Haftalık kitap önerileri #36: 10 öne çıkan kitap

Haftalık kitap önerilerimde 36. haftanın misafirlerinden bazıları: Masaji Ishikawa, Serra Menekay, Claire Legrand, Mustafa Kutlu ve Mikail Bayram.

Bu hafta kitap önerilerim arasında 10 kitap var. Seçim yapmakta çok zorlandığımı söyleyemem ama kitaplarla ilgili bilgi bulmakta çok zorlandım diyebilirim. Bazı kitaplar beni çok zorladı ama üstesinden geldim çok şükür. Bu hafta kitaplar biraz daha roman ağırlıklı oldu. Okumaya kitap arıyorsan çok güzel eserlerin olduğunu söyleyebilirim.

Haftalık kitap önerileriyle yapmak istediğim şey son dönemde yayınlanmış olan kitaplardan oluşan bir seçki oluşturmak. Bu nedenle düzenli olarak listeler paylaşıyorum. Bir kitabın bu hafta listede olmuş olması onun diğerlerine göre daha okunabilir olmasından kaynaklanır. Kitabın listede yer almıyorsa benimle iletişime geçip kitabından bahsedebilirsin. 10-14 günlük periyot içerisinde yayınlanan bir kitapsa ona yer vermeye çalışırım.

Çok önemli not: Değerli okurum, kitapların hemen altında yer alan satın alma bağlantıları bu yazı hazırlandığı sırada ilgili kitap için en düşük fiyat teklifini sunan yer(ler)e aittir. Lütfen kitap satın almadan önce fiyat araştırması yapmayı unutma…

Aşk x 96 =Aşk

aşkx96=aşk serra menekayAşk x 96 = Aşk, Serra Menekay tarafından yazılmış deneme türünde bir kitaptır. Kitabı diğer deneme eserlerinden biraz farklı kılan bir durum olduğunu söyleyebilirim. Romanlarıyla bilinen bir isim olan Serra Menekay bu eserinde aşk kelimesini ele almış. Kitabın aşkı anlatmaya çalışan ama bunu yaparken kendini tanımanı sağlayan bir eser olmasının sebebi bu.

Aşkı tanırken kendini tanımış olursun. Kendini tanıdığın zaman hayatını anlamış olursun. Bu dönüp giden bir sarmaldır. Kimi zaman cesaretini kaybedip geri adım atarsın. Kimi zaman ekstra cesaret gösterip alacağın zafer karşısında sarhoş olursun. Aşkın hep aynı olduğunu düşünmemelisin. Aşk değişir, farklı anlamlara sahiptir. Öyle olmasa bir dilde onu tanımlamak için 96 kelime kullanılır mıydı? İşte bunu düşünmelisin.

Satın Al: Aşk x 96 = Aşk – Serra Menekay

Daredevil: Yeniden Doğuş

daradevil yeniden doğuş frank millerDaredevil: Yeniden Doğuş, Frank Miller ve David Mazzucchelli tarafından yazılmış bir çizgi romandır. Matt Murdock’un süper kahraman kimliği Karen Page tarafından ifşa edilmiştir. Kingping, ilişkilerini, kariyerini ve yaşama isteğini hedefleyerek Matt Murdock’u her düzeyde yok etmek için harekete geçer. Ancak Daredevil’in Araf’ta olması cehenneme gideceği anlamına gelmez.

Kingpin’in elindeki bu bilgi onun çok işine yarayacaktır. Kingpin tüm bağlantılarını kullanarak Matt Murdock’un hesaplarını dondurmak için harekete geçer. Matt Murdock’un kız arkadaşı Glorianna O’Breen ondan ayrılır. Bu ayrılışı çok farklı bir birliktelik çok ilgilendirecektir. Çünkü kız arkadaşı, Matt Murdock’un en iyi arkadaşı Foggy Nelson ile çıkacaktır.

Satın Al: Daredevil: Yeniden Doğuş – Frank Miller

Hakikat İncinmesin

hakikat incinmesin fatma barbarosoğluHakikat İncinmesin, Fatma Barbarosoğlu tarafından yazılmış bir romandır. Dört kadının iç içe geçmiş hayatında düğümlenmiş bir nokta vardır. Mahremiyet, masumiyet, hatıralar, gençlik ve yaşlılık üzerine sorgular birbirini inceleyecektir. İnsanın kaderinde nerede durmak istediğini bilmemesi kaderin avucunda sıkışıp kalmasına neden olacaktır.

İnsan gerçekten kaderine doğru yolculuk eder mi? Yoksa kader her koşulda ve her şartta gelip insanı bulur mu? Ondan kaçıyor muyuz? Ona doğru gidiyor muyuz? Hiçbir şey belli değil. Çünkü bu yolculuğumuzun bir sonu yok. Bazen giderken aslında geri geliriz, bazen gelirken aslında gideriz. Tüm mesele bu gidişler ve gelişlerde yaşadıklarımız ile ilgilidir.

Satın Al: Hakikat İncinmesin – Fatma Barbarosoğlu

Kalbin Sesi ile Toprağa Dönüş

kalbin sesi ile toprağa dönüş mustafa kutluKalbin Sesi ile Toprağa Dönüş, Mustafa Kutlu tarafından yazılmış deneme türünde bir eserdir. Günü gelir insan doğru ile hakikat arasında sıkışıp kalır. Hakikate giden yol aslında bellidir. Doğru sadece bir duraktır. Bu duraktan geçip hakikate ulaşmak varken insan yavaşlar ve anlamadığı bir biçimde duraksar. İnsanın aklına tek bir soru takılır: “Şimdi ne yapmalı?”

Bu sorunun cevabını aramak insanın bir numaralı vazifesidir. Arayan sonunda aradığı şeyin ne olduğunu bulur ama ne istediğini bulamaz. Çünkü onu bulabilmek için sevmek ve inanmak şarttır. Arayış yolculuğunda önemli olan tek şey samimiyettir. Samimiyet yoksa hiçbir şey kendini belli etmeyecektir. En hakiki gerçek bile ortaya koşmaktan çekinecektir.

Satın Al: Kalbin Sesi ile Toprağa Dönüş – Mustafa Kutlu

Kara Kahya 10

kara kahya 10 yana tobosoKara Kahya 10, Yana Toboso tarafından yazılmış bir çizgi romandır. Kraliyet onaylı akşam yemeği partisinde Earl Ciel Phantomhive kendini tam anlamıyla bir mahkum gibi hisseder. Ancak beklenmedik bir anda genç Earl, kendisini vazgeçilemez babası Sebastian olmadan buluverir. Ortada işlenmiş bir suç vardır ve bu suçun kimi işaret ettiği ortadadır.

Alibis’e dayanarak Arthur birlikte çalışabilecek birden fazla suçu olduğu sonucuna varır. Misafirler arasında yeni tartışmalara rağmen, Ciel soruşturmayı Ciel’in elinde bırakmayı kabul etmiştir. Peder Jeremy Rathbone olarak bilinen bir adam, Sebasitan tarafından davet edilen suçluyu bulma umuduyla konağa gelir. Peder Jeremy üç cesedi araştırmayı emreden ve suçluyu bulmak için bir tuzak hazırlar.

Satın Al: Kara Kahya 10 – Yana Toboso

Karanlıkta Bir Nehir: Kuzey Kore’den Bir Kaçış Öyküsü

karanlıkta bir nehir masaji ishikawaKaranlıkta Bir Nehir: Kuzey Kore’den Bir Kaçış Öyküsü, Masaji Ishikawa tarafından yazılmış bir anı kitabıdır. Yarı Koreli, yarı Japon olan Masaji Ishikawa tüm hayatını ülkesi olmayan bir adam gibi hissederek geçirdi. On üç yaşındayken Japonya’dan Kuzey Kore’ye taşınan ve istemeden en düşük sosyal kastın üyeleri olduğunda çok daha derin bir hal almıştır.

Masaji Ishikawa, hayatı pahasına olsun Kuzey Kore’den kaçıp Japonya’ya geri dönmüştür. Kırıcı totaliter bir rejim altında yaşadığı acımasız yıllarını anlatma fırsatı elde etmiştir. Bu eser sadece ülke içindeki şok edici yaşam portresini ortaya koymakla kalmıyor. Aynı zamanda insan ruhunun haysiyetinin ve inatçı doğasının yansımasını gösteriyor diyebilirim.

Satın Al: Karanlıkta Bir Nehir: Kuzey Kore’den Bir Kaçış Öyküsü – Masaji Ishikawa

Kırık Ney: Bir Neyzen Tevfik Romanı

kırık ney bir neyzen tevfik romanı şebnem pişkinKırık Ney: Bir Neyzen Tevfik Romanı, Şebnem Pişkin tarafından yazılmış bir romandır. Ney en garip çalgılardan biridir. Ney üflemek nefes ister ama nefese sahip olmak ise büyük bir yaşam birikintisini gerektirir. Bu yüzden ney üfleyen insanların genelde hüzünlü olduğu gözlemlenir. Ney üflemek demek bilinmezin peşinde koşmak ve dertlere yoldaş olmak demektir.

Hiçlikte yolculuk kolay değildir. Bilinmez olan aynı zamanda erişilmezdir. Erişilmez olanın özlemiyle gönülleri tutuşanlar üflerler neyi. Ney üflemek demek ruhu ipek gibi olmak demektir. Ney üflemek onlar için bir dermandır. Ney dünyayı tahammül edilemez bir gurbet gibi görenlerin kurtuluş noktalarından biridir. Boşa dememişler: Bir neyzen olmak kolay değildir.

Satın Al: Kırık Ney: Bir Neyzen Tevfik Romanı – Şebnem Pişkin

Kralkatili: Empirium Üçlemesi

kralkatili empirium üçlemesi claire legrandKralkatili: Empirium Üçlemesi, Claire Legrand tarafından yazılmış fantastik bir romandır. Rielle Dardenne, Sun Queen’e atandı. Ancak duruşmaları henüz bitmedi. Melekleri koyda tutan büyük kapı düşmek üzere. Onarmak için Rielle Dardenne, azizlerin yedi gizli dökümünü toplamalıdır. Bu arada, prensine ve sevgilisi Audric’in Celdaria’yı korumasına yardımcı olmak zorundadır.

Aradan yıllar geçtikten sonra Eliana Ferracora yeni gerçekliğiyle boğuşmak zorundadır. İnsanlık uzun zamandr beklenen Sun Queen’i bulmuş durumdadır. Ancak yolsuzluk korkusu, başka bir Rielle Dardenne olma korkusu Eliana Ferracora’nın gücünü tehlikeli ve öngörülemez tutmuş durumdadır. Eliana Ferracora’na ölmekte olan arkadaşı Navi’iy kurtarmak için zaman karşı yarışmak zorundadır.

Satın Al: Kralkatili: Empirium Üçlemesi – Claire Legrand

Tarihin Kuyumcusu: Cüceler Nasıl Dev Olur, Devler Nasıl Cüce?

tarihin kuyumcusu mikail bayramTarihin Kuyumcusu: Cüceler Nasıl Dev Olur, Devler Nasıl Cüce?, Mikail Bayram tarafından yazılmış anı kitabıdır. Mikail Bayram kendi alanında duayen sayılabilecek bir tarihçidir. Biraz magazinsel adıyla ezber bozan ve büyük resme dikkat çeken isimlerden biridir. Söyledikleri, yaptığı araştırmalar ve daha fazlasını eserlerinde bulabilmek mümkündür.

Bu kitap onun için söyleşi tadında bir anıdır. Günümüzde doğru bilinen yanlışlar, yanlış bilinen doğrular vardır. Mikail Bayram kalıplara sığmayan bir isimdir. Söylediklerini okurken zaman zaman inanmayacak ama ortaya koyduğu kaynaklar sonrasında ikna olabileceksin. Tarihi seviyorsan ve kalıplaşmış doğrulara kafa tutmak istiyorsan bu anı fazlasıyla hoşuna gidecektir.

Satın Al: Tarihin Kuyumcusu – Mikail Bayram

Züleyha Gözlerini Açıyor

züleyha gözlerini açıyor guzel yakhinaZüleyha Gözlerini Açıyor, Guzel Yakhina tarafından yazılmış bir tarihi romandır. 1930 yılında bir Tatar köyü komünistler tarafından işgale uğrar. Züleyha, Tatar köylerinden bir kadındır. Kocası Kızıl Ordu’da bir subay tarafından öldürüldükten sonra Sibirya’ya sürülmüştür. Sürgün sancılı bir yolculuk anlamına gelir. Bir vagonun içerisinde geçen yolculuğun sonunda ölüm dahi vardır.

Züleyha, köylüler, Leningrad aydınları, ortak hukuk mahkumları, Müslümanlar ve Hristiyanlar, Ruslar, Tatarlar, Almanlar ve dindar insanlarla birlikte acımasız bir yolculuğa çıkmak zorunda kalır. Burada kurulan emek kolonisinin komutanı gerçekten kocasının katilidir. Bir Alman doktor Züleyha’nın hamile çocuğunu hayata getirmesine yardımcı olurken. Kocasının katili Ignatov Züleyha’ya aşık olur.

Satın Al: Züleyha Gözlerini Açıyor – Guzel Yakhina

Bu haftanın kitap önerileri bu şekilde oldu. Yeni çıkan kitapları takip etmeye devam edip bu seriyi sürdüreceğim. Haftalık seriyle ilgili düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin. Dilersen bana destek olmak için bu önerilerimi arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Leave a Reply