Güçlü kadın karakterlere sahip 10 fantastik roman

Hiçbir şey değeri bilinmemiş bir eserin gerçek kalitesini fark etmek kadar keyif verici olamaz. Değeri bilinmemiş bazı eserlerle tanışın.

Güçlü kadın karakterlere sahip romanlar okumak hoşuna gidiyorsa ilk olarak fantastik romanları incelemelisin. Fantastik dünyalarda tamamen hayal gücünün sınırları konuşulduğunda bir kadına atfedilen olağanüstü güçler karşısında şaşkınlık dahi yaşayabilirsin.

Sissoylu: Son İmparatorluk

sissoylu son imparatorluk brandon sandersonBu roman en iyi epik fantastik romanlar arasında yer alan bir eserdir. Dünyanın ölümsüz olarak bilinen bir hükümdardan kurtulması gerekmektedir. Bunun için çaresiz kalan herkesin beklentisi bir kahramanın ortaya çıkıp onlara umut olmasıdır.

Bu mükemmel hikayenin ana kahramanlarından birisi olan Vin oldukça güçlü bir kadındır. Bir hırsızlık çetesinin içerisinde hayatta kalabilmek için çaba gösterir. Hayatın koşulları onun için zordur. Şehrin sokaklarında büyürken aynı zamanda kendisini güçlendirme fırsatı elde etmiştir.

Mekanik Melek

mekanik melek cassandra clareBu roman özelliklere gençlere hitap eden fantastik bir kitaptır. Hikayesinin duruluğu karakterlerine yansımamış bir roman olduğundan karakterleri iyi takip etmek gerekir. Okuyucular her karakterin taşıdığı sırrı öğrenmek için can atarken aslında hikayenin düğümünü çözmüş olurlar.

Sürükleyici ve merak uyandırıcı bu romanın içerisinde Tessa Gray adını taşıyan bir ana kahraman vardır. Hayatının büyük bir kısmını dünyevi olarak yaşamış olan bu kadın aslında bir melezdir. Karşısına aşılması en zor engeller çıksa bile ölümsüzlük ona yardımcı olur.

Yürüyen Şato

yürüyen şato diana wynne jonesBu roman çocuklara ve yetişkinlere hitap eden romanlardan birisidir. Genç bir kızın istemeden bile olsa kötü kalpli bir cadının hışmına uğrayıp bir büyünün tesiri altında kalmasıyla gelişen olayları anlatır. Bu büyünün bozulmasını sağlamak onun elindedir.

Macera dolu hikayesiyle herkes tarafından keyifle okunabilecek olan bu kitabın ana kahramanı Sophie Hatter adında genç bir kızdır. Kendisine olan güveni çok fazla olmadığından dış dünyayla fazla etkileşim kurmamıştır. Bir cadının hışmına uğradıktan sonra yaptıklarıyla gücünü gösterir.

Dikenler ve Güller Sarayı

dikenler ve güller sarayı sarah j. maasBu roman romantik temalı fantastik bir romandır. Genç bir kadının ormanda öldürdüğü kurdun intikamını almak için ortaya çıkan doğaüstü bir varlık onu bilinmeyen topraklara doğru çeker. Bu topraklar yavaş yavaş karanlığa bürünürken genç kadın karanlığı dağıtmak için çaba gösterir.

Biraz karanlık, biraz romantik ve biraz macera dolu bir hikayeye sahip olan bu romanın ana kahramanı Feyre Archeron büyük bir cesaret örneği ortaya koyarak savaşılması güç varlıklara karşı savaşmayı tercih etmiştir. Bir zamanlar ölümlü olsa bile bu cesareti sayesinde ölümsüzlüğe kavuşur.

Alanna: İlk Serüven

alanna ilk serüven tamora pierceBu roman macera dolu fantastik bir romandır. İki kardeşten biri şövalye, diğeri ise büyücü olmak ister ama önlerinde büyük bir engel vardır. Bu engeli aşmak için kardeşler birbirinin kılığına girip yer değiştirirler. Kız olan şövalye, erkek olan ise büyücülük okulunun yolunu tutar.

Macera dolu hikayenin ana kahramanı olan Trebond’lu Alanna kimsenin yapmaya cesaret edemeyeceği şeyi yapar. Şövalye olmak için erkek olmak şartken o bu sorunu kılık değiştirerek çözer. Sadece kılıç kullanmak ve ata binmekle kalmaz, savaşmak için tüm zorluklara göğüs germesini bilir.

Küçük Özgür Adamlar

küçük özgür adamlar terry pratchettBu roman mizah dolu bir fantastik romandır. Genç bir kızın kız kardeşinin kaçırılmasının ardından girişilen kurtarma operasyonunu konu alır. Bu operasyonda genç kıza yardımcı olacaklar ise kendi dünyalarından kovulmuş olan ve sürekli problem çıkartan küçük mavi adamlardır.

Okurken bol bol gülebileceğin bu hikayenin ana kahramanı Tiffany Aching cesaretli olduğunu ilk macerada göstermiştir. Genç yaşında cadılık kariyerine merhaba demesiyle zorluklara karşı durabileceğinin en büyük göstergesi olmuştur.

Cam Şato

cam şato sarah j. maasBu roman gençlere hitap eden romantik ve aynı zamanda fantastik bir romandır. Başarılı bir suikastçı olmasına rağmen yaptığı ufak bir hatanın bedelini yakalanarak ödemiş olan bu kadının önüne hayatı boyunca bir daha göremeyeceği bir fırsat çıkar.

Biraz romantik ve biraz macera dolu bu romanın esrarengiz ana kahramanı Celaena Sardothien sahip olduğu yetenekleriyle gücünü ispatlamış bir savaşçıdır. Başlangıçta suikastçıdır. Daha sonradan kraliyet uğruna savaşan birisine dönüşür ve maceradan maceraya atılır.

Meleğin Düşüşü

meleğin düşüşü susan eeBu roman doğaüstü distopik bir dünyaya sahip fantastik romanlardandır. Genç bir kızın kız kardeşi kötülerin tarafında yer alan melekler tarafından kaçırıldığında akıllara en son gelmesi gereken ilk başta ortaya atılır. Genç kız kardeşini kurtarmak için meleklere karşı savaşmayı tercih eder.

Kötü melekler, doğaüstü yaşantılar ve heyecan dolu diğer maceraların merkezinde yer alan Penryn Young kardeşini kurtarmak için akıl sır ermeyen bir maceranın içerisine dalar. Sahip olduğu tek yetenek kendini savunmaya yönelik aldığı ufak eğitimlerdir.

Ayın Çağırdıkları

ayın çağırdıkları patricia briggsBu roman doğaüstü bir dünyaya sahip fantastik romanlar arasında yer alır. Kurt adamların, vampirlerin, büyücülerin ve diğer doğaüstü varlıkların cirit attığı bir dünyada kendini gizlemeyi başarmış bir isim vardır. Ancak son dönemlerde etkileşimler başına iş açacaktır.

Doğaüstü pek çok popüler varlık türünü içerisinde barındıran bu hikayenin ana kahramanı Mercedes Thompson gizlenerek sürdürdüğü hayatını sahip olduğu güçlere borçludur. Özgür bir kadındır, yakınındaki insanlara önem verir, düşüncelidir ve en önemlisi çok çalışkandır.

Mezarla Randevu

mezarla randevu jeaniene frostBu roman yetişkinlere hitap eden fantastik bir romandır. Bu roman, melez bir varlık olmasına rağmen hayatının büyük bir kısmını intikam peşinde geçirmeye ant içmiş bir genç kadının hikayesini anlatır. Tek amacı annesine en kötü gününü yaşatmış olan vampirler arasındaki o caniyi bulabilmektir.

Vampirlerle dolu bir dünyada geçen hikayesiyle ilgi çekici olmayı başaran bu romanın ana kahramanı Catherine Crawfield hayatta kalmaktan ziyade intikam için kendini bilemiş bir isimdir. İntikam duygusu onu dünyanın en güçlü insanı yapmaz ama dünyanın en güçlü melezlerinden birisidir.

Güçlü kadın karakterlere sahip bu kitap önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply