Haftalık kitap önerileri #2: 8 öne çıkan kitap

İskender Pala'dan İlber Ortaylı'ya, Beyhan Budak'tan Josep Murphy'e kadar uzanan bu haftaki kitapları incelemeden seçim yapmamalısın.

Bu hafta kitap önerilerim arasında 8 kitap var. Hangi romanı veya eseri okumak istediğin tamamen sana kalmış diyebilirim. Aşağıdakiler belirli bir önem sırasına göre değil rastgele listelenmiştir. Kitapları okumaya karar vermeden önce iki paragraftan oluşan yazdıklarıma göz atmanı öneririm.

Kalp

kalp iskender palaKalp, İskender Pala tarafından yazılmış roman türünde bir eserdir. Kalp adeta bir roman tadında okuyucuya anlatılmıştır. Dünden bugüne tarihçesi, doğası, değişimi, getirdikleri ve götürdükleriyle kalbin yolculuğuna eşlik etmek mümkündür.

Kalp hepimizde vardır ama bir türlü anlamını belirleyemeyiz. Ne olup bittiğini anlamadan onu kötü duygularla doldurur ve sonra nefes almasını bekleriz. Artık kalbe nelerin iyi geldiğini öğrenme şansını elde edeceksin. Huylarını değiştirerek kalbine daha iyi bakmanın yollarını arayacaksın.

Camdaki Kız

camdaki kız gülseren budayıcıoğluCamdaki Kız, Gülseren Budayıcıoğlu tarafından yazılmış roman türünde bir eserdir. Psikolojik olarak bunalımların kaynağında genelde hep çocukluk vardır. Çocuklukta yaşadıklarımız bizi farklı düşünmeye ve farklı değerlendirmeler yapmaya iter.

Camdaki kızın hikayesi biraz böyledir. Çocukluk acıları onun için bir döngüdür. Onun iç dünyasındaki büyük çöküşler dalgaların kıyıya vurması gibi bir şeydir. Üstelik acı çekeceğini bilse bile duygularından kaçmayı tercih edemeyecek kadar güçsüzdür.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır

bir ömür nasıl yaşanır ilber ortaylıBir Ömür Nasıl Yaşanır, İlber Ortaylı tarafından yazılmış bir kişisel gelişim kitabıdır. Ünlü tarihçi kendi hayat deneyimlerinden yola çıkarak okuyucularına çeşitli öneriler sunarak hayatı biraz daha yaşanabilir kılmayı hedeflemiştir. Ancak her şey bununla sınırlı değildir.

Cesur olmayı öğütler. Kendi rahatlık bölgenin dışına çıkmanı tavsiye eder. Çünkü farklı dünyalarla tanışmak için bu bir gerekliliktir. Hep aynı yerde aynı şeyi yaparak hiçbir yere varamayacağını gösterir. Sadece dışarıya doğru bir adım atmak bile kendi dünyanda çok şeyi değiştirebilecektir.

Kendine İyi Davran Güzel İnsan

kendine iyi davran güzel insan beyhan budakKendine İyi Davran Güzel İnsan, Beyhan Budak tarafından yazılmış bir kişisel gelişim kitabıdır. Kendini değersiz hissedenleri derinden etkileyebilecek bir eserdir. Zaten yazılış amacı ve içindeki bilgiler tamamen bunu hedefleyen cinstendir.

Doğru bir soruyla başlar aslında. Sen kendin için bir şey yapmıyorsan kim yapacak der. Kendini sevmeyi, kendine değer vermeyi ve kendini anlamayı öğütler. Seni kendi iç dünyanda yolculuğa çıkarırken en büyük hazineyi, benlik saygısını ortaya çıkartır.

Gör Beni: İki Devrin Hikayesi

gör beni akilah azra kohenGör Beni: İki Devrin Hikayesi, Akilah Azra Kohen tarafından yazılmış bir romandır. İki devrin hikayesi dediği doğrudur. Cumhuriyet dönemi ve öncesindeki Osmanlı dönemi bir noktada harmanlanmış durumdadır. Tarihi anlatır, sunduğu bilgilerle şaşırtır ve en önemlisi araştırtır.

Ana hatlarıyla bir aşk hikayesinin içerisinde olacaksın. Dinler tarihine yolculuk yapacak ve oradan yola çıkarak yakın tarihe kadar gelebileceksin. Sonunda ufkun açılacak ve kendini büyük bir araştırma furyasının içerisinde bulabileceksin.

Beden Dili

beden dili joe navarroBeden Dili, Joe Navarro tarafından yazılmış psikoloji temalı bir kitaptır. Duyguları ve davranışları çözme, gizli tuzaklardan kaçınma ve aldatıcı davranışları arama gibi birçok durumu artık kendi imkanlarıyla ortaya çıkarabilirsin.

Beden dilinin etkisi oldukça fazladır. Günlük hayattan profesyonel hayattaki durumlara kadar beden dili, patronun, ailen, arkadaşların ve hatta yabancılar üzerinde bir etkiye sahiptir. Bu kitap, söz konusu etkiyi olumlu yönde geliştirmek isteyenler için bir rehber görevi görür.

Bilinçaltının Gücü

bilinçaltının gücü josepy murphyBilinçaltının Gücü, Joseph Murphy tarafından yazılmış bir kişisel gelişim kitabıdır. Kendini geliştirmene, korkularını silmene, daha iyi uyumana, daha iyi ilişkiler kurmana ve daha mutlu hissetmene yardımcı olabilecek bir eserdir.

Kitapta yer alan teknikler oldukça basittir. Uyguladığın tekniklerin karşılığını ise kısa süre içerisinde alabileceğinin bilincinde olmalısın. Kitapta sunulan bilgileri doğru şekilde kullandığın sürece ilişkilerini, mali durumunu ve fiziksel sağlığını geliştirmeyi başarabilirsin.

Kral Şakir 6: Dürümler Karışık!

kral şakir 6 dürümler karışık varol yaşaroğluKral Şakir 6: Dürümler Karışık!, Varol Yaşaroğlu tarafından yazılmış bir hikaye kitabıdır. Kral Şakir maceralarına kaldığı yerden devam etmekte. Bu sefer yolculuk tarihi Kapalıçarşı’ya. Burada ziyaret edilecek birisi var, adı Dünya Bey.

Dünya Bey halı satmakla meşguldür. En azından Kral Şakir ve arkadaşları gelene kadar durum böyledir. Temizlik canavarı bir teyze ve kendini kahraman ilan eden birileri daha vardır. Kral Şakir’e durmak yok. Eğlenceye kaldığın yerden devam edebilirsin.

Bu haftanın kitap önerileri bu şekilde oldu. Yeni çıkan kitapları takip etmeye devam edip bu seriyi sürdüreceğim. Haftalık seriyle ilgili düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin. Dilersen bana destek olmak için bu önerileri arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply