Göz yaşlarına boğacak en iyi 10 aşk kitabı

Seni göz yaşlarına boğacak aşk kitapları rahatlamak için mükemmel bir seçimdir. Vakit kaybetmeden en iyi aşk romanları ile tanışın.

Aşk kitapları yeri geldiğinde eğlenceli ve yeri geldiğinde ise duygusal olabilen eserlerdir. Bu türde yazılmış olan kitapları okumak için doğru yerden başlamak gerekir. En iyi başlangıcı yapabilmen için sana başka yerde bulamayacağın özgünlükte bir aşk kitapları listesi sunmak istedim.

Kürk Mantolu Madonna

kürk mantolu madonna sabahattin aliSabahattin Ali‘nin ilk kez 1943 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı ve tarihi roman olma özelliğine sahiptir. Raif Efendi’nin Maria Puder’e duyduğu aşkın izlerini okurken bambaşka dünyalara yelken açabilirsin. Doğrudan aşkı anlatan bir eser olduğunu söylemek belki mümkün değildir.

Romantiklik, hüzün ve aşk bu kitapta bir arada yer aldığından okuyucu hikayede ilerlerken her zaman kendine yakın bir duygu bulmayı başarır. Aşk kitapları okumak istiyorsan başlangıçta okuman gereken ilk kitap kesinlikle budur.

Bir Gün Tek Başına

bir gün tek başına vedat türkaliVedat Türkali‘nin ilk kez 1975 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman olma özelliğine sahiptir. Bu roman, Kenan ve Günsel’in birbirlerine duydukları aşkı birazcık da olsa ideolojik bir biçimde yansıtan eşsiz bir yapıttır.

Genellikle siyasi soslu kitapları çok fazla önerme taraftarı olmasam bile iyi harmanlanmış olan bu romandan söz etmeden geçmek istemedim. Konu aşk olunca doğrudan karakterlere odaklanıp onların yaşadığı aşktan bahsetmek çok daha akıllıca bir adımdır.

Umutsuz

umutsuz colleen hooverColleen Hoover‘ın ilk kez 2012 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı olma özelliğine sahiptir. Romanda, kendini yıllardır bir erkeğin peşinden gitmemek için kollayan genç bir kız başarısızlığa uğrayıp kendini aşkın pençesinde bulur.

Six ile Dean Holder arasında yaşanan aşk beklenmedik bir biçimde başlasa bile okunmaya değerdir. Bu romanın hikayesi sırlarla doludur. Genç yetişkinlere hitap eden bir aşk kitabı arıyorsan ilk durağın kesinlikle bu kitap olmalıdır.

İnce Memed

ince memed yaşar kemalYaşar Kemal‘in ilk kez 1955 yılında yayınlanmış bu eseri tarihi roman olma özelliğine sahiptir. Çukurova bölgesindeki dönemin köylülerinin ağalığa karşı mücadelesini anlatsa bile içinde yer alan aşk hikayesiyle farklı bir havaya sahip olmuştur.

İnce Memed ile Hatçe arasında geçen aşk hikayesi dillere destan olacak düzeyde bir yaşanmışlığa sahiptir. Ağalık sisteminin içerisinde yorulmaksızın çalıştırılan ve hakları çalınan köylülerin ayaklanması esas konu olsa bile ana karakterin yaşadığı aşk okunmaya değerdir.

Bronz Atlı

bronz atlı paullina simonsPaullina Simons‘ın ilk kez 2000 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı ve tarihi roman olma özelliğine sahiptir. İkinci Dünya Savaşı dönemlerinde geçen hikayesi kaçınılmaz bir biçimde yaşanan aşkın izlerini taşır. Tatiana ile Alexander arasındaki aşkın önündeki en büyük engel bir kız kardeştir.

İki kız kardeş ve bir erkeğin yer aldığı aşk üçgeninden çok iyi dizi ve film senaryolarının çıkacağı aşikardır. Aşk üçgenleri kurgusal her türlü eserde ilgi çekici olmayı başarabilir. Burada işi biraz daha garipleştiren savaş koşullarıdır.

Mekanik Melek

mekanik melek cassandra clareCassandre Clare‘ın ilk kez 2010 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı ve fantastik roman olma özelliğine sahiptir. Macera dolu olan bu romanın yapısı doğaüstü olsa bile içinde yaşanan aşklar gerçeği aratmaz. Tessa Gray ile ilk eşi Will Herondale arasındaki aşkı okumak oldukça keyiflidir.

İngiltere’de geçen bir hikayeye sahip olsa bile her şeyin gerçeklikten biraz uzakta olduğunu söylemek mümkündür. Sadece yaşanan aşkların gerçekte bir karşılığını bulabilmek mümkündür. Okurken kafam dağılsın, okuyacağım eser romantik olsun diyorsan bu kitabı okumanı öneririm.

Hayallerimin Arka Bahçesi

hayallerimin arka bahçesi katherine allredKatherine Allred‘in ilk kez 2005 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı olma özelliğine sahiptir. Yaşadıklarından sonra kendisini dış dünyaya kapatmış olan Alix French kimse ona ulaşmayı başaramasın diye etrafına duvar örmüştür.

Bu duvarın yıkılıp yerle bir olması ise Nick Anderson ile tanıştıktan sonra gerçekleşecek ve ikili arasında gıpta edilecek bir aşk başlayacaktır. Kadınlara hitap eden çoğu kitabın konusu aşktır. Bu kitabın hikayesi tamamen aşk üzerine ve iki kişi arasındaki ilişkiye dayalıdır.

Çarpılma

çarpılma collen hooverColleen Hoover‘ın ilk kez 2012 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı olma özelliğine sahiptir. Her şeyden umudunu kaybetmiş bir genç bir kız olan Layken Cohen hayatının aşkı Will Cooper ile tanışmıştır. Ancak ne olursa olsun bu ikili birbirlerine karşı duydukları hisleri açığa çıkarmaz.

Şiirden anlayan bir adamın yer alması bu kitabı fazlasıyla ilgi çekici yapmıştır. Hayata küsmek üzere olan bir kızın tekrar hayata tutunmasına yardımcı olur. Bu adam ile hayatı yeniden yaşamaya başlayan kız arasındaki ilişki kopma noktasına geldiğinde bile bir şekilde devam eder.

Rüzgar Gibi Geçti

rüzgar gibi geçti margaret mitchellMargaret Mitchell‘in ilk kez 1936 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı ve tarihi roman olma özelliğine sahiptir. Eser, Amerika’da iç savaşın yaşandığı günleri anlatır. Scarlet O’Hara, Rhett Butler ve Ashley Wilkes üçgeninde yaşanan aşk hikayesi kitabın asıl konusudur.

Bu kitap aslında ziyadesiyle zor okunan bir eserdir çünkü detaylar çok fazladır. Bu detayları atlamak hikayeden bir şeylerin kayıp gitmesini sağladığından her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenmeye ve anlamaya çalışmak en doğrusudur.

Aynı Yıldızın Altında

aynı yıldızın altında john greenJohn Green‘in ilk kez 2012 yılında yayınlanmış bu eseri aşk romanı olma özelliğine sahiptir. Bu roman, ciddi bir hastalıkla boğuşan iki gencin öyküsünü anlatır. Romanın ana karakterleri olan Hazel Grace Lancester ve Augustus Waters arasındaki aşk ölümün ötesine geçmeyi başarmıştır.

Bu roman, her ne kadar hayatlarının son demlerini yaşadıklarını bilseler bile birbirlerini yarı yolda bırakmamak için direnen gençlerin hikayesidir. Birbirlerine karşı duydukları bağlılık onları aynı zamanda hayata bağlayan en ilahi güç olmuştur.

Aşk kitapları ile dolu bu kitap önerileri hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply