Filminden daha iyi olan 10 roman

İster kabul edin ister kabul etmeyin ama filminden daha iyi romanlar vardır. Filminden daha iyi olan romanlarla tanış, hayatına farklı bir tat kat.

Filminden daha iyi romanlar okuyucuyu derinden etkilemiş eserlerdir. Kitabın sunduğu tadı filmden alamayan bir okuyucu söz konusu eseri anında bu tür bir listeye dahil edebilir. Açıkçası filmin hızlı akış stiline uyum sağlayamayan pek çok roman zaten bu statüdedir.

Şapkalı Kedi

şapkalı kedi dr. seussŞapkalı Kedi eğlenceli bir çocuk kitabıdır. Çocuklara okumayı sevdirmek ve kolaylaştırmak için özenle hazırlanmış olan içeriği bunu başarıyla yerine getirebilmektedir. Eğlenceli karakterlerle dolu olduğundan çocuklar kitabın sayfalarını çevirirken hiç yorulmazlar.

Ne yazık ki bu güzel kitabın filmi için aynı şeyleri söylemek mümkün değildir. IMDB puanı 10 üzerinden 3.8 olan filmde Mike Myers, Spencer Breslin ve Dakota Fanning gibi isimler rol almışlardır. Macera ve komediyi bir araya getiren bu yapım maalesef romanının ortaya koyduğu başarıdan epey uzak kalmıştır.

Şimşek Hırsızı

şimşek hırsızı rick riordanŞimşek Hırsızı mitolojik bir romandır ve fantastik bir hikayeye sahiptir. Yarı insan ve yarı tanrı olan melez bir çocuğun başından geçenler anlatılır. Maceralarla dolu hikayesiyle okuyucusunun ilgisini çekmeyi başarmış olan roman en başarılı fantastik romanlar arasında her zaman kendine yer bulabilmektedir.

Ne yazık ki bu romanın filmi beklenilen başarıyı yakalayamamıştır. IMDB puanı 10 üzerinden 5.9 olan filmde Logan Lerman, Kevin McKidd ve Steve Coogan gibi isimler rol almışlardır. Macera ve fantastik kurguyu bir araya getiren bu yapım maalesef romanı kadar başarılı olamamıştır.

Mağara Ayısı Klanı

mağara ayısı klanı jean m. auelMağara Ayısı Klanı romantik bir hikayeye sahip tarihsel romanlardandır. İnsanlığın en ilkel dönemlerine yolculuk edip bu dönemde yaşamış olan dişi bir kahramanın etrafında şekillenen hikayeleri okumak keyif vericidir. Tanımadığı bir yerde tanımadığı insanların bulunduğu ortamlarda hayatta kalma mücadelesi veren bir kahramanın olması her şeyi daha ilgi çekici hale getirmektedir.

Ne yazık ki bu romanın filmi beklenilen başarıyı yakalama fırsatına sahip olamamıştır. IMDB puanı 10 üzerinden 5.3 olan filmde Darly Hannah, Pamela Reed ve James Remar gibi isimler rol almışlardır. Macera ve fantastik kurguyu bir araya getiren bu yapım maalesef romanının yakaladığı başarının gölgesinde kalmıştır.

Örümcek Ağı

e. b. white örümcek ağıÖrümcek Ağı klasikler arasında yer alan bir çocuk kitabıdır. Bir çiftçinin hayatını bağışlamış olduğu yavru domuza kızı sahip çıkar ve onu sevgiyle büyütmeye başlar. Günün birinde kesilecek olduğunu öğrenen yavru domuzun yardımına bulunduğu çiftliğin örümceği yetişir ve onu kurtarmak için bir plan yapmaya başlar.

Maalesef bu romanın filmi beklenen başarıyı elde edememiştir. IMDB puanı 10 üzerinden 6.3 olan filmde Dokota Fanning, Julia Roberts ve Oprah Winfrey gibi isimler rol almışlardır. Komedi ve fantastik kurguyu bir araya getiren bu yapım bir klasik haline dönüşmüş olan romanın başarısının yanına bile yaklaşamamıştır.

Gölgesizler

gölgesizler hasan ali toptaşGölgesizler gizemli hikayesi bulunan bir romandır. Günün birinde köyün berberi ortadan kaybolur ve yıllar sonra geri döner. Döndüğü gün bu sefer köyün en güzel kızlarından Güvercin kaybolur. Herkes kaçırıldığını düşünüp olan bitenden berberin oğlunu suçlar. Türlü işkenceler ve zorbalıklar karşısında deliren berberin oğlu dağlara doğru gider ve Güvercin ile geri döner ama işkencelerden kurtulmayı başaramaz.

Maalesef bu romanın filmi için beklenen başarıyı yakaladığını söylemek mümkün değildir. IMDB puanı 10 üzerinden 6.6 olan filmde Selçuk Yöntem, Hakan Karahan ve Taner Birsel gibi isimler rol almışlardır. Gizem ve fantastik kurguyu bir araya getiren bu yapım romanın yakaladığı başarıdan epey uzak kalmıştır.

Not: Seni Seviyorum

not seni seviyorum cecelia ahernNot: Seni Seviyorum kadınlara hitap eden romantik bir romandır. Aşka bağlı kalmayı, aşkla ilerlemeyi ve aşkı yeniden yaşamayı anlatan bir hikayeye sahiptir. Eski eşinden sonra bir daha sevemeyeceğini düşünen bir kadının karşısına kaderin en büyük oyunu çıkacaktır. Yeniden sevmemek için dirense bile buna karşı durabilmesi çok kolay değildir.

Her ne kadar vasat bir yapım olduğu düşünülemese bile filmin roman kadar iyi olduğunu söylemek mümkün değildir. IMDB puanı 10 üzerinden 7.1 olan filmde Hilary Swank, Gerard Butler ve Harry Connick Jr. gibi isimler rol almışlardır. Romantik bir yapım olan bu film maalesef romanı kadar başarılı olamamıştır.

72. Koğuş

72. koğuş orhan kemal72. Koğuş dramatik bir hikayenin romanıdır. İnsanın en dibi görmesini sağlayan, insan onurunu ayaklar altına alan bir hikayesi vardır. Her şeye rağmen, tek bir insan üzerinden bu acımasız düzene kafa tutmayı isteyen birileri vardır. Dört duvar aralarında olsalar bile üç kuruşa satılan veya satın alınan insanlar olmamak için canları pahasına bile olsa savaşacaklardır.

Dramatik bir hikayesi olmasına rağmen filme başarılı bir biçimde yansıtılamayan bu roman beklentilerin altında kalmıştır. IMDB puanı 10 üzerinden 5.8 olan filmde Yavuz Bingöl, Hülya Avşar ve Çiçek Acar gibi isimler rol almışlardır. Maalesef bu roman, Türk sinema tarihinde uyarlama olan filmler arasında başarılı olamayan yapımlar denildiğinde akıllara gelen eserlerden birisidir.

Matilda

matilda roald dahlMatilda çocuklara hitap eden mizah romanlarından birisidir. Deyim yerindeyse bir inek olan, pek çok problemi herhangi bir sorun yaşamadan çözen bir kızın hikayesini anlatır. Her ne kadar kimse onun gerçek duygulara sahip olduğunu düşünmese bile sayfaları çevirdikçe hikayeye dalan okuyucu onun gerçekten hislerinin olduğunu görür ve ona büyük bir keyifle eşlik eder.

Romandan uyarlanan film maalesef romanın kendisi kadar başarılı olamamıştır. IMDB puanı 10 üzerinden 6.8 olan bu filmde Danny DeVito, Rhea Pearlman ve Mara Wilson gibi isimler rol almışlardır. Fantastik ve mizah dolu bir eser olmasına rağmen film romanı kadar başarılı olamamıştır.

Dune

dune frank herbertDune bilim kurgu temalı bir fantastik romandır. Genç bir kahramanın hikayesini anlatsa bile her şeyin çok farklı bir gezegende geçtiğini hiçbir zaman okuyucuya unutturmayan bir kurgusu vardır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi tüm galaksi bir anda genç kahramanın yaşadığı gezegen için savaşmaya kalkışınca olaylar çok daha karmaşık bir hal alır.

Bir dönemin en iyi romanı olan bu eserin filmi maalesef yeterli başarıyı elde edememiştir. IMDB puanı 10 üzerinden 6.6 olan bu filmde Kyle MacLachlan, Virginia Madsen ve Francesca Annis gibi isimler rol almışlardır. Bilim kurguyu ve aksiyonu bir araya getirmiş olsa bile bu yapım maalesef romanı kadar başarılı olamamıştır.

Vahşi Şeyler Ülkesinde

vahşi şeyler ülkesinde maurice sendakVahşi Şeyler Ülkesinde çocuklara hitap fantastik bir romandır. Henüz çok küçük yaşlarda bile olsa etrafındaki kargaşadan sıkılıp kaçmayı kafaya koyan bir çocuğun hikayesini anlatır. Sonunda bir fırsatını bulup kaçmış olsa bile kaçtığı yer canavarlarla dolu bir adadır.

Macera odaklı dramatik eserler arasında yer alan bu romanın filmi maalesef yeteri kadar başarılı olamamıştır. IMDB puanı 10 üzerinden 6.8 olan bu filmde Max Records, Catherine O’Hara ve Forest Whitaker gibi isimler rol almışlardır. Macera ve dramı bir araya getirmiş olan bu eser ortalama kalitede olsa bile romanın yakalamış olduğu başarıya yetişememiştir.

Filminden daha iyi olan bu roman önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply