Haftalık kitap önerileri #5: 9 öne çıkan kitap

Onur Gökşen'den Trent Dalton'a, Jesse J. Holland'tan Nehir Erdem'e, bu haftanın öne çıkanlarını incelemeden kitap seçimi yapmamalısın.

Bu hafta kitap önerilerim arasında 9 kitap var. Hangi romanı veya eseri okumak istediğin tamamen sana kalmış diyebilirim. Aşağıdakiler belirli bir önem sırasına göre değil rastgele listelenmiştir. Kitapları okumaya karar vermeden önce iki paragraftan oluşan yazdıklarıma göz atmanı öneririm.

Not: Buradaki kitaplar belirli bir önem sırasına göre liste haline getirilmemiştir. Kitaplar için yer seçimleri tamamen rastgele yapılmıştır.

1. Fazla Sıfır Beş Ucun Var Mı?

fazla sıfır beş ucun var mı onur gökşenFazla Sıfır Beş Ucun Var Mı?, Onur Gökşen tarafından yazılmış bir hikaye kitabıdır. Çocukluğun nasıl geçtiğini herkes hatırlar. Hatırlar ama çocuklukta olan bitenin geleceğe hakim olacağını o yaşlarda kimse öngörmüş değildir. Misal, haylaz biriysen haylazlıklarına devam edersin.

Onlar henüz çocuktular. Ama önlerinde gidecekleri çok uzun bir yol vardı. Bu yola kimisi ergenliğe geçiş der. Bu geçişin dümdüz olmasını beklemek elbette hayalcilik olur. Bir dönemin çocukları ve yeni ergenleri onlar. İmkansız aşklar ve kariyer planları hepsi yerli yerinde onları bekler.

2. Bir Katilin Tükenmez Kalemi

bir katilin tükenmez kalemi esra pekinBir Katilin Tükenmez Kalemi, Esra Pekin tarafından yazılmış bir romandır. Yaşam ile ölüm arasında ne fark vardır? Alışmak mı daha kötüdür yoksa unutmak mı? Hiçbirisinin net bir cevabı yoktur. Çünkü her birisi yerine göre diğerinden daha değerlidir.

Ne yaparsan yap bu sorulardan kaçamazsın. Bir katili ve bir maktulü arasan bile bir çıkar yol yoktur. Aradığın bulduğunda büyük bir gerilimin içinden geçtiğini fark edersin. Artık hedefe ulaşmışsın durumdasın ama hedefin bu olmadığından ikimizde son derece eminiz.

3. Evreni Yutan Çocuk

evreni yutan çocuk trent daltonEvreni Yutan Çocuk, Trent Dalton tarafından yazılmış bir modern romandır. Kayıp bir baba, sessiz bir kardeş, hapiste bir anne, kanunsuz işler peşinde bir baba ve kötü bir suçun parçası çocuk bakıcısı. Bunlar olsa bile Eli’nin hayatı yeterince karmaşık değildi.

Eli ne olursa olsun kalbinin sesini dinlemeye çalışır. İyi bir adam olabilmek için ne öğrenmesi gerekirse onu öğrenir. Ancak hayat oyununu oynar ve onun önüne engeller atmaya devam eder. Bu engellerden birisi Brisbane’in en ünlü uyuşturucu satıcısıdır.

4. Ebter

Ebter, Yavuz Ahmet tarafından yazılmış bir romandır. Murat Cemal bu işin peşine düştüğünde çok daha farklı bir şey bulmayı amaçlamıştı. Ancak şimdi istihbarat savaşlarının ortasındaydı. Oysa eşinin iş evrakları arasında bulduklarını takip etmese hiç bu durumda olmayacaktı.

Şimdi bu durumdan kurtulma vaktiydi. Ama kaçırılan çocuklar, ideolojiler uğruna işlenen cinayetler, sebebi belli olmayan intiharlar ve diğer siyasi olayların ardındaki istihbarat izlerini takip edebilmek daha cezbedicidir. Zamanı geri almanın bir yolu olsa Murat Cemal zamanı geri alır mıydı?

5. Kimselere Yar Olmayan Kuşlar

kimselere yar olmayan kuşlar zafer dorukKimselere Yar Olmayan Kuşlar, Zafer Doruk tarafından yazılmış bir hikaye kitabıdır. Adana, birçok kültürü bir arada yaşatan büyük şehir. Ön caddelerinde yürüyenlerden çok daha fazlası olduğu kesin. Karanlık arka sokaklarında neler olup bittiğini kim bilebilir?

Oralarda yasak aşklar var mıdır? Birbirine kavuşamadan namlunun ucunu görenler var mıdır? Adana’da arka sokaklar sadece torbacıların cirit attığı mekanlar değildir. Burada çocuklar vardır. Belki tek eğlencesi uçurtma uçurtmak olanlar vardır.

6. Salur Kazan’ın Yedi Başlı Ejderhayı Öldürmesi

salur kazan'ın yedi başlı ejderhayı öldürmesi metin ekiciSalur Kazan’ın Yedi Başlı Ejderhayı Öldürmesi, Metin Ekici tarafından yazılmış destan türünde bir eserdir. Kitapta, Dede Korkut’un Dresden ve Vatikan’da bulunan nüshalarından farklı olarak Kazakistan’da keşfedilen yeni nüshasından hikayeler vardır.

Dede Korkut nüshalarının üçüncüsü (Dresden ve Vatikan diğer nüshalar) olan Kazakistan’da keşfedilen bu yeni nüshaya Türkistan nüshası denmiştir. Kitabın adında bu ibarenin yer alması önemlidir. Çünkü bu nüsha Dede Korkut’un 13. destanını içerir.

7. Kara Panter Kimdir?

kara panter kimdir jesse j. hollandKara Panter Kimdir?, Jesse J. Holland tarafından yazılım bir çizgi romandır. Onun adı Kara Panter’dir. Wakanda ise evidir. Koloniler Afrika’da hemen hemen her yeri ele geçirmesine rağmen Wakanda’ya el sürebilmiş değildirler. Burası T’Challa’nın dünyasıdır.

İnanılmaz bir hız, güç ve çeviklik ile T’Challa ülkesinin geleceğini korumakla görevlidir. Bugünlerde ise Wakanda’nın başı derttedir. Suikastçı Klaw beraberinde süper güçlere sahip paralı askerleri getirmiştir. Tek istediği Wakanda’nın bitmek bilmeyen zenginliğinden faydalanmaktır.

8. Lodos’un Oğulları: Korsan

lodos'un oğulları korsan nehir erdemLodos’un Oğulları: Korsan, Nehir Erdem tarafından yazılmış bir yerli romandır. Aradan biraz zaman geçmişti. Şimdi annesinin mezarının başındaydı. Sadece ağlıyordu Asu, içinden geldiği gibi gözyaşlarının süzülmesine izin veriyordu.

Anlaşılan davetsiz bir misafir vardı. Ağlamak bile çok görülmüştü. Bıçağını çıkarıp adamın bacağına sapladı ve koşmaya başladı. Hiç durmadan, olabildiğince hızlı ve inatçı bir biçimde kaçmaya başladı. Dinlenecek yer bulduğunda ise arayacağı ilk kişinin kim olacağını biliyordu.

9. Fantastik Dörtlü: Cilt 1

fantastik dörtlü cilt 1 jonathan hickmanFantastik Dörtlü: Cilt 1, Jonathan Hickman tarafından yazılmış bir çizgi romandır. Her şey, Bay Fantastik’in her şeyi çözmeye karar vermesiyle başladı. Takım Dark Reign ile mücadele ederken daha büyük bir uyarıyla karşılaşır.

Bay Fantastik bir grup dahi genci bir araya getirir. Ancak Nathaniel Richards geri döndüğünde Galactus yükselişe geçer ve yeni bir Annihilation dalgası istila için harekete geçer. Ekip önce Dünya’nın derinliklerine, denizin diplerine ve sonra Ay’a doğru yolculuk yapmaya çoktan hazır.

Bu haftanın kitap önerileri bu şekilde oldu. Yeni çıkan kitapları takip etmeye devam edip bu seriyi sürdüreceğim. Haftalık seriyle ilgili düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin. Dilersen bana destek olmak için bu önerileri arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

One comment

  1. Siteyi yeni keşfettim ve şu ana kadar çok güzel paylaşımlar ve tavsiyeler buldum. Okuyabileceğim yeni kitaplar keşfettim ve bunun için teşekkür etmek isterim. Yeni kitap önerilerini takip ediyor olacağım. Tekrardan bu sitede emeği geçenlere teşekkür ederim.

Leave a Reply