Haftalık kitap önerileri #3: 16 öne çıkan kitap

Justin Cronin'den Pelin Özer'e, Cassandra Clare'den Gamze Arslan'a kadar uzanan bu haftaki kitapları incelemeden kitap seçmemelisin.

Bu hafta kitap önerilerim arasında 16 kitap var. Hangi romanı veya eseri okumak istediğin tamamen sana kalmış diyebilirim. Aşağıdakiler belirli bir önem sırasına göre değil rastgele listelenmiştir. Kitapları okumaya karar vermeden önce iki paragraftan oluşan yazdıklarıma göz atmanı öneririm.

Not: Buradaki kitaplar belirli bir önem sırasına göre liste haline getirilmemiştir. Kitaplar için yer seçimleri tamamen rastgele yapılmıştır.

1. Aynalar Şehri

Aynalar Şehri, Justin Cronin tarafından yazılmış korku türünde bir romandır. Dünyanın başına bela olmuş korkunç karanlığın saltanatı nihayet sona ermiştir. Hayatta kalanlar toplumları yeniden inşa etmeye son derece kararlıdırlar. Her birisi hayal kurmaya cesaret eden kişilerdir.

Tüm bu insanlardan uzakta kalmış olan biri vardır. Oniki’nin babası Sıfır. İnsanın hayatını paramparça etmek için yanıp tutuşurken etrafa saçtığı nefret her yeri aydınlatacak kadar güçlüdür. Öfkesini söndürebilmek için tek yapması gereken insanlığın tek umudu olan Amy’i yok etmektir.

2. Hava ve Karanlık Kraliçesi

Hava ve Karanlık Kraliçesi, Cassandra Clare tarafından yazılmış fantastik türde bir romandır. Gölge avcılarının kutsal kalesinin merdivenlerine kan bulaşmıştır. Livia trajik bir ölümle geçip gidince Clave iş savaşın eşiğine kadar gelmiştir.

Ailenin bir parçası Los Angeles’a kaçmıştır. Bu yaşanırken Julian ve Emma ikilisi tehlikeli bir görevi üstlenirler. Buldukları sırrın ölümcül bir sonu olduğunu bilseler belki hiç bu işe girişmezlerdi. Emma ve Julian zamana karşı yarışarak gölge avcılarının dünyasını kurtarmalıdırlar.

3. Bir Köşe Yazarının Anlamlı Anıları

Bir Köşe Yazarının Anlamlı Anıları, Müjdat Gezen tarafından yazılmış bir anı kitabıdır. Bahsedilmesi güç bir eser. Aslında adı her şeyi anlatabilme potansiyeline sahiptir. Sanat dünyasına yıllarını vermiş, oynadığı oyunlarda ve filmlerde başarılı olmuş bir ismin bazı anıları buradadır.

Uzun uzun bahsedip işin heyecanını kaçırmak istemiyorum. Bir anı kitabını kendi haline bırakıp şöyle köşeme doğru çekiliyorum. Unutmayın, Müjdat Gezen sıradan bir insan değildir. Bugün televizyonlarda, filmlerde ve sahnede gördüğümüz birçok ismi yetiştirmiş kişidir.

4. Ben Ölürsem

Ben Ölürsem, B. N. Toler tarafından yazılmış bir paranormal türünde bir romandır. Charlotte ölülerle konuşabilen biridir. Göçüp gitmekte zorlanan ruhlara yollarını bulma konusunda yardımcı olmak onun görevidir. Ancak, bu yardımın bedeli çok ağıdır. Hayatı zifiri karanlıktır.

Artık pes etmek üzeredir. Ölülere yardım ederken kendini ihmal ettiğini düşünmeye başlar. Umutsuzluğu zirve yaptığında kendi yaşamına son vermek istediğinde birisi tarafından kullanılır. Ama o insan öldüğünde yapması gereken tek şey yaptığı anlaşmaya uymaktır.

5. Maya’nın Melon Şapkası

Maya’nın Melon Şapkası, Murat Ali Ersan tarafından yazılmış bir romandır. Maya, küçük bir kasabanın ilginç insanlarından biridir. Bir gün kasabada büyük bir karışıklık çıkar. Kafaya koymuştur artık bu kasabadan ayrılıp şehre gitmeye çalışır.

Şehirdeki insanları anlamak kolay değildir. Bir gün güvenmemesi gereken kişilere güvendiğinde hayatının değişeceğini fark eder. Ancak başka şansının olmadığını düşünür ve seçmiş olduğu bu yolda ilerler. Maya artık herkes tarafından tanınan biridir.

6. Ayar Etme Adamı

Ayar Etme Adamı, Nihat Güç tarafından yazılmış bir romandır. Yaşamak güzel şeydir. Çok şeyi düşünmeni sağlar ama en önemlisi ne hissettiğini bilmene yardımcı olur. Peki, ya artık öldüysen? Yaşadığını düşünebilir misin?

Ali Hoca için sadece tek bir soru var. Bu soruya cevap verebilmek önemli. Ancak cevabı bulmak kolay değil. Kuşkularla dolu bir işin içinden çıkmaya çalışmak çok daha çetrefilli bir iş. Bir dakikalığına düşünebilse eğer çok şey değişebilirdi hayatında. Belki bu durumda olmazdı.

7. Ay Kapanı

Ay Kapanı, Üstün Dökmen tarafından yazılmış bir romandır. Roman bir sestir. Evet, basit bir sestir. Roman kendisini tanıttığı gibi şiddet mağduru kadınlar için bir ağıttır. Elbette içerisinde sadece bu yoktur. Aşkla ilgili bir takım şeyler bulabilmek mümkündür.

Bilinen bir isimden farklı bir eser olduğunu söyleyebilirim. Adıyla çok şey anlatmaz ama okuyucuyu meraka sürüklemeyi başarır. Can gidince canlılar da gider derken gayet ciddidir. Ağaç yapraklarının rüzgarda aynı yöne sallandığını söylerken bile çok şey anlatır.

8. Vaterland Dosyası

Vaterland Dosyası, Volker Kutscher tarafından yazılmış tarihi romandır. Yıl 1932, o gün bu olayın nasıl yaşandığını kimse anlamadı. Adamın biri suyun olmadığı bir yerde boğulmuştu. Bir yük asansörünün içerisinde cansız bedeni bulunduğunda soru işaretleri çoktan taarruza geçmişti.

Gereon Rath gizemli katilin peşini bırakıp artık bu yeni dosyayla ilgilenmeliydi. Yeni davası onu biraz yoracaktı. İstikamet Polonya sınırındaki küçük kasabaydı. Ancak karşılaşacağı tek şey bunlarla sınırlı değildi. Aynı zamanda yükselen Nazi partisiyle yüzleşmesi gerekecektir.

9. Beyaz Ev

Beyaz Ev, Pelin Özer tarafından yazılmış bir romandır. Şiirden anlatılan hikayeye uzanan bir öykü aslında. Bahsetmek istesem tanımlamasını dahi yapamam. Çünkü yazarın kattığı ahengi yansıtabileceğim cümleler kuramam.

Bir ev düşün. Evet, basit bir ev. Bunu tasvir etmeye ve anlatmaya çalıştığını hayal et. Hayal ile gerçeğin iç içe geçmeye başladığı an doğru yoldasın demektir. Adım attığın her yerde bir iz bıraktığını ve o izin yavaş yavaş zihnini kapsadığını hissedeceksin.

10. Ali

Ali, Ahmet Ercanlar tarafından yazılmış bir biyografi kitabıdır. Tahmin edebileceğin üzere Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un hayat hikayesini anlatır. Daha fazla şey söylemek istemem çünkü bu durumda kitabın büyüsünü bozmuş olabilir.

Kitabın içerisinde merak ettiğin hemen hemen birçok şeyi bulabilirsin. Ali Koç’un geçmişten günümüze kadar hayat yolculuğunu öğrenirken hayretler içerisinde kalacağını bilmelisin. Vazgeçmekten hoşlanmayan o adam şimdi milyonların umudu.

11. Bir Antikçağ Masalı: Tanrıçanın Gözdesi

Bir Antikçağ Masalı: Tanrıçanın Gözdesi, Oğuz Adanır tarafından yazılmış bir romandır. Efes o dönem bir kölelik merkezidir. Kölelik insanın görebileceği en dip noktalardan biridir. Köleler şanssız insanlar olduklarına ve tanrıların onları bir süreliğine terk ettiklerine inanırlar.

Güzeller güzeli köle Saronya ve onun efendisi Nika tanrıların kıskacındadır. Tanrılar diledikleri zaman insanların tahlillerini değiştirerek onlarla oynamayı oldukça severler. Bu sefer sıra Saronya ve efendisine gelmiştir. Hangisinin daha talihli olduğunu yine tanrılar belirleyecektir.

12. Kartal Kız: Evren ve Yıldız

Kartal Kız: Evren ve Yıldız, Serhan Kansu tarafından yazılmış bir romandır. Yıldız annesinden ayrı düşmüştür. Bu sırada kendisine heybetli bir arkadaş edinmiştir. Kartal tüm heybetini onunla dostluk kurmak için kullanır. Ancak bir gün beklenmedik bir olay yaşanır.

Kartal vurulmuştur. Yıldız tıpkı annesini arar gibi artık kartalı da aramak zorundadır. Yanında ise en yakın arkadaşı Evren vardır. Yükseklik korkusu olan Evren kendini bulutların üzerinde bulduğunda neredeyse aklını yitirecektir.

13. Boksör

Boksör, Reinhard Kleist tarafından yazılmış bir çizgi romandır. 1941 yılında Polonya. Henüz on altı yaşında olan Harr Haft, Autschwitz’in yolunu tutmuştur. Toplama kampında ona düşen zorunlu görev Nazi subaylarını eğlendirmektir.

Gösterdiği olağanüstü güç ve cesaret sayesinde ayakta ve hayatta kalmayı başarır. Şimdi Polonya anılarını geride bırakıp çok farklı bir toprağa ayak basar. ABD’de profesyonel bir boksör olmuştur. Onun tek yapmak istediği hatıralarından kaçmaktır.

14. Peri Kızı Af Buyrun

Peri Kızı Af Buyrun, Polat Özlüoğlu tarafından yazılmış bir romandır. Masalları dinlemek güzeldir ama masallar can acıtıcı olduğunda dinlemek pek keyif vermez. Aile şiddetinin, erkek şiddetinin ve zorbalığın hakim olduğu bir dönemde masal dinlemeye aman yoktur.

Masalların artık gerçeklerle yüzleşme zamanı gelmiştir. Her birisi tek tek bu süzgeçten geçecektir. En kıyıda kalmış ve en köşede durmuş olanlara kadar herkese dokunacaktır ucu. Kiminin duygularına tercüman olarak yolculuğuna devam edecektir.

15. Kanayak

Kanayak, Gamze Arslan tarafından yazılmış bir romandır. Kadın olmak, bir lütuf gibi görünse bile kimine göre bir eziyet, bir dışlanmışlık, bir güçsüzlük ve bir kanayan yara demektir. Kadın olmak bu değildir. Kadın olmak bahşedilmiş olana sahip çıkmaktır.

Toprak altında yatanların büyük şehirlere ayak basanlara tutunduğuna şahit olacaksın. Öyküler seni içine çekecek ve seni bambaşka dünyalara götürecektir. Şaşıracak, sevinecek, üzülecek yani çok çeşitli duygulara sahip olacaksın.

16. Gılgamış Hikayeleri

Gılgamış Hikayeleri, F. Selim Adalı ve T. Ali Görgü ikisi tarafından hazırlanmış bir hikaye kitabıdır. Gılgamış, üçüncü büyük Sümer kralıdır. Bu eser onun hikayelerini içerir. Üstelik her birisi Gılgamış Destanı ortaya çıkmadan önce yazıya geçirilmiştir.

Gılgamış ölümsüzlük arayışının en yılmaz savaşçısıdır. Çok güçlüyken tanrılar ona savaş açarlar ve Enkidu’yu yaratırlar. O, Enkidu ile bir olur ve tanrılara karşı savaşır. Destanı dillerden dillere aktarılır. Ölümsüzlük arayışı artık bir destandır.

Bu haftanın kitap önerileri bu şekilde oldu. Yeni çıkan kitapları takip etmeye devam edip bu seriyi sürdüreceğim. Haftalık seriyle ilgili düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin. Dilersen bana destek olmak için bu önerileri arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply