Filmi yapılması gereken en iyi 10 kitap

Filmi yapılması gereken kitaplar olay örgüleriyle ön plana çıkarlar. Hızlı ilerleyen nefes kesici hikayeleri film olmayı beklemektedir.

Filmi yapılması gereken en iyi kitaplar neler olabilir? Bu soruya herkesin katılacağı bir cevap bulmak çok kolay değil. Bir kitap olarak fazlasıyla ilgi çekici ve kaliteli olan, sinemaya uyarlandığında beklentileri karşılayabilecek bazı kitaplardan oluşan güzel bir kitap listesi hazırladım.

Kayıp Kahraman

kayıp kahraman rick riordanKayıp Kahraman mitolojik evreniyle fantastik ve genç yetişkin kitapları sevenlere hitap eden bir eserdir. Genç yaşında maceraya atılmak için tereddüt bile etmeyen birinin ve arkadaşlarının hikayesini anlatır. Kahramanımız günün birinde hiçbir şeyi hatırlamayacak bir biçimde uyandığında ne olup bittiğinin farkında değildir ama bildiği tek şey işlerin yolunda gitmediğidir.

Mitolojik hikayelerin film yapılması genelde seyir zevki yüksek yapıtlar ortaya çıkartır. Olimpos Kahramanları serisinin ilk kitabı olan bu eser yazarından elinden çıkmış olan ve film haline dönüştürülmüş bir başka kitabın bulunması gibi kaliteli bir referansa sahiptir. Kitap sinemaya uyarlanmadan önce mutlaka alıp okumalı ve ardından seyir zevkinin tadını çıkarmalısın.

Mekanik Melek

mekanik melek cassandra clareMekanik Melek genç yetişkinlere hitap eden fantastik bir hikayeye sahiptir. Bir dönemin en büyük imparatorluklarından biri olan İngiltere’nin sanayide atılım yaptığı yıllarda geçen hikayesi dönemsel hikayelere meraklı olanların ilgisini çekebilir. Bu eser, ağabeyini bulmak için yola çıkan ama bir anda kötü ruhlu yaratıklar tarafından kaçırılan bir kadının çıkış yolu bulma çabalarını konu edinir.

Buhar çılgınlığı olarak adlandırılan bir temaya sahip olması bile bu kitabın filminin yapılmasını gerekli kılan bir detaydır. Doğal karamsarlığı ve hikayesinin hızlı akış ile dikkat çeken kitap Cehennem Makineleri serisinin ilk kitabı olma özelliğine de sahiptir. Bu güzide hikaye henüz filme uyarlanmadı ama yakın zamanda onu fantastik filmler arasında görebiliriz.

Titan’ın Laneti

titan'ın laneti rick riordanTitan’ın Laneti mitolojik ve fantastik hikayelerden hoşlananların ilgisini çekebilecek bir kitaptır. Olimpos tanrılarının hayatta olduğu hatta insanların arasında karışarak melezlerin ortaya çıkmasına neden olduğu bir dünya düşleyin. İşte bu dünya büyük bir savaşa hazırlanırken Titanların efendisi Kronos melezlerin kahramanı Percy Jackson’ı tuzağa düşürmek için acımasız bir plan hazırlamıştır.

Bu kitabın yakın zamanda filme dönüştürüldüğünü görmek bence çok şaşırtıcı olmayacaktır. Percy Jackson ve Olimposlular serisinin ilk iki kitabı filme uyarlanmıştır ve bu üçüncü kitap da bu ay içerisinde film olarak çıkış yapacaktır. Hızlı akan hikayesi, bol aksiyon ve bol macerasıyla bu kitabı filmi çıkmadan mutlaka okumanı öneririm.

Buz Öpücük

buz öpücük richelle meadBuz Öpücük vampirlerle dolu fantastik hikayeye sahip olsa bile görece romantik bir kitaptır. Bu eseri diğer vampir temalı kitaplardan ayıran en önemli özellik sahip olduğu biraz gerçekçi olan dünyadır. Her türlü fantastik ögeyi içerisinde barındırmış olsa bile bir akademinin etrafında şekillenen olaylar işin çığırından çıkmasını sağlarken kahramanlar devreye girecektir.

İlk kitabı film haline dönüştürülen Vampir Akademi serisinin ikinci kitabı olan bu eser aşk, romantizm, kıskançlık, düşmanlık ve macera gibi birbirinden farklı ögeleri bir arada barındırır. İlk filmin beklentilerin uzağında kalmadığı düşünüldüğünde ikinci kitabın da filme olabileceğini düşünmen gerekir. Bu fantastik kitap filme uyarlanmadan önce onu okuyup tadını çıkartmayı düşünebilirsin.

Küller Şehri

küller şehri cassandre clareKüller Şehri genç yetişkinlere hitap eden fantastik ama aynı zamanda romantik hikayeye sahip bir kitaptır. Dünyayı yok etmek için fırsat kollayan birinin varlığı yetmezmiş gibi şehir yavaş yavaş kendisini yer altı dünyasının hakimiyetine kaptırmaya başlamaktadır. Her türlüsünden fantastik yaratığın herkese zorluk çıkardığı bir dünya söz konusuyken güçlerini yeni keşfetmiş birisi tüm bu olan bitene son vermek için çaba gösterecektir.

İlk kitabı film haline dönüştürülen Ölümcül Oyuncaklar serisinin ikinci kitabının da film olması bir beklentiydi ancak film yerine dizi tercih edilince proje rafa kaldırılmış oldu. Serinin hayranları hala bir film beklentisi içerisindeyken bu kitabı görmezden gelmek olmazdı. Kendisini çaresizce bir kahraman olarak bulan birisinin dünyayı kurtarma macerasını okumak fantastik hikayelerden hoşlanıyorsan senin de ilgini çekebilecektir.

Karanlık Sevgili

karanlık sevgili j. r. wardKaranlık Sevgili vampirli fantastik ve romantik hikayesiyle ön plana çıkan bir kitaptır. Gece olduğu zaman şehrin sokakları büyük bir savaşa tanıklık etmeye başlar çünkü yıllardır birbirlerini yok etmeye ant içmiş olanlar sahne alırlar. Bu savaşta kendi ırkını korumak için görevli olan altı vampirden oluşan kadim bir kardeşlik örgütü vardır ama asıl önemlisi bu örgütün liderinin öldürülmek istenen yegane kişi olmasıdır.

Son dönemde epey popüler olan vampir, fantastik kurgu ve romantik tema üçlüsünün bir araya geldiği bu eserin filminin yapılmaması için pek bir neden yok denilebilir. Hikayesinin beğenilmiş olması, iyi bir takipçi kitlesine sahip olması ve Kara Hançer Kardeşliği serisinin ilk kitabı olması filminin yapılması için yeterli nedenler olarak görülebilir. Sana düşen ise film olmadan bu hikayeyi okuyup keyfini çıkartmaktır.

Efsane

efsane marie luEfsane biraz romantik, biraz fantastik ve biraz bilim kurgusal yapısıyla dikkat çeken, genç yetişkinlere hitap eden bir kitaptır. Güçlü, hırslı ve vatansever olan bir genç kız kendisi gibi asker olan ağabeyinin ölümüyle birlikte devletin azılı düşmanı olan en az kendisi kadar güçlü genç bir çocuğun peşine düşer. Bu kovalamaca ikisinin bir araya gelmesine vesile olsa bile öğrenecekleri sırlarla mücadele etmek kovalamaca kadar kolay olmayacaktır.

Bu kitap film olsa sanırım klasik aşk hikayelerini içeren yapıtlardan birisi olabilir. Tek farkı ise fantastik ve bilim kurgusal yapıya sahip olan dünyasıdır. Birbirinin düşmanı olan iki kişinin yolları kesişir ve hikayeler gelişir, Efsane adını taşıyan serinin ilk kitabında olan biten bundan ibarettir ama iyi bir başlangıç filmi olacağı göz ardı edilmemelidir. Alternatif bir yer ve mekan olgusuna sahip bu kitap film olmadan onu okuyup maceraya atılmayı tercih etmelisin.

Zehir Ustası

zehir ustası maria v. snyderZehir Ustası genç yetişkinlere hitap eden fantastik hikayeye sahip bir kitaptır. Kitabın en önemli özelliği ise heyecan ve gerilim dolu olmasıdır. Çünkü kitabın en önemli kahramanı ölümle dost olarak yaşamaya çalışan ve hikayede yol alırken bunu her seferinde okuyucunun önüne çıkartmaktan kaçınmayan birisidir. Eski ile yeninin çatıştığı bir dünyada sihirli güçlere sahip birisinin kahraman olup olamayacağını kestirmek ise son derece güçtür.

Heyecan dolu bir hikayeye sahip olan bu kitap Usta serisinin ilk kitabı olma özelliğini taşır ve hayranları tarafından filme uyarlanması beklenmektedir. Her an ölecekmiş gibi hayatını devam ettiren bir kahramana sahip olması kitaba muazzam bir heyecan, hikayeye ise olağanüstü bir hız katmaktadır. Bu eser film olmadan onu okumalı ve ardından yine keyifle izlemeyi başaracağın filmin yapılmasını beklemelisin.

Cinder

cinder marissa meyerCinder bilim kurgusal hikayeye sahip bir genç yetişkin kitabıdır. Bulunduğu topluluk tarafından insan olmadığı için dışlanan genç kızın her şeyi hızlı bir biçimde tamir edebilme gibi bir becerisi vardır. Bu beceriyi bu kez ülkenin prensi tarafından gelen talep doğrultusunda kullanması gerekir ama ondan önce tek yakın arkadaşı ve aynı zamanda bir insan olan kız kardeşinin hastalığı ile ilgilenmek durumundadır.

Bu kitabı önemli ve güzel kılan detay aslında hikayesinde gizlidir. Belki defalarca karşılaşmış olabileceğin bir temaya sahipmiş gibi gözükse bile hikayenin gidiş yönü aniden farklılaştığı için kendini bambaşka bir yerde bulman söz konusu olabilir. Hızlı bir akışa sahip olan hikayesiyle Bir Ay Günlüğü Kitabı serisinin ilk kitabı olan bu eserin filme uyarlanması beklenmektedir.

Beni Seç

beni seç kiera cassBeni Seç romantik ve fantastik bir hikayeye sahip genç yetişkin kitabıdır. Hikayenin geçtiği ülkede doğan her ama her kızın tek amacı kendisinden daha üst sınıfta biriyle evlenip sınıf atlamaktır. Altın fırsat ayaklarına kadar gelmiştir çünkü ülkenin prensi bir seçim yapacaktır. Prensi etkilemek için herkes çaba gösterecekken içlerinden birisi kendinden de alt sınıfta olan gerçek aşkını bir kenara bırakıp bu amansız yarışa girmeye mecbur edilecektir.

Bu kitabın hikayesini meşhur Külkedisi hikayesine benzetmek mümkün olabilir ama boşlukların iyi doldurulmuş olmasını göz ardı etmemek gerekir. Romantik ve fantastik bir hikaye olarak filme uyarlanması mümkün olan bu kitap aynı zamanda Beni Seç serisinin ilk kitabı olma özelliğini taşır. İleride filme uyarlandığında şaşırmak istemiyorsan ilk önce mutlaka kitabı okumanı öneririm.

Tatlı Bela

tatlı bela jamie mcguireTatlı Bela romantik ve modern hikayesiyle genç yetişkinlere hitap eden bir kitaptır. Eser geçmişini bir kenara bırakıp iyi bir kız olmak isteyen birisinin, hayatını dövüş salonlarında geçiren bir erkeğin yollarının kesişmesi sonucu gelişen bir hikayeye sahiptir. Bu iki kişi olacaklardan habersiz birbiriyle iddiaya girdiklerinde ise hayat onlar için çok daha farklı olacaktır.

Romantik bir hikayesi olan bu kitabın yine romantik bir film olarak filme uyarlanması kimseyi şaşırtmamalıdır. Bunun için yeteri kadar sırra, entrikaya ve aşka sahip bir eser olduğu kadar Tatlı serisinin ilk kitabı olma özelliğini de taşır. Serinin birçok kitabı epey beğenilmiş olsa bile herhangi birisi hala filme veya diziye uyarlanmış olmadığından bu fırsatı kaçırmadan serinin ilk kitabını okumanı öneririm.

Filmi yapılması gereken en iyi kitaplardan oluşan bu kitap önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply