Doğan Egmont’tan sonbahara özel 20 kitap önerisi (2016)

Doğan Egmont'un sonbahara özel kitap önerileri listesi. Tam 20 kitaptan oluşan bu liste ile sonbaharda bol okumalı günler geçirebilirsin.

Doğan Egmont kısa süre önce Hürriyet aracılığıyla sonbahara özel kitap önerileri yayınladı. Kitaplar arasında kendi yayınlarının yoğunlukta olması dikkat çekici olsa bile bu listedeki kitaplar hakkında fikirlerimi paylaşabileceğim bir yazı oluşturmak istedim.

Alistair Grim’in Tuhaflıklar Müzesi

alistair grim'in tuhaflıklar müzesi gregory funaroAlistair Grim’in Tuhaflıklar Müzesi, Gregory Funaro imzalı fantastik ve gotik ögeler içeren bir çocuk kitabıdır. Bu kitap, bir çocuk kitabında nadiren görebileceğiniz ideal korku unsurlarını içerir. Grubb patronundan çok korkan birisi olduğu için hata yapmaktan sürekli kaçınmaktadır.

Günün birinde bir hata yapar, siyah bir sandığın içerisine saklanmak zorunda kalır ve olaylar gelişir. Doğan Egmont etiketiyle yayınlanan bu kitap, çocuklarına kitap okumayı seven ebeveynlerin keyifle okuyabileceği bir kitaptır.

Aşk Kapanı

aşk kapanı melike karakurtAşk Kapanı, yazar Melike Karakurt’un anneannesi Mari Apostaliva’nın yaşadıklarından yola çıkarak yazdığı bir aşk kitabıdır. Bir başkasının yaşadıklarını aktardığı için bu eser aynı zamanda bir anı kitabı olma özelliğini taşır.

Kitapta anlatılan öykü, Yunanistan’da başlayıp İstanbul’da biten bir aşkı anlatmaktadır. Öykünün takip ettiği ana hatlar gerçekten yaşanmış olan olaylarla oluşturulmuştur. Doğan Novus etiketiyle yayınlanan bu aşk kitabını keyifle ama biraz hüzünle okuyabilirsiniz.

Bana Öyle Bakma!

bana öyle bakma vefa enverBana Öyle Bakma!, Vefa Enver imzasını taşıyan ve listede yer alan aşk kitaplarından birisidir. İlk kez 2016 yılında yayınlanmış bu eserin içerisinde romantizm, komedi ve intikam gibi birbirinden farklı unsurları bulabilirsiniz.

Bir iş manyağı olan Pınar, Alptuğ denen iş arkadaşının oyununa gelir ve bu oyun zorunlu izne çıkmasıyla son bulur. Artık intikam peşinde koşacaktır ama aynı zamanda aşka merhaba diyecektir. Doğan Novus etiketiyle yayınlanan bu aşk kitabını yer yer gülerek okuyabilirsiniz.

Dengesiz Bir Aşkın Anatomisi

dengesiz bir aşkın anatomisi duygu özlem yücelDengesiz Bir Aşkın Anatomisi, Duygu Özlem Yücel imzalı romantik bir kitaptır. Kitabı diğerlerinden farklı kılan durum akıcı bir şekilde ilerleyen ama okuyucusunu şaşırtmayı başarabilen bir yapıt olmasıdır. Farklı bir romantik eser arıyorsan doğru kitabı bulduğundan emin olabilirsin.

Kitapta anlatılan romantik hikaye biraz modern aşklara benzemektedir. Deli dolu ve tutkulu bir aşk hikayesini konu alan bu kitap DEX Kitap etiketiyle yayınlanmıştır. Kitabı alıp keyifle okuyabilirsiniz ama ufak bir not düşmeliyim, kitabın dilini biraz sıradan bulabilirsiniz.

İçimdeki Hayal

içimdeki hayal steena holmesİçimdeki Hayal, uzun süre çocuk sahibi olmayı erteleyen bir ailenin gizem ve gerilim dolu hikayesini anlatan ilk kez 2016 yılında yayınlanmış olan Steena Holmes imzalı bir romandır. Diane ve Brian çifti yıllardır özlemini duyduklarını çocuklarına kavuşurlar.

Brian iş gereği uzakta kalmak durumunda kalır ve Diane bir an bile olsa çocuğu Grace’i yalnız bırakmayı göze alamaz. Diane bir şeylerin doğru olmadığını sezmeye başladığında ise olaylar gelişir. Gizem dolu hikayelerden hoşlanıyorsanız bu gerilim kitabını keyifle okuyabilirsiniz.

İsveç Çetesi

isveç çetesi anders roslundİsveç Çetesi, Anders Roslund ve Stefan Thunberg imzasını taşıyan bir gerilim romanıdır. 2014 yılında yayınlanmış olan bu gerilim romanında anlatılan hikaye Stefan Thunberg’in ailesinden ilham alınarak oluşturulmuştur.

Kitap, İsveç ordusundan çaldıkları cephaneliklerle banka soyan ve gar bombalayan kardeşlerin ve onların suçluya dönüşmesini sağlayan babalarının öyküsünü anlatır. Doğan Kitap etiketiyle yayınlanan kitap gerilim romanı sevenlerin okumak isteyecekleri bir kitaptır.

John of God: Şifanın Eli

john of god şifanın eli can aydoğmuşJohn of God – Şifanın Eli, Can Aydoğmuş imzalı ikinci kitaptır. 2016 yılında yayınlanmış olan bu kitap, John of God olarak bilinen Brezilyalı bir şifacı ve medyumu anlatmaktadır. Bu isim, her yıl devlet adamlarından sanatçılara kadar birçok kişinin ziyaret ettiği bir isimdir.

Bu konulara meraklı biriyseniz Can Aydoğmuş tarafından hazırlanmış ve dünyanın en önemli şifacılarından olarak nitelendirilen John of God ile tanışabilirsiniz. Doğan Novus etiketiyle yayınlanan bu kitap, “bioenerji” ile ilgilenenlerin okuması gereken bir kitaptır.

Kırık Kalpler İçin Astroloji Rehberi

kırık kalpler için astroloji rehberi silvia zuccaKırık Kalpler İçin Astroloji Rehberi, Silvia Zucca imzasını taşıyan bir aşk romanıdır. 2016 yılında yayınlanmış olan bu aşk romanı, kariyerinde görece yavaş ilerleme kaydeden Alice için şans kapıyı çaldığı yerden başlayarak ilerler.

Televizyonculuk ile uğraşan Alice’in çalıştığı televizyon kanalını denetlemeye gelen kişiye gönlünü kaptırması ile gelişen olaylar astrolojiyle iç içe ilerler. Doğan Novus etiketiyle yayınlanan kitap aşk romanı sevenlerin keyifle okuyabileceği bir hikayeye sahiptir.

Lakin Bu Bir Masal

lakin bu bir masal jale şengünLakin Bu Bir Masal, Jale Şengün imzasını taşıyan bir gerilim romanıdır. Serap yaşantısını bir anda hayatın uçurumunda bulur. 2016 yılında yayınlanmış bu roman aynı zamanda bir masal kitabı olma özelliğine sahiptir.

Tek istediği şey biraz huzur ve sakinlikten başka bir şey değildir. Bunun için gittiği çocukluk evinde hiç bilmediği kadın fotoğraflarına rastlar ve olaylar gelişir. Doğan Kitap imzasını taşıyan biraz gerilim biraz ise aşk kokulu bu kitabı büyük bir merakla okuyabilirsiniz.

Max Helsing ve On Üçüncü Lanet

max helsing ve on üçüncü lanet curtis joblingMax Helsing ve On Üçüncü Lanet, Curtis Jobling imzasını taşıyan bir çocuk kitabıdır. Ailesinin canavar avı geleneğini sürdürmek durumunda olan Max Helsing bir laneti ortadan kaldırmakla uğraşmak zorundadır. Bunun için arkadaşlarının yardımına ihtiyacı olacaktır.

Eğer laneti ortadan kaldıramazsa bunun bedeli hayatını kaybetmesi olacaktır. Doğan Egmont etiketiyle yayınlanan kitap macera tutkunu çocukların keyifle okuyabileceği bir kitaptır.

Nemo: İsimsiz Çocuk

nemo isimsiz çocuk davide morosinottoNemo – İsimsiz Çocuk, Davide Morosinotto imzasını taşıyan keyifli bir çocuk kitabıdır. Bir üçlemenin ilk kitabı olan bu eser ilk kez 2016 yılında yayınlanmıştır ve bir denizaltıda kaptan olan Nemo isimli çocuğun hikayesini anlatmaktadır.

Nemo okumayı seven ve dünya klasiklerine ilgili olanlara tanıdık gelebilecek bir isimdir. Doğan Egmont etiketiyle yayınlanan kitap maceralardan hoşlanan çocukların büyük bir zevkle okuyacağı kitaplardan birisidir.

Percy Jackson ve Yunan Kahramanları

percy jackson ve yunan kahramanları rick riordanPercy Jackson ve Yunan Kahramanları, bu seriyle ünlenmiş olan Rick Riordan imzalı bir macera kitabıdır. İlk kez 2014 yılında yayınlanmış bu eser mitoloji meraklıların ilgisini çekecektir. Maceradan maceraya koşan Percy Jackson’ın bu seferki durağı Yunan tanrılarının mabedidir.

Percy Jackson bu sefer mitolojide kendine yer bulmuş Yunan tanrılarının hikayelerini anlatmak için karşımıza çıkmaktadır. Doğan Egmont etiketiyle yayınlanan kitap maceraya ve mitolojiye meraklı herkesin okuyabileceği bir kitaptır.

Poseidon Varisi

poseidon varisi anna banksPoseidon Varisi, Anna Banks imzalı romantik bir kitaptır. Adı mitolojik çağrışımlar yapan bu kitap biraz romantizm, biraz aşk ve biraz fantastik ögeler içermektedir. İlk kez 2012 yılında yayınlanmış eser fantastik bir eser olarak büyük beğeni toplamıştır.

Kitap imkansız gibi görünen ve yeri geldiğinde vazgeçilmesi söz konusu olan bir aşkı konu alır. DEX Kitap etiketiyle yayınlanan bu kitabı gerçek yaşantının içerisinde yer alan aşkları okumaktan sıkılmış kurguya doymak isteyen okuyucuların okumasını öneririm.

Sputnik Sevgilim

sputnik sevgilim haruki murakami

Sputnik Sevgilim, yalnızlık temasıyla özdeşleşmiş yazar Haruki Murakami imzalı bir aşk kitabıdır. İlk kez 1999 yılında yayınlanmış olan bu eser büyülü gerçeklik romanları arasında yer almaktadır. Kitap özellikle doğu kültürünü merak edenlerin ilgisini çekecektir.

Japonya’dan başlayan ve Yunan Adaları durağına uğrayan aşk dolu bir hikayenin yer aldığı kitap her zamanki gibi Haraki Murakami’nin özgün izlerini taşımaktadır. Doğan Kitap etiketiyle yayınlanan bu kitabı aşk kitaplarına ve kurgudan hoşlananlara önerebilirim.

Tavsiye Edilen Kitap Mağazası: Sputnik Sevgilim (idefix)

Temple Run: Orman Koşusu, Yaşamak İçin Koş!

templre run orman koşusu chase wilderTemple Run – Orman Koşusu, Yaşamak İçin Koş!, Chase Wilder imzasını taşıyan bir macera kitabıdır. Issız bir ormanın içerisinde kendini bulan kahramanlara yol göstererek onları evlerine ulaştırabilecek misiniz? 6 kitaptan oluşan bu seriye sıkı bir giriş yapabilirsin.

Aslında tüm hikaye bu soruda gizli çünkü bu kitapta yaptığınız seçimler hikayenin gidişatına etki etmektedir. Doğan Egmont etiketiyle yayınlanan bu kitap kendisini maceranın içerisinde bulmak isteyen çocukları mutlu edecektir.

The School of Mandıra Filozofu

the school of mandıra filozofu birol güvenThe School of Mandıra Filozofu, ünlü senarist ve yapımcı Birol Güven imzalı bir deneme kitabıdır. Belki bu kitabı deneme olarak nitelendiriyor olmam yanlış olabilir. Çünkü daha çok eleştiriye ve yergiye dayalı bir eser görünümüne sahiptir.

Birol Güven kitapta modern hayatı ele alıp tabiri caizse onu birazcık hırpalamaktadır. Doğan Kitap etiketiyle yayınlanan bu kitap kapitalizme karşı yazarın kişisel fikirlerini içermektedir ve eleştiri veya denemelerden hoşlanan kişiler tarafından keyifle okunabilir.

Titan 1: Geri Dönüş

titan 1 geri dönüş jennifer l. armentroutTitan 1: Geri Dönüş, romantik kitaplarıyla bilinen Jennifer L. Armentrout imzalı bir kitaptır. Kitabın kurgusu mitolojik bir kurgu üzerine oturtulmuştur. Fantastik ögeler içeren kitap aynı zamanda doğaüstü varlıklara ev sahipliği yapmaktadır.

Seth kendisi açısından yapılması zor bir görevi üstlenmiştir. Bu görevi yerine getirmek için çok çabalamak zorundadır. DEX Kitap etiketiyle yayınlanan bu kitap kurgusal romantik kitaplardan hoşlanan herkes tarafından kolayca okunabilecek bir kitaptır.

Unutamayan Adam

unutamayan adam david baldacciUnutamayan Adam, David Baldacci imzalı bir gerilim kitabıdır. Amos Decker bir futbol maçında aldığı darbe sonucu ölümden döner ancak aldığı darbe beyninin değişmesine neden olur. Artık o hiçbir şeyi hatırlayamayan bir adamdır.

Yıllar sonra ailesi öldürüldüğünde cinayete ait detayları unutamayacak ve katilin peşinden giderek sır dolu cinayeti çözmenin yollarını arayacaktır. Doğan Kitap etiketiyle yayınlanan bu kitap polisiye ve gerilim kitabı okumayı sevenlerin keyifle okuyabileceği bir kitaptır.

Yansıma

yansıma deniz erbulak

Yansıma, Deniz Erbulak imzalı kurgusal bir kitaptır. Fantastik ögeler içeren kitabın aslında biraz gerilim türüne yakın olduğu söylenebilir. Gençlik romanları yazan bir ismin elinden çıkmış olması bu romanı herkes tarafından okunur hale getirmiştir.

DEX Kitap etiketiyle yayınlanan bu kitap gerilim kitaplarından hoşlanan ve boş vakitlerini değerlendirmek isteyenlerin sevebileceği bir kitaptır. Kitabı okudukça daha fazla okumak isteyecek ve bir çırpıda kitabın sonuna geleceksin.

Yaratık Avcısı

yaratık avcısı rick yanceyYaratık Avcısı, Rick Yancey imzasını taşıyan korku temalı bir kitaptır. Will işini seven birisidir ve işi… yaratık avcılığıdır. Günün birinde hiç beklenmedik bir yaratık türü ortaya çıkar. Fantastik ögeler içeren kitap ihtiyaç duyduğun gerilimi sana sunmayı başaracaktır.

Will ve akıl hocası doktor bu yaratıkların icabına bakmak zorundadır çünkü yaratıkların gün geçtikçe artış gösteren bir türün ürünüdür. DEX Kitap etiketiyle yayınlanan bu kitap korku ve macera bir arada olsun diyenler tarafından keyifle okunabilecek bir kitaptır.

Doğan Egmont’un sonbahara özel olarak hazırlamış olduğu bu kitap önerileri hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply