Okunması gereken 26 kişisel gelişim kitabı

Hızlı tempolu modern yaşam birbirinden farklı kişisel gelişim kitaplarının yazılmasını sağlamıştır. Şimdi en iyileriyle tanışma zamanı.

En iyi kişisel gelişim kitapları neler merak ediyor musun? Bu kitapların neler olduğunu öğrenerek davranışlarını ve alışkanlıklarını düzeltip daha iyi bir insan olmayı başarabilirsin. Sana bu konuda yardımcı olabilecek kişisel gelişim kitaplarıyla tanışmaya hazır mısın?

1. Alışkanlıkların Gücü

alışkanlıkların gücü caharles duhiggAlışkanlıklarının farkında mısın? Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum, bu soruyu sorarken gülümsüyorum. Birisi bu soruyu sorana kadar aslında hepimiz alışkanlıklarımızın farkında olmuyoruz. Günlük uğraşlarımızın arasında kaybolup gidiyorlar.

Charles Duhigg tarafından yazılan Alışkanlıkların Gücü kitabı sözünü ettiğim gözden kaçan alışkanlıklardan söz ediyor. Kitap okurken çayını yudumlamayı istemek bir alışkanlık olabilir ama genel anlamda hayatına bir katkısı var mıdır? Düşündürücü bir soru olabilir ama sağlık açısından katkıları vardır. Peki sen bunun farkında mısın?

2. Bilinçaltının Gücü

bilinçaltının gücü josepy murphyThe Power of Subconcious Mind isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Bilinçaltının Gücü, hayatına en önemli katkılardan birisini sunabilecek bir Joseph Murphy kitabıdır. Yazıldığı günden bu yana pek çok kişinin dikkatini çekmesine rağmen hak ettiği değeri pek görmemiş eserlerden birisidir.

Eğitim ve öğretim gibi önemli alanlarda bize iletilen mesajları bir süzgeçten geçirip bilinçaltımıza yerleştiririz. İşte bilinçaltımızı beslediğimiz bu fikirler bizim başarılı veya başarısız bir insan olup olmayacağımızı belirleme konusunda son derece etkindirler. Bu kitap kendini doğru şekilde geliştirip başarı ve başarısızlık arasında seçim yapma koşullarında başarıyı seçmeni sağlayabilir.

3. Asla Yalnız Yeme

asla yalnız yeme keith ferrazziBu kitabı okumalısın çünkü… Devamını okuduktan sonra senin getirmeni istiyorum. Benim açımdan bu cümleyi tamamlamak oldukça basit. Bu kitabı okumalısın çünkü insanlar arasındaki ilişkilerin anlamlandırılması açısından değerli bir kitaptır.

Keith Ferrazzi’nin Asla Yalnız Yeme isimli kitabından elde edebileceğin en anlamlı çıkarım insanlar ile ilişki kurarken çıkarlarını düşünmek yerine onlara değer katmak olmalıdır. Hayatının çok daha iyi bir noktada olmasını istiyorsan bu kitap okuman gereken kişisel kitaplarından birisidir.

4. Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak

üzüntüyü bırak yaşamaya bak dale carnegieHow to Stop Worriying and Start Living isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak, endişelere karşı savaşmayı başaramayanların erkenden yitip gideceği fikrinden bahseder. Kitap aynı zamanda insanın yaşadığı endişe ve üzüntülerden kurtulabilmeleri için onlara işe yarar bir problem çözme yöntemi sunar.

Kitabın en iyi yanı hiç kuşkusuz anlattığı her şey çok güçlü hikayelerle bir arada sunmasıdır. Belki içerisinde yer alan pek çok fikri ve düşünceyi daha önceden duymuş olabilirsin ama bu sefer hepsini farklı bir biçimde okuyacağından ve daha etkileyici bir biçimde algılayacağından emin olabilirsin.

5. Bir Tek Şey

bir tek şey gary kellerHayatını baştan aşağı değerlendirmeye çalış. Hızlı davranmayıp yavaş yavaş gitmelisin. Sağlık, iş hayatı, ilişkiler ve diğer tüm alanlarda tek bir şeyi düşünün. Düşündüğün bu şey elde etmek istediğin hedef olmalıdır. Sağlığın ile ilgili hedeflerin daha fit bir vücuda sahip olmak olabilir. İş hayatında en tepeye tırmanmak istiyor olabilirsin. İnsanlarla ilişkileri belirli düzeye getirmek isteyebilirsin.

Düşündüğün hedefler ne olursa olsun önüne birçok engel çıkacaktır ve bu engellerin ilki diğerleriyle bağlantılı olacaktır. Buna domino etkisi de denebilir. Bir Tek Şey‘in en önemli yanı bu domino etkisini sana en iyi şekilde anlatmalarıdır. Onlara göre dokunacağın tek bir engel veya domino taşı ile önüne çıkabilecek engellerden kurtulup hedefine ulaşman mümkündür.

6. Beş Sevgi Dili

beş sevgi dili gary chapmanThe 5 Love Languages: The Secret to Love that Lasts isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Beş Sevgili Dili, sevgiyi belli etmenin ve dile getirmenin yollarından söz eder. Söz konusu dillerin kullanılması sayesinde birbirine bağlı olan çiftlerin mutluluğu bulabileceklerini ve hatta daha mutlu olabileceklerini öne sürer.

İlişkilerini güçlendirip kendini bu yönde geliştirmek istiyorsan bu kitaptan faydalanabilirsin. Kitaba göre insanlar belirtilen sevgi dillerini kullanırken dikkatli olmalıdır. Kullanılacak sevgi dilleri kullanan kişi tarafından en çok sevilen dil olmaktan ziyade karşı tarafın en çok kullanmayı sevdiği dile yönelik olmalıdır.

7. Çizginin Dışındakiler

çizginin dışındakiler malcolm gladwellBu kitap başarı ile ilgilidir. Çizginin Dışındakiler ise başarıya ulaşan kişilere verilmiş isim olarak görülebilir. Çok çalışmak ile akıllıca çalışmak arasında önemli farklılıklar vardır. Bu önemli farklılıkları anlayabildiğin sürece başarılı insanların arasına adını yazdırabilirsin. Aksi taktirde kural dışı davranıp oyunun dışında kalmış olursun.

Başarıya ulaşmak için neler yapabileceğini çok daha iyi anlamak için Malcolm Gladwell’in Çizginin Dışındakiler isimli kitabını okumayı düşünebilirsin. Gerçekten hedefin başarılı olmak mı? O zaman bu kitabı inceleyerek oyunu kuralına göre oynamaya çalışmalısın.

8. Düşün ve Zengin Ol

düşün ve zengin ol napoleon hillThink and Grow Rich isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Düşün ve Zengin Ol, kişisel gelişim kitaplarının babası olarak nitelendirilen Napoleon Hill tarafından yazılmıştır. Kitabın içerisinde insanların hedeflerine doğru yönelmeleri için onlara destek olabilecek birbirinden farklı felsefi düşünceler yer alır.

Başarılı olmak için deyim yerindeyse seni gaza getirebilecek ve senin daha fazla inanmanı sağlayacak bir kitap arıyorsan bu kitabı mutlaka kitaplığına eklemelisin. Bu kitap kişisel gelişim konusunda size tavsiyeler verecek herhangi bir listede yer alacak başyapıtlardan birisidir.

9. Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı

dost kazanma ve insanları etkileme sanatı dale carnegieTartışmasız bir biçimde listenin en değerli kitabı Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı adını taşıyan Dale Carnegie eseridir. Bu kitap, kişisel gelişim ile ilgilenen herkesin kütüphanesinde yer alması gereken bir kitaptır. Bu kişisel gelişim kitabı zamana yenik düşmeyen eserler arasında yer alır.

Kısaca belirtmem gerekirse bu kitap insanın sahip olduğu duygusal zekayı tanımlamakta ve bu zekayı nasıl kullanılabileceğini anlatmaktadır. Kullanım alanın iş hayatın olabileceği gibi kendi yaşantın da olabilir. Önemli olan durum duygusal zekanın ne olduğunu anlamak ve onu kullanabilecek beceriye sahip olabilmektir.

10. Şimdinin Gücü

şimdinin gücü eckhart tolleThe Power of Now isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Şimdinin Gücü, bir şeyin yeterli olduğunu düşündüğümüz anlarda hissettiklerimizden söz eden bir kitaptır. Bir yandan anı yaşamanın öneminden söz ederken diğer taraftan sahip olduğumuz egonun hayatımızı nasıl bir harabeye çevirebileceğinden bahsederek yüzülmemesi gereken tehlikeli suları gösterir.

Kitabın en önemli özelliği yaşanılan anın gücünü gösterme konusundaki becerisidir. İnsanın zihninin içerisinde durmadan konuşan sesleri susturmanın yolu bu fikirden geçmektedir. Beynimiz komuta odası olarak görev alırken müdahale etmediğimiz müddetçe hep bir sonrasını düşünmeye eğimlidir. Kitap bu düşünceyi değiştirmen için çeşitli tavsiyelerde bulunur.

11. Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı

etkili insanların 7 alışkanlığı stephen r. coveyDaha önce dile getirdiğim ifadeleri tekrar kullanmak hoşuma gitmiyor ancak bu kitaptan girişimcilerin okuması gereken kitaplar listesinde bahsetmiştim. Orada belirttiğim gibi Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı zamansız ve sınır tanımayan prensipleri içeren bir kitaptır.

Zamansız prensipler ve alışkanlıklar sayesinde raydan çıkmış olan fikirlerini tekrar rayına oturtabilir ve başarı yolculuğuna devam edebilirsin. İlk yapman gereken bunu gerçekleştirmeyi istemek, ikincisi ise kitabı okumaya karar vermektir. Okuyun ve başarıya giden yolda sağlıklı alışkanlıklar edinmeye çalışın.

12. İnsanın Anlam Arayışı

insanın anlam arayışı viktor e. frankl

…trotzdem Ja zum Leben sagen: Ein Psychologe erlebt das Konzentrationslangerisimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan İnsanın Anlam Arayışı, hayatta kalma mücadelesi verirken hayatın anlamını arayan bir insanın hikayesini anlatır. Anlam yoluyla terapi adını taşıyan bir yöntemin fikir babası olan yazar İkinci Dünya Savaşı sırasında soykırımdan kurtulmuş bir isimdir.

Bu kitap onun soykırım kamplarında elde ettiğini deneyimleri içerir. Kitabın standart bir kişisel gelişim kitabı olduğunu söylemek doğru değildir. Bu kitap yaşanan olayların geleceğe aktarılmasıdır. Her ne zaman okunacak olursa olsun canlı ders örneğidir.

13. İrade

irade roy f. baumeisterBaşarıyla bağlantılı iki unsur bulunmaktadır. Birisi sahip olduğun zeka, diğeri ise kendini kontrol edebilmektir. Roy F. Baumeister ve John Tierney imzalı İrade isimli kitabın verdiği en anlamlı mesaj budur. Her ne kadar zeka ile ilgili net ve kesin çözümler söz konusu olmasa bile kendini kontrol edebilmek için kitapta sözü edilen belirgin yöntemlerden yararlanabilirsin.

İrade, kişisel gelişim fikirlerinin ve yöntemlerinin çoğu zaman unuttuğu kendini kontrol edebilme yani irade sahibi olabilme unsurunu derinlemesine ele almakta ve bu konuda sana çözümler sunmaktadır. İradene sahip çıkmaya hazır mısın? Öyleyse bu kitaba vakit ayırmalısın.

14. Var Olmanın Gücü

var olmanın gücü eckhart tolleA New Earth: Awakening to Your Life’s Purpose isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Var Olmanın Gücü, birkaç satır önce bahsetmiş olduğum Şimdi’nin Gücü isimli kitabın devamı niteliğindedir. Bir önceki kitapta egonun yarattığı tahribattan söz edildiğini hatırlarsak aslında yazarın yarım bıraktığı işi tamamladığını söylemek çok daha doğru olacaktır.

Daha detaylı ifade etmem gerekirse, yazar benzer tezini bu kitaba da taşımıştır. Birinci kitapta anlatılan her şeyi çok anladığını iddia ediyorsan bu kitap bir işine yaramayabilir. Ancak hala öğrenecek çok şeyim var diyorsan bu kitabı okumayı deneyebilirsin. Hayatını iyileştirmek için sana çok şey kazandıracağından emin olabilirsin.

15. İş Bitirici

iş bitirici david allenDüşün. Evet düşün. Hep düşün ama asla harekete geçme. Sence bir şey kazanabilir misin? Sadece para olarak algılama, başarı anlamında da bir şey kazanabilir misin? Bunu da bir düşün. Ama artık düşünmeye son ver ve harekete geç.

Kafandaki fikirleri uygulamaya koymaya başla. Hayata geçiremediğin fikirleri tozlu raflardan kaldırıp tekrar masaya yatır ve bunları gerçekleştirmeye çalış. Zorlanıyor musun? Eğer zorlanıyorsan İş Bitirici tam sana göre bir kitap diyebilirim. Fikirlerini zihninizde tutsak etmek yerine hayata geçirmeye başlamanın tam zamanı.

16. Büyük Düşünmenin Büyüsü

büyük düşünmenin büyüsü david j. schwartzThe Magic of Thinking Big isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Büyük Düşünmenin Büyüsü, hayatından maksimum verim almanı sağlamak adına sana uygulanabilir yöntemler sunar. Bu yöntemleri kullanarak işinde, evinde veya hayatının her alanında elde ettiğin verimliliği yükseltmeyi başarabilirsin.

Sahip olduğu içerikle sana ilham kaynağı olabilen bu kitap aynı zamanda sıradan düşüncelerin ötesine geçiş yapmanı sağlar. Hayatına verdiğin en büyük cezanın her şeyi ortalama olarak düşünmeye yönelmek olduğu fikrini ortaya atarak seni daha farklı düşünmeye yönlendirir. Bir şeyi başarıp hayatını zenginleştirmek istiyorsan bu kitap senin için iyi bir motivasyon kaynağı olabilir.

17. Mutluluk Bir Alışkanlıktır

mutluluk bir alışkanlıktır maxwell maltzMaxwell Maltz aslında bir estetik cerrahıdır. İnsanlar ona estetik yaptırmak için başvurmaktadır ama günün birinde karar verir ve hastalarına içlerindeki güzelliğin çok daha önemli olduğunu bu kitapla anlatmaya çalışır. Mutluluk Bir Alışkanlıktır fazla zamanını almayacak bir kişisel gelişim kitabıdır.

Korkularını yenmek, görüntünün iyi olmamasından yakınmak ve kendine olan güvenini yükseltmek için başvurabileceğin kitaplardan birisi olan Mutluluk Bir Alışkanlıktır ile kişisel gelişimine önemli katkılar sağlayabilirsin.

18. Babil’in En Zengin Adamı

babil'in en zengin adamı geroge s. clasonThe Richest Man in Babylon isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Babil’in En Zengin Adamı, yaşadığın ekonomik sıkıntıları aşıp zincirlerinden kurtulman konusunda sana yardımcı olabilecek bir kitaptır. Kitapta sunulan yöntemlerin her birisi parayla ilgilidir. Paraya değer vererek gelecek inşa etme gibi bir yaklaşım sunarak bakış açını değiştirmeye çalışan bir eserdir.

Genellikle kişisel gelişim öğretilerinde paraya çok değer verilmemesi gerektiği öğütlenir. Bu kitap bu kuralı çiğnemek yerine para denilen olguya daha farklı yaklaşmak gerektiğinden söz eder. Kitabın sunduğu en önemli öğüt “her ne kadar kazanıyorsan kazan mutlaka kazandığının bir kısmını kenara ayır” şeklindedir.

19. Vermek ve Almak

vermek ve almak adam grantBaşarı peşinde koşanların akıllarına gelen ilk şey başarılı olmak için bir şeyleri yenmeye yöneliktir. Bu düşünce sağlıksızdır çünkü aşacak olduğun engellerin miktarını düşünmeden hareket etmiş olursun. Bir hedef uğruna irili ufaklı binlerce engeli aşman demek çok uğraşman gerektiği ve akıllıca davranmaktan uzak olduğun anlamına gelebilir.

Diğer taraftan bu yaklaşım ne olursa olsun zirveye çıkmalıyım demenin başka bir yoludur. Bu ise yanlış yolda olduğunun göstergesidir. Adam Grant, Vermek ve Almak isimli kitabında bunu sana çok daha açıklayıcı biçimde anlatır. Ona bir şans tanıyın ve seni gerçek anlamda başarıya ulaştırabilecek detayları öğrenin.

20. İçe Dönük Konuşmanın Gücü

içe dönük konuşmanın gücü shad helmstetterWhat to Say When You Talk to Yourself isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan İçe Dönük Konuşmanın Gücü, öğrenilen bilginin pratiğe dönüştürme vasıtasıyla pozitif içe dönüş konuşmalar gerçekleştirmene yardımcı olabilir. Bu kitap, bir şeyleri başarmak isteyen insanların iç dünyasında her zaman olumlu düşüncelerin yer almasını öğütler.

Kafanın içinde dönüp dolaşan olumsuz düşüncelere teslim olmayı tercih ettiğin zaman hayatta hiçbir şeyin doğru gitmeyeceğini kabul etmelisin. Birçoğumuz bu düşüncelere çok aldırış etmeyiz veya onları dinleyerek hareket ederiz. Bu kitap söz konusu olumsuz düşüncelere dikkat ederek hayatına daha olumlu bir yön vermene yardımcı olur.

21. Az Seçilen Yol

az seçilen yol m. scott peckThe Road Less Traveled isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Az Seçilen Yol, sevgi, bilim ve inanç üçgeninden harmanlanmış fikirlerle hayatını değiştirmene yardımcı olabilir. Bu kitap, hayatın zor olduğunu kabul ederek onu mücadele edilmesi daha kolay bir şeye dönüştürmenin faydasından bahseder.

Hayatta mutsuzluğun varlık göstermesine neden olan etkenleri tanımayı herkes ister. Aslında bu kitap bahsini ettiğim sevgi, bilim ve inanç üçgeninde mutsuzluğu getiren değerleri okuyucusunun önüne getirmeyi başarır. Hayatta yaşadığın problemleri çözebilmek için onlarla yüzleşmen gerektiği bir gerçektir ve bu kitap söz konusu yüzleşmelerde senin en iyi yardımcılarından birisi olabilir.

22. Olumlu Düşünmenin Gücü

olumlu düşünmenin gücü norman vincent pealeThe Power of Positive Thinking isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Olumlu Düşünmenin Gücü, okuyucusuna mutlu, hoşnut ve değerli bir hayat kazandırmayı amaçlar. Bu kitap, bugüne kadar yazılmış olan tüm kişisel gelişim kitapları arasında her zaman tavsiye edilenlerden birisidir.

Kitapta yer alan fikirler ve yöntemler kişinin inancı ne olursa olsun uyum sağlayabilen niteliktedir. Verilmek istenen mesaj aslında hayatın veya evrenin merkezinde yer alan değerleri görebilmeye yöneliktir. Hayatına değer katmak, daha mutlu olmak ve ondan memnuniyet duymak istiyorsan bu kitap okuman gereken eserlerin başında gelir.

23. İçindeki Devi Uyandır

içindeki devi uyandır anthony robbinsAwaken the Giant Within isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan İçindeki Devi Uyandır, hayatında yer alan zihinsel ve duygusal kaderi kontrol etmeni önerir. Bu kitap, sunduğu performans odaklı pratik yöntemlerle ilişkilerinden, ekonomik durumundan, zihninden ve bedeninden maksimum verim alarak hayatına niteliksel dokunuşlar yapmana yardımcı olur.

Hayatın her alanında motivasyonu yüksek bir birey olmak pek mümkün değildir. Nitekim zaman zaman kaybettiğimiz bu motivasyonu geri kazanmak için çabalarız ama bazen farkında olmadan yitirebiliriz. Hayatının gittikçe karanlığa büründüğünü düşünüyorsan bu karanlıktan çıkmak için bu kitaptan yardım almayı düşünebilirsin.

24. Yaratıcı İmgeleme

yaratıcı imgeleme shakti gawainCreative Visulation isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Yaratıcı İmgeleme, zihinsel betimleme yöntemini kullanarak hayatta sahip olmak istediğin şeylere daha yakın ve beraberinde daha olumlu bir yaşantıya sahip olabileceğini öne sürer. Bu kitap, yaratıcı imgeleme yönteminin en ince ayrıntılarına yer verir ve onu gerçekleştirebilmek için okuyucusuna yardımcı olur.

Evrenin eşsizliği ve hayatın ahenginin mükemmelliği fikrini okuyucusuna aşılayan kitap bu sayede insanın daha farklı düşünmesini sağlar. Böylece insanın hedeflerini yerine getirmek isterken önüne çıkabileceği engelleri aşmasına yardımcı olur. Hayatın anlamını ona daha olumlu ve yaratıcı bir biçimde yaklaşarak yeniden keşfetmek istiyorsan bu kitaptan destek alabilirsin.

25. Mükemmel Olmamanın Hediyeleri

mükemmel olmamanın hediyeleri brene brownThe Gifts of Imperfection isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Mükemmel Olmamanın Hediyeleri, mükemmellik peşinde koşmadan bir şeyleri yeterli görerek hayatta mutlu olabileceğini göstermeye çalışır. Bu kitap, gün içerisinde sürekli duyulan “şöyle olmalısın, böyle olmalısın, bu şekilde yapmalısın” gibi mesajlara karşı etkili biçimde karşı koyabilme konusunda sana yardımcı olur.

Sıradan anlatımlarda çok fazla önemsemeyecek olduğun bilgilerin önüne bilimsel gerçeklerle sunulması seni etkileyebilir. Bir kişisel gelişim kitabından seni etkilemesini, seni harekete geçirmesini ve aynı zamanda seni kaliteli bilgilerle beslemesini istiyorsan bu kitabı okuyarak hayatına daha fazla değer katabilirsin.

26. Öfke Dansı

öfke dansı harriet lernerThe Dance of Anger isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Öfke Dansı, öfkeyi derinlemesine inceleyerek onun biçimlerini ve modemlerini masaya yatırarak kişinin öfkeyle etkileşimini düzenlemesine yardımcı olur. Bu kitap, öfkenin çok önemli bir davranış sinyali olduğunu ve mutlaka ona kulak verilmesi gerektiğini savunur.

Öfkeyi anlama, onu fark edebilme ve onu hayatını değiştirebilecek gelişim adımları içerisinde kullanmak için bu kitabın içerisinde birbirinden değerli bilgiler vardır. Kitabın dikkat edilmesi gereken en önemli yanı ise “kadınlar için” yazılmış olmasıdır. Eğer öfkeyi anlama ve kontrol etme konusunda kendini geliştirmek isteyen bir kadınsan bu kitabı okumanı öneririm.

En iyi kişisel gelişim kitaplarından oluşan bu önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Leave a Reply