Haftalık kitap önerileri #14: 9 öne çıkan kitap

Haftalık kitap önerilerimde 14. haftanın misafirlerinden bazıları: Stan Tatkin, Marissa Meyer, Hanzade Servi, Carina Bartsch ve Brandon Sanderson.

Bu hafta kitap önerilerim arasında 9 kitap var. Hangi romanı veya eseri okumak istediğin tamamen sana kalmış diyebilirim. Aşağıdakiler belirli bir önem sırasına göre değil rastgele listelenmiştir. Kitapları okumaya karar vermeden önce iki paragraftan oluşan yazdıklarıma göz atmanı öneririm.

Not: Buradaki kitaplar belirli bir önem sırasına göre liste haline getirilmemiştir. Kitaplar için yer seçimleri tamamen rastgele yapılmıştır.

1. Oathbringer

oathbringer brandon sandersonOathbringer, Brandon Sanderson tarafından yazılmış bir fantastik romandır. Dalinar Kholin’in ordusu korkunç bir maliyet karşısında zafer elde eder. Ancak dünyayı yıkımla silip süpüren fırtınan varlığı insanlara çok zor anlar yaşatmak için adeta yemin etmiş durumdadır.

Fırtınaların üstündeki dağlarda, Shallan Davar eski kalenin harikalarını araştırarak derinlerden gizlenen karanlık sırları ortaya çıkarmaya çalışır. Kimse sırların açığa çıkmasından hoşnut değildir. Çünkü yapılması gereken ittifaklar uygarlığın sona ermesine engel olamayacak kadar çatlaklara doludur.

2. Afrika Masalları

afrika masalları servin sarıyerAfrika Masalları, Servin Sarıyer tarafından yayına hazırlanmış bir çizgi romandır. Afrika kültürüne çok yabancı olmak insanlığa yabancı olmakla neredeyse aynı gibidir. Afrika kültürüne ilgi duyan herkesin o topraklardaki masalları öğrenmesi ve anlaması gerekir.

Yalan ve bencillik yeryüzündeki tüm insanların zaman zaman karşılaştığı en büyük problemlerden biridir. Bunlarla yüzleşmeleri ve yenik düşmemeleri için Afrikalı insanlara anlatılmış bir yığın öğüt vardır. Kuşkusuz bu öğütler bir uygarlığın hayatta kalma macerasının yansımasıdır.

3. Şafak Kulesi

şafak kulesi sarah j. maasŞafak Kulesi, Sarah J. Maas tarafından yazılmış bir fantastik romandır. Chaol Westfall ve Nesryn Faliq nihayet Antica şehrine ulaşmışlardır. Burada kuracakları ittifakla güçlerine güç katacaklardır. Ancak tek amaçları bu değildir. Aynı zamanda Chaol’un yaralarını iyileştirmek için şifa aramakla meşguldürler.

Tarif edilemez korkuların ardından Yrene Towers, Adarlan’dan gelen genç adama yardım etmek istemez. Buna rağmen ihtiyacı olanlara yardım etmeye yemin ettiği için elinden geleni yapacaktır. Ancak Lord Westfall’ın geçmişinden getirdiği gölgeleri herkesi rahatsız etmeye yetecektir.

4. Turkuaz Yeşili Kış

turkuaz yeşili kış carina bartschTurkuaz Yeşili Kış, Carina Bartsch tarafından yazılmış bir aşk romanıdır. Emely, Elyas’a sırılsıklam aşıktır. Onunla aynı okula gitmesi ve birbirlerinden asla ayrılmamaları gibi bir gerçeğin yaşanmasını sağlar. Diğer taraftan Emely’nin arkadaşı Luca bir anda onunla iletişimi kesme kararı alır.

Bir gün gerçekler açığa çıkar. Luca ile Emely e-posta üzerinden tanışmışlardır. Luca olarak bilinen kişi Elyas’ın ta kendisidir. Emely bunu öğrenince ondan uzaklaşmak ister. Çünkü ona güvenmiştir ama bu güveni yara almıştır.

5. Deport

Deport, Koray Bağcı tarafından yazılmış bir polisiye romandır. Bakü’den başlayan yolculuğu önce Nahçıvan’a, ardından ise Türkiye’ye uzanmıştır. Güzeller güzeli genç kızın hayat hikayesinde bunlar sadece ufak detaylardır. Onun düştüğü bataklık kin ve nefretle dolu bir zulüm çarkıdır.

Hayata tutunmak için ortaya konmuş onca çabanın sonucu pekala bellidir. İnsanlar sadece bir kısmını duyarlar. Geri kalanına ise gözlerini ve kulaklarını kapatırlar. Kötü insanların ağına düşmüş olmak hayatlarının en talihsiz anları olabilir. Ancak herkes gibi onların da yaşama hakları vardır.

6. Düşmanlar

düşmanlar marissa meyerDüşmanlar, Marissa Meyer tarafından yazılmış bir fantastik romandır. Zaman gittikçe büyük bir probleme dönüşür. Artık çok az vakit kalmıştır. Birbirinin kabusu olan ikili bir araya gelip dünyayı kurtarmak zorundadırlar. Ancak bunu başarıp başaramayacakları belli değildir.

Nova ve Adrian güçlerini birleştirerek Detonator olarak bilinen anarşiste karşı galip gelirler. Fakat bu galibiyet çok kısa sürecektir. Anarşistlerin elindeki gizli silahın devreye girmesi demek işlerin renginin değişmesi demektir. Anarşistler dünyanın sonunu getirebilecek kadar güçlenmek üzeredirler.

7. Solak Leydi Vakası

solak leydi vakası nancy springerSolak Leydi Vakası, Nancy Springer tarafından yazılmış bir gizem romanı ve bir tarihi romandır. Elona dünyanın en büyük, en karanlık ve en kirli şehrinde tek başınadır. Ancak her şeyden önce ağabeyi Sherlock Holmes’tan kurtulmanın bir yolunu bulmak zorundadır.

O eşsiz çizimlerle karşılaştığında ruh ikizini bulduğunu düşünür. Ancak resimleri çizen Leydi Cecily hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolmuştur. Şimdi onu bulmak için kısa süreli bir maceraya atılmak zorundadır. Leydi Cecily’in o dehşet saçan düşmanın elinden kurtarılması şarttır.

8. Biz Böyle Yapıyoruz

biz böyle yapıyoruz stan tatkinBiz Böyle Yapıyoruz, Stan Tatkin tarafından yazılmış bir kişisel gelişim kitabıdır. Sevgi dolu bir aşk ilişkisiyle karşı karşıya olduğumuz zaman her birimiz onun uzun süreli bir ilişki olması için son ana kadar çaba gösteririz. Ancak uzun süreli bir ilişki dünyanın en zor şeylerden biridir.

Karşına çıkacak onlarca zorlukların üstesinden gelebilmek için doğru yolu takip ediyor olman şarttır. Kalıcı ilişkiler yaratmak ve aynı zamanda ilişkilerinin sağlıklı olmasını sağlamak için doğru yöntemleri kullanman gerekir. Tüm bunları gerçek hayat hikayelerinin içerisinde bulabilirsin.

9. Havuç Ağacı

havuç ağacı hanzade serviHavuç Ağacı, Hanzade Servi tarafından yazılmış bir çocuk romanıdır. Ailenin en küçük ferdi olan Mina, kentten göç edip geldikleri bu köy yerinde son derece mutludur. Ancak aynı şey ablası Efza için geçerli değildir. Mina için keşfedilecek çok şey ve çözülecek birçok gizem vardır.

O bunun keyfini çıkarırken bir film çekmek için köye gelmiş olan yönetmen Efza’nın hayal dünyasını süslemeyi başarır. Mina’nın aklı ise kilitli tutulan ama içerisinden ses gelen oda, babasının hiç çıkarmadığı tilki kolyesi ve komşu çiftliğin ikizleri vardır. Tüm gizemi çözmek için Mina çoktan harekete geçmiştir.

Bu haftanın kitap önerileri bu şekilde oldu. Yeni çıkan kitapları takip etmeye devam edip bu seriyi sürdüreceğim. Haftalık seriyle ilgili düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin. Dilersen bana destek olmak için bu önerileri arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply