Haftalık kitap önerileri #13: 8 öne çıkan kitap

Haftalık kitap önerilerimde 13. haftanın misafirlerinden bazıları: Ahmet Baki Yerli, Fadime Uslu, Miguel Serrano, İrfan Yalçın ve Can Göknil.

Bu hafta kitap önerilerim arasında 8 kitap var. Hangi romanı veya eseri okumak istediğin tamamen sana kalmış diyebilirim. Aşağıdakiler belirli bir önem sırasına göre değil rastgele listelenmiştir. Kitapları okumaya karar vermeden önce iki paragraftan oluşan yazdıklarıma göz atmanı öneririm.

Not: Buradaki kitaplar belirli bir önem sırasına göre liste haline getirilmemiştir. Kitaplar için yer seçimleri tamamen rastgele yapılmıştır.

1. Sayıların İzinde: Kayıp Piramit

sayıların izinde kayıp piramit ahmet bakiSayıların İzinde: Kayıp Piramit, Ahmet Baki Yerli tarafından yazılmış bir macera romanı ve tarihi romandır. Tahir Baturay yıllardır ilgi duyduğu Mısır piramitleri hakkında hala istediği atılımı yapamamıştır. Bu sefer yanına sayılarla arası iyi olan Cenk Demirbilek’i alır ve Mısır’a gider.

Bu onların macerasının başlangıcıdır. Gizemli yolculuğun içerisinde sayılarla uğraşırken aynı zamanda tarihin tozlu sayfalarını karıştırırlar. Onların yolculuğu bilim tarihine önemli bir katkı olacaktır. Ama önce sayıların ardında gizli olan gerçekleri açığa çıkarmaları gerekir.

2. Ay Eskir Gün Işırken

ay eskir gün ışırken fadime usluAy Eskir Gün Işırken, Fadime Uslu tarafından yazılmış bir romandır. Bir başlasa her şey öylece dökülecekti ağzından. Suskunluğunu bozmak için beklemesi artık yersizdi. Ama işte o ilk söz, o ilk söz bir türlü çıkmıyordu ağzından. Belki bu sefer başarabilirdi.

Hafiflik ve ağırlık, yaşam ve ölüm, geçmiş ve bugün, doğal yaşam ve kent yaşantısı gibi birçok farklı ama birbirine zıt durumlarla örülü her öykünün kapısı bir başka öyküye geçittir. Köprüden geçenlerin nicesi kendini kaybedip tekrar başa dönmüş ama paçayı kolayca kurtaramamıştır.

3. Zulamdaki Yalnızlık

Zulamdaki Yalnızlık, İsmail Kıral tarafından yazılmış bir romandır. Aslında herkes yalnızdır bu hayatta. Kimileri karanlıkta, kimileri sessizlikte, kimleri ise insanların içinde yaşar yalnızlığını. Herkesin gizli bir yalnızlık öyküsü vardır aslında. Sonu gelmek bilmeyen bir hikaye her açıdan etkileyecektir.

Hayatın sunduğu bir avuç umut parçasını gördüğünde yeşerir kalbimiz. Yalnızlığı avutmaya ve gütmeye başlar. Kurtuluşu çok yakın görürüz. Kendimizi çoktan bir başka hayalin peşine takılmışken bulabiliriz. Sonunda isyanın sesi duyulur yakınlardan, yalnızlığı sakladığımız yerden.

4. Fırıldak Ailesi

fırıldak ailesi varol yaşaroğluFırıldak Ailesi, Varol Yaşaroğlu tarafından yazılmış bir çizgi romandır. Sabri Fırıldak yine çok sinirli. Acaba Zeki yeni bir belaya mı bulaştı? Yoksa belanın tek sorumlusu bu sefer kendisi mi? Kim bilebilir. Bir fırıldaklar döndüğü kesin ama hadi bakalım.

Zeki ve Yıldız çiftinin üç çocuğu vardır. Büyük oğlan Zeki, kardeşi Afet ile durmadan atışırken ufaklık Tosun’un dünya umurunda değildir. Evin reisi Sabir Fırıldak her olayın altından çıkıp dururken bir yandan da kaynanası Dürdane Çektir ile uğraşmak zorunda kalır. Ne talih ama!

5. Carl Gustav Jung ve Hermann Hesse: İki Dostun Anıları

carl gustav jung ve hermann hesse iki dostun anıları miguel serranoCarl Gustav Jung ve Hermann Hesse: İki Dostun Anıları, Miguel Serrano tarafından yazılmış bir psikoloji, felsefe ve biyografi kitabıdır. Şilili diplomat Miguel Serrano Hindistan’da neredeyse gezmemiş yer bırakmamıştır. C. G. Jung ve H. Hesse ile arkadaşlığı yaşamlarının sonuna dek sürmüştür.

Psikolojinin ve felsefenin içerisinde şöyle geniş çaplı bir seyahate çıkmaya hazır olmalısın. Çünkü bu kitap seni iki önemli ismin fikirleriyle tanıştıracaktır. Onları daha yakından tanımayı başarabilecek ve aynı zamanda ufkunu genişletmeyi başarabileceksin.

6. Annem, Babam ve Ben

annem, babam ve ben irfan yalçınAnnem, Babam ve Ben, İrfan Yalçın tarafından yazılmış bir romandır. Onların yaşadığı acının tarifi yok desem yeridir. Artık elden ayaktan düşmüş ve “bundan bir şey olmaz” gözüyle bakılmış bir baba. Artık kendini unutmuş olan bir kadın ve acının içinde kavrulan bir çocuk. Hepsi bu mu?

Elbette değil. Ortasından kömür dolu vagonların ilerlediği bir kentin kıyıda köşede kalmış bir kapısındaki ailenin hikayesi bu. Acı yerini drama bırakmadan önce son çıkış ilk çevrilecek sayfadır. Herkesin bir derdi tasası vardır ama onlarınki bir başkadır.

7. Balyozla Balık Avı

balyozla balık avı cemil kavukçuBalyozla Balık Avı, Cemil Kavukçu tarafından yazılım bir hikaye kitabıdır. Bir yanında beklenmedik sonuçlara gebe olan beklenmedik rastlantılar vardır. Rastlantılar karşılaşmalara oradan unutulup gitmeye yüz tutmuş anılara doğru uzanır. Uzanır uzanmasına ama oraya ışık tutabilmek oldukça zordur.

Kabusların ardı arkası kesilmeyecek derken aydınlanmalar yaşanır. Tüm absürtlük olaya dahil olunca bitmek bilmez öyküler. Çünkü sonunda her zaman sonu hüsranla sonuçlanan arayışlar vardır. İnsanın hayata kendi penceresinden bakmasını öğrenmesi lazımdır.

8. Can’lı Yolculuk

can'lı yolculuk can göknilCan’lı Yolculuk, Can Göknil tarafından yazılmış bir hikaye kitabıdır. Bir hikaye anlat desem belki anlatamazsın. Çünkü o hikayeyi oluşturacak malumun olan kelimeyi bulamazsın. Gelmez içinden bir türlü ve dökülmez dilinden. Hikayeyi sarıp sarmalayacak bir şey kalmaz elinde avucunda.

Sonra birden yaşanmışları hatırlarsın. Kendini bir dünyanın öbür ucuna, bir diğer ucuna atarsın. Kumsallarda yürürken kızgın güneşin yaktığı kumların üstünde serinlersin bazen. Her son bir başlangıcı andırır senin için ve öyle olur. Hayatına bir bakarsın keşfedilmeyi bekleyen bir hazinedir sanki.

Bu haftanın kitap önerileri bu şekilde oldu. Yeni çıkan kitapları takip etmeye devam edip bu seriyi sürdüreceğim. Haftalık seriyle ilgili düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin. Dilersen bana destek olmak için bu önerileri arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply