Etkili konuşmanı sağlayacak 10 diksiyon kitabı

Diksiyonunu geliştirmek için çeşitli kitaplardan destek almak mı istiyorsun? Bu listede yer alan diksiyon kitapları sana yardımcı olacaktır.

Diksiyonunu geliştirmek isteyenlerin uğradıkları ilk yer genelde bir diksiyon kursu olur. Diksiyon kursları konuşmanı geliştirmene yardımcı olacak yerlerdir. Birçok sebepten ötürü bazı kişiler bu kursları tercih etmek yerine kendi başlarına çözüm oluşturma yoluna giderler.

1. Diksiyon: 10 Derste Güzel Konuşma Sanatı

10 derste güzel konuşma sanatı mehmet kaplan kitapDiksiyon: 10 Derste Güzel Konuşma Sanatı isimli kitabın yazarı Mehmet Kaplan, diksiyonu bir beceri olarak tanımlar. İnsanların bu konuda bilinçli olduğunu ama kendini geliştirmek için herhangi bir çaba sarf etmediğinden yakınır. Doğru teknikler her insanın etkili konuşabileceğini belirtir.

Diksiyonun kelime anlamı ile başlayan dersler, alfabede yer alan sesleri tanıma, ruhsal-bedensel gevşeme, tekerlemelere çalışma yöntemleri, konuşma ve okuma, hızlı okuma, kolay ve ağır metinleri okuma gibi bölümlerden oluşur. Tüm bu bilgileri pratiğe dönüştürerek diksiyonunu geliştirebilirsin.

2. Söz ve Diksiyon Sanatı

söz ve diksiyon kitabı nüzhet şenbay kitapSöz ve Diksiyon Sanatı, diksiyon konusunda yayınlanmış olan en popüler kitaplardan birisidir. Günlük konuşmaların yanında konferans, seminer, sohbet veya söyleşi gibi etkinliklere yönelik olan bu kitap konuşmanı bir sanata dönüştürme imkanı sunacaktır.

Kitap, konuşma üzerinde temel çalışmalar ve sözlü anlatımı sağlama gibi iki önemli bölüme sahiptir. Kitapta yer alan bilgilerin büyük bir kısmı bu alt başlıkların içerisinde bulunabilir. Diğer taraftan, kitabın sonunda yer alan söz ve diksiyon terimleri senin için iyi bir rehber olacaktır.

3. Söz Söyleme ve Diksiyon: Konuşan İnsan

söz söyleme ve diksiyon can gürzapSöz Söyleme ve Diksiyon: Konuşan İnsan konuşma sorunlarından tutun, diksiyon ve toplum önünde konuşmaya kadar birçok farklı konuda bilgi bu kitapta yer alır. Türkçeyi düzgün ve güzel bir biçimde konuşmak isteyenler için önemlidir. Diksiyonunu geliştirmek isteyenler için iyi bir başlangıçtır.

Daha çok tiyatroyla ilgilenen kişilerin tercih ettiği bu kitap, öncelikli olarak dil ve insan üzerinde durur. Daha sonra konuşma, diksiyon, dinleme, toplum önünde konuşma ve söyleyişlerde yapılan genel yanlışlara değinir. Bunların ardından genel çalışmalar bölümüyle kapanışı gerçekleştirir.

4. Temel Konuşma Teknikleri: Diksiyon

temel konuşma teknikleri sırrı er kitapTemel Konuşma Teknikleri – Diksiyon, güzel konuşmayı insanın aklını kullanabilme sanatı olarak tanımlar. Yazarın bu alanda bir eğitmen olması önemlidir. Yayıncılık, spikerlik ve oyunculuk gibi alanlarda çalışmak isteyen kişiler için bu kitap faydalı bir rehberdir.

Dil grupları konusunda bilgi vererek başlayan kitap içeriği, diksiyon ve solunum konusunda bilgi vererek devam eder. Solunum ve gevşeme alıştırmalarıyla okuyucularına pratik imkanı sunar. Sesin nitelikleri ve telaffuz konusunda sıkça yapılan yanlışların dile getirildiği bölüm oldukça ilgi çekicidir.

5. Uygulamalı Diksiyon ve Güzel Konuşma

uygulamalı diksiyon ve güzel konuşma ümit kalkan kitapUygulamalı Diksiyon ve Güzel Konuşma pratiğe dönük bir diksiyon kitabıdır. Kitabı benzerlerinden ayıran en büyük özellik ise CD hediyeli olmasıdır. Bununla birlikte diksiyon çalışmalarında henüz başlangıç aşamasında olan bireyler için oldukça faydalıdır.

Kitap, ses geliştirme teknikleri, vurgu, ses eğitimi, tonlama ve doğru nefes alıştırmaları konusunda başlangıç seviyesinde ideal bilgiler sunar. Kitapta yer alan uygulamalı yöntemlerle edindiğin bilgileri pratiğe dökmeyi başarabilirsin. Kitabın tek dezavantajı bilgileri biraz yüzeysel bırakmasıdır.

6. Diksiyon: Söz Söyleme ve Konuşma Sanatı

diksiyon söz söyleme ve konuşma sanatı murat şahin kitapDiksiyon: Söz Söyleme ve Konuşma Sanatı etkili konuşma alanında teorik bilgilerin yer aldığı bir kitaptır. Kitapta diksiyon konusunda ilgini çekebilecek birçok farklı bilgi vardır. Özellikle diksiyon çalışmalarına yeni başlayanların okuması gereken önemli bir eserlerden birisidir.

Kitap öncelikle iletişim konusunda bilgi verir. Dilin oluşumu ve dil bilgisi bölümlerinde dil alanında teknik sayılabilecek bilgiler yer alır. Diksiyon, vurgu, tonlama ve fonetik gibi alanlarda okuyucusuna teorik bilgiler ulaştıran kitap geriye kalan bölümlerde yardımcı yöntemlere değinir.

7. Diksiyon ve Hitabet

diksiyon ve hitabet ali selçuk kitapDiksiyon ve Hitabet konu anlatımlı ve uygulamalı bir kitaptır. Kitabın kapağında görebileceğin gibi hedef kitlesi lise öğrencileridir. Bu açıdan diğer kitaplardan farklı bir niteliğe sahiptir fakat içeriği ile öğrencilere destek olabilecek kapasitede bir kitaptır.

Güzel konuşmaya hazırlık aşamasıyla içeriğine giriş yapan kitap, nefes ve ses eğitimi, konuşma tekniği, ifadenin kuvvetlendirilmesi ve son olarak hitabet gibi ayrı bölümlere sahiptir. Kitabın her bölümünde detaylı bilgiler yer alır. Buna ek olarak edinilen bilgileri pratiğe dönüştürme şansı tanır.

8. Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı: Diksiyon ve Hitabet

güzel ve etkili konuşma sanatı önder göçgün kitapGüzel ve Etkili Konuşma Sanatı: Diksiyon – Hitabet isimli eser Türk Edebiyatı alanında önemli çalışmaları olan Önder Göçgün tarafından kaleme alınmıştır. Kitabın teorik bilgiler açısından dopdolu olması en büyük artısıdır. Ancak, uygulama konusunda diğer kitaplara göre biraz hafif kalır.

Türkçe’nin doğru ve etkili kullanımı konusunda detaylı bilgilerin yer aldığı bu eser hece ve kelime tabanında bilgilerle ek bir alan oluşturur. Önemli metinlerle bu kitaptan elde ettiğin bilgileri pratiğe dönüştürebilirsin. Nitekim, uygulamaların diğer kitaplara göre zayıf olduğunu unutmamalısın.

9. Diksiyon: Güzel ve Etkili Konuşma

diksiyon güzel ve etkili konuşma hamza uğurlu kitapDiksiyon: Güzel ve Etkili Konuşma konuşmanın püf noktalarına dayanarak okuyucusuna etkili konuşmayı öğretir. Daha çok konuşma üzerine sunduğu bilgilerle bu konuda çeşitli çözümler önerir. Diksiyonunu geliştirmek için kendi başına çabalamak istiyorsan bu kitap sana yardımcı olacaktır.

Kitabın içeriği hiyerarşiye bağlıdır. İçerisinde konuşmana engel olan etkenlerle ilgili bilgi bulabilirsin. Daha sonra ses ve konuşmayla ilgili genel bilgiler edinip başlangıç için ilk adımı atarsın. Tüm bu teknik adımların ardından kitap ikna edici üslup kullanma becerini geliştirmene destek olur.

10. 3K Tekniği ile Diksiyon

3k tekniği ile diksiyon nedim taktak kitap3K Tekniği ile Diksiyon, diksiyon konusunda en teknik bilgileri sunan kitaplardan birisidir. Kitap, kursa gitmek yerine kendi başına çalışıp diksiyonunu geliştirmek isteyenler dikkate alınarak hazırlanmıştır Her şeyin yerinde ve zamanında kullanılması prensibi kitabın genel prensibidir.

Kitap konuşma, solunum ve nefes, ses, konuşma teknikleri ve hitabet sanatı bölümlerine sahiptir. Her bölümde dopdolu bilgiler yer alır. Özellikle konuşma teknikleri bölümünden yararlanarak çeşitli pratikler gerçekleştirebilirsin.

Etkili konuşmanı sağlayacak kitaplardan oluşan bu önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

2 Comments

 1. Merhaba, internetten gezinirken burayı buldum,bahsettiğiniz kitapları nereden bulabilirim

  • Merhaba,

   Kitapları satın alabileceğiniz bazı adresler mevcut. Eğer satın almak istemiyorsanız şehrinizde bulunan kütüphanelerde bulabilme şansınız olabilir. Bunun için tarama yapmanızı öneririm. Öncelikle kitapları satın alabileceğiniz bazı yerleri sıralayayım:

   https://www.kitapyurdu.com/
   https://www.hepsiburada.com/
   https://www.amazon.com.tr/

   Bulunduğunuz şehirdeki kütüphaneler için öncelikle e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet şifrenizle hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz.

   https://www.turkiye.gov.tr/kultur-ve-turizm-katalog-tarama

   Karşınıza eser adı, yazar adı ve konu başlığı şeklinde üç seçenek çıkacaktır. Bunlardan “eser adı” veya “yazar adı” olanı seçmelisiniz. Daha sonra il, ilçe seçmeli “kütüphane seçimi” seçeneğinde ise “tüm kütüphaneler” seçimini yapmalısınız. Aranacak kelimeler kısmına aradığınız kitabın adını (eser adına göre arama yapacaksanız) veya yazarın adını (yazar adına göre arama yapacaksanız) girmelisiniz. Çıkan sonuçlara göre ilgili kütüphaneye gidip kitabı bir süreliğine ödünç alabilirsiniz.

   Keyifli okumalar dilerim.

Leave a Reply