Haftalık kitap önerileri #10: 8 öne çıkan kitap

Haftalık kitap önerilerimde 10. haftanın misafirlerinden bazıları: Andrzej Sapkowski, Terry Pratchett, İvo Andriç ve Orhan Tüleylioğlu.

Bu hafta kitap önerilerim arasında 8 kitap var. Hangi romanı veya eseri okumak istediğin tamamen sana kalmış diyebilirim. Aşağıdakiler belirli bir önem sırasına göre değil rastgele listelenmiştir. Kitapları okumaya karar vermeden önce iki paragraftan oluşan yazdıklarıma göz atmanı öneririm.

Not: Buradaki kitaplar belirli bir önem sırasına göre liste haline getirilmemiştir. Kitaplar için yer seçimleri tamamen rastgele yapılmıştır.

1. Kırlangıç Kulesi

kırlangıç kulesi andrzej sapkowskiKırlangıç Kulesi, Andrzej Sapkowski tarafından yazılmış fantastik bir romandır. Dünya savaşa yenik düşmek üzeredir. Kehanetin çocuğu olan Ciri ortadan kayboldu. Hem dostları hem düşmanları tarafından aranıyor ama o bir haydut kılığına girdi.

The Witcher olarak bilinen Geralt onu kurtarmak için son derece istekli. Ciri suçlarından dolayı herkesin aradığı birisi oldu. Şimdi ise kaderiyle çekişmek zorunda ama önce yakayı kurtarmak zorunda. Kaçacak tek bir yer kaldı: Kırlangıç Kulesi.

2. Maskeli Balo

Maskeli Balo, Terry Pratchett tarafından yazılmış bir fantastik romandır. Ne olursa olsun şov devam etmelidir. Cinayet, müzik ve kaos buna engel olmamalıdır. Cadılar operaya dadanan hayaletleri kovalamak zorundalar. Oysa onlar buraya bu iş için gelmemişlerdi.

Christine ses bakımından çok zayıf kalan ama operanın diva yapmak istediği biridir. Fakat istenilen sesi çıkarması pek mümkün değildir. Agnes Nitt devreye girer, sahne arkasında o söyler ama sahne önünde Christine vardır. Bir hayalet parayı çalmasaydı her şey daha güzel olabilirdi.

3. Lanetli Avlu

lanetli avlu ivo andriçLanetli Avlu, İvo Andriç tarafından yazılım bir tarihi romandır. Osmanlı’nın son dönemleri. Zengin bir adam epey bir etkilendiği bir hikayeyi önüne gelene anlatma gayesi içerisindedir. Sonunda yakalanır ve Sultan’a karşı propaganda yapmaktan hapse atılır.

Osmanlı’nın son dönemlerinde bir hapishane. Mahkumlar hikayeleriyle yaşama tutunmaya çalışırlar. İçlerinden bir tanesi talihsiz Cem Sultan’ın hikayesini anlatır. Herkesin bir hikayesi vardır ama onunki gerçek ile hayal arasında sıkışmıştır.

4. Öldüren Buz

öldüren buz laurell k. hamiltonÖldüren Buz, Laurell K. Hamilton tarafından yazılmış bir doğaüstü romandır. Meredith Gentry kendi dünyasının taht varisi ama ölümlülerin dünyasında dedektiftir. Kraliçe olabilmesi için yapması gereken bir çocuk sahibi olmak ve soyunu devam ettirmektir.

Bunu başaramazsa Kraliçe Andais olaylara müdahale edecek ve oğlu Cel’i tahta geçirecektir. En özel muhafızlar yanında olmasına rağmen tehdit giderek büyüyordur. Buna engel olabilmesi için bir şeyler yapması gerektiğinin farkındadır. Ama ne yazık ki artık sürgündedir.

5. Dünyanın Kitapları

dünyanın kitapları orhan tüleylioğluDünyanın Kitapları, Orhan Tüleylioğlu tarafından yazılmış bir deneme kitabıdır. Burası geniş bir dünyadır. İçerisinde farklı zaman dilimlerinde ve farklı coğrafyalarda yaşamış onlarca yazar, sanatçı ve filozof vardır. Her birisi bilinmeyen yönleriyle seni beklemekle meşguldür.

Her birinin hikayesi vardır. Her hikayenin ise can alıcı noktaları doludur. Bunları bilirsen sanatçıyı, yazarı ve filozofu daha iyi anlamayı başarabilirsin. Üstelik zihninde oluşacak yeni soru bulutlarıyla uğraşırken hayranlık duyduğun bazı isimlerin bilinmeyen yönlerini öğreneceksin.

6. Kirpi Gibi Bir Adam Sevdim

kirpi gibi bir adam sevdim binnur şafak nigizKirpi Gibi Bir Adam Sevdim, Binnur Şafak Nigiz tarafından yazılmış bir romandır. Sevgiyi nasıl tanımlarsın bilmem ama bu dünyada sevginin tanımı ateşe göz göre göre atlamak anlamına gelir. Sen suya daldığını düşünürsün ama içten içe yanmaya başlayınca iş işten geçmiş olur.

Bazıları severler ama aynı zamanda incitirler. Yaraya pansuman olmak yerine tuz biber olurlar. Böyle birine engel olmak gelse bile içinden sevgine yenik düşer ve sadece seyredersin. Sonra kendini hiç beklemediğin bir yerde hiç beklemediğin bir şekilde bulursun.

7. Kafka

kafka david zane mairowitzKafka, David Zane Mairowitz ve Robert Crumb ikilisi tarafından hazırlanmış grafik romandır. Yazarlar ünlü yazar Franz Kafka’nın hayat hikayesini bir metin kitabından daha farklı şekilde sunabilme başarısını göstermişlerdir.

Kitap, Franz Kafka’nın hayatını ve çalışmalarını konu alır. Biyografik kısımlar romanların ve kısa hikayelerin özetleriyle beslenmiştir. Onu klasik biyografilerden farklı kılan bu yaklaşım ve kitabın bir grafik roman şeklinde olmasıdır.

8. Zoraki Dedektif

Zoraki Dedektif, Gülşen Gazel tarafından yazılmış bir mizahi romandır. Ayrılık Bakanlığı tarafından sergilenmekte olan eski bir eşsiz yüzük ortadan kaybolur. Araştırmalara göre yüzük bir adamın suratına fırlatılmış ve ardından yere düşmüştür.

Şimdi Barış Görmez bu işle uğraşmak zorundadır. Ayrılık Bakanlığı bir yanda Dikizleme Teşkilatı bir yanda mekik dokumak zorundadır. Bilim adamlarını dahi hayrete düşüren yüzüğü bulmak için çabalayan Barış Görmez’in önünde trajikomik bir macera vardır.

Bu haftanın kitap önerileri bu şekilde oldu. Yeni çıkan kitapları takip etmeye devam edip bu seriyi sürdüreceğim. Haftalık seriyle ilgili düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin. Dilersen bana destek olmak için bu önerileri arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply