Haftalık kitap önerileri #8: 9 öne çıkan kitap

Haftalık kitap önerilerimde 8. haftanın misafirlerinden bazıları Erhan Aydın, Lars Kepler, Erendiz Atasü, Beyza Alkoç ve Jeff Zentner.

Bu hafta kitap önerilerim arasında 9 kitap var. Hangi romanı veya eseri okumak istediğin tamamen sana kalmış diyebilirim. Aşağıdakiler belirli bir önem sırasına göre değil rastgele listelenmiştir. Kitapları okumaya karar vermeden önce iki paragraftan oluşan yazdıklarıma göz atmanı öneririm.

Not: Buradaki kitaplar belirli bir önem sırasına göre liste haline getirilmemiştir. Kitaplar için yer seçimleri tamamen rastgele yapılmıştır.

1. Kendini Kabullenmeye Hazır Mısın?

kendini kabullenmeye hazır mısın erhan aydınKendini Kabullenmeye Hazır Mısın?, Erhan Aydın tarafından yazılmış bir deneme kitabıdır. İnsanın önce kendini tanıması gerekir. Başka dünyaları tanımaya başlamadan önce kendisine yönelmesi ve kendisini anlaması önemlidir. Her şey buradan başlar, uzaktan değil, yakından.

Kendini keşfedebilirsen gerçek anlamda ihtiyacın olan yaşam şeklini bulmayı başarabilirsin. Bunun için her seferinde uzaklara diktiğin bakışlarını artık kendi içine yönlendirmeli ve kendini kabullenerek yolculuğuna devam etmelisin. Huzuru bu şekilde bulabilirsin.

2. Kum Adam

kum adam lars keplerKum Adam, Lars Kepler tarafından yazılmış bir gerilim ve gizem romanıdır. Mikael Kohler-Frost on üç yıl önce küçük kız kardeşiyle birlikte ortadan kaybolur. İnsanlar arasında, İsveç’in en meşhur seri katili Jurek Walter tarafından öldürüldükleri kanısı yaygındı.

Şimdilerde ise Mikael kız kardeşinin hala hayatta olduğunu ispat etmeye çalışır. O gece sadece Kum Adam olarak tanıdığı biri tarafından alıkonulduğunu söyler. Yıllar önce çok büyük bir fedakarlıkla Jurek’in yakalanmasını sağlayan Joona Linna artık onun tek çalışmadığından emin.

3. Şairin Ölümü

şairin ölümü erendiz atasüŞairin Ölümü, Erendiz Atasü tarafından yazılmış bir hikaye kitabıdır. Serap kendini unuturcasına hayalindeki benliğine bürünmeye devam ediyordu. Tek hayali bu olsa bile attığı son adımla riskli bir hamle yaptığının farkındaydı.

Artık geri dönüş yok gibiydi. İçinden çıkılması zor duygular ardı arkası kesilmez bir şekilde yağmur gibi yağıyordu. Genç olmak, yaşlanmak ve birine bağlı kalmak gibi birçok farklı imge etrafta uçuşurken ona sadece her birini anlamlandırmak düşecekti.

4. Sıfır Kilometre

sıfır kilometre beyza alkoçSıfır Kilometre, Beyza Alkoç tarafından yazılmış bir genç yetişkin romanıdır. Uzaktan uzağa birbirini sevmek ne demek bunu çok iyi biliyorlardı. Ancak yan yana geldiklerinde büyük bir denizde birbirlerini kaybediyorlardı.

Onların sevgisini, aşkını ve tutkusunu böyle tanımlamak mümkün. İzmir’in ışıklarla dolu dünyasına yolculuk yaparken tek ihtiyaç duydukları şey biraz cesaret olacak. Belki bu cesaret o uçsuz bucaksız denizde el ele tutuşup hayatta kalmalarını sağlayacak. Kim bilir belki ışıklar yol gösterecek.

5. Kendin Ol: İçimdeki Uyanış

kendin ol erhan özerKendin Ol, Erhan Özer tarafından yazılmış bir kişisel gelişim kitabıdır. Büyük bilgi yığınları her geçen gün bizleri biraz daha baskı altında tutarken nefes alamadığımızı hissederiz. İşte o his aslında her gün önümüze sunulan yeni sağlık bilgilerinin bunaltıcı yanılgısıdır.

Bilgiyi önce ele almak, değerlendirmek ve kabullenmek gerekirken bizler önce kabullenip sonra değerlendiriyoruz. Oysa sağlıklı olmak böyle bir şey değildir. Sağlıklı olmak, kendin olmakla başlar ve hayatın değişmesine izin vermekle devam eden bir süreçtir aslında.

6. Avcı

avcı m. riseAvcı, M. Rise tarafından yazılmış bir fantastik romandır. Ona her zaman av peşinde olacağından bahsedilmemişti. Şimdi birisi avcının avı durumundaydı. Yapması gereken ise oyunu kuralına göre oynamaktı. Ama o kadar kirli bir dünya vardı ki bundan nasıl kurtulacağını kestiremiyordu.

Bu kirli dünyanın içerisinde nerede olduğunu tam olarak bilmiyordu. Annabelle çok geçmeden her şeyin ortasında bir tek kendisinin bulunduğunu fark edecekti. Roller değişmişti, artık bir av değil ortada büyük bir avcı vardı.

7. Stalker

stalker ufuk s. yükselStalker, Ufuk S. Yüksel tarafından yazılmış bir yerli romanıdır. Her şeyin cevabı bir arayışla bulunabilirdi. Devin tam olarak bunun peşindeydi ama geldiği yer Türkiye’nin puslu başkenti Ankara’ydı. Arayışına burada devam edecekti.

Artık sorulardan bıkmıştı. Ona cevaplar lazımdı, yıllar önce tanışmış olduğu Eleanor Rigby’nin gerçekte kim olduğunu öğrenmek zorundaydı. Bu arayışta elbette yalnız olmayacaktı. Kötülüğün var oluşu onu bir şekilde etkileyecek ve yolundan alı koymaya çalışacaktı.

8. Cehennem

cehennem catherine doyleCehennem, Catherine Doyle tarafından yazılmış bir genç yetişkin romanıdır. Sophie’nin hayatı tam anlamıyla tepetaklak olmuştu. Bir şeyleri düzeltmeye kararlı olsa bile nereden başlaması gerektiğini bilmiyordu. Bildiği tek şey erkek kardeşi Nic ile başının dertte olduğuydu.

Çok geçmeden bir mafya klanı ortaya çıkar. Bu çıkış Sophie’nin huzurunu kaçırmaya yeter. Kalbi farklı bir yöne doğru giderken kanı bambaşka bir yöne doğru gidecektir. Girdiği bu denizde yüzmek kolay olmayacaktır. Çünkü deniz beklediğinden çok daha derin çıkacaktır.

9. Veda Günleri

veda günleri jeff zentnerVeda Günleri, Jeff Zentner tarafından yazılmış bir genç yetişkin romanıdır. Carver Briggs’in hayatı o güne kadar kusursuz bir biçimdeydi. En iyi arkadaşları yanındaydı, ailesi ona destek oluyordu ve tanınmış bir yazar olarak ün salmaya başlamıştı.

Ama o gün hepsini kaybetmişti. O gün sadece en yakın arkadaşı Mars’a basit bir mesaj göndermişti. O mesaj Mars, Eli ve Blake ölmeden kısa bir süre önce Mars’a ulaşmıştı. Carver her şey için kendini suçlarken hakkında açılacak soruşturma işleri daha da karmaşık hale getirecekti.

Bu haftanın kitap önerileri bu şekilde oldu. Yeni çıkan kitapları takip etmeye devam edip bu seriyi sürdüreceğim. Haftalık seriyle ilgili düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin. Dilersen bana destek olmak için bu önerileri arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply