Haftalık kitap önerileri #34: 15 öne çıkan kitap

Haftalık kitap önerilerimde 34. haftanın misafirlerinden bazıları: Tolga Çağlayan, Azra Erhat, Ahmet Haldun Terzioğlu, Arzu Öcal ve Alex Ross.

Bu hafta kitap önerilerim arasında 21 kitap var. Evet, liste epey bir geniş. Seçim yapmakta biraz zorlandım. Buna ek olarak gerçekten iyi kitapların yayınlandığı bir hafta oldu diyebilirim. Bu kitaplar hakkında birkaç satır yazmaya çalıştım. Umarım paylaştığım bilgiler karar alma sürecinde sana yardımcı olur.

Haftalık kitap önerileriyle yapmak istediğim şey son dönemde yayınlanmış olan kitaplardan oluşan bir seçki oluşturmak. Bu nedenle düzenli olarak listeler paylaşıyorum. Bir kitabın bu hafta listede olmuş olması onun diğer birçok kitaba göre daha okunabilir olmasından kaynaklanır.

1. Altınçayır Vadisi’nin Çocukları

altınçayır vadisi'nin çocukları latife tekinAltınçayır Vadisi’nin Çocukları, Latife Tekin imzasını taşıyan bir roman. Roman, çocuklar için özel olarak kaleme alınmış bir eserdir. Altınçayı Vadisi’nde yer alan evinde ailesiyle birlikte yaşayan Asinaz, biricik dostu Semagül’ün hasretiyle yaşıyordur.

Bu arada, vadinin hemen yakılarında yer alan altın madeni yeniden açılmıştır. Bu altın madeni, babasının yıllar önce kaza geçirmiş olduğu yerdir. Vadide yaşayan yetişkinler maden konusunda bir şeyler yapmak isterler. Bu sırada Asinaz ise can dostunu ve günden güne daha suskun hale gelen annesini düşünüyordur.

2. Bedensizler

bedensizler tolga çağlayanBedensizler, Tolga Çağlayan imzasını taşıyan bir fantastik romandır. Yanardağ öyle bir patlar ki yakınlardaki kasabalar kabus dolu günler yaşamaktan kurtulamazlar. Aniden kasabaya gelen bir asker ise tüm kasaba halkının kaderiyle oynamak üzeredir. Onları artık amansız bir yolculuk bekliyordur.

Bu yolculuk fiziksel ve zihinsel olarak çok ama çok yorucu bir yolculuktur. Geçip gidilmesi gereken acımasız şehirler vardır. Ama yolculuk dünyanın en gizemli yer altı şehirlerinden birinde sona ermelidir. Kasaba halkı yolculukta yalnız olmayacaktır. Farklı ırklara ve türlere mensup kişiler kafileye katılmış durumdadır.

3. Bir Osmanlı Kızının Almanya Günlüğü

bir osmanlı kızının almanya günlüğü hakan sazyekBir Osmanlı Kızının Almanya Günlüğü: Şaziye Berin’in Heidelberg Hatıratı, Hakan Sazyek tarafından kaleme alınmış bir anı kitabıdır. Şaziye Berin Kurt, İkinci Meşrutiyet döneminde tıp öğrenimi görmek üzere Almanya’ya gönderilmiş isimlerden biridir. Günlüğünü ise henüz ilk senesinde kaleme almaya başlamıştır.

1918 yılında yazmaya başladığı günlüğünü 1919 yılının ilk ayının sonlarına doğru tamamlamış olur. Günlükte yer alan bilgiler savaştan yenik olarak çıkmış olan bir ülkenin toparlanma süreciyle ilgili bilgiler yer alır. Bu açıdan günlüğün tarihi bir önem taşıdığını söylemeliyim.

4. Bütün Mümkünlerin Kıyısında

bütün mümkünlerin kıyısında meltem yılmazBütün Mümkünlerin Kıyısında, Meltem Yılmaz tarafından yazılmış bir öykü derlemesidir. Eserin içerisinde yer alan öykülerin tamamı gerçek ve hayatın içerisindendir. Her bir hikayenin en önemli özelliği ise mümkünsüz durumların içerisinde mümkün olanı aramalarıdır.

Öyküleri okurken bir anlamda kendin ile yüzleşmiş olacaksın. Öykülerin her birisi sana birbirinden ilginç ve sarsıcı deneyimler sunacaktır. Bir anlamda başkalarının hayata tutunma çabası senin için birer hesaplaşma aracı olacaktır. Öyküler mümkünsüz olanı bir kenara bırakıp ufak bir yolculuğa çıkmak isteyenlere ellerini uzatır.

5. Dış Politika Anıları: Güncemden Notlar

dış politika anıları güncemden notlar numan hazarDış Politika Anıları: Güncemden Notlar, Numan Hazar tarafından yazılmış bir anı/hatırat kitabıdır. Devletin çeşitli kademelerinde görev yapmış olan Numan Hazar, dış politikaya yönelik anılarını ve notlarını bu eserde paylaşmıştır. Numan Hazar başta Washington, Bonn, Lefkoşa ve Yeni Delhi gibi merkezlerde görev almıştır.

Politikaya, özellikle dış politikaya meraklı biriysen bu anı kitabı fazlasıyla ilgini çekecektir. Yazar kendi gözlemlerini, deneyimlerini ve anılarını paylaşarak okuyucuları bilgilendirme yoluna gitmiştir. Türkiye’de ve yurt dışında çeşitli merkezlerde görev almış olan ismin anıları ufkunu fazlasıyla genişletecektir.

6. En Hakiki Mürşit Gülleyla’ya Anılar

en hakiki mürşit gülleyla'ya anılar azra erhatEn Hakiki Mürşit Gülleyla’ya Anılar, Azra Erhat tarafından yazılmış bir anı/hatırat kitabıdır. Yazar, Türkiye’nin görmüş olduğu darbelerden birinde tutuklanarak hapishaneye gönderilir. Hayatını dört ay boyunca hapishanede geçirecek olan isim yaşam öyküsünü kaleme almaya o günlerde başlamıştır.

Yeğeni olan Gülleyla’ya anlatır gibi yaşam öyküsünü yazmaya başlayan yazar bu eserinde çocukluk yıllarından bahseder. Yaşam öyküsünü dört farklı bölüm halinde yayınlamayı düşünse bile henüz ikinci bölümünü tamamlamadan yaşamını yitirir.

7. Gazeteci: Abdi İpekçi’nin Dramatik Yaşam Öyküsü

gazeteci abdi ipekçi'nin dramatik yaşam öyküsü erhan akyıldızGazeteci: Abdi İpekçi’nin Dramatik Yaşam Öyküsü, Erhan Akyıldız ve Tufan Türenç tarafından yazılmış bir biyografi kitabıdır. Kitabın yazarı olan isimler gazetecilik hayatlarına Milliyet’te başlarlar. Bir suikasta kurban giden Abdi İpekçi’nin yetiştirdiği isimlerden sadece ikisini oluştururlar.

Yıllar sonra ustalarına olan saygılarını onun hayat hikayesini ve anılarını anlatarak gösterirler. Abdi İpekçi onlara gazetecilik ilkeleri ve kuralları dahil her şeyi en iyi şekilde aktarmıştır. Gazeteciliği merak eden ve en önemlisi Abdi İpekçi hakkında bilgi arayan biriysen bu kitaba mutlaka göz atmanı öneririm.

8. Justice: Adalet

justice adalet alex rossJustice: Adalet, Alex Ross, Jim Krueger ve Doug Braithwaite üçlüsü tarafından yazılmış bir çizgi romandır. Dünya üzerinde yaşayan en değerli süper kahramanları Justice League adı altında bir araya gelirler. Fakat başlarına geleceklerden habersizdirler. En acımasız ve en gaddar suçlular onlar karşısında birlik olmuş durumdadırlar.

Justice League’in her üyesi hayatta kalmak için mücadele edecektir. Onlar için bir son söz konusu olursa bu dünyanın sonu anlamına gelecektir. Her şeyden önce gizli kalmış bilgileri açığa çıkarmaları gerekir. Başarıya ulaşabilecekler mi? Kim bilir. Belki kahramanları bu sefer zorlu bir macera bekliyordur.

9. Korkma Sakın: Baykuş Kızın Günlüğü

korkma sakın arzu öcalKorkma Sakın: Baykuş Kızın Günlüğü, Arzu Öcal tarafından yazılmış bir romandır. Onların yaşadığı acının tarifi yoktur. Bu acı onları kin büyütmeye kadar sevk eder. Ömürleri boyunca unutmayacakları bir yara karşısında ayakta kalabilmek için birbirlerine tutunmak zorundadırlar.

Birbirlerine tutunmak çözüm olmaz. Bir bir dağılırlar. Kendilerini buldukları yerde resmen kendileri yoktur. Artık o kararı vermek büyük bir gereklilik olmuştur. Sinsice o günün gelmesini beklediler. Planlarını büyük bir hızla ve şevkle uygulamaya hazırlanıyorlar. Onlara engel olabilecek birileri var mı?

10. Mor Ejderha Bahçesi

mor ejderha bahçesi carole wilkinson kitapyurduMor Ejderha Bahçesi, Carole Wilkinson tarafından yazılmış bir romandır. Antik Çin döneminde yaşayan Ping büyük bir dağın gölgesinde güven içinde saklandığını düşünür. Burada gözlerden uzak bir biçimde yavru ejderha Kay’a bakma sorumluluğunu üstlenmiştir. Ama bu düşündüğü kadar kolay olmayacaktır.

Gözlerden uzak olan bu diyarda dahi düşmanlar onu bulmayı başaracaktır. Güvenecek kimsesi yoktur. Çünkü dostu düşmandan ayırmak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Karşısına çıkan en kolay seçeneğe doğru ilerlemek üzeredir. Bu seçenek tehlikelidir ama Ping neredeyse çaresizdir.

11. Tek Başıma Okumaktan Korkuyorum

tek başıma okumaktan korkuyorum oliver de solminihacTek Başıma Okumaktan Korkuyorum, Oliver de Solminihac ve Juliette Baily tarafından yazılmış bir romandır. Artık okuma vakti geldi. Küçük dostlarımızın kocaman paragraflardan, upuzun cümlelerden ve bitmek bilmeyen anlatımlardan korkmasına hiç gerek yok. Zor kelimeler mi? Lafı bile olmaz.

Kahramanımız 8 yaşında bir çocuktur. Her türlü basmakalıp düşünce bünyesinde yer edinmiş olsa bile o kitaplara karşı koyamayacak kadar naiftir. Kitap okuma serüvenine bir an önce başlamanın hayalini kuruyordur. Okuyucuya ise bu serüvende ona eşlik etmek düşecektir.

12. Emir Timur: Türk’ün Kanlı Kılıcı

emir timur ahmet haldun terzioğluEmir Timur: Türk’ün Kanlı Kılıcı, Ahmet Haldun Terzioğlu tarafından yazılmış bir tarihi romandır. Timur veya Emir Timur, Türk tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir komutandır. Kimisi onun savaş kaybetmeme özelliğiyle övünürken, kimisi savaşı bir destan gibi yaşama özelliğiyle övünür.

Timur için hedef belli ise gerisi sadece teferruattan ibarettir. Her insan gibi hatası olmuştur ama bu onun büyük bir komutan olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir. Emir Timur’un hayat hikayesine uzanmak artık senin ellerindedir. Bu roman onun hakkında bilmen gereken her şeyi sana anlatacaktır.

13. Yalnızlığın Kara Laneti

yalnızlığın kara laneti brigid kemmererYalnızlığın Kara Laneti, Brigid Kemmerer tarafından yazılmış bir fantastik romandır. Prens Rhen büyük bir lanetle baş etmek zorundadır. On sekizinci yılının sonbaharını tekrar tekrar yaşamak zorundadır. Bu laneti bozabilmesi için bir kızın ona aşık olması gerekliydi. Ama tüm bunlar bir canavara dönüşmeden önceydi.

Harper nerede olduğunu veya neye inanacağını tam olarak bilmiyor. Prens, lanet, canavar. Hepsi bir arada. Bu büyülü topraklarda Prens Rhen ile vakit geçirmek tehlikenin içinde bulunmak demektir. Krallığın toprakları tehlike altındadır. Artık bir laneti kırıp geçmekten çok daha fazlasına ihtiyaç vardır.

14. Yeşilin Kızı Anne

yeşilin kızı anne l. m. montgomery kitapyurduYeşilin Kızı Anne, L. M. Montgomery tarafından yazılmış bir tarihi romandır. Anne Shirley, Green Gables adlı beyaz çiftlik evine gelir gelmez burada sonsuza kadar kalma kararı alır. Fakat Cuthberts’in onu yetimhaneye geri gönderebilme ihtimali vardır.

Anne ile diğerleri arasında büyük bir fark vardır. Cuthberts bunun farkındadır. Anne bitmek tükenmek bilmeyen bir hayal gücüne sahiptir. O özel bir kızdır. Yeşilin Kızı Anne olarak anılması için neler yapması gerektiğinin farkındadır. Ama öncelikle hayal yolculuğunda ikna edilmesi gereken birileri vardır.

15. Zambak Baharı

zambak baharı lemariz müjde albayrakZambak Baharı, Lemariz Müjde Albayrak tarafından yazılmış bir romandır. İnsanlık tarihinin en utanç verici günlerinden çıkıp gelmiş olan Adelisa isimli bir kız vardır. Srebrenitsa onun için bir geçmişten çok unutulması gereken bir anı gibidir. Ama geçmişin hayaletleri peşini bırakmaya pek niyetli değildir.

İnsanlardan uzak durmak, kendini gizlemek ilk denediği şeyler. Herkesten uzak durmak ona çözüm gibi geliyor. Ama işler hayal ettiği gibi olmuyor. Hayatına bir erkek gibi devam ederken Rodoplu ile tanışıyor. Tekrar aile sıcaklığının ne olduğunu hatırlıyor. Ama hayatına geri dönebilmesi için kendini affetmesi gerekiyor.

Bu haftanın kitap önerileri bu şekilde oldu. Yeni çıkan kitapları takip etmeye devam edip bu seriyi sürdüreceğim. Haftalık seriyle ilgili düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin. Dilersen bana destek olmak için bu önerilerimi arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Leave a Reply