Okunması gereken en iyi 10 kentsel fantezi romanı

Modern dünyanın fantastik ögelerle sarılı diyarlarına yolculuk et. Sana eşlik edecek en iyi kentsel fantezi romanını yanına almayı unutma.

Kentsel fantezi veya şehir fantezisi adından anlaşılabileceği üzere olayların şehirsel mekanlarda geçtiği fantastik romanlardır. Fantastik roman türünün alt türü olan bu türü diğerlerinden ayıran en büyük özellikle hiç kuşkusuz kent dokusudur.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

harry potter ve felsefe taşı jk rowlingHarry Potter ve Felsefe Taşı fantastik hikayesiyle en popüler kentsel fantezi romanlarından birisidir. Harry Potter adında genç bir çocuğun büyüleyici bir dünyada başından geçenleri anlatır. Harry Potter aklın kolay kolay kabul edemeyeceği maceralarda yol alırken herkesin aklına bir sonraki sayfada neler olacağı gelir.

Adını sıkça duymuş olabileceğin veya defalarca filmini izlemiş olabileceğin bu kitap kentsel fantezi romanları arasında en iyi roman olarak kabul edilebilir. Genç, yetişkin ve yaşlı fark etmeksizin herkesin beğenisini toplayan bir serinin ilk kitabı olduğu unutulmamalıdır. Kentsel fantezi dünyasına büyüleyici bir giriş yapmak istiyorsan ilk okuman gerek kitap budur.

Watchmen

watchmen alan mooreWatchmen fantastik ve distopik bir grafik roman olmakla birlikte aynı zamanda kentsel fantezi romanları arasında yer alır. Kendine has bir dünyaya sahip olan bu romanın içerisindeki kahramanlar bildiğimiz süper kahramanlardan çok daha farklıdır. Her kahramanın taşıdığı bir mesaj ve her birisinin kendi içerisinde gizlediği sırları vardır.

Süper kahramanların olmadığı bir süper kahraman dünyası kulağa çok garip gelebilir ama bu eser söz konusu garipliği büyük bir hikayeye dönüştürmüştür. Travmalar, kaçınmalar, korkular ve pek çok tetikleyici unsurla birlikte var olma çabası içerisine giren kahramanlar aynı zamanda dünyayı kurtarmak için mücadele verirler. Alışılmadık bir süper kahraman romanı okumak ve bunun kentsel fantezi türünde olmasını istiyorsan bu roman tam sana göre diyebilirim.

Mekanik Melek

mekanik melek cassandra clareMekanik Melek doğaüstü pek çok varlığın yaşadığı bir dünyada geçen kentsel fantezi romanlarından birisidir. Bu romanın en önemli özelliği tüm karakterlerin en iyi şekilde detaylandırılmış olması ve üstüne üstlük her birisinin hikayeye yön verebilmesidir. Sırlarla dolu şehrin sokaklarında birbirinden farklı sırları beraberinde getiren karakterler aynı zamanda kendilerinden çok daha güçlü varlıklara karşı bir savaş vermelidirler.

Melez bir ana kahramanı bulunan kitabın hikayesi İngiltere’nin Londra şehrinde geçmektedir. Hayaletlerden perilere kadar pek çok doğaüstü varlığa ev sahipliği yapan şehrin sokaklarında ölüm, korku ve esareti kendisinden büyük sırlar dolaşmaktadır. Kentsel fantezi kitabı okurken Londra sokaklarına uzanıp karanlık sokaklarda kaybolmak istersen bu kitabı okumanı öneririm.

Kıyamet Gösterisi

kıyamet gösterisi neil gaiman terry pratchettKıyamet Gösterisi mizah dolu bir kentsel fantezi romanıdır. Bu roman, dünyanın sonunun geleceği kehaneti gerçekleştirmek üzereyken o büyük günün geleceğini bilse bile hiç oralı bile olmayan bir meleğin ve bir iblisin hikayesini anlatır. Sahi bu ikisinin büyük günün gelişiyle hiç ilgilenmemesinin sebebi ne olabilir?

Mizah dolu bir kentsel fantezi romanı okumak herkese nasip olmaz. İki başarılı yazarın bir araya gelerek yazmış olduğu bu eser sana bol bol kahkaha attırabilecek bir romandır. Kehanetlerle dolu bir dünyada yaşamanın ne demek olduğunu öğrenmek istiyorsan bu romanı mutlaka okumalısın.

Şimşek Hırsızı

şimşek hırsızı rick riordanŞimşek Hırsızı mitolojik bir kentsel fantezi romanıdır. Yarı tanrı ve yarı insan olan bir melezin başından geçenler anlatılır. Zeus’un şimşeği çalındığında ölümlüler için dünyanın artık eskisi gibi bir yer olmayacağı besbellidir ama dünyanın kurtulma şansının henüz güçleriyle yeni tanışmış olan, Poseidon’un melez oğlunun elinde olacağı belli değildir.

Sinemaya uyarlanmış olan bu roman her ne kadar vizyonda beklenen başarıyı elde edememiş olsa bile bir kitap olarak son derece başarılıdır. New York’ta başlayan maceranın tanrıların dünyasına kadar uzanması seni hayretler içerisinde bırakabilir. Mitolojik tabanlı okuması keyifli bir roman arıyorsan ve bu kentsel fantezi türünde olsun diyorsan bu esere mutlaka göz atmalısın.

Kanbağı

kanbağı richelle meadKanbağı vampirlerle dolu romanlardan birisidir. Bu romanın dünyasında insanların canını korumaya yeminli ve aynı zamanda vampirlerin sırdaşı olan bir grup vardır. Günün birinde yasaklı olan bir iş gerçekleştirilince şehrin karanlık sokakları dahil pek çok şey hızla değişmeye başlar.

Vampirlerin olduğu hikayelerden hoşlanıyorsan bu kentsel fantezi romanının hoşuna gideceğinden emin olabilirsin. Duygusal detaylarla okuyucu alıp bambaşka bir hayal dünyasına götürmesi bu romanın en başarılı yanıdır. Kentsel fantezi romanının içerisinde romantik bir şeyler olsun diyorsan bu kitap tam sana göre diyebilirim.

Aşk Kölesi

aşk kölesi sherrilyn kenyonAşk Kölesi romantik bir kentsel fantezi romanıdır. Bu roman mitolojik tabanlı olan Julian ile Grace’in aşkını konu alır. Döneminin en güçlü askerlerinden birisi olan Julian günün birinde girdiği çıkmazdan son derece gerçekçi olmaya kendini adamış bir kadının Grace’in sayesinde kurtulduğunda yaşadığı hayat yavaş yavaş değişmeye başlar.

Mitolojik tabanlı romanların en iyi yanı karakterler kadar onu çevreleyen unsurların da dikkat çekici olmasıdır. Bu romanda iki kişinin aşkı anlatılırken aslında yüzyıllık bir efsane anlatılıyormuş gibi bir hava vardır. Mitoloji olsun, aşk olsun ve kentsel fantezi olsun diyorsan bu romanı mutlaka okumalısın.

Karanlık Sevgili

karanlık sevgili j. r. wardKaranlık Sevgili doğaüstü romantik yapıdaki kentsel fantezi romanlarından birisidir. Bu romanda gece olduğu zaman şehrin sokakları tam bir savaş alanına dönüşür. Birbirlerini yok etmeye ant içmiş olan güç odaklarının şiddetli çarpışmaları arasında galip olmak için değil hayatta kalmak için mücadele eden bir grup herkesten farklı olarak kendini savunmak için çaba gösterir.

Şehrin sokaklarında kötülükler hiç bitmez çünkü karanlık çöktüğünde savaş naraları atılmaya başlanır. Aksiyon ve maceranın hiç eksik olmadığı, bununla birlikte işin içine aşk girdiğinde daha da farklılaşan hikayesiyle bu roman kendini okutmayı başarır. Eğer kentsel fantezi romanın içerisinde aksiyon hiç eksik olmasın diyorsan ilk olarak bu kitabı okumanı tavsiye ederim.

Ayın Çağırdıkları

ayın çağırdıkları patricia briggsAyın Çağırdıkları doğaüstü varlıklara ev sahipliği yapan romanlarından birisidir. Bu roman, ne pahasına olursa olsun kendi varlığını gizlemiş olan çakala dönüşebilir bir kadının başından geçenleri anlatır. Bu kadın, hayatta her şey yolunda giderken ardı ardına yaptığı hatalarla kimliğinin açığa çıkması tehdidiyle karşı karşıya kaldığında işleri eline yüzüne bulaştırmaya başlar.

Kurt adamlar, büyücüler, vampirler ve diğer doğaüstü varlıklar yavaş yavaş yaşanılan şehri ele geçirmeye başlarlar. Bir çakala dönüştüğünde gücü zirve yapan bir kadının hayata tutunma serüvenini okumak okuyucu için büyük bir keyif olabilir. Güçlü kadın karakterlere sahip romanları okumak istiyorsan bu kentsel fantezi romanını okumayı ihmal etmemelisin.

Yokyer

yokyer neil gaimanYokyer bilim kurgusal yapıya sahip romanlardan birisidir. Genç bir adam günün birinde yaptığı iyiliğin karşılığında hayatının değişeceğini bilmemektedir. Yolun kenarında kalmış küçük bir çocuğa yardım ettiğinde artık yer altındaki dünyaya hapsedilen biri haline dönüşür ve kurtuluşun için önce burada yaşamaya, ardından burada yer alan varlıklarla mücadele etmeye alışmak zorundadır.

İlginç kitapların yazarından ilginç bir hikaye dersem yanlış bir şey söylemiş olmam. Hikayesiyle, hikayenin geçtiği şehir ve onun alt dünyası ile tamamen farklı bir etkileşim sunan bu roman fantastik eserler okumaktan hoşlananların beğenebileceği bir eserdir. Okurken seni fazla yormayacak bir kentsel fantezi romanı arıyorsan bu kitabı okumanı öneririm.

Kentsel fantezi romanlarıyla dolu bu kitap önerileri hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply