Damızlık Kızın Öyküsü benzeri 10 kitap

Damızlık Kızın Öyküsü dizisini izledin mi? Peki kitabını okudun mu? Şimdi korkunç bir gelecek hayal edebileceğin kitaplarla tanışma vakti.

Damızlık Kızın Öyküsü tarzı kitaplar arıyorsan benzer türde romanları inceleyebilirsin. Söz konusu diziyi izlemek sana keyif veriyorsa önce dizinin uyarlandığı kitabı ardından ise ona benzeyen diğer kitapları okumalısın. İşini kolaylaştırmak için bu tarz en iyi kitaplardan biraz bahsettim.

Açlık Oyunları

açlık oyunları suzanne collinsSuzanne Collins‘in ilk kez 2008 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı olma özelliğini taşır. Bir ulusun topraklarında geleneksel hale gelmiş olan her yıl düzenlenen büyük bir yarışma vardır. Bu yarışmaya katılmak gönüllük esasıyla değildir.

Yarışmaya katılan herkes ölüm ile hayatta kalma arasında bir seçim yapmak zorundadır. Filmini izlemiş olabileceğin bu yapıtın kitabı çok daha etkileyicidir. Kendilerini kurtarmayı düşünerek hareket eden kahramanlar zaman içerisinde daha farklı bir yola sapma cesaretini gösterirler.

Dünyanın Doğum Günü ve Diğer Öyküler

dünyanın doğum günü ursula k. le guinUrsula K. Le Guin‘in ilk kez 2002 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı olma özelliğine sahiptir. Kitabın içerisinde yer alan her hikayede yeni bir yolculuk vardır. Cinsiyet ayrımcılığı gibi konulara değinen kitabın içerisinde sayısız toplumsal mesaj vardır.

Kısa hikayeler okumak herkesi memnun edecek bir durum olmasa bile bazı kısa hikayeler için bir istisna oluşturmak doğru olabilir. Bu kitapta yer alan kısa hikayelerin her birisi zengin karakterleriyle dikkat çeker. Kurgusu iyi bir eser okumak istiyorsan bu kitaba şans vermelisin.

Kızıl Yükseliş

kızıl yükseliş pierce brownPierce Brown‘ın ilk kez 2014 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı olma özelliğine sahiptir. Yaşamak için her türlü çabayı gösteren bir insanın sonunda kandırıldığını öğrenmesiyle gelişen olaylar bu kitabın konusudur.

Bu romanın en büyük dezavantajı bugüne kadar okumuş olabileceğin pek çok farklı bilim kurgusal esere benziyormuş gibi bir hava sahip olmasıdır. Kendi hayatını bir kenara fırlatıp halkını kurtarmak için yola çıkan bir insanın başından geçenleri okurken büyük keyif alabilirsin.

Uyumsuz

uyumsuz veronica rothVeronica Roth‘un ilk kez 2011 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı olma özelliğine sahiptir. Genç bir kızın tek başına verdiği yaşam mücadelesini anlatan bu eser artık değişime merhaba demek isteyen bir kahramanın başından geçenleri anlatır.

Kitabın içerisinde her ne kadar tek bir kahraman varmış gibi gözükse bile durum biraz daha farklıdır. Her karakter hayatta kalmak için mücadele etmek zorundayken aynı zamanda karşılarına çıkabilecek büyük tehlikelere karşı dikkatli olmalıdırlar.

Serçe

serçe marie doria russellMary Doria Russell‘in ilk kez 1996 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı olma özelliğine sahiptir. Dünyada yaşayan insanlar kayıt altına aldıkları bir sesten yola çıkarak keşfettikleri yeni yaşam alanlarına karşı tereddüt içerisindedir.

Bir araştırma ekibi oluşturulup bu yeni yer hakkında bilgi toplanmak istenir ama söz konusu gezegenle ilk kez karşılaşılacaktır. Psikolojik ve aynı zamanda felsefi bir gerilim romanı olarak değerlendirilebilecek bu eser kahramanın anılarıyla yol aldığından fazlasıyla etkileyicidir.

Karanlığın Sol Eli

karanlığın sol eli ursula k. le guinUrsula K. Le Guin‘in ilk kez 1969 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı olma özelliğine sahiptir. Cinsiyet ayrımının olmadığı bir gezegende geçen hikayesiyle insanlara farklı bir bakış açısı sunar. Her şey yolundaymış gibi gözükse bile bir elçinin topluma karışır ve değişim başlar.

Bu romanın hikayesi biraz farklı olsa bile birkaç sayfa okuduktan sonra hikayenin yapısına ayak uydurabilmek mümkündür. Üstüne basa basa tekrar söylemem gerekir, bu kitap cinsiyetçiliği reddettiğinden okurken bunu aklında bulundurmaya çalışmalısın.

Oda

oda emma donoghueEmma Donoghue‘un ilk kez 2010 yılında yayınlanmış bu eseri psikolojik roman olma özelliğine sahiptir. Kendi zindanında oğluna yeni bir yaşam alanı sunmuş bir annenin mücadelesini anlatır. Günün birinde zindandan kaçış gerçekleştiğinde ise anne ile oğlu neye uğradıklarını şaşırırlar.

Birçok romanın duygusal olarak okuyucuyu yakalaması çok kolay olmasa bile bu roman bunu kolaylıkla gerçekleştirebilir. Bir anlamda esir tutulan bir kadının oğlu için mücadeleyi hiç bırakmaması ve ona yaşanabilir bir hayat sunması romanın en dikkat çekici özelliğidir.

Tearling Kraliçesi

tearling kraliçesi erika johansenErika Johansen‘in ilk kez 2014 yılında yayınlanmış bu eseri fantastik roman olma özelliğine sahiptir. Bu roman yaşı geldiğinde tahta geçeceği günü bekleyen bir prensesin hayat hikayesini anlatır. Prenses tahta geçeceği sırada büyük bir krallığı devraldığını düşünür ama yanılgıdadır.

Başarılı bir kraliçe olabilmesi için halkının ve muhafızlarının güvenini kazanmak ve aynı zamanda hayatta kalmak zorundadır. Bu roman sahip olduğu politik hava ile ilgi çeken eserler arasında yer alır. Hikayenin anlatıldığı dünyanın okuyucuda uyandırdığı merak çok farklıdır.

Cesur Yeni Dünya

cesur yeni dünya aldous huxleyAldous Huxley‘in ilk kez 1932 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı olma özelliğine sahiptir. Tüm hikaye insanların artık tek tip olduğu bir dünyada geçmektedir. Bu dünyada herkes mutludur ve herkes yeteri kadar eğlencenin tadına varabilir çünkü standartlar aynıdır.

Bu roman geleceği tahmin eden romanlar arasında gösterilen klasik bir eserdir. İnsanın ruh halini değiştiren ilaçları yıllar öncesinden tahmin etmeyi başarmış olan hikayesiyle dikkat çeker. Bu roman soluksuz bir biçimde okuyabileceğin en doğru eserlerden biridir.

Zamanın Kıyısındaki Kadın

zamanın kıyısındaki kadın marge piercyMarge Piercy‘nin ilk kez 1976 yılında yayınlanmış bu eseri bilim kurgu romanı olma özelliğine sahiptir. Bu roman bir zihin gücüne sahip olan kadının başından geçenler anlatılır. Kadın her ne kadar böylesi bir güce sahip olsa bile yakınlarını kaybetmekten kurtulamaz.

Bu kadın yaşanmışların getirisi olarak şiddet eğilimi gösterdiğinde bir denek olacağının bilincinde değildir. Bir denek olmamak için verdiği mücadeleyi ise sahip olduğu zihin gücüyle başlatmıştır. Bu romanın en iyi yanı okuyucuyu eleştirel bir bakış açısına kolayca yönlendirmesidir.

Damızlık Kızın Öyküsü tarzı bu kitap önerileri hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Leave a Reply