Haftalık kitap önerileri #1: 15 öne çıkan kitap

Elif Şafak'tan Herge'ye, Osman Balcıgil'den Donny Cates'e kadar uzanan bu haftaki kitap incelemeden kitap almaya karar vermemelisin.

Bu hafta kitap önerilerim arasında 15 kitap var. Hangi romanı veya eseri okumak istediğin tamamen sana kalmış diyebilirim. Aşağıdakiler belirli bir önem sırasına göre değil rastgele listelenmiştir. Kitapları okumaya karar vermeden önce iki paragraftan oluşan yazdıklarıma göz atmanı öneririm.

Şahzade

şahzade arzu khayalŞahzade, Arzu Khayal tarafından yazılmış romantik roman türünde bir eserdir. Kendi hayatını kızı ve vatanı uğruna hiçe saymış bir adamın, bir yanlış hamle sonrası yanında bulduğu kadının hikayesini anlatır. Aslında her şey normal seyrinde gider. Ancak yanlış insanın kaçırılması işleri bozar.

Kaçırılan kadın kendini beklenmedik bir yerde beklenmedik bir teklifle bulur. Hayatı baştan aşağı değişmek üzeredir. Oysa o durgunluğa ve sıradanlığa çoktan alışmıştır. Değişim kaçınılmazdır ama bu değişimin getirecekleri belirsizdir.

Putlar Yıkılırken

putlar yıkılırken osman balcıgilPutlar Kıyılırken, Osman Balcıgil tarafından yazılmış biyografik roman türünde eseridir. Bir roman tadında Nazım Hikmet’in yaşam öyküsünü anlatır. Zorluklarla geçmiş olan bir ömrün birkaç sayfaya sığdırılmış hali ancak bu kadar olabilir.

Nazım Hikmet sevgi, aşk ve vatan sevdası gibi farklı hislerin ve duyguların bir araya geldiği eserlerinde insanlığa selamını iletir. Onu anlamak için yazdıklarını bağlamından koparmadan okumak gerekir. Nazım Hikmet, şiirleriyle okuyucusuna dokunmayı ve her daim hatırlanmayı başarır.

Pia Mater

pia mater serkan karaismailoğluPia Mater, Serkan Karaismailoğlu tarafından yazılmış bir popüler bilim kitabıdır. Aslında bu eser bir romandır. Bilimsel verilerle ve bilgilerle ustaca desteklenerek okuyucuya sunulmuştur. İçinde sadece bilim yoktur. Aynı zamanda bol macera ve heyecan vardır.

Artık kendini kontrol etmekte zorlanan bir adam vardır. Bir başkasına karşı duymuş olduğu hissin tarifi oldukça güçtür. Her şeyi araştırıp öğrenmesine rağmen bu hislerine anlam veremez. Sonunda pes eder ve kendisini hislerinin götürdüğü bir yolculukta buluverir.

Thanos Kazanır

thanos kazanır donny catesThanos Kazanır, Donny Cates tarafından yazılmış bir çizgi romandır. Dünyanın görüp görebileceği en acımasız ve en kudretli kötü adamlardan biri taarruza geçmiştir. İstediği her şeyi elde ederken büyük planını gerçekleştirmeye her geçen gün biraz daha yaklaşır.

Dünyanın sonu gelmek üzeredir. Thanos’u durdurabilecek bir güç yoktur. Artık en büyük zaferine ulaşmak üzeredir. Kendi savaşını kazandığı zaman kimlerin hayatta kalacağı belirsizdir. Thanos’un büyük hedefi nihayet yerine getirilmektedir.

Yazmira

yazmira nevra karataşYazmira, Nevra Karataş tarafından yazılmış bir romandır. Genç kadının yaptıklarına bir anlam yükleyebilmek neredeyse imkansızdır. Ela gözlü bir erkek görür görmez bir canavara dönüşmesi akıl alır şey değildir. Ancak hepsinin derinlerde ama çok derinlerde bir sebebinin olduğu bellidir.

Kendisi için Amerika’dan kalkıp gelmiş olan doktorun talihsiz bir özelliği vardır. Genç kadını canavara dönüştürebilecek ela gözlere sahiptir. Neler olup bittiğini anlamaya çalışıp yardım etmek isterken doktor kalbini kaptırır. Kadını anlamak bir yana artık onu korumak zorundadır.

Bir Deli Fırtına: Dalgakıran

bir deli fırtına dalgakıran alev eleyanBir Deli Fırtına: Dalgakıran, Alev Eleyan tarafından yazılmış bir romandır. Adam için hayat oldukça keyiflidir. Ona karışan ve onu zincirleyen kimse yoktur. Her yerde göğsünü gere gere kimsenin ona zincir vuramayacağından söz ederken büyük bir yalan attığının farkında değildir.

Kadın kendi kendini kandırırken farkında bile değildir. Erkeklerden hiç hoşlanmıyorum diye söylenirken hayatın oyunu yüzüne çarpacak ve onu derin bir uykudan uyandıracaktır. Yollar artık kesişmiştir. Yapılması yasaklı görünen her şeyin yapılma vakti çoktan gelmiştir.

Araf: Balbadem

araf balbadem esra uzunAraf: Balbadem, Esra Uzun tarafından yazılmış bir romantik romandır. Kadın için hayat toz pembedir. Beyaz tozun getirdiği düşleri başka bir yerde bulamadığını fark ettiğinde artık çok geçtir. İlk aşk darbesinde yere yığılır yığılmaz kendini tozun esaretine kaptırmıştır.

Kadının yolu komiserle kesiştiği zaman bir şeylerin değişme olasılığı belirmiştir. Hesaba katılmayan tek şey komiserin yaralarıdır. İki yaralı insan bir araya gelmiştir. Büyük kovalamaca ve büyük kaçış başlamak üzeredir.

Köl Tigin Ünlemesi

köl tigin ünlemesi hakan ilhan kurtKöl Tigin Ünlemesi, Hakan İlhan Kurt tarafından yazılmış destan türünde bir eserdir. Her milletin geçmişinde kendisini ve çevresini anlatan destanlar vardır. Bazıları çok bilinirken bazılarını bilen kişi sayısı oldukça azdır.

Oysa destanlar bir milletin geçmişini anlatabilmek için en doğru kaynaklardan biridir. Paslanmış tarihin pasını kaldırmak için bir destana ihtiyaç vardır. Köl Tigin’i konu alan ilk destan çalışması bunun için hazırdır.

Scarlet Pimpernel

scarlet pimpernel baroness emma orczyScarlet Pimpernel, Baroness Emma Orczy tarafından yazılmış bir tarihi romandır. İnsanların kahramana ihtiyacı vardır ama bu kahramanın giyotinden korkmaması şarttır. Çünkü suçlu olduğu kesinleşmemiş kişiler bile giyotinin yolunu tutmakla yükümlüdür.

Kendini gizleyen bir kahraman çıkıp geldiğinde insanlık için bir umut belirmiş olur. Scarlet Pimpernel adıyla bilinen bu kahraman her şeyi değiştirmek üzeredir. Kimse onun gerçekte kim olduğunu bilemez. Chauvelin ise onun kimliğini ortaya çıkarıp onu durdurmaya ant içmiştir.

Tekboynuz’un Esrarı

tekboynuz'un esrarı hergeTekboynuz’un Esrarı, Herge tarafından yazılmış bir çizgi romandır. Kahramanımız Tenten yine iş başındadır. Bu sefer başına açtığı işin içinde korsanlar vardır. Çünkü onların hazinesini açığa çıkaracak ipuçlarını bulmak üzeredir.

Tenten, Tekboynuz adını taşıyan gemiye atladığında elbette bu hazinenin farkında değildir. Korsanlar acımasızdır ve sahip oldukları bu gemiyi kolay kolay rahat bırakma niyetinde değildirler. Tenten ise büyük hazineye açılan anahtarı bulmak üzeredir.

Beni Sevdiğin Kadar

beni sevdiğin kadar aslı genç gürışıkBeni Sevdiğin Kadar, Aslı Genç Gürışık tarafından yazılmış bir romantik romandır. Bugüne kadar birbiriyle ilgili en ufak fikre sahip olmayan iki ismi kader bir araya getirmiştir. Geçmişin karanlık sırları ağlarını örmektedir ve onlar için bir kaçış yoktur.

Bir erkek ve bir kadın sırlarla dolu geçmişlerinin birikintileriyle bir odaya kadar gelmeyi başarmışlardır. Bundan sonra atılacak bir adımın telafisi ve geri dönüşü yoktur. Artık çok dikkatli olmak zorundadırlar. Ama bunu pek umursamazlar.

Lejyon: Yitik Suretler

lejyon yitik suretler brandon sandersonLejyon: Yitik Suretler, Brandon Sanderson tarafından yazılmış bir fantastik romandır. Lejyon adıyla bilinen Stephen Leeds çok garip bir zihinsel rahatsızlığa sahiptir. Ortaya çıkardığı kişilikler birbirlerinden farklı yetenekleriyle ortaya çıkması zor sırları açığa çıkartırlar.

Bu sefer Lejyon için bir şeyler ters gitmektedir. Kişiliklerden biri olan Armando aniden ortadan kaybolur. Bir diğer kişilik Sandra acil durum çağrısıyla Lejyon’u yardıma çağırır. Ortalık fena halde karışmıştır. Her yol insanların hapsedilmesi için çaba gösteren şirkete çıkmaktadır.

Dağılmış Dağ

dağılmış dağ kudret ayşe yılmazDağılmış Dağ, Kudret Ayşe Yılmaz tarafından yazılmış bir romandır. Dağın hikayesi kendi gibi zordur. Önce her bir yere hükmettiğini düşünürken toprağından koparılır. Kendini bulduğu yeni yer insanlarla yolunun kesiştiği yerdir.

İnsanlar farklıdır. Hiçbirisi rüzgar kadar ona yakın değildir. Hiçbirisi topraktan olma gibi görünmemektedir. Dağ olup bitenin farkındadır. Farkındadır ama kendini bekleyen sondan kurtulmasına imkan yoktur. İnsanlarla kesişmiş olan yolunun ardını görebilmek çok kolay değildir.

Ecnebi Şeref’in Doğuşu

ecnebi şeref'in doğuşu şeref düzyatanlarEcnebi Şeref’in Doğuşu, Şeref Düzyatanlar tarafından yazılmış anlatı türünde bir eserdir. Kahinin söyledikleri akıl alır gibi değildi. Tokat’ta yaşananlar tam anlamıyla şaşkınlık vericiydi. Nebi’nin karşısına çıkan işaretlerin bir anlamı olmalıydı.

Kader ağlarını örerken onlarca insan bir araya gelecektir. Her şey bununla sınırlı kalsa aslında iyidir. Ama pek öyle olmayacaktır. Çünkü Şeref’in doğuşu çok yakındır. Ecnebi Şeref tuhaf insanlık dersleriyle yol göstermeye hazırdır.

On Dakika Otuz Sekiz Saniye

on dakika otuz sekiz saniyeOn Dakika Otuz Sekiz Saniye, Elif Şafak tarafından yazılmış bir romandır. İstanbul’un en eski yerlerinden birinde yaşayan bir kadının en hoşlanmadığı şey geçmişten bahsetmektir. Hayat onun için bitmiş gibidir. Uzatmalara oynuyordur bir nevi.

Uzatmalara oynarken bir şeyin farkında değildir. Bedeni bir çöp kutusunda cansız bir şekilde dururken o birkaç dakikalığına tüm geçmişini hatırlayacaktır. Saat kurulmuştur. Geriye doğru sayarken aslında Türkiye’nin yakın dönemine ışık tutulacaktır.

Bu haftanın kitap önerileri bu şekilde oldu. Yeni çıkan kitapları takip etmeye devam edip bu seriyi sürdüreceğim. Haftalık seriyle ilgili düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin. Dilersen bana destek olmak için bu önerileri arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Leave a Reply