Haftalık kitap önerileri #11: 7 öne çıkan kitap

Haftalık kitap önerilerimde 11. haftanın misafirlerinden bazıları: Tess Gerritsen, Mustafa Uslu, Sarah Dalton ve Tahereh Mafi.

Bu hafta kitap önerilerim arasında 7 kitap var. Hangi romanı veya eseri okumak istediğin tamamen sana kalmış diyebilirim. Aşağıdakiler belirli bir önem sırasına göre değil rastgele listelenmiştir. Kitapları okumaya karar vermeden önce iki paragraftan oluşan yazdıklarıma göz atmanı öneririm.

Not: Buradaki kitaplar belirli bir önem sırasına göre liste haline getirilmemiştir. Kitaplar için yer seçimleri tamamen rastgele yapılmıştır.

1. Rehine

rehine tess gerritsenRehine, Tess Gerritsen tarafından yazılmış bir gizem romanı ve gerilim romanıdır. Dedektif Jane Rizzoli bu sefer yanlış taraftaydı. Hamileyken gittiği hastanede isimsiz biri tarafından rehin alınır. Korku dolu anlar bu dakikadan sonra yaşanmaya başlar.

Son derece güzel bir kadın morgdaki diğer cesetlerle farksız bir biçimde uzanmış yatarken birden gözlerini açar. Otopsi yapmak için orada olan Maura Isles neşterini vuracağı sırada gözlerini açar ve aniden hastanenin içinde koşturur. Güvenlik görevlisini öldürür ve birkaç kişiyi rehin alır.

2. Yunus Emre: Gönlüm Düştü Bir Sevdaya

Yunus Emre: Gönlüm Düştü Bir Sevdaya, Mustafa Uslu tarafından yazılmış bir biyografi kitabıdır. O eşsiz tarihimize değişik bir renk katmayı başarmış biridir. Sevdalı gönüllerin ozanı, sevmenin ve sevilmenin anlatıcısıdır.

Yunus Emre insanlık için bir lütuftur. Herkesin gönül dünyasına ulaşmayı başaran en yalın haliyle sevmeyi, sevilmeyi ve gönüllere girmeyi anlatır. Yol gösterir insana, gitmesi gereken yönü söyler ama o bizim için hiçbir zaman ikliminden ödün vermeyen bir mevsimdir.

3. Aziz Sultan

aziz sultan serdar özkanAziz Sultan, Serdar Özkan tarafından yazılmış bir tarihi romandır. Henüz 14 yaşında tahta geçtiğinde bir 14 sene padişahlık edeceğini bilseydi herhalde her şey çok daha farklı olabilirdi. 28 yaşında hayata gözlerini yumduğunda geride o muhteşem mirası bırakmıştı.

Meşhur cami yapılırken elleriyle toprak taşıyan padişahın tek hedefi O’nu aramak ve O’nun ile ölmekti. Ama kısacık ömrüne sadece bunu sığdıramazdı. O bir padişahtı ve devlet işleriyle uğraşmak zorundaydı. Onun öyküsü sadece bunlarla sınırlı değildi elbet. Daha fazlası da vardı.

4. İsmet Saat Kaç

İsmet Saat Kaç, Ebubekir Kurban tarafından yazılmış bir deneme kitabıdır. Ankara her daim farklı bir şehir olmuştur. Sadece Türkiye Cumhuriyeti tarihinde değil Hititler döneminde bile farklıdır. Ama Cumhuriyet tarihinde yeri pek farklı ve az renklidir.

Memur şehridir Ankara. Kaldırımları buram buram bürokrasi kokar. Yağmur yağdığında kokusunu alman zordur bu yüzden. Her zaman çevir kazı yanmasın mantığı vardır. Bir gün olur ya karşıma çıkar ben en iyisi gülünmeyecek fıkraya bile güleyim der insan.

5. Siyah Taç

siyah taç sarah daltonSiyah Taç, Sarah Dalton tarafından yazılmış bir fantastik romandır. Mae zayıflamıştır ama hala ortadan yok olmak için çok erkendir. Kaderini takip etmeli ve sonunda ne olacağını kendi gözleriyle görmelidir. Bunun için bir yolculuğa çıkmayı göze alması bile kararlığını gösterir.

Mae Waylander, zorba kral karşısında galip gelebilmek için her yolu denemeye hazırdır. Kral ölümsüzlüğü bulursa her şey ebediyen son bulmuş olacaktır. Mae’nin buna izin verme niyeti yoktur. Aegunlund krallığı mutlaka zincirlerinden kurtulmalıdır.

6. Cehennemlik Yürek

cehennemlik yürek clive barkerCehennemlik Yürek, Clive Barker tarafından yazılmış fantastik roman ve korku romanıdır. İnsan kalbinin hikayesi içindeki muhteşem korku ve dehşetle açığa çıkar. Bu aynı zamanda bir çok karanlık sırrın açığa çıkması anlamına geliyordu.

Lemarchand’ın kutusuna ait bulmaca sonunda çözülmüştü. Her şey artan bir duygular dünyasının eşiğinde duruyordu. Bazı anlarda duygusallık arayışına sonsuzluğunu arayan Cenobites buralarda olmalıydı. Onu sonsuza kadar değiştirecek karanlık sırlar ise çok uzaklarda sayılmazdı.

7. İnan Bana

inan bana tahereh mafiİnan Bana, Tahereh Mafi tarafından yazılmış bir genç yetişkin romanı ve bilim kurgu romanıdır. Aslına bakarsan Juliette Ferrars kazanacağını düşünüyordu. Sektör 45’i devraldıktan sonra Yüksek Komutan olarak seçildi ve artık yanında Warner var.

Değişmeyen tek şey ise tek dokunuşuyla öldürme yeteneğine sahip olması. Şimdi tüm dünya avucunun içinde sayılır. Trajedi kapıyı çaldığında karşısına ne çıkacak? Kullandığı gücü kontrol edip iyilik için kullanabilecek mi? Hepsinin birer cevabı var elbet.

Bu haftanın kitap önerileri bu şekilde oldu. Yeni çıkan kitapları takip etmeye devam edip bu seriyi sürdüreceğim. Haftalık seriyle ilgili düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin. Dilersen bana destek olmak için bu önerileri arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply