Güçlü kadınların hayat hikayelerini anlatan 10 kitap

Güçlü kadınlar geriden gelenlere yol göstermeyi başarmışlardır. Bu kitaplarla onların hayat hikayesine tanıklık edebilirsin.

Her ne yaparsam yapayım bu listenin eksik kalacağını biliyorum. Aşağıda yer alan kitapların büyük bir bölümü biyografi veya anı türündedir. Roman veya daha farklı öyküleştirme yollarına başvurularak yazılmış kitaplara yer vermediğimi söylemeliyim.

Angela Davis: Bir Otobiyografi

angela davis bir otobiyografi angela davisAngela Devis‘in ilk kez 1974 yılında yayınlanmış bu eseri otobiyografi kitabı olma özelliğini taşır. Adıyla aslında her şeyi anlatır. Onu diğer insanlardan ayıran en önemli özellik yaşadığı dönemin en güçlü seslerinden birisi olmasıdır.

Hikayesi belki kendisi gibi o dönemlerde hor görülen insanlarla benzer olsa bile o farklı olmayı başarıp bir öne çıkarak kitlelerin sesi olmayı başarmıştır. Yaşadığı dönemde büyük bir muhalif hareketin en gür sesi olarak hakkını aramak için en önde er almaktan geri durmamıştır.

Safiye – Murat Bardakçı

safiye murat bardakçıMurat Bardakçı‘nın ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri biyografi kitabı olma özelliğini taşır. Kitap, Türk müziği denildiğinde en önemli isimlerin başında gelen Safiye Ayla’yı anlatır. Hayatı, insana daha başlangıçta belliymiş garip bir hayata sahip olacağı dedirtir.

Kimsesizler yurdunda yetiştikten sonra muhteşem sesiyle şöhretin kapısını aralarken gelecekte bambaşka noktada olacağını tahmin etmek kolay değildir. “Bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin?” şarkısını onun sesinden dinlemek kesinlikle bir ayrıcalıktır.

Camdan Kale

camdan kale jeannette wallsJeanette Walls‘ın ilk kez 2005 yılında yayınlanmış bu eseri biyografi kitabı ve anı kitabı olma özelliğini taşır. Yazarın anılarını, dolayısıyla hayat zaferini içeren eseridir. Ailesi tüm kurallara ve kuralcı takılanlara karşı ayakta durmak için yoğun çaba gösterirken o her şeyin şahididir.

Her şeye tanıklık elbet belki iyi belki kötü bir fikirdi. Ancak bu yoğun çaba hayatlarını değiştirecek olmasa bile ailenin genetiğine ufak bir miras olarak katılır. Ailede kimse doğrularından vazgeçmeyerek ne olursa olsun savaşmaya devam eder.

Safiye Erol

safiye erol mehmet nuri yardımMehmet Nuri Yardım‘ın ilk kez 2003 yılında yayınlanmış bu eseri biyografi kitabı olma özelliğini taşır. Kitap, edebiyatımızın kıymetli yazarlarından Safiye Erol’un hayat hikayesine ışık tutar. Kendisi aşkı ve acıyı bir arada en güzide şeklinde tarif edebilme başarısı göstermiştir.

Hayatının parçalarını eserlerine serpiştirdiği için eserlerini tarihin yansıması olarak görebilmek de mümkündür. Hayat hikayesiyle okuyucusuna bağışlayacağı şey ise romanlarının etkileyiciliğinden farklı değildir.

Yaban Kuğuları

yaban kuğuları jung changJung Chang‘ın ilk kez 1991 yılında yayınlanmış bu eseri anı kitabı olma özelliğini taşır. Yazarın modern Çin döneminde kadın olma deneyimine yer verdiği anılarını aktarır. Jung Chang eserinde aile üyelerinin pek olağan olmayan yaşamlarına yer verir.

Her ne kadar sıradan bir aile anısını kitabı gibi görünse bile yaşananların tümü Çin’in değişim dönemine denk geldiğinden hayatın tüm sancısı tek bir yerde toplanmış gibidir. Çin’in geçirdiği o büyük değişim günlerinde toplumda yaşanan değişim bu eserin içindedir.

Tutkunun Romanı: Leyla Gencer

tutkunun romanı leyla gencer zeynep oralZeynep Oral‘ın ilk kez 1992 yılında yayınlanmış bu eseri biyografi kitabı olma özelliğini taşır. Sesiyle insanı bambaşka noktalara götüren isimlerden Leyla Gencer’in hayat hikayesini anlatır. Bu eser sayesinde bu muhteşem sesin hayat hikayesine tanıklık edebilirsin.

Onun hikayesi “La Diva Turca” olarak bilinse yeridir. Çünkü kendisini en iyi anlatan ifade budur. Zekasını, yeteneğini hırsıyla bir araya getirerek arzuladığı başarıya ulaşabilmiştir. Bu yönüyle her kadın ve aslında her insan tarafından örnek alınması gereken isimlerdendir.

Kafesteki Kuş Neden Şakır Bilirim

kafesteki kuş neden şakır bilirim maya angelouMaya Angelou‘nun ilk kez 1969 yılında yayınlanmış bu eseri otobiyografi kitabı olma özelliğini taşır. Irkçılık karşıtı görüşlerinin yanında feminizm destekçisi düşünceleriyle dikkat çeken yazar, ABD’nin ilk siyahi yönetmeni olma başarısına sahiptir.

Başarıyı yakalamadan önceki hayatı ise şiddet, ayrımcılık ve yoksullukla doludur ama o yılmamış ayakta kalmak için mücadele edip zirveye ulaşmayı başarmıştır. Hayatta yapmış olduğu hemen hemen her şeyin karşılığını çeşitli alanlarda ödüllerle taçlandırmıştır.

Halide Edib: Biyografisine Sığmayan Kadın

halide edib biyografisine sığmayan kadın ipek çalışlarİpek Çalışlar‘ın ilk kez 2010 yılında yayınlanmış bu eseri biyografi kitabı olma özelliğini taşır. Kitap, edebiyatımızın en güçlü isimlerinden Halide Edib Adıvar’ın hikayesini hayat hikayesini anlatır. Bugün nice insan çıkıp iyi bir hatip olmayı başarsa bile onun gibi olmak çok ama çok zordur.

Onun döneminde yaşanan işgale karşı sesini yüksek bir biçimde çıkarabilmiş ve kitleleri etkileyerek direnişte önemli bir paya sahip olmuştur. Bu güçlü sima ardında yaşanmışlıkları bırakıp gittiğinde okunası pek çok eser bırakmıştır.

Anne Frank’ın Hatıra Defteri

anne frank'ın hatıra defteri anne frankAnne Frank‘ın ilk kez 1947 yılında yayınlanmış bu eser otobiyografi kitabı olma özelliğini taşır. Almanya’nın Hollanda topraklarını işgal ettiği bir dönemde ailesiyle birlikte tavan arasına saklanarak bir süre hayatta kalmayı başarmıştır.

Tavan arasında geçirdiği süreyi günlük tutarak değerlendirmiştir ama yazdığı günlükleri yayınlama fırsatını bulamadan bir kampta hayatını kaybetmiştir. “Kendisi küçük yüreği büyük insan” nitelemesi onu en iyi anlatmanın yoludur.

Muazzam Muazzez

muazzam muazzez sedef kabaşSedef Kabaş‘ın ilk kez 2016 yılında yayınlanmış bu eseri biyografi kitabı olma özelliğini taşır. Kitap, bu toprakların görüp görebileceği en iyi araştırmacılardan birisi olan Muazzez İlmiye Çığ’ı anlatan söyleşi tarzında bir biyografidir.

Muazzez İlmiye Çığ’ın eserlerini eserlerini okuyup anlayanların bu ülkede “kötü ve boş insan” olma şansı yoktur. Bilgi birikimi, bitmek bilmeyen enerjisi ve düşüncelerimize etki edebilen söylemleriyle kendisi başarı peşinde koşan her kadına örnek olabilecek birisidir.

Güçlü ve başarılı kadınları anlatan bu kitap önerileri hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply