Game of Thrones benzeri 16 kitap

Game of Thrones'un hikayesi seni cezbettiyse ona benzer kitap arayışına girmiş olabilirsin. Game of Thrones benzeri bu kitaplar sana yardımcı olacaktır.

Game of Thrones tarzı kitaplar arıyorsan fantastik edebiyat dünyasında bu konuda sana yardımcı olabilecek fazlasıyla kaliteli eser vardır. Tek yapman gereken bu eserlerle tanışmaktır. Game of Thrones evreni kadar geniş, sansasyonel ve aksiyon dolu kitaplar arıyorsan doğru yerdesin.

Yüzüklerin Efendisi I: Yüzük Kardeşliği

yüzüklerin efendisi yüzük kardeşliği jrr tolkienThe Fellowship of the Ring isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Yüzük Kardeşliği, J.R.R. Tolkien imzasını taşıyan müthiş serinin ilk kitabıdır. Her Game of Thrones okuyucusunun başlamak ve bitirmek isteyeceği bir seriye ilk adımı atmak için bu kitabı okumak gerekir. Fantastik edebiyatın zirvesinde her zaman yer alacak olan bu kitap ve bu seri okuyucusunu mutlu etmeyi başaracaktır.

Çiğdem Erkal İpek ve Bülent Somay‘ın çevirisiyle Metis Yayıncılık tarafından yayımlanan bu yapıt Orta Dünya’ya girişin kapısını aralar. Bir yüzük onları bulur ve onları bir araya getirir ama aynı zamanda onlara hükmeder. Orta Dünya’yı kontrol edebilecek güç bir yüzüğün içerisine hapsedilir ve o yüzük Bilbo Baggins isimli Hobbit’i bulur. Bilbo yüzüğün çaresine bakmak için kuzeni Frodo Baggins’i ikna eder. Yüzüğü yok etmek için girişilen amansız mücadele Frodo’nun evden ayrılmasıyla başlamış olur.

Yüzüklerin Efendisi II: İki Kule

yüzüklerin efendisi iki kule jrr tolkienThe Two Towers isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan İki Kule, Yüzüklerin Efendisi serisinin ikinci kitabıdır. Birinci kitabı okuyan herkesin mutlaka okumak isteyeceği kitapların başında gelir. En önemli ayrıntı bu kitabın ilk kitaba göre çok daha fazla keyif verici olmasıdır. Yüzüklerin Efendisi serisinde her şeyin daha net bir biçimde belirginleşmesini sağlayan eserdir.

Çiğdem Erkal İpek ve Bülent Somay‘ın çevirisiyle Metis Yayıncılık tarafından yayımlanan bu yapıt “yüzük kardeşliğinin dağılmasıyla Orta Dünya’ya hızlı bir giriş yapmanı sağlar. Sauron’a karşı savaşmak ve Saruman’ın ihanetiyle uğraşmak bir seçim gibi görünmezken, Frodo ve Sam başladıkları macerayı sonlandırmak için son derece kararlıdır. Önlerindeki tek engel ise bitmek tükenmek bilmeyen karanlıktır.

Yüzüklerin Efendisi III: Kralın Dönüşü

yüzüklerin efendisi kralın dönüşü jrr tolkienThe Return of the King isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Kralın Dönüşü, Yüzüklerin Efendisi serisinin üçüncü ve son kitabıdır. Seriyi başarılı bir biçimde sonlandırmak isteyenlerin baş ucunda yer alacak olan bu eser başlamış olan zorlu maceranın nihayete ermesini sağlar. Yüzüklerin Efendisi serisi içerisindeki en iyi kitap olduğunu söyleyebilirim.

Çiğdem Erkal İpek’in çevirisiyle Metis Yayıncılık tarafından yayımlanan bu yapıt yolları farklı olsa bile maceracıların görevlerine devam ettiğini gösterir. Aragorn asil kökeniyle tanışırken aynı zamanda umutsuzca girişilen savaştan galip çıkılmasını sağlar. Kötüler tarafında yer alan büyücü Saruman yenilgiye uğramak üzeredir. Frodo ve Sam yüzüğü yok etmek için yolculuklarına devam ederler ama artık birisi için yolun sonuna gelinmiştir.

Yerdeniz Serisi

yerdeniz büyücüsü ursula k. le guinEarthsea Cycle isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Yerdeniz serisi, toplam 6 kitaptan oluşan bir fantastik roman serisidir. Her kitabı ayrı ayrı alt başlıklarda incelemek isterdim ama maalesef serinin bazı kitaplarının beklentilerden uzak kaldığını söyleyebilirim.

Çiğdem Erkal İpek‘in çevirisiyle Metis Yayıncılık tarafından yayımlanan serinin ilk kitabı Yerdeniz Büyücüsü adını taşır. Yerdeniz’in en iyi büyücüsü olarak bilinen Ged, epey pervasızca geçirdiği çocukluğunu anlatmaya başlar. Güce açtır ve uzun zamandır saklı kalan tüm sırları merak eder durur ve daha sonra gücü elde etme hikayesini okuyucuyla paylaşır.

tehanu ursula k. le guinSerinin ikinci kitabı Atuan Mezarları adını taşır. Ged, mezarlıkta yer alan gizli bir hazineyi çalmak için harekete geçer ama Arha olarak bilinen seçilmiş başrahiple karşılaşır, kitap ikisinin el birliği ile tehlikelerden kaçışını konu alır. Serinin üçüncü kitabı En Uzak Sahil adını taşır. Yerdeniz’i büyük bir karanlık kaplar, tüm büyücüler güçlerini kaybederler ama Ged ile Prens Arren bunun sebebini araştırmak için en uzak sahile doğru yolculuğa çıkarlar.

Serinin dördüncü kitabı Tehanu adını taşır. Ged ve yıllar önce birlikte karanlıktan kurtulmayı başaran Arha tekrar güçlerini birleştirmek zorundadır. Bu sefer görev çok daha farklı olsa bile yapacakları şey bir kadere eşlik etmektir. Serinin beşinci kitabı Yerdeniz Öyküleri adını taşır ve Yerdeniz hakkında bilinmeyen 5 hikayeyi içerir. Serinin altıncı kitabı Öteki Rüzgar adını taşır. Tamir edebilme gibi güçlü bir beceriye sahip olan Alder, ölüler dünyası ile yaşayanlar dünyası arasındaki duvarın parçalanmasını engellemek için büyük bir maceraya atılır.

Gök Cennetin Altında

gök cennetin altında guy gavriel kayUnder Heaven isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Gök Cennetin Altında isimli bu yapıt aynı ismi taşıyan serinin ilk kitabıdır. Tarihsel romana ve aynı zamanda fantastik romana dahil edilebilecek olması birbirinden farklı kitlelere hitap edebilmesini sağlar. Eser, Çin’in Tang Hanedanlığı dönemininde geçen güç ve onur mücadelesini konu alır.

Cem Özkan tarafından çevrilen ve Pegasus Yayınları tarafından yayımlanan serinin ilk kitabı, İmparator’a başarılı bir şekilde hizmet eden Shen Tai’ye 250 atın hediye edilmesiyle başlar. Shen Tai saraya gelip atları bizzat kendi almalıdır. Sarayın dışında ve sarayın içerisinde bu büyük ödülü onun elinden almak isteyen yüzlerce insan vardır. Shen Tai, bu ölümcül yolculuğa çıkıp hediye edilen atları almaya karar verir.

Güz Alacakaranlığı Ejderhaları

güz alacakaranlığı ejderhaları weis ve hickmanDragons of Autumn Twilight isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Güz Alacakaranlığı Ejderhaları isimli bu yapıt Ejderha Mızrağı Destanı serisinin ilk kitabıdır. Fantastik edebiyata meraklıysan tıpkı Game of Thrones ve Yüzüklerin Efendisi gibi muhteşem bir evrene sahip olan bu evrenin hikayelerini okumayı düşünebilirsin. Bunun için elbette serinin ilk kitabını okumak gerekir.

Çiğdem Erkal İpek tarafından çevrilen ve İthaki Yayınları tarafından yayımlanan serinin ilk kitabı, bir süre ayrı ayrı yollara gitmiş olan kadim dostların birbirlerine ait sırlarla yeniden bir araya gelmesini konu alır. Her şeyden söz eden ama asla sırlarını konuşmak istemeyen bu kadim dostlar karşılarına çıkan güzel bir kadının büyüsüyle kaderlerine hapsedilir. Artık dünyayı kurtarmak için kahraman olması gereken birileri vardır.

Kış Gecesi Ejderhaları

kış gecesi ejderhaları weis ve hickmanDragons of Winter Night isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Kış Gecesi Ejderhaları isimli bu yapıt Ejderha Mızrağı serisinin ikinci kitabıdır. Krynn’de soluk alıp yaptıkları ilk savaşta başarıya ulaşan kahramanlar bunun daha başlangıç olduğunun farkında değildir. Yeni savaş ve savaşlar çok uzakta değildir.

Çiğdem Erkal İpek‘in çevirisiyle İthaki Yayınları tarafından yayımlanan serinin ikinci kitabı, yeni savaşlarına doğru yolculuğa çıkmış olan kahramanlara eşlik etmeni sağlar. Yolları yeniden ayrılacak veya bir arada kalmayı başararak dünyanın kaderini tayin edeceklerdir. Umut en büyük yardımcıları olsa bile nefret ve ön yargılarla dolu bu dünyada yolculuk yapmak çok kolay değildir.

İlkbahar Şafağı Ejderhaları

Dragons of Spring Dawning isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan İlkbahar Şafağı Ejderhaları isimli bu yapıt Ejderha Mızrağı serisinin üçüncü kitabıdır. Kahramanlarımız artık karanlığın kendisiyle yüzleşmek üzeredir. Tek yapmaları gereken ejderha mızraklarını iyi bir biçimde kullanmaktır.

Çiğdem Erkal İpek‘in çevirisiyle İthaki Yayınları tarafından yayımlanan serinin üçüncü kitabı, ejderha mızraklarını bulmuş olan kahramanlarımızın son savaşlarını konu alır. Yolun sonu çok yakındadır, karanlık artık uzak değildir. Karanlığın Kraliçesi Takhisis ve onun güçlü ejderhaları karşısında durmak kolay olmasa kahramanlarımız bunu başarmak için hayatlarını ortaya koyarlar.

Suikastçının Çırağı

suikastçının çırağı robin hobbAssassin’s Apprentice isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Suikastçının Çırağı isimli bu yapıt, Farseer serisinin ilk kitabıdır. Asil Prens Chivalry’nin evlilik dışı oğlu Fitz kraliyet soylularından uzakta, babasının huysuz seyisinin yanında büyümüştür. Herkes onun soysuz birisi olduğunu düşünse bile Kral Shrewd aynı fikirde değildir ve sahip olduğu usta suikastçılık becerilerini onunla paylaşır.

İthaki Yayınları tarafından yayımlanan serinin ilk kitabı, Fitz’in barbar istilasına karşı krallığı koruma macerasını anlatır. Herkes onu tahtta söz sahibi olabilecek birisi olarak gördüğü için tehdit olarak algılasa bile onun sahip olduğu kabiliyetler düşmana karşı krallığın kaderini belirleyecektir. Fitz hayatta kalmak zorundadır ama aynı zamanda damarlarında akan karanlık büyünün çaresine bakmalıdır.

Kraliyet Suikastçısı

kraliyet suikastçısı robin hobbRoyal Assassin isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Kraliyet Suikastçısı isimli bu yapıt, Farseer serisinin ikinci kitabıdır. Fitz, suikasttan zar zor kurtulmuştur ama hala hayati tehlikesi vardır. Diğer taraftan kraliyetin başı yine büyük bir beladadır ve kraliyetin ihtiyaç duyduğu kişi Fitz’ten başkası değildir.

İthaki Yayınları tarafından yayımlanan serinin ikinci kitabı, Fitz’in tekrardan kurtarıcı rolüne soyunmasını konu edinir. Sağlık durumu kötünün ötesinde olsa bile Kral Shrewd’in sallanan tahtını korumak için harekete geçmeye karar verir. Kral ihanet üzerine ihanetle karşılaşmakta ve yaşının getirisiyle gittikçe güçsüzleşmektedir. Fitz’in her şeyi düzeltme şansı vardır ama bunun için büyük bir fedakarlık yapmak zorundadır.

Rüzgarın Adı

rüzgarın adı patrick rothfussThe Name of the Wind isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Rüzgarı Adı isimli bu kitap, Kral Katili Güncesi serisinin birinci kitabıdır. Kitap, adından çok iyi bahsedilmeyecek bir büyücünün efsaneye dönüşmek için atlatması gereken büyüme yıllarını konu edinir. Çok sağlıklı koşullarda büyümüş olmasa bile bu büyük büyücünün kaderini değiştirecek şey becerileri sayesinde gitmeyi başaracağı büyü okulu olacaktır.

Cihan Karamancı tarafından çevrilen ve İthaki Yayınları tarafından yayımlanan serinin ilk kitabı, okuyucusunun büyücünün aklına sokmayı başaracak kadar aksiyon doludur. Her şeyin güllük gülistanlık gitmediği cinayetlerle dolu bir şehirden yola çıkan bu gizemli büyücü sahip olduğu kabiliyetlerle efsanevi büyü okuluna girmeyi başarınca bir şeyler değişmeye başlasa bile kralın başına gelenler hayatının kırılma noktası olur.

Bilge Adamın Korkusu

bilge adamın korkusu patrich rothfussThe Wise Man’s Fear isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Bilge Adamın Korkusu isimli bu kitap, Kral Katili Güncesi serisinin ikinci kitabıdır. Kvothe efsane olmak için ilk adımları atar ama o bundan habersizdir. Kvothe üniversiteden ayrılıp kendi geleceğini arama yoluna gider ama beş kuruşsuz ve yapayalnızdır.

Cihan Karamancı tarafından çevrilen ve İthaki Yayınları tarafından yayımlanan serinin ikinci kitabı, Kvothe’nin ezeli düşmanıyla tanışmasını konu edinir. Kvothe gizli kalmış sırlardan çok hoşlanmaz ve amacı bunların bir bir açığa çıkmasıdır. Yolculuk devam ederken karşı konulması güç bir olan kadın Felurian ile tanışan Kvothe onun karşısında hayatta kalmayı başaran tek adam olmayı başaracaktır.

Kan Şarkısı

kan şarkısı anthony ryanBlood Song isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Kan Şarkısı isimli bu kitap, Kuzgunun Gölgesi serisinin ilk kitabıdır. Vaelin Al Sorna kendisini bir anda Altıncı Nişan’ın kapısının önünde bulur. Altıncı Nişan kapının önüne bırakılmış olan bu çocuğu büyütmekte ve onu acımasız bir savaşçıya dönüştürme konusunda son derece kararlıdır.

Barış Tanyeri tarafından çevrilen ve İthaki Yayınları tarafından yayımlanan serinin ilk kitabı, büyük bir savaşçıya dönüşmek üzere olan terk edilmiş çocuğun hikayesine girişi temsil eder. Babası birleşik toprakların hükümdarına bir savaş lordu olarak hizmet verirken o Altıncı Nişan’ın kapısının önüne bırakılmıştır. Artık o kapının arkasında dünyanın kaderine yön verebilecek büyük bir savaşçı olmuştur.

Kule Efendisi

kule efendisi anthony ryanTower Lord isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Kule Efendisi isimli bu kitap, Kuzgunun Gölgesi serisinin ikinci kitabıdır. Vaelin Al Sonra göstermiş olduğu başarılar ve yaptıklarıyla kısa sürede adından söz ettirip halk arasında bilinen birisi haline gelmiştir. Bazısı ise ona Umut Katili adını vermiştir, halk arasındaki bilinirliği daha çok bu şekilde olmaktadır.

Barış Tanyeri tarafından çevrilen ve İthaki Yayınları tarafından yayımlanan serinin ikinci kitabı, artık kimseyi öldürmemeye yemin etmiş olan Vaelin Al Sonra’nın kendi iç dünyasındaki çatışmaları işler. Kendi köşesine çekilmeyi düşünse bile yapabileceklerini bilenler ve aynı zamanda intikam almak isteyenler peşindedir. Vaelin birçoğu için artık öldürülmesi gereken bir hedeftir.

Kralların Yolu

kralların yolu brandon sandersonThe Way of Kings isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Kralların Yolu isimli bu kitap, Fırtınaışığı Arşivi serisinin ilk kitabıdır. Savaşlar gelir, savaşlar geçer ama bir şey değişmez. Her zaman hayatta kalması gereken birileri olmak zorundadır. Edebiyat dünyasında Game of Thrones kadar ses getirmeyi başaran bu seriyi mutlaka yakından takip etmelisin.

Akılçelen Kitaplar tarafından yayımlanan bu kitap, dünyayı yakıp yıkmış bir savaştan arta kalanlarla yolculuğa çıkacak olanların hikayesine giriş yapar. Hayatta kalanlar ya ellerinde olanlarla yetinmek ya da dünyanın değişmesini sağlamak zorundadır. Seçimin ne olacağını kimse bilemez, bilinen tek şey uzun soluklu bir macera olacağıdır.

Parlayan Sözler

parlayan sözler brandon sanderson

Words of Radiance isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Parlayan Sözler isimli bu kitap, Fırtınaışığı Arşivi serisinin ikinci kitabıdır. Korunması gereken bir kral vardır ve öldü diye bilinen komutan hala hayattadır. Verdiği söz dünden bellidir, kralı ne pahasına olursa olsun korumaya kararlıdır.

Can Sevinç tarafından çevrilen ve Akılçelen Kitaplar tarafından yayımlanan bu kitap, seriyi başka bir boyuta taşımakta kararlıdır. Herkesin bir görevi vardır ama görevlerde kesişen yollar büyük çatışmaların yaşanmasına neden olur. Hedeflerini öldürürken ağlayan garip bir suikastçının hedefinde bu sefer hükümdarlar gibi ulaşılması güç hedefler vardır.

Game of Thrones benzeri kitaplardan oluşan bu kitap önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply