Okunması gereken en iyi 10 gerçekçi genç yetişkin romanı

Genç yetişkinler için en iyi gerçekçi romanları keşfedin. Fantastik dünyaları bir kenara bırakın ve hayatın içinde yolculuğa çıkın.

Gerçekçi genç yetişkin romanları doğaüstü varlıklardan, bilim kurgudan ve fantastik ögelerden uzak romanlardır. Bu romanları okurken her zaman gerçek hayattan kesitler bulursun. Bu tarz yazılmış çok fazla roman vardır ama aralarından en iyilerini burada bulabilirsin.

Mucize

mucize ve ben r. j. palacioBu kitap etkileyici bir gerçekçi genç yetişkin romanıdır. Doğuştan gelen bir rahatsızlık sebebiyle yüzü hiç kimseye benzemeyen bir çocuğun kendini etrafındaki insanlara kabul ettirebilme mücadelesini anlatır. Sıradan bir yüze sahip olmadığı doğrudur ama iç dünyası diğer insanlar gibidir.

Gerçekçi bir roman okumak istiyorsan bu kitap okuyup okuyabileceğin en iyi romanlardan birisidir. Sadece alıp sayfaları çevirmeli ve August’un mücadelesine ortak olmalısın. Onun mücadelesi seni şaşırtacak ve kendi engellerini aşmak için seni cesaretlendirecektir.

Kitap Hırsızı

kitap hırsızı markus zusakBu kitap çocuk yaşlarında hayatın en büyük zorluklarına karşı mücadele etmek zorunda kalan bir kızın hikayesini anlatır. Başından geçen onca kötü olay olmasına rağmen yılmayıp hayata tutunması ve umudunu koruması hikayeyi çok daha içten bir hale getirir.

Dramatik hikayeye sahip olan bu kitabın en önemli yanı kolay okunabilir bir roman olmamasıdır. Uzun olmasa bile çok fazla detaya yer verip her şeyi gerçekçi bir biçimde insanın önüne getirdiği için fazlasıyla farklı bir kitaptır.

Umutsuz

umutsuz colleen hooverBu kitap hayatta tek hedefi bir erkeğin peşinden sürüklenmemek olan genç bir kızın kaderine yenik düşmesini konu alır. Bu genç kız dirençli bir karakter gibi görünse bile teslim bayrağını çoktan göndere çekmiş olduğundan başarısızlığın bedelini ödemek zorundadır.

Bir hikayenin içerisine ufacık bir damla kadar romantiklik katılmışsa orada sırların olduğunu söylemek mümkündür. Bu romanın yapısı bu durumu haklı çıkaracak ve okuyucusunu bu gerçekle baş başa bırakacak kadar yalındır.

Aynı Yıldızın Altında

aynı yıldızın altında john greenBu kitap sonu her satırından belli olan bir hikayede iki gencin sürüklenip gitmesini anlatır. Birbirine sımsıkı bağlanmış olan bu gençler yolun sonunda ölümle tanışacaklarını bilseler bile her şartta biraz daha yaşamayı umut edip karşılarına çıkan her türlü fırsatı değerlendirmeye çalışırlar.

Onların hayatları yarım gibi gözükse bile bir araya geldiklerinde bir bütün olabilen iki genç vardır. Hayata tutunmak için ne yapmaları gerekiyorsa onu yaparlar çünkü tek istedikleri bu hayatta biraz daha kalıp yaşantılarının tadını çıkartmaktır.

Bülbülü Öldürmek

bülbülü öldürmek harper leeBu kitap haksızlığa ve türlü iftiralara uğramış olan bir insanın aklanması için mücadele veren bir avukatın hikayesini anlatır. Hassas konusu ve buna uygun anlatımıyla okuyucusunu içerisine çekmeyi başaran etkileyiciliği son sayfasına kadar devam eder.

Irkçılık, haksızlık ve iftiralar kitabın genel hikayesini oluştururlar. Bu romanın pek çok farklı kitap listesinde yer almasının temel sebebi dünya genelinde oldukça önemli olan bir konuyu ele almasındadır. Gerçekçi ve sarsıcı bir roman okumak istiyorsan bu kitabı mutlaka okumalısın.

Tut Elimi

tut elimi rebecca donovanBu kitap kendisini bulunduğu kasabada görünmez yapmaya uğraşan bir genç kadının hikayesini anlatır. Tek isteği sahip olduğu yaraların diğer insanlar tarafından fark edilmemesidir ama aşk kapıyı çaldığında hayatında her şeyin değişeceğinin farkında değildir.

Bir aşk hikayesi her şeyi değiştirebilir deseler buna çok fazla inanmak istemeyebilirsin. Ancak bu romanın hikayesinde olan tam olarak budur ve aşk kapıyı çaldığında rüzgarın estiği yön bile değişiklik gösterir. Sakin ilerleyen ve gerçekçi olan bir roman okumak istiyorsan doğru yerdesin.

Saksı Olmanın Faydaları

saksı olmanın faydaları stephen chboskyBu kitap genç bir ismin büyümeye çalışırken başından geçenleri anlatan bir hikayeye sahiptir. Utangaç, her şeyi uzaktan takip eden ve son derece cesaretsiz yaşadığı hayatından kurtulmak isteyen bir genç adam bunu yapmak için harekete geçer.

Gençlere hitap eden bu gerçekçi roman bir genç insanın başından geçebilecek pek çok olayı senin önüne getirebilir. Bir bakıma farklı kültürden bir şeyler okuyacak olduğundan bazı şeyleri kabul etmen pek mümkün olmayabilir. Okurken bunun bilincinde olmalısın.

Tatlı Bela

tatlı bela jamie mcguireBu kitap geçmişini bir kenara fırlatıp atan ve özünde iyi bir kız olmak için çabalayan bir kadının hikayesini anlatır. Her ne kadar ondan çok uzak durmaya çalışsa bile sonunda kendisini sıkı bir dövüşçüyü takip ederken bulması ise hayatının tekrardan değişmeye başlamasına neden olacaktır.

Romantik hikayesiyle pek çok kişiyi memnun edebilen bu kitap sırlarla ve entrikalarla doludur. Bu kitabın aşkla dolu olması özellikle gençlik dönemlerinde yaşanan aşklara meraklı kişilerin ilgisini çekebilir. Romantik bir kitap arıyorsan bu kitaba mutlaka bir göz atmalısın.

Komik Bir Hikaye

komik bir hikaye ned vizziniBu kitapta yaşadığı yerin en başarılı isimlerinden birisi olma hedefine sahip olan genç bir insanın başından geçenler anlatılır. Hayallerinin peşinden giderken yanlış yöne sapması ve bir anda hayatını çok daha sıkıntılı bir noktada bulması ise pek çok şeyi değiştirir.

Hayatın en gerçekçi mesajını okuyucuya ulaştırmasının yanında daha fazlasını da başarabilen bir romandır. Hayal kurmak, onun peşinden gitmek ve bazen başarısız olmak doğal bir durumdur. Hayatın en gerçekçi yanlarını bir araya getirmiş olan bu romanı mutlaka okumalısın.

Fangirl

fangirl rainbow rowellBu kitap hayranlık duyduğu bir yazarın peşinden giden, onu sıkı sıkı takip eden ve onun gibi kurgular oluşturmaya başlayan bir genç kızın hikayesi anlatır. İkiz kardeşiyle birlikte yaşadığında hayat çok normalken iki kız kardeşin yollarının ayrılmasıyla işler biraz değişir.

Bu roman sanki bir hayal dünyasında yaşıyormuş gibi gelen karakterleriyle aslında gerçekçi bir öyküyü size sunar. Okurken hayretler içerisinde kalabileceğin ve zaman zaman hüzünlenip zaman zaman gülebileceğin ayrıntılarıyla bu kadar seni mutlu edecektir.

Genç yetişkinlere özel bu kitabı önerileri hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply