Haftalık kitap önerileri #6: 8 öne çıkan kitap

Haftalık kitap önerilerimde 6. haftanın misafirlerinden bazıları Jay Kristoff, Sercan Leylek, Chris Carter, Gizem Bilici ve Selin Ongun.

Bu hafta kitap önerilerim arasında 8 kitap var. Hangi romanı veya eseri okumak istediğin tamamen sana kalmış diyebilirim. Aşağıdakiler belirli bir önem sırasına göre değil rastgele listelenmiştir. Kitapları okumaya karar vermeden önce iki paragraftan oluşan yazdıklarıma göz atmanı öneririm.

Not: Buradaki kitaplar belirli bir önem sırasına göre liste haline getirilmemiştir. Kitaplar için yer seçimleri tamamen rastgele yapılmıştır.

1. Nevernight: Tanrımezarı

Nevernight: Tanrımezarı, Jay Kristoff tarafından yazılmış bir fantastik romandır. Suikastçı Mia Corvere, kutsanmış bıçaklar arasında yerini buldu ama kilise yönetimindeki birçok kişi onu henüz hak etmediğini düşünür. Kanlı pazarlıkların yapıldığı ortamda Mia Corvere’in içine kurt düşer.

Kilisenin attığı adımlardan oldukça şüphelenmeye başlayan Mia, kiliseye meydan okumaya hazırlanır. Bir gladyatör takımının parçası olur ve kiliseye savaş açar. Artık arenada vermesi gereken büyük bir karar vardır. Görevine sadık kalacak veya intikam alacaktır.

2. Duvar ve Adam

Duvar ve Adam, Sercan Leylek tarafından yazılmış bir fantastik romandır. Norveçli bir Yahudi kız, Alman ordusu tarafından saldırıya uğrayan üniversite kütüphanesinden kaçtıktan bir süre sonra Solli Plass duvarının yakınlarında yakalanmıştır.

Aradan geçen 70 yılın ardından kızın duvardaki varlığı genç bir Müslüman göçmen tarafından keşfedilir. Anna Sophie’nin sesini duyabilen tek kişi Yakamoz adındaki gençtir. Her şeyin oldukça büyüleyicidir. Hikayenin kendisinden çıkış noktasına kadar her şey aynı kaderi paylaşır.

3. Benim Adım Pogba

Benim Adım Pogba, Matt Oldfield ve Tom Oldfield tarafından yazılmış bir biyografi kitabıdır. Paul Pogba, Fransa milli takımının formasını terleten bir futbolcudur. Kariyerine İngiliz kulübü Manchester United’ta başlamış, Juventus’a kiralanmış ve ardından kulübüne geri dönmüştür.

Gösterdiği performans sayesinde 2013 yılında “Golden Boy” ödülüyle onurlandırıldı. 2013 yılında Fransa ile “FIFA U-20 Dünya Kapısı” birinciliğini elde etti. 2014 yılında ise “FIFA Dünya Kupası” kapsamında en iyi genç oyuncu ödülünü aldı. Onun adı Paul Pogba.

4. Yorma Birader

Yorma Birader, Selin Ongun tarafından yazılmış bir söyleşi kitabıdır. Yazar, Türk sinemasının duayen isimlerinden biri olan Mustafa Oğuz ile bir söyleşi gerçekleştirmiştir. Kitapta Mustafa Oğuz’un hayat hikayesi ve 1970’den itibaren başlayan serüvenine dair kesitler vardır.

Sevdiğimiz şarkılar ve yıldız isimler, eğlendiğimiz ve güldüğümüz şeyler, hepsi bu kitabın bir parçası. Sinema, konser ve dizi yapımcılığı derken o aslında eğlence dünyamızın merkezinde yer alan bir isim olmuştur. Artık sözü kendisiyle yapılan söyleşiye bırakma vakti.

5. Korku Avcısı

Korku Avcısı, Chris Carter tarafından yazılmış bir gerilim romanıdır. Bir Los Angeles kilisesinin içinde yer alan sunağın basamaklarında vahşete kurban gitmiş bir rahip vardır. Rahip oraya dikkatlice yerleştirilmiştir, bacakları gerilmiştir. Tuhaflıklar bunlarla sınırlı değildir.

Kurbanın üzerinde kanla çizilmiş bir iz vardır. Dedektif Robert Hunter bunun ayinle gerçekleştirilen bir cinayet olduğuna inanır. Kurbanlar en çok korktukları şekilde ölmüşlerdir. Birinin en kötü kabusunu bilmek nasıl mümkün olabilirdi? İçinden çıkılması gereken büyük bir gizem belirmiştir.

6. Peru Travması

Peru Travması, Mehmet Mollaosmanoğlu tarafından yazılmış bir yerli romandır. İstanbul’dan kalkan uçak gideceği yer olan Bogota’ya ulaşmayı başaramaz. Amazon Nehri için bugünlerde her şeyin normal olduğunu söylemek pek mümkün değildir.

Düşen uçaktan kurtulanlar olmuştur. Onlardan biri kızının ölüsünü veya dirisini bulmayı başaramamıştır. O nerededir? Ölmüş müdür? Yoksa kendisi gibi hayata tutunmayı başarmış mıdır? Amazon yerlilerinin arasında olsa bile cevaplaması gereken çok soru vardır.

7. Kaçan Kovalanır

Kaçan Kovalanır, Gizem Bilici tarafından yazılmış bir aşk romanıdır. Bazen kendini hayata karşı hiçbir sorumluluğu kalmamış biri gibi hissedersin. Her bağ inceldiği yerden kopmuş durumdadır. İnatla yaşamaya devam edersin ve hayatta kalmak için mücadele edersin. Bundan kaçamazsın.

Kaderin insana ne getireceği hiç belli değildir. Bir başkasıyla yolun kesişecek ise ondan kaçamazsın. Hayatın bir yerde düğümlenecek ise buna engel olamazsın. Sadece karşına çıkanlara bakarsın. Neler olup bittiğini anlamaya çalışırsın. O sırada hayat sana son numarasını yapmış olur.

8. Bana Üç Şey Söyle

Bana Üç Şey Söyle, Julie Buxbaum tarafından yazılmış bir aşk romanıdır. Jessie için hemen hemen her şey yanlış durumdadır. Los Angeles’taki hazırlık okulundaki ilk yılın ön görüntüsünü bu şekildedir. Chicago’ya geri dönmek isteyeceği zaman garip bir e-posta alır. Teklif cezbedicidir.

Bu teklife ne kadar güvenebilirdi? Bundan hiç emin değildir. Ancak tamamen çaresizlik içinde ona inanmayı tercih eder. İsimsiz kişiye güvenerek onun en yakın dostu olmasını sağlar. Jessie hiçbir zaman karşıdaki kişiyle tanışmak istemez. Gizemin çözülmesi taraftarı değildir.

Bu haftanın kitap önerileri bu şekilde oldu. Yeni çıkan kitapları takip etmeye devam edip bu seriyi sürdüreceğim. Haftalık seriyle ilgili düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin. Dilersen bana destek olmak için bu önerileri arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply