Haftalık kitap önerileri #4: 15 öne çıkan kitap

Lütfiye Pekcan'dan R. A. Salvatore'a, Tite Kubo'dan Nazlı Eray'a kadar uzanan bu haftaki kitapları incelemeden kitap seçimi yapmamalısın.

Bu hafta kitap önerilerim arasında 15 kitap var. Hangi romanı veya eseri okumak istediğin tamamen sana kalmış diyebilirim. Aşağıdakiler belirli bir önem sırasına göre değil rastgele listelenmiştir. Kitapları okumaya karar vermeden önce iki paragraftan oluşan yazdıklarıma göz atmanı öneririm.

Not: Buradaki kitaplar belirli bir önem sırasına göre liste haline getirilmemiştir. Kitaplar için yer seçimleri tamamen rastgele yapılmıştır.

1. Oğluma Mektuplar

oğluma mektuplar lütfiye pekcan kitapOğluma Mektuplar, Lütfiye Pekcan tarafından yazılmış bir romandır. Nalan’ın derdi çok büyüktür. Ölüm her geçen gün biraz daha yaklaşırken o açıklayamadığı gerçeklerin ağırlığıyla biraz daha güçsüz düşüyordu. Tek düşündüğü şey geride öksüz kalacak olan oğluydu.

Sırrını bugüne kadar kimse öğrenmemişti. Herkesten gizlemeyi ve kaçırmayı başarmıştı. Ölmeden önce her şeyi mektuplara dökmek istedi. Mektuplarını okuyacak olanlara ise derin bir iç hesaplaşmayı miras olarak bırakmıştır.

2. Derin

derin barış ugar kitapDerin, Barış Ugar tarafından yazılmış bir romandır. Yüzlerce kadının kaderi aynıdır. Hepsi gizemli ve karanlık bir amaç uğruna hamile bırakılmıştır. Her birisi günden güne güç kaybederken alet oldukları planın içerisinde bir piyondan farksız bir şekilde yaşıyorlardır.

Derin bu kadınlardan sadece biridir. Her şey odasında bulduğu günlükle başlar ama sonunda işin buraya geleceğini tahmin etmek kolay değildir. Kaderine boyun eğip eğmemek arasında kararsız kalsa bile tercihini savaşmaktan yana kullanır.

3. Charon’un Pençesi

charon'un pençesi r. a. salvatore kitapCharon’un Pençesi, R. A. Salvatore tarafından yazılmış bir fantastik romandır. Drizzt Do’Urden bir kez daha kılıcına sarılmıştır. Arkadaşlarına yardım etmek için çarpışacaktır. Sevgilisi Dahlia Sin’felle ile intikamın izini takip etmekten memnundur.

Artemis Entreri tıpkı Driztt gibi intikam peşindedir. Alegni’yi yok etme görevinde Dahlia’ya yardım etmek istiyor. Artemis’in zihni olmasa bile hareketlerine hükmeden bir güç vardır. Drizzt’in artık cevap bulması gereken önemli bir soru vardır. Eski düşmana güvenilir mi?

4. Supernatural: Çakalın Öpücüğü

supernatural çakalın öpücüğü christa faust kitapSupernatural: Çakalın Öpücüğü, Christa Faust tarafından yazılmış bir fantastik romandır. Yolun kenarında bulunan kamyonun içi göçmenlerle doluydu. Ama hepsinin bedeni cansızdır. Doğaüstü bir güç tarafından katledildikleri belliydi.

Olayın ardındaki gizemi açığa çıkartmak için çalışmalar devam ederken Sam ve Dean, Meksika sınırındaki tehlikeli dünyaya atıldılar. Karşılarında onlardan önce gidecekleri yere ulaşan birisi vardı. Yeni bir canavar dünyasına çekilmeleri an meselesiydi.

5. Kuroko’nun Basketbolu 6

kuroko'nun basketbolu 6 tadatoşi fujimaki kitapKuroko’nun Basketbolu 6, Tadatoşi Fujimaki tarafından yazılmış bir çizgi romandır. Birinci sınıf öğrencisi Taiga Kagami, Seirin Lisesi basketbol takımına katıldığında gizemli bir çocuk olan Tetsuyo Kuroko ile tanışır. Ancak Kagami, Kuroko’nun hedefini öğrendiğinde hayatının şokunu yaşar.

Final ligini hedefleyen Seirin, Shutoku’yu Miracle Generation ise Midorima’yı ele geçirmiştir. Kagami sayesinde takım ateşlendi ama her şey bitmiş değildir. Kuroko verdiği mücadelede artık yalnız değildir. Ancak geçmişten gelen bir arkadaş pek çok şeyi değişmesine neden olabilir.

6. Haikyu!! 3

haikyu!! 3 haruiçi furudate kitapHaikyu!! 3, Haruiçi Furudate tarafından yazılmış bir çizgi romandır. “Küçük Dev” olarak bilinen efsanevi oyuncuyu gördüğünden beri Shoyo Hinata en iyi voleybol oyuncusu olmak için çaba gösteriyor. Voleybol oynamak için boyun değil sıçramanın daha önemli olduğunu herkese o gösterdi.

Karasuno, antrenman maçlarında başarılı bir performans gösterdi. Ancak takımın geleceği pek parlak gözükmüyor. İhtiyaç duydukları tek şey savunmayı toparlayacak bir libero. Karasuno’nun liberosu Yu Nishinoya ise bir hafta ceza almış durumda. Üstelik Shoyo Hinata ondan daha uzun.

7. Sonsuz Küçük

sonsuz küçük esra van der wiel kitapSonsuz Küçük, Esra Van Der Wiel tarafından yazılmış bir romandır. Beste’nin en büyük problemi bir türlü hesaplaşamadığı sorularla fazla uğraşmasıdır. O sorulara cevap bulmak ister ve her denemesinde bir adım daha ileri gider.

Aşkı bilmek, bilinci anlamak, ölümü fark etmek. Bunların hepsi onun kafasının içinde dolanan soruların bir parçasıdır. Beste nefes alabilmek için bu sorulara cevaplar bulmalıdır. Bunu yapabilmek içinse inadı bırakıp kendisine karşı samimi ve açık olmak zorundadır.

8. Bleach 30: Sensiz Bir Kalp Yok

bleach 30 tite kubo kitapBleach 30: Sensiz Bir Kalp Yok, Tite Kubo tarafından yazılmış bir çizgi romandır. 15 yaşındaki Ichigo Kurosaki’nin altıncı hissi onu Rukia’ya götürür. Rukia bir savaşta yaralandığı için gücünün bir kısmını kaybetmiştir. Rukia’nın geri kalan gücü artık Ichigo Kurosaki’nin elindedir.

Ichigo Kurosaki ve arkadaşları Hueco Mundo’nun merkezine yaklaşmışlardır. Orihime’yı kurtarma zamanıdır. Ancak bu sefer girişecekleri savaş her zamankinden çok daha çetin. Bu hararetli savaş onursuz bir dünyada onurlarını koruyabilmek içindir.

9. 444 Basamak

444 basamak mario mazzanti kitap444 Basamak, Mario Mazzanti tarafından yazılmış bir gerilim romanıdır. Cero de Santa Ana dünya üzerindeki en etkileyici yerlerden biridir. Zirvesindeki deniz fenerinden, şehrin ve içinden geçen nehrin nefes kesici manzarasını izleyebilirsin.

Ancak buraya ulaşabilmek için tümü numaralandırılmış 444 basamağa tırmanman gerekir. Sheila Ross, 382. basamakta sırra kadem basmıştır. Eldeki tek ipucu sadece bir İtalyan olsa bile Claps’ı ikna etmek için yeterli. Claps, burada yaşananların bir tesadüf olmadığının bilincinde.

10. 8:15 Vapuru

8 15 vapuru ayşegül çiçekoğlu kitap8:15 Vapuru, Ayşegül Çiçekoğlu tarafından yazılmış bir romandır. Nazlı’nın kabul ettiği şey hayatını tümden değiştirecekti. Ancak o bundan habersiz bir şekilde bir adamı gözetleme işini çoktan üstlenmişti. Her sabah 8:15 vapurunda sürekli baktıkları o adam sonunda onları fark etmişti.

Ali, yıllardır kullandığı bu vapurda iki kızın sürekli kendisine bakmasından başlarda rahatsız olsa bile sonradan buna alışmıştır. Hatta onlar olmadığı zaman gözleri onları arar olmuştur. Ama en çok Nazlı’yı aramış ve en çok onu özlemiştir.

11. Gümüş Kurt

gümüş kurt rob sinclair kitapGümüş Kurt, Rob Sinclair tarafından yazılmış bir gerilim romanıdır. Eşinin ortadan kaybolması onu derinden üzmüştür. James Ryker gerçeği bulmak için var gücünle çalışacaktır. Eski istihbarat ajanı bu sefer kişisel intikamı için sahadadır.

Takip ettiği tüm izler onu bir daha ayak basmayı düşünmediği yere, İngiltere’ye götürür. Gizli JIA örgütünde yer alan müttefikleri ve elbette kendisi artık birilerinin hedefindedir. Gizemli bir karakter herkesi tehdit edecek bir noktaya ulaşır. O büyük karşılaşma artık çok yakınlardadır.

12. Aydaki Adam Tanpınar

aydaki adam tanpınar nazlı eray kitapAydaki Adam Tanpınar, Nazlı Eray tarafından yazılmış bir biyografik romandır. Ahmet Hamdi Tanpınar ölümünden çok sonra Türk edebiyatında yer edinmiş isimlerden biridir. Ancak yazarlık macerası çok çetin ve aynı zamanda talihsiz bir şekilde ilerlemiştir.

Onun hayatı kıyasıyla mücadeleyle doludur. Ne yapıp ne edip kendi adını duyurmayı başarmıştır. Yakın çevresi en az kendisi kadar renklidir aslında. Sadece görebilene ve görmek isteyenlere açıktır her şey. Ahmet Hamdi Tanpınar’dır o, Türk edebiyatının en önemli figürlerinden biridir.

13. Son Eşik

son eşik r. a. salvatore kitapSon Eşik, R. A. Salvatore tarafından yazılmış bir fantastik romandır. Drizzt Do’Urden sırlarla ve yalanlarla dolu dolambaçlı bir yoldadır. Arkadaşının karanlık sırları başına yeni çoraplar öğrenmek üzeredir. Bu arada, onu ortadan kaldırmak için türlü planlar yapanlar boş durmazlar.

Seçkin paralı askerlere ait ajanlar planlarını en iyi şekilde saklarlar. Driztt Do’Urden neyin doğru olduğuna karar vermek zorundadır. Karanlıkla mücadelesinde başarılı olup olamayacağı yolculuğunu bitirdiğinde belli olacaktır.

14. Bıçağın Kendisi

bıçağın kendisi joe abercrombie kitapBıçağın Kendisi, Joe Abercrombie tarafından yazılmış bir fantastik romandır. Şöhretli bir barbar olan Logen Ninefinger, sonunda şanssızlıkla tanıştı. Artık ölü bir barbar olmanın eşiğindedir. Geride ise kötü şarkılar, ölü arkadaşlar ve mutlu düşmanlardan başka bir şey bırakmayacaktır.

Asilzade Kaptan Jezal dan Luthar, kısa süreli bir görevle ödüllendirilmiştir. Ancak bencilliği ve eskrim çemberinde zafer hayalini kurmak kadar lüzumsuz hareketlere sahiptir. Eski savaşlar artık tarih olmak üzeredir. Çünkü kuzeyde savaşlar kanlı kurallarla yapılıyordur.

15. Diabolik

diabolik s. j. kincaid kitapDiabolik, S. J. Kincaid tarafından yazılmış bir bilim kurgu romanıdır. Nemesis bir Diabolik’tir. Galaktik bir senatörün kızı Sidonia’yı korumak için yaratılmıştır. Sidonia’ya zarar gelmesine engel olmak ve onu hayatta tutmak için öldürmeyeceği kimse yoktur.

İktidardaki imparator Sidonia’yı galaktik mahkemeye bir rehin olarak çağırmıştır. Nemesis’in onu koruması için tek bir yol vardır ve bu Sidonia’nın yerine geçmektir. Gerçek kabiliyetlerini gizlemek veya her şeyi riske atmak arasında bir seçim yapmak zorundadır.

Bu haftanın kitap önerileri bu şekilde oldu. Yeni çıkan kitapları takip etmeye devam edip bu seriyi sürdüreceğim. Haftalık seriyle ilgili düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin. Dilersen bana destek olmak için bu önerileri arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply