Hayat boyunca en az bir defa okunası 10 kitap

Bu hayatta kesinlikle okumam gereken bir kitap arıyorum diyorsan hayat boyunca en az bir defa okunası bu kitaplara göz atmalısın.

Bu listeyi baştan sona gözden geçirdikten sonra kendine uygun en iyi kitapları bulmayı başarabilirsin. Tekrar söylemem gerekirse, bu listede yer alan kitaplar dünya edebiyatına damga vurmuş eserlerdir. Seçim yaparken zorlandığımı itiraf etmeliyim.

Bülbülü Öldürmek

bülbülü öldürmek harper leeBülbülü Öldürmek isimli bu kitap hemen hemen tüm kitap listelerine kolayca girebilme özelliğine sahiptir. Bunu, ırkçılık ve eşitsizlik gibi dünyanın en önemli iki sorununa değinen hikayesini bir çocuğun gözünden anlatmasına borçludur. Akıcı ve bir o kadar şefkat dolu hikayesiyle her türden okuyucuyu içine çekebilen hikayesi onu mutlaka okunması gereken kitaplardan birisi yapmaktadır.

Kitabın sana ne kazandıracağını düşünüyor olabilirsin. Bu kitap bir dönem Amerika’da “ters giden bir şey varsa kesin zencilerin suçudur” sapkın bir düşüncenin nasıl yaşadığını ve etkilerini okuyucusuna sunar. Irkçılık ve eşitsizlik temelinde yazılmış bir kitap olduğundan benim gibi pek çokları tarafından tavsiye edilen güzel bir kitaptır.

Kürk Mantolu Madonna

kürk mantolu madonna sabahattin aliKürk Mantolu Madonna tarifsiz bir biçimde edebiyatımızın en başarılı eserlerinden birisidir. Büyük bir savaşın buhranında savrulan bir milletin derinliklerinde yaşanan değişim çatlağını en güzel bir biçimde okuyucusunun önüne getirir. Hayatın boyunca okuman gereken kitap denildiğinde ilk olarak aklına gelmesi gereken eserlerden birisi budur.

Normalde çok popüler olan eserlerle aram çok iyi değildir. Bu eser ise tamamen bir istisnadır. Yazarın anlatım gücü epey yüksektir. Kaleminden dökülen karakterlerin her birisini gözünde canlandırmak şu yana okurken hissederek okursun. Kitabın insanda bıraktığı okuma tadı kalıcı olduğundan bu kitap herkesin okuması gereken önemli bir kitaptır.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

harry potter ve felsefe taşı jk rowlingHarry Potter ve Felsefe Taşı yıllardır hafızalardan silinmeyecek, sinemaya ve oyunlara uyarlanacak olan önemli bir serinin ilk kitabıdır. Fantastik edebiyat denildiğinde akıllara gelen ilk eserlerden birisidir ve okuyucusuna uçsuz bucaksız bir dünya sunar. Hayat boyunca okunması gereken en önemli kitapların arasında yer alması ise şaşırtıcı olmamalıdır.

Bu muazzam seriyi anlatabilmek için hangi kelimeleri seçmem gerektiği konusunda inanın emin değilim. Yıllar boyunca unutulmayacak bir hikayenin ilk parçasıyla tanıştıktan sonra geriye kalan diğer kitapları da okumak isteyebilirsin. Harry Potter kendi macerasında büyülü bir yolculuğa çıkarken yanında getirdiği okuyucusunu ise zamanın unutulduğu bir noktaya, lezzetli okumalar diyarına götürmektedir.

Puslu Kıtalar Atlası

puslu kıtalar atlası ihsan oktay anarPuslu Kıtalar Atlası sıradan insanların mucizevi düşlerini konu alan ve hikayeleştiren bir eserdir. Tarihsel dokusunu anlatmak doğru olmasa bile kendi halinde bir adamın kendisini bir adan büyüleyici bir yerde bulması epey ilgi çekicidir. Üstelik İstanbul sakinlerinin şehirlerine başka bir gözle bakmasını da sağlayabilen bir güzelliğe sahiptir.

Çeşitli güçlere sahip olan karakterlerin masalsı bir dünyada başından geçenleri anlatan onlarca hikaye okumuş olabilirsin. Eminim hepsi keyif verici ve bir o kadar memnun edicidir ama bu kitap bir başkadır. Kitabın ana karakterinin başından geçenler olağanüstü masalsılığın pençesindedir. Okuyucu ise kendisini masalın içinde her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenebileceği yerde karakterin yanında bulur.

Hobbit

hobbit jrr tolkienHobbit yıllar yıllar önce büyük bir yazarın fantastik hikayesiyle ortaya çıkmıştı. Fantastik dünyanın içerisinde bir tarafta ölümlüler diğer tarafta ise dünyaya hakim olmak isteyen kötüler vardı. İşte bu ölümlülerden bir kısmı kendi halinde yaşayan, cüceleri andıran ve eğlenceye düşkünlüğü ile bilinirdi. Bilbo Baggins ortaya çıkmasaydı öyle bilinmeye devam edeceklerdi.

Aslında çocuklar için yazılmış olan ama kısa sürede Yüzüklerin Efendisi gibi mükemmel bir serinin hayranları tarafından ablukaya alınan bu eser çok sevildi. Bilbo Baggings’in maceraları sıradan insanların maceralarından çok daha farklı olduğundan okuyucularını mest etti. Bu görkemli maceraların içerisinde savaşmaktan geri duramayacağı bir dünya keşfettiği için son derece mutlu olmak her okuyucunun hakkıdır.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

saatleri ayarlama enstitüsü ahmed hamdi tanpınarSaatleri Ayarlama Enstitüsü tam anlamıyla bir klasik eserdir. Türk insanının doğu ve batı arasında kalmışlığını en iyi şekilde anlatan eserlerden birisidir. Yazar bunu kendine has sembolik anlatımıyla gerçekleştirirken aynı zamanda belirlediği karakterlere hayat verebilmeyi başarmıştır.

Durup durup bazen ben de aynı şeyi düşünürüm. Coğrafi olarak iki farklı ana kültür öbeğinin ortasında kalmışlığın şekil almakta bizi zorlaştırdığı fikrine soğuk bakmam. Eleştirel olmak yeterli değildir elbette çünkü her şeyi en anlaşılır bir biçimde ortaya koymak gerekir. İşte şu an bilgi edindiğin bu kitap bunu başarılı bir biçimde gerçekleştirip okuyucusuna aradığı lezzeti bulması konusunda yardımcı olur.

Küçük Prens

küçük prens antonie de saint exuperyKüçük Prens popülerliğini kaybetmeyen yapıtlardan birisidir. Bu kitapla pek çok yerde, pek çok listede ve hatta pek çok kampanyada karşılaşabilirsin. Onu özel kılan ise insanın kendi hayatını düşünmesini sağlamasıdır. Kitaplıklarda durduğunda belki çok yer kaplamaz ama o kitaplığa kattığı değer bambaşkadır.

Ufak bir anlaşmazlık sonucunda macera dolu bir yolculuğa çıkan prensin başından geçenlerin anlatıldığı bu hikaye her insanın kendi hayatına ışık tutar. Belki doğrudan ders verme veya öğütler söyleme gibi bir amaca sahip değildir ama er ya da geç bunu yerine getirir. Kitap okuyucusunu pek sıkmaz ve keyifli anlatımıyla onu mutlulukla tanıştırmayı başarır.

Aylak Adam

aylak adam yusuf atılganAylak Adam hepimizin korkusunun romanlaştırılmış halidir. Herkes gibi olmaktan korkan bir adamın hikayesini anlatır. Karakterimiz hayatta her şeyi ama her şeyi pas geçmektedir. Tek yaptığı gelişigüzel yaşamak olsa bile bu meczup gibi görünen kahramanımız aslında herkesin gizli kalmış olan sırrını açığa çıkarır.

Herkes gibi olmaktan ölesiye korkuyor olabiliriz ama bunu hiçbir zaman dile getiremeyiz. İşte bizim aylak adamımız bunu hayata geçirmiş bir insandır. Yaptığı tek şey, hayatta her şeyi boş verip kendi yoluna bakmaktır. Okuyucu olarak seni sorgulatır, herkes gibi olmaktan uzaklaştırır ve hayatın tadını almanı sağlar.

Kitap Hırsızı

kitap hırsızı markus zusakKitap Hırsızı küçük yaşta büyük travmalar yaşamak zorunda kalan küçük bir kızın hayatını konu alır. Babasının aileyi terk etmesi, ağabeyinin ölümü yetmezmiş gibi bir de evlatlık verilme gibi bir olayın içerisinde kendisini bulur. Etrafında olup bitenler çocuk yaşta birisi için fazlasıyla ağırdır ama o yine de bir umut çocukluğuna sarılarak hayata tutunmaya çalışır.

Dramatik hikayesiyle farklı bir havası olan kitabın içeriği aslında fazlasıyla karanlıktır. Kitabı okumak çok kolay değildir yani hızlı bir biçimde okuyup bitireceğin eserlerden birisi değildir. Ölümün anlatıcı, yaşayanın bir çocuk oluşu ise okuyucuyu derinden etkiler ve okuyucu kitabın hemen bitmemesi için göstereceği çabanın karşısında çaresizce hikayenin sonunu getirir.

Tutunamayanlar

tutunamayanlar oğuz atayTutunamayanlar usulca yaklaşır insanın ruhuna ve onu alıp götürür başka diyarlara. Çaresiz kalırsın okurken, okudukça biraz daha iç çekersin ve sonra bir bakmışsın tuğla gibi kitap sonunda bitmiş. En yakınındaki insanın intiharından sonra hayata tutunma mücadelesi veren bir karakterle bu yolculuğu tamamlamış olduğun için kendinle gurur duyacaksın.

Asıl olayımız intihar sonrası yaşananlardır. Bunu böyle kabul edip yola çıkacak her okuyucu kitaptan çok daha büyük keyif alacaktır. Kelimelerin arasında yolculuk ederken yavaş ama derinden nefesler alacaksın, her satırı ama her satırı sonuna kadar içselleştirmek için çaba göstereceksin. Okuyucu olarak sınırlarını bilirsen kitabın içerisinde yitip gitmek yerine kitabın sonunda sağ kalmayı başarıp tutunanlardan birisi olabilirsin.

Hayat boyunca en az bir defa okunası kitaplardan oluşan bu kitap önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply