Değeri bilinmemiş ilgi çekici 10 roman

Hiçbir şey değeri bilinmemiş bir eserin gerçek kalitesini fark etmek kadar keyif verici olamaz. Değeri bilinmemiş bazı eserlerle tanışın.

Değeri bilinmemiş romanlarla daha önce defalarca karşılaşmış olabilirsin. Bunlar en çok satanlar arasında yer almazlar ama içerikleriyle kalitelerini ortaya koyarlar. Okuyucudan hak ettikleri değeri görmeyen son ama en iyiler listesinde yer alması gerekenlerden bazılarını burada bulabilirsin.

1. Ejderhalarla Yaşamak

ejderhalarla yaşamak patrica c. wredeKöken olarak prenses unvanına sahip olan genç bir ismin macera dolu hikayesini anlatır. Prenses olmayı reddettiğinde soluğu yeryüzünün bilinen en tehlikeli ejderhasının yanında alır. Ejderhalarla yaşamaya alıştıkça hayatındaki hareketlilik hızlıca artış gösterir.

Bu roman, bazen kalıpları kırmanın iyi bir şey olabileceğini gösteren bir hikayeye sahiptir. Saraydan kaçıp tehlikelerin göbeğine giden bir prensesin hikayesini anlatması son derece etkileyicidir. Üstelik bu hikaye kısa süren birkaç maceradan ibaret değildir.

2. Hababam Sınıfı

hababam sınıfı rıfat ılgazBirçoğumuz bu yapıtı aslında efsane sanatçılarımızın rol almış olduğu filmlerle tanıdık. Haylaz ama duygusal, yerinde durmayan, bir çete gibi okulu ele geçirmiş öğrencilerin mizah dolu dramatik hikayesini izlemek hepimize keyif vermiştir.

Roman filminin etkisi büyük olsa bile çok fazla okunmuş değildir. Hatta şu an dilediğin listeye bak kendisini çok satan kitaplar listesinde ilk sıralarda bulamazsın. Bu roman bir toplumun en iyi şekilde resmedildiği eserlerden birisidir. Ama hiçbir zaman hak ettiği değeri görememiştir.

3. Kutsal Aşk

kutsal aşk p. c. castÖğretmenlik yapan kendi halinde bir kadının bir tanrıçaya ait vazoyu satın almasıyla gelişen olayları anlatır. Vazo nedeniyle büyülü dünyaya yolculuk ettiğinde bir tanrıçanın yerine geçtiğinin farkında bile değildir. İstemediği bir evliliğin kıyısına geldiğinde kendi şehrine dönmenin yollarını arar.

Mitolojik romanlar açısından bakıldığında iyi bir eser olduğunu söylemek mümkün olsa bile bu roman hiçbir zaman en üstlerde kalmayı başaramamıştır. Romanın neden listelerde kendine yer bulamadığını açıklamak gerekirse birazcık hafif kaldığını söylemek mümkündür.

4. Şimdiki Çocuklar Harika

şimdiki çocuklar harika aziz nesinArkadaş olan iki çocuğun birbirinden ayrılmak zorunda kalması sonrasında mektuplaşarak yaşadıkları pek çok şeyi birbirlerine anlatmaya başlarlar. Romanda tüm bu anlatışların üzerinden ise topluma yönelik eleştiriler yer bulunur.

Bu romanın değerinin çok geç anlaşıldığını söylemek mümkündür. Toplumda yer alan birçok şeye eleştirel bir gözle yaklaşıp onları eleştirme cesaretinde bulunabilmesi aslında çok değerlidir. Nitekim eleştiri odaklı olması onun ilgi çekiciliğini azaltmıştır.

5. Sil Baştan

sil baştan chelsea fineKendisini ormanda hafızasını kaybetmiş bir biçimde bulan bir kadının hayat hikayesini anlatır. Onu bulan kişiye karşı bir yakınlık hisseder ama hafızası gidik olduğundan bunu nedenini bir türlü öğrenemez. Hafızası yerine gelmeye başladığında ise tehlikede olabileceğinin farkına varır.

Bu roman pek çok fantastik eser ile aynı temaya sahip olduğundan rekabetin içerisinde unutulmuş gitmiş eserlerden birisidir. Ortalama kaliteye sahip okunabilir romanlardan birisi olmasına rağmen okuyucuları etkilemeyi başaramamıştır.

6. Her Temas İz Bırakır

her temas iz bırakır emrah serbesAnkara’nın en ipe sapa gelmez sokaklarında cinayet avcılığı yapan bir polis amirinin darmadağın olmuş hayat hikayesini anlatır. Gizem, gerilim, bol bol sır, garip nedenlerle işlenen cinayetler ve en önemlisi amirin iç dünyasında yaşanan yoğun karmaşalar bu romanın sayfalarında akan kanın temsilidir.

Bu roman en başından kendisini belli etmese bile dillerden düşmeyen Behzat Ç. isimli dizinin kaynağı olan roman serisinin ilk kitabıdır. Dizisi kadar popüler olmayı başaramamıştır. Bu roman hak ettiği yere en tepelere çıkmayı başaramamış bir yapıttır.

7. Yer Değiştirenler

yer değiştirenler brenna yovanoffKendisini bir türlü bulunduğu dünyaya ait hissetmeyen birisinin hayat hikayesini anlatır. O ne bu dünyadan ne de hikayenin geçtiği öteki dünyadan birisiydi. Onun tek amacı kendini bir türlü buraya aitmiş gibi hissetmediği dünyada hayatta kalmaktır.

Ben korku temalı kitaplardan çok hoşlanan birisi değilim ama bu kitabın hakkını teslim etmeliyim. Esasen okuyucular bu kitabın hakkını teslim etmiş sayılırlar. Gerçekten çok okunan eserlerden biri olmasına rağmen çok fazla eleştiriye maruz kalmış ve hak ettiği değerden uzaklaş kalmıştır.

8. Ruh Adam

ruh adam hüseyin nihal atsızHayattaki memnuniyeti ve mutluluğu sadece askerlikte bulabileceğine inanan bir adamın hikayesini anlatır. Bu adamın iç dünyasıyla yaşadığı çatışmalarda gayesi sadece ama sadece kendi nefsiyle olan mücadeleden galip çıkabilmektir.

Türkçülük düşüncesinin en önemli isimlerinden birisi olarak kabul edilen bir ismin elinden çıkmış olması bu romanı ikinci plana itmiştir. Belki siyasetten daha uzak birisi tarafından yazılmış olsaydı bugün pek çok listede kendine yer bulabilir ve en sevilen romanlardan birisi olabilirdi.

9. Hayalet Sevgilim

hayalet sevgilim laura whitcombDoğaüstü teması olan bir fantastik romandır. İki dünya arasında sıkışıp kalmış iki hayaletin birbirlerine duydukları aşkı anlatır. Bu iki hayaletin aşklarını yaşamaları olanaksızdır. Her ikisi de bir bedene sığınır ama bu sığınma onlarca sırrın tek tek açığa çıkması anlamına gelir.

Hikayesi aşırı ilgili çekici olmasa bile iki ruhun hikayesini anlatması farklı bir yaklaşımdır. Bu kitabın aşırı başarılı bir eser olduğunu söylemem mümkün değil ama yine de bulunduğu konumdan daha fazlasını hak ettiğini söyleyebilirim.

10. Osmancık

osmancık tarık buğraOsmanlı Devleti’nin kurucusu olan I. Osman’ın hayat hikayesini anlatır. Kronolojiye ayak uyduran, tarihsel gerçekliğe yakın bir biçimde kurgulanmış hikayesiyle dikkat çeker. En önemlisi anlatımındaki akıcılık onu kolayca okunabilir bir roman yapar.

Maalesef bu tarihsel roman Osmanlı Devleti’ni konu almış onlarca roman arasında yeteri kadar ilgi görmüş bir eser değildir. Entrikasının az olması belki bunun arkasındaki en büyük nedenlerden birisidir. Bana göre geçmişe uzanan bir romanın çok daha bilinen bir eser olması gerekir.

Değeri bilinmemiş kitapların yer aldığı kitap önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply