Doğayla ilgili 10 etkileyici kitap

Doğayla barışık bir yaşamak insanoğlu için önemli bir gereksinimdir. Doğayla ilgili kitaplarla tanışarak doğa bilincini geliştirebilirsin.

Bu kitap listesinde doğayı koruma temalı kitaplarla tanışacaksanız. Bazıları doğrudan size doğayı koruyun mesajı vermiyor olsa bile doğanın işleyişi, doğa ile insan ilişkisi ve doğal yaşam hakkında bilgiler sunmaktadır. Kitapların bazıları yabancı dildedir ve henüz dilimize çevrilmemiştir.

1. Antarctica

antarctica kim stanley robinsonKim Stanley Robinson, Amerikalı bir yazardır. En bilinen çalışması ise Mars ismini taşıyan üçlemesidir. Daha çok bilim kurgu temalı eserler kaleme almıştır. Antarctica Mars üçlemesinden sonra çıkardığı ilk kitaptır. Adından anlaşılacağı üzere kitabın hikayesi insanların yabancı olduğu Antarktika’da geçmektedir. Bu kitap Türkçe olarak yayınlanmamıştır.

Antarktika, zorlu şartlara sahip ve insanların tanımadığı bir yaşam alanıdır. Dünya yaşamanın en çetin şartlarda geçtiği bir alandır. Antarktika’nın geleceği zor durumdadır çünkü bu alanı korumaya yönelik takip edilen uluslararası anlaşma bozulmak üzeredir. Antartktika’nın geleceği ise politikacılar ve onların karşısında duran radikal çevrecilerin arasındaki mücadeleyi kazanan belirleyecektir.

2. Bir Kum Yöresi Almanağı

bir kum yöresi almanağı aldo leopoldHacettepe Üniversitesi Yayınları tarafından dilimize kazandırılan Aldo Leopold’un bu eseri aslında Amerikalıların yaşadıkları kara parçasıyla ilişkilerini konu almaktadır. Aldo Leopold, doğa ile ilgili birçok farklı makale ve kitap yayınlamıştır. Fakat adını Bir Kum Yöresi Almanağı isimli eseriyle duyurmuştur. 1982 yılında ise çocukları tarafından kendi adını taşıyan bir vakıf kurulmuştur.

Bir Kum Yöresi Almanağı, Aldo Leopold’un Amerika’da belirli eyaletlerin ormanlık alanlarını gezmesi ve deneyimlerini kaleme almasıyla oluşmuş bir eserdir. Ancak eser özellikle Wisconsin’de yaşanan aylık değişimlerin ayrıntılı bir biçimde yazılmasıyla ön plana çıkmaktadır. Doğayı oturup izlemek hoşunuza gidecekse, hayal gücünüze güvenmeniz durumunda Bir Kum Yöresi Almanağı okumanız gereken eserler arasında yer almaktadır.

3. Doğanın Gizli Bahçesi

doğanın gizli bahçesi edward osborne wildsonEdward Osborne Wildson, biyolog, araştırmacı ve yazar bir isimdir. Daha çok entomoloji alanıyla ilgilenmiştir. Doğayı koruma ve doğanın işleyişini anlatma konusunda birçok eser kaleme almıştır. Dilimize kazandırılmamış olsa bile The Diversity of Life en başarılı çalışmalarından birisidir. Doğanın Gizli Bahçesi ise TÜBİTAK tarafından yayınlanmış Edward Osborne Wildson yine çevreci bir yaklaşımla yazılmış diğer bir eseridir.

Doğanın Gizli Bahçesi, ilginç bilgilerle dolu bir kitaptır. İnsanların dünya ve dünyadaki diğer canlılarla olan ilişkisini ele almaktadır. Kitap denemelerden oluşmaktadır. Biraz olsun biyolojik bilgiye sahipseniz dünya yaşamı ve doğayla ilgili kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz.

4. Firestorm

firestorm david klassDavid Klass, gençlik kitapları kaleme alan bir yazardır. Caretaker adını verdiği üçlemesi ile doğayı koruma adına olumlu eleştiriler alan üç kitap kaleme almıştır. Bu kitaplar okuması keyifli romanlardır. Firestorm ise üçlemenin ilk kitabıdır ve dilimizde yayınlanmamıştır. Yazının devamında diğer iki kitap hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Normalde üçlemeyi tek bir başlıkta ele alabilirdim ama doğayı korumayla ilgili kurgusal kitap fazla bulunmadığı için kitaplardan ayrı ayrı başlıklarda bahsetmeyi daha uygun buldum.

Firestorm, Jack adında bir kişinin dünyayı yok olmaktan kurtarma macerasını ele almaktadır. Jack sahip olduğu güçlerin farkında değildir ama günün birinde sadece kendisi değil herkes bu gücün farkında olur. Bugünden geleceğe doğru uzanan bu hayatta kalma mücadelesi kritik bir mesajı bize sunmaktadır. Okyanusları koruyun veya yok olmaya hazır olun. Endişelenmeyin, yabancısı değiliz.

5. Kar Leoparı

kar leoparı peter matthiessenPeter Matthiessen, bir doğa bilimci ve yazardır. Kar Leoparı, Nepal ve Himalaya’ya yaptığı seyahatin güncesi olarak nitelendirilebilir. Yazar seyahat deneyimini bu kitapta toplamış ve tüm doğayı seven herkesin okuması için seyahatnamesini yayınlamıştır.

Kar Leoparı, yaklaşık 400 kilometrelik bir yolculuğun hikayesidir. Doğa bilimci Peter Matthiessen ve biyolog George Schaller yolculukları sırasında karşılaştıkları zorluklara rağmen hedeflerinden sapmadan yolculuğu devam ettirmişlerdir. Sonunda ise eşsiz deneyimlerini aktardıkları bu kitap ortaya çıkmıştır. Doğayı ve özellikle Asya’daki doğal yaşamı merak ediyorsanız bu kitabı okumanızı öneririm.

6. Sessiz Bahar

sessiz bahar rachel carsonRachael Carson deniz biyoloğu bir yazardır. Kaleme aldığı eserlerinin neredeyse tamamı doğa ve doğayı korumayla ilgilidir. Sessiz Bahar, daha önce içeriğinden biraz bahsetmiş olduğum bir kitaptır. Böcek ilaçlarının gelişigüzel kullanılması sonucu insanların doğaya verdikleri zarar konu edinilmektedir.

Kitabın yoğun bir biçimde böcek ilaçlarının kullanımıyla ilgili olduğunu özellikle belirtmeliyim. Doğaya verilen zarar, insanların zehirlenmesi ve kansere yakalanmaları gibi olumsuz sonuçların kontrolsüz kullanımlar sonucunda ortaya çıktığı yazarın en önemli tezlerinden birisidir.

7. Timelock

timelock david klassTimelock, David Klass tarafından yazılan Caretaker serisinin üçüncü kitabıdır. Jack önce okyanusları, ardından Amazon ormanlarını kurtarmıştır. Şimdi ise sıra insan olarak yaşamına devam edebilmektir. Fakat bu amacını yerine getirebilmek için onu zorlu bir görev beklemektedir.

Kutuplar dünyanın geleceğini tehlike altına atmaktadır. Öncelikle kutuplarda yaşanan sorunları ortadan kaldırmalıdır. Daha sonra ise hayatının devamı için bir seçim yapmak zorundadır. Jack, geleceğin prensi olmaya devam edecek veya sıradan bir insan olarak yaşamını sürdürecektir. Hepsinden önce ise dünyayı bir kez daha kurtarmak durumundadır.

8. Tüfek, Mikrop ve Çelik

tüfek mikrop ve çelik jared diamondJared Diamond, bir yazar ve aynı zamanda bir bilim adamıdır. 1998 yılında Pulitzer Ödülü’nü alan kitabı Tüfek, Mikrop ve Çelik Avrasya toplumlarının diğer insanlar ve doğa ile olan ilişkisini konu almaktadır.

Tüfek, Mikrop ve Çelik kitabı Avrasya toplumlarının diğer toplumlar üzerinde nasıl etkinlik kurduğunu anlatmaktadır. Yazarın insan doğasıyla ilgili fikirlerini içeren bu eserden yola çıkarsak, Avrasya toplumları doğanın yani çevrenin etkisiyle çok daha güçlü toplumlar olmayı başarmışlar ve diğer toplumlara üstünlük kurmuşlardır.

9. Walden: Ormanda Yaşam

walden ormanda yaşam henry david thoreauHenry David Thoreau, yazar, filozof ve aynı zamanda çevreci bir isimdir. En önemli eseri Walden adını taşıyan ve tamamen doğal unsurlarla örülü bir yaşam hayali oluşturduğu kitabıdır. Sosyal deneyimin de bir parçası olan bu kitap çevrecilik anlamında değerli bir eser olarak nitelendirilmiştir.

Walden ismi kitapta sıkça bahsedilen Walden Gölü’nden gelmektedir. Kitap doğrudan çevreci bir yaklaşımla yazılmamıştır. Felsefi açıdan ele alınmış bir tür değerler bütünü bulunmaktadır. Bu bütün ise okuyucuyu çevreciliğe ve doğaya vermesi gereken öneme doğru yönlendirmektedir.

10. Whirlwind

whirlwind david klassWhirlwind, David Klass’ın yazmış olduğu Caretaker serisinin ikinci kitabıdır. Bu kitap da ilk kitap gibi dilimize çevrilmemiştir. Kitabın kahramanı Jack’in macerası kaldığı yerden devam etmektedir. Jack okyanusları kurtarmıştır fakat bu hayatından birçok unsurun yitip gitmesine neden olmuştur. Artık hayatı neredeyse bir hiç gibidir. Geriye sadece kız arkadaşı kalmıştır.

Jack, kız arkadaşını görmek istediğinde ise onun ortadan kaybolduğunu öğrenir. Artık amacı kız arkadaşını kurtarmaktır fakat aşması gereken belirli engeller vardır. Öncelikle eski düşmanının babası ile yüzleşmek zorundadır. Onu yenebilmek için Kidah adındaki sihirbazı bulması gerekir. Bunun yanında dünyanın yaşadığı tehlikeden uzaklaşmasını sağlamalıdır.

Doğayla ilgili kitaplardan oluşan bu önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply