Haftalık kitap önerileri #7: 5 öne çıkan kitap

Haftalık kitap önerilerimde 7. haftanın misafirlerinden bazıları Seda Eroğlu, Kadri Öztopçu, Mehtap Fırat, Kalle Johansson ve Sarah Maclean.

Bu hafta kitap önerilerim arasında 5 kitap var. Hangi romanı veya eseri okumak istediğin tamamen sana kalmış diyebilirim. Aşağıdakiler belirli bir önem sırasına göre değil rastgele listelenmiştir. Kitapları okumaya karar vermeden önce iki paragraftan oluşan yazdıklarıma göz atmanı öneririm.

Not: Buradaki kitaplar belirli bir önem sırasına göre liste haline getirilmemiştir. Kitaplar için yer seçimleri tamamen rastgele yapılmıştır.

1. Güzel Şeyler Zaman Alır

güzel şeyler zaman alır seda eroğluGüzel Şeyler Zaman Alır, Seda Eroğlu tarafından yazılmış bir deneme kitabıdır. Bu hayatta acının kıymetini bilmek gerekir. Acı insanı büyütür ve olgunlaştırır. Hiçbir şeyin yolunda gitmediği zaman bile durmasını bilmeli insan. Ortada seçilebilecek doğru yön diye bir şey yoksa tekrar düşünmeli.

Her ne zaman hayatında bir yol ayrımında kalırsan kendini uyandırmaya çalışmalısın. Hayatı görmelisin, hayatı hissetmelisin. Onu kendi yanına çekmelisin. Acı ile seni uyandıran hayata selamını çakıp yolculuğuna başlaman gerekir.

2. Tehlikeli Anlaşma

tehlikeli anlaşma sarah macleanTehlikeli Anlaşma, Sarah Maclean tarafından yazılım bir aşk romanıdır. Gizemli bir yabancı yatak odasına sızıp ona yardım edebileceğini söylediğinde Lady Felicity Faircloth bunu bir şartla kabul eder. Tutkunun hakim güç olmasını, yoksa evliliği kabul etmeyeceğini söyler.

Dükün gayrimeşru çocuğu Londra’nın karanlık sokaklarında güç toplarken her gün intikam yeminini tekrarlar. Tek yapması gereken küçük fareyi karşı konulamaz, baştan çıkarıcı bir şeye dönüştürmektir. Bu sayede tuzağını kurabilecek ve düşmanı yok edebilecektir.

3. Sahi Nedir Faşizm?

sahi nedir faşizm kalle johanssonSahi Nedir Faşizim?, Kalle Johansson tarafından yazılmış bir çizgi roman ve grafik romandır. Faşizm herkesin dilinde. Çoğunlukla mide bulandırıcı bir kelime olduğu kesin. Bazen işleri önemsizleştirmek için kullanıldığı bile olur. Bazen ise hayranlık dolu bir şeydir. Sahi faşizm nedir?

Faşizm, birçok insanın anlamını bilmeden kullandığı büyük söz. Artık onu öğrenme vakti geldi. İdeoloji ve tarihin kesiştiği noktada yer alan faşizm daha çok Almanya ve İtalya üzerinde araştırmaları gerektirir. Ancak faşizmin bu iki ülkeyle sınırlı olduğunu söylemek mümkün değildir.

4. Kutup Yıldızı 3

kutup yıldızı 3 mehtap fıratKutup Yıldızı 3, Mehtap Fırat tarafından yazılmış bir aşk romanıdır. Nisa ihtiyaç duyduğu yeni kapıları aralamak üzeredir. Üstelik ona bu konuda yardım eden olaylı bir doğum günü partisidir. Bastırdığı duyguları artık içinde tutamayacak kadar sabırsızdır.

Sabrına yenik düşecekken şüphe olaylara dahil olur. Karşılık vermek istediği sevginin önünde artık büyük bir engel vardır. Kalbinin özgürce çarpması için tüm şüphelerin ortadan kalkması gerekir. Bunun için biraz cesarete ihtiyacı olacaktır.

5. Kimsenin Bilmediği İnsanlar

kimsenin bilmediği insanlar kadri öztopçuKimsenin Bilmediği İnsanlar, Kadri Öztopçu tarafından yazılmış bir hikaye kitabıdır. Bu hikayenin kahramanları herkesin gözü önünde olanlar değil kıyıda köşede saklanmış olanlardır. Bazen gözler onları görmeyi reddederler. Ama bu onların var olduğu gerçeğini değiştirmez.

Taç çizgisine yakın noktada kalmış olan insanların hayatına bir bakışa hazır olmalısın. Seni sürekleyecek bu hikaye farklı insanların iç dünyalarıyla tanışmanı sağlayacaktır. Her biri derin her birisi sarsıcı hikayelerin sonunda her gölgede bir anlam aramaya başlayacaksın.

Bu haftanın kitap önerileri bu şekilde oldu. Yeni çıkan kitapları takip etmeye devam edip bu seriyi sürdüreceğim. Haftalık seriyle ilgili düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin. Dilersen bana destek olmak için bu önerileri arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Leave a Reply