘un en küçük kız kardeşi Enola Holmes ortadan kaybolan annesini bulmak için yola koyulur. Yolculuk Londra’ya gidip annesini aramaya koyulur.

Elbette Holmes adında ve mirasına sahip olmak kolay bir iş değildir. Londra’nın kaçırılan önemli bir genç isim vardır. Enola Holmes aynı anda hem annesini bulmaya hem de genç lordu kaçıran kişilerden kaçmaya çalışmak zorundadır.

4. Dünyanın En Tuhaf Oyunu

dünyanın en tuhaf oyunu ellen raskinEllen Raskin‘in ilk kez 2014 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı ve gizem kitabı olma özelliğini taşır. Samuel W. Westing‘in vasiyetini okumak için on altı kişi bir araya gelir. Ancak bu on altı kişiyi bekleyenler vasiyetten çok daha fazlasıdır.

Vasiyet okuyucuları artık Westing’in katilini bulmak için bir oyunun içindedirler. Oyunu kazanan tüm mirasın sahibi olacaktır. Samuel W. Westing ölmüş olsa bile ölüm son oyununu oynamasına engel olamamıştır.

5. Tatlı Bir İhtiyarın Karmakarışık Dosyaları

tatlı bir ihtiyarın karmakarışık dosyaları e. l. kongishburgE. L. Kongishburg‘un ilk kez 1967 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı ve gizem kitabı olma özelliğini taşır. Claudia Kincaid evden kaçmak için tüm planını yapmıştır. Bu kaçış planını ince eleyip sık dokumuştur çünkü kaçacağı yer dahi bellidir.

Claudia yanına para sahibi kardeşi Jamie‘yi alır ve kaçış planını uygulamaya kolay. Kaçtıkları yer Metropolitan Müzesi onların macerayı başlattıkları nokta olur. Çünkü artık gizemli bir melek heykelinin fısıldadığı sırrın peşinden gitmek üzeredirler.

6. Gizemli Benedict Derneği

gizemli benedict derneği trenton lee stewartTrenton Lee Stewart‘ın ilk kez 2007 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı ve gizem kitabı olma özelliğini taşır. Her şey basit bir gazete reklamıyla başlar. Bir anda onlarca çocuk gazetedeki testin parçası olmayı kabul ederler.

Testin bir parçası olmak kolay değildir. En zeki olan dört özel çocuk testte sona kalır. Ancak bu kesinlikle yeterli değildir. En akıllı olanın belirlenmesi için gizli bir görev vardır. Görevin kuralı gayet açıktır. Bu görevi başarmak için her yol mubahtır.

7. Tablodaki Sır

tablodaki sır blue balliettBlue Balliett‘in ilk kez 2004 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı ve gizem kitabı olma özelliğini taşır. Petra ve Calder‘ın ortak özelliklerinden birisi aşırı meraklı olmalarıdır. Bu ikili bir anda kendilerini esrarengiz bir olayın peşinde bulurlar.

Sırlarla dolu olduğu iddia edilen çok önemli bir tablo çalınmıştır. Petra ve Calder bu tablonun ve dolayısıyla hırsızın peşine düşerler. Amansız takip başlamıştır. Bu macerada yok yoktur ama meraklı ikili her işin üstesinden gelmeye çoktan hazırdır.

8. Zamanın Efendisi Hugo Cabret ve Buluşu

zamanın efendisi hugo cabret ve buluşu brian selznickBrian Selznick‘in ilk kez 1989 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı ve gizem kitabı olma özelliğini taşır. Evsiz yaşayan Hugo‘nun hayatta kalması tamamen sırlara bağlıdır. Nitekim bu sırların açığa çıkması için ilk ipucu ortaya çıkmıştır.

Hugo’nun yolu kitap meraklısı bir kız ve istasyonda bir oyuncak kulübesi çalıştıran yaşlı adam ile kesişir. Bu durum Hugo’nun hiç hoşuna gitmez çünkü geçerli bir sebebi vardır. Hugo’nun gizli hayatı ve en değerli sırrı artık tehlike altındadır.

Çocuklara özel bu gizem kitabı önerileri hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından benimle iletişime geçebilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply