Haftalık kitap önerileri #35: 17 öne çıkan kitap

Haftalık kitap önerilerimde 35. haftanın misafirlerinden bazıları: Torben Kuhlmann, Tolga Çağlayan, Yusei Matsui, Ian Rankin ve Adaçitoka.

Bu hafta kitap önerilerim arasında 17 kitap var. Evet, liste epey bir geniş. Seçim yapmakta biraz zorlandım. Buna ek olarak gerçekten iyi kitapların yayınlandığı bir hafta oldu diyebilirim. Bu kitaplar hakkında birkaç satır yazmaya çalıştım. Umarım paylaştığım bilgiler karar alma sürecinde sana yardımcı olur.

Haftalık kitap önerileriyle yapmak istediğim şey son dönemde yayınlanmış olan kitaplardan oluşan bir seçki oluşturmak. Bu nedenle düzenli olarak listeler paylaşıyorum. Bir kitabın bu hafta listede olmuş olması onun diğer birçok kitaba göre daha okunabilir olmasından kaynaklanır.

Çok önemli not: Değerli okurum, kitapların hemen altında yer alan satın alma bağlantıları bu yazı hazırlandığı sırada ilgili kitap için en düşük fiyat teklifini sunan yer(ler)e aittir. Lütfen kitap satın almadan önce fiyat araştırması yapmayı unutma…

1. Armstrong: Maceraperest Farenin Ay’a Yolculuğu

armstrong maceraperest farenin ay'a yolculuğu torben kuhlmannArmstrong: Maceraperest Farenin Ay’a Yolcuğu, Torben Kuhlmann tarafından yazılmış bir çocuk kitabıdır. Bundan yıllar önce bir fare uçmayı öğrenerek Atlantik Okyanusu’nu uçarak geçmeyi başarmıştır. Şimdi ise hayalleri biraz daha zorlama zamanı. Minik bir fare Ay’a yolculuk yapmaya hazırlanıyor. Acaba macerasında başarılı olabilecek mi?

Maceraperest farenin tüm yolculuğu insanın hayal gücüne bırakılmıştır. Zorlu etaplardan geçip Ay’a ulaşması ve macerasını başarıyla tamamlaması için yeni icatlara ihtiyaç vardır. İnsanlık tarihinin uzay seyahatleri konusunda yaşamış olduğu deneyimler maceracı farenin hayat hikayesinin içerisindedir. Onunla seyahat ederken hem eğlenecek hem de öğreneceksin.

Satın Al: Armstrong: Maceraperest Farenin Ay’a Yolcuğu – Torben Kuhlmann

2. Bilge Çiçek

bilge çiçek anoorshirvan miandjiBilge Çiçek, Anooshirvan Miandji tarafından yazılmış bir çocuk kitabıdır. Onlarca sorunun yanıtını arar ve okuyucusuna ulaştırır. Bir işi yapmak için en doğru zaman nedir? Bazen erken davranırken, bazen neden geç kalırız? Doğruyu bulmak için kısa yolları kullanmak gerekli midir? Hiç emek vermeden ve hak etmeden kazanmak istersek neler olur?

Çocukların gelişim çağında onlara eşlik edecek bir kitap arıyorsan kesinlikle doğru yerde olduğunu söyleyebilirim. Yukarıdaki sorular kitapta en iyi şekilde işlenerek cevaplanmış durumdadır. Bunlar çocuklar için çok değerlidir. Onları hayatın gerçekleri, ahlak kuralları ve etik davranışlarla erkenden tanışmasını sağlarsan büyük bir iyilik yaparak hayatına katkı sağlamış olursun.

Satın Al: Bilge Çiçek – Anooshirvan Miandji

3. Gizem ve Düş Gücü Masalları

gizem ve düş gücü masalları edgar allan poeGizem ve Düş Gücü Masalları, Edgar Allan Poe tarafından yazılmış hikayeleri içeren bir kitaptır. Kaçınılmaz bir kara çukur, masum insanlar canlı canlı gömülmüş halleri, bir katilin darmadağın düşünceleri. Bu esere musallat olan hikayelerin sadece birkaçını oluştururlar. Gotik korkunun tartışmasız bir biçimde en esrarengiz hikayelerini okumak üzere olduğunu bilmelisin.

Adını bilmediğimiz bir adam eski arkadaşı Roderick Usher’ı ziyaret eder. Adam arkadaşının evine geldiğinde kendini huzursuz hissetmeye başlar. Ruh hali bir anda derin kasvetle doluverir. Birkaç gün sonra Roderick Usher’ın kız kardeşi ölür ve iki adam onu yakarlar. Aradan iki hafta geçtikten sonra büyük bir fırtına kopar. Roderick ve arkadaşı adı bilinmeyen adam garip sesler duymaya başlarlar.

Satın Al: Gizem ve Düş Gücü Masalları – Edgar Allan Poe

4. Haikyu!!, 5. Cilt

haikyu!! 5 haruiçi furudateHaikyu!! 5, 5. Cilt, Haruiçi Furudate tarafından yazılmış bir spor konulu bir manga kitabıdır. Nekoma’ya karşısında tüm maçlarını kaybeden Karasuno’nun takım çalışmasındaki çatlaklar her zamankinden daha belirgin hale gelmiştir. Inter-High elemeleri yaklaşırken, Hinata, Kageyama ve ekibin geri kalanı tur atlamak için çok çalışmak zorundadır.

Buna rağmen, ilçenin ilk dört okulu arasında yapılacak elemelerde Karasuno’nun şansı yok denecek kadar az gözüküyor. İkinci rakipleri Data Tech, Karasuno’nun bir numaraları oyuncusu Asahi’nin dizlerinin titremesine neden olur. Bu korku hali devam ederken nasıl galip gelecekler? Karasuno kesinlikle bir şansı hak ediyor ama bu sefer daha fazlasına ihtiyaçları var.

Satın Al: Haikyu!!, 5. Cilt – Haruiçi Furudate

5. Hatırlı Yara

hatırlı yara mukadder gemiciHatırlı Yara, Mukadder Gemici tarafından kaleme alınmış bir hikaye kitabıdır. Denizin büyük dalgaları sakinlik diyerek yırtıcı hallerini geride bırakmışlardır. Kalbi artık denizin çarşaf gibi olması kadar sakindir. Fırsatı tepmek demek kaderi bir daha umulmadık zamanda kapıyı çalacak olan dalgaların eline bırakmak demektir. Öyleyse ne duruyorsun? Tut elinden, sımsıkı tut.

Hayatım sıradan olabilir ama her insanın hayatı kadar değere sahip olduğu kesindir. Yaşadığım ıstırapların tarifi belki yoktur. Sadece bir an olsun unutmak istiyorum. Bir an olsun bu sakinliğin içerisinde yolumu bulmak istiyorum. Bak bu sefer yol açık. Gitsem önümde bir engel dahi yok. Sakın bırakma sessizliği. Bırakırsan dönüp arkana bakmak zorunda kalırsın.

Satın Al: Hatırlı Yara – Mukadder Gemici

6. Huş Ağaçlarının Sessizliği

huş ağaçlarının sessizliği hakan yamanHuş Ağaçlarının Sessizliği, Hakan Yaman tarafından yazılmış bir hikaye kitabıdır. Özgürlük koşullu olarak sana sunulmuş olsa ne yapardın? Her şeyi ama her şeyi geride bırakıp koşup gider miydin? Sessiz ve sakin bir hayatı olan Macide, bir sabah ansızın ortadan kaybolur. Hiç kimse ne yaptığını ve nereye gittiğini bilmiyordur. Artık hayatın tüm yükü kocası Salim’in ve oğlunun omuzlarının üzerindedir.

Salim karısını aramaya koyulduğunda ilk başlarda onun için çok endişelenir. Zamanla endişenin yerini büyük bir kuşku almaya başlar. Bu kuşku ansızın vurduğu darbelerle adama bambaşka bir rota çizmeyi başarır. Macide’nin ortadan kayboluş nedenini sadece kendisi biliyordur. Salim’in yeni bir hayatın içerisine doğru yelken açması ise sessizliğin eşlik ettiği bir yolculuktur.

Satın Al: Huş Ağaçlarının Sessizliği – Hakan Yaman

7. Kilden Ayaklar

kilden ayaklar terry pratchettKilden Ayaklar, Terry Pratchett tarafından yazılmış bir fantastik romandır. Bu şehrin üyeleri için hayat boğuk bir hareketsizlik döneminin tam ortasında seyrediyordur. Hemen hemen her şey rahatsız edicidir. Daha önce böylesini hiç yaşamamışlardır. İnsanlar öldürülürken suç mahallinde geride hiçbir iz kalmıyordur. Şehir eskisine göre yaşanamaz bir durumdadır.

Şehir polisi çaresizdir. Her yaşanan olaydan sonra ellerinde kocaman bir hiçlik vardır. Üstelik artık daha hızlı hareket etmek zorundadırlar. Şehir polisinin işi gerçekten çok zordur. Uğraşmaları gereken onlarca numune, yüzlerce ipucu ve cevaplanması gereken binlerce soru vardır. Tüm bunların arasında hareket eden büyük devasa taşlara çözüm bulmak zorundadırlar.

Satın Al: Kilden Ayaklar – Terry Pratchett

8. Kuğukulak

kuğukulak sıla baki alkanKuğukulak, Sıla Baki Alkan tarafından yazılmış çocuklara yönelik bir romandır. Keriman, küçük bir maden kasabasında yaşayan ve tam anlamıyla içi hayat dolu olan bir çocuktur. Hayatını anlatabilecek bambaşka hikayeler yazılabilecek olsan bile o insanların huzur nedir bilmeyen hayatları karşısında şaşkındır. Çünkü insanlar artık doğanın sesini duyamaz hale gelmişlerdir.

Onun için varsa yoksa doğadır. Doğada yer alan bir ağaç en az bir insan kadar değerlidir. Bir tavşan veya bir karınca fark etmeksizin her hayvanın en az insanlar kadar yaşamaya hakları vardır. Sahi neden insanlar hiçbir şeyi duymadan hareket eder hale gelmişlerdir? Bunun bir sırrının olması gerekir öyle değil mi? En az bizim kadar Keriman’ın da bu sorulara cevap aradığını bilmelisin.

Satın Al: Kuğukulak – Sıla Baki Alkan

9. Noragami, 11. Cilt

noragami 11 adaçitokaNoragami, 11. Cilt, Adaçitoka tarafından yazılmış fantastik temalı bir manga kitabıdır. Mutluluk tanrısı? Gerçekten mi? Yato sonunda hayattan tam olarak ne istediğini bulmuştur. Hayattan ne istediğini biliyor olması ona yeni bir yaşama sevinci katmıştır. Yukine ile birlikte hareket ederek dünyayı daha yaşanabilir, daha iyi bir yer haline getirirler.

Yato ve Yukine yolculuklarına devam ederken Hiyori’nin sıkıntıları baş gösterir. Yato onu mutlu etmek istiyordur ama ne yapacağını tam olarak bilmiyordur. Hiyori’yi mutlu etmek için neye ihtiyaç vardır? Onu mutlu edebilmek için Yato’nun yapması gereken şey nedir? Yato aradığı cevabı bulabilmek umuduyla yolları aşındırmaya devam edecektir.

Satın Al: Noragami, 11. Cilt – Adaçitoka

10. Olava

olava tolga çağlayanOlava, Tolga Çağlayan tarafından yazılmış fantastik romandır. Bazen kelimeler gerçekten kifayetsiz kalır. Çünkü ne gördüğün şeyi gördüğüne inanırsın ne de anlatmak istediğin şeyi anlatmayı başarırsın. Ne kadar süslü, ne kadar ağdalı kelimeler seçersen seç bir türlü o sözcükleri dudaklarının arasından dökmeyi başaramazsın. Böyle anlatıyor yazar eserini.

Hakkında pek fazla detay bulamadığım ama yazarın geçmiş kitaplardaki başarılarını ve en önemlisi fantastik roman denilince pek fazla yerli örnek olmamasını hesaba katarak bu kitabı öneriyorum. Tekrar ediyorum, içeriğiyle ilgili en ufak bir fikre sahip değilim. Önerilmesi gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum ve bu yüzden senin önüne sunuyorum. Okumak istersen güzel bir maceranın seni beklediğine inanıyorum.

Satın Al: Olava – Tolga Çağlayan

11. Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez

sakarya türk bitti demeden bitmez selim erdoğanSakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez, Selim Erdoğan tarafından yazılmış bir tarih kitabıdır. Milli Mücadele döneminin en önemli savaşlarından birisindeyiz: Sakarya Meydan Muharebesi. 23 Ağustos tarihinde başlamış olan muharebe 13 Eylül gününe kadar sürmüştür. Kısıtlı imkanlar olmasına rağmen Türk birlikleri büyük bir stratejik başarıya imza atarak Yunanlıların başlattığı taarruzu durdurmayı başarmışlardır.

Selim Erdoğan bu savaş sırasında açılmış tüm cepheler hakkında okuyucularını bilgilendirmeyi başarmış. Eline alıp okuyacağın bu eserin muazzam bir tarih atlası olduğunu söyleyebilirim. Sadece bir konusu ve o konu etrafında şekillenmiş olan alt konuları var. Sakarya Meydan Muharebesi’ni her yönüyle öğrenmek istiyorsan bu kitap tam sana göre diyebilirim.

Satın Al: Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez – Selim Erdoğan

12. Siyah ve Mavi: Dedektif John Rebus Polisiyesi 8

siyah ve mavi dedektif john rebus polisiyesi 8 ian rankinSiyah ve Mavi, Ian Rankin tarafından yazılmış bir gizem romanıdır. Bible John üç kadını öldürmüş ve her birinden üç hatıra almıştır. Glasgow şehrinde büyük bir kaosa neden olan bu katil henüz yakalanmış değildir. Sırada ne tür cinayetlerin ve vahşetlerin olduğu belli değildir. Dedektif John Rebus doğru olayın peşinde olduğundan emin olmak ister.

Medyanın bütün gözü işlenen cinayetlerde, Bible John’da ve polislerin üzerindedir. John Rebus yapacağı tek bir hatanın pek çok istenmeyen sonuçlara sebebiyet vereceğinin farkındadır. Bu nedenle doğru hareket etmek ve titiz davranmak zorunda olduğunun bilincindedir. Önündeki tek engel belki kendisidir. Yakalanması gereken bir katil vardır. Bu iş bir soruşturmanın ötesinde boyutlara ulaşmış durumdadır.

Satın Al: Siyah ve Mavi: Dedektif John Rebus Polisiyesi 8 – Ian Rankin

13. Suikast Sınıfı 17

suikast sınıfı 17 yusei matsuiSuikast Sınıfı 17, Yusei Matsui tarafından yazılmış bilim kurgu temalı bir manga kitabıdır. Okul öğretmenlerinin sahip olduğu teknoloji ve tuhaf güçlerle mücadele etmek için uyumsuzluk problemi çeken bir sınıf tam olarak ne yapabilir ki? Sınıf ikiye ayrılmış durumdadır. Bir grup öğrenci Koro Sensei’ye suikast düzenlemek isterlerken, diğer grup onu korumak için çaba gösterecektir.

Koro Sensei onları iki takıma ayırır. Bir takımın başında Nagisa, diğer takımın başında ise Karma olacaktır. Savaş başlamak üzeredir. Sınıftaki öğrenciler bugüne kadar öğrendikleri her şeyi gerçekleştirmek için ant içmişlerdir. Koro Sensei’nin hayatı üzerine oynanan oyunun sonunda beklenmedik şeyler yaşanacaktır. Artık Uluslararası Uzay İstasyonu’na sızmak zorundadırlar.

Satın Al: Suikast Sınıfı 17 – Yusei Matsui

14. Sudan Kim Çıktı?

torun tombalak hikayeleri sudan kim çıktı sezai ozan zeybekSudan Kim Çıktı?, Sezai Ozan Zeybek tarafından yazılmış bir hikaye kitabıdır. Mahir, Melike ve Aziz hikayenin ana kahramanlarıdırlar. Anneannelerinin rehberliğinde hayal kurarak hem öğreniyorlar hem de hayrete düşüyorlar. Gerektiğinde deney yapıyorlar, gerektiğinde çalışıyorlar, gerektiğinde tartışıyorlar ama bol bol gülüyorlar.

Onların gördükleri her yeni şey bir macera demek. Gerçek ile hayalin çizgisinde yaşadıklarını bir bilseler belki çok daha farklı düşünürlerdir. Her gün yeni bir aleme doğru yelken açıyorlar. Çevrelerini tanırken büyüyorlar ve aynı zamanda gelişiyorlar. Üç kuzen hayalden hayale, hayattan hayata doğru göç ederken hiç yorulmuyorlar. Çünkü bu onların en değerli hazinesi ve buna sımsıkı sahip çıkıyorlar.

Satın Al: Sudan Kim Çıktı? – Sezai Ozan Zeybek

15. Uçan Dede

uçan dede aytül akal mavisel yenerUçan Dede, Aytül Akal ve Mavisel Yener tarafından yazılmış bir hikaye kitabıdır. Saçları ak dedemizin bir sorunu vardır. En az saçları kadar pak olan kalbinin biraz daha atmaya ihtiyacı vardır. Yaşama tutunmak zorundadır. Hayata sımsıkı bir biçimde sarılmak zorundadır. Başka türlü hayattan istediğini alabilmesi pek mümkün değildir.

Saçları ak, kalbi pak dedemiz yeni bir maceraya atılmak üzeredir. Bu macerada ona eşlik edecek olanlar ise minik okurlardır. Ama kitabın yaş kaç olursa olsun herkese hitap ettiğini söyleyebilirim. Hayatına bir değer katmak istiyorsan bu kısacık hikayede çok şey bulabilirsin. Az kelime, çok görsel, bol bol öğretici adımlar ve sonunda bir yaşam arzusuna doğru yolculuk. Hepsi seni beklemekte.

Satın Al: Uçan Dede – Aytül Akal, Mavisel Yener

16. Vicdanların Adaleti: Ergamali

vicdanalrın adaleti ergamali cemal kurnazVicdanların Adaleti: Ergamali, Cemal Kurnaz tarafından yazılmış bir romandır. Eşi tecavüze uğramış ve vahşice öldürülmüş bir asker ölüm ile yaşamak arasındaki ince çizginin tam kıyısındadır. Bir adım sonrası ölüm olacakken kendisine elini uzatan küçük bir kız ve onun yanındaki mavi gözlü bir yavru kedi görür. Ölmekten vazgeçmiştir. Artık inadına yaşayacaktır ama tek bir amaç uğruna: İntikam.

Eşini öldüren kişiden alacağı intikamı düşündükçe ruhunu kaplayan huzurun belli belirsiz kaybolduğunu hissetse bile bu konuda kesin kararlıdır. Artık vicdanının sesini dinleyerek hareket edecek bir askerdir o. Vicdanın sesini dinlemek için bir kahraman gereklidir. Bu ondan başkası olmayacaktır. İlmek ilmek işlediği planını hayata geçirmek için önce yapılan haksızlıkların hesabını sormak zorundaydı.

Satın Al: Vicdanların Adaleti: Ergamali – Cemal Kurnaz

17. Yedi Büyücü Divanı

yedi büyücü divanı emre palaYedi Büyücü Divanı, Emre Pala tarafından yazılmış bir fantastik romandır. Mavi Büyücü adını taşıyan meşhur büyücü son günlerini kendisine verilen kolyenin gizemini çözmek için harcamak üzeredir. Artık yaşlanmış olan bu büyücü diyarın en önemli yedi büyücüsünden sadece birisidir. Büyücülerin bir araya gelme zamanı yaklaştıkça Gyequan Şehri’nde toplanacaklarını hatırlayıp yola çıkmaya karar verir.

Mavi Büyücü yanında sakar ama oldukça saf olan çırağı Clust Apperlinge’i götürecektir. Sahi bu iyi bir fikir midir? Mavi Büyücü ve çırağının yolculuğuna huysuz barbarlar ve geçmişi birbirlerine benzeyen hırsızlar dahil olacaktır. Mavi Büyücü ve çırağı için önemli olan tek şey toplantıya yetişmektir. Fakat bu fantastik dünyanın içerisinde tek kahraman onlar değildir.

Satın Al: Yedi Büyücü Divanı – Emre Pala

Bu haftanın kitap önerileri bu şekilde oldu. Yeni çıkan kitapları takip etmeye devam edip bu seriyi sürdüreceğim. Haftalık seriyle ilgili düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin. Dilersen bana destek olmak için bu önerilerimi arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Leave a Reply