Haftalık kitap önerileri #9: 6 öne çıkan kitap

Haftalık kitap önerilerimde 9. haftanın misafirlerinden bazıları Necati Demir, Sevgi Başman, Timo Parvela, Miraç Çağrı Aktaş ve Şehnaz Gülşen.

Bu hafta kitap önerilerim arasında 9 kitap var. Hangi romanı veya eseri okumak istediğin tamamen sana kalmış diyebilirim. Aşağıdakiler belirli bir önem sırasına göre değil rastgele listelenmiştir. Kitapları okumaya karar vermeden önce iki paragraftan oluşan yazdıklarıma göz atmanı öneririm.

Not: Buradaki kitaplar belirli bir önem sırasına göre liste haline getirilmemiştir. Kitaplar için yer seçimleri tamamen rastgele yapılmıştır.

1. Dede Korkut Destanı

dede korkut destanı necati demirDede Korkut Destanı, Necati Demir (Prof. Dr.) yazılmış bir destan kitabıdır. Oğuz Türkleri ve Türklük açısından en önemli destanlardan biri olan bu desten geçmiş ile kurulacak bağın en güçlü değerlerinden biridir. Bilim dünyasına yeni kazandırılmış nüsha bu kitapta yer alır.

Buna ek olarak Vatikan ve Dresden nüshaları kitabın diğer parçalarıdır. Dede Korkut’un anlattıkları, söylediği sözler ve atasözleri bu eserin içindedir. Geçmişle bağını koparmak istemeyen her Türk gencinin bilmesi gereken öğütlerle dolu bir yapıttır.

2. Cemil Meriç: Örnek İnsanlar Dizisi 8

cemil meriç örnek insanlar dizisi sevgi başmanCemil Meriç: Örnek İnsanlar Dizisi 8, Sevgi Başman ve Ceyhun Şen ikilisi tarafından yazılmış bir biyografi kitabıdır. Küçük yaşlardan itibaren kitap okumaya hevesli bir isimdi o. Kitaplarla beslenir ve onlardan beslenirdi. Her satıra adım atar ve yolculuğa çıkmaktan çekinmezdi.

Yıllar geçti o çocuk büyüdü ve bir fikir adamı oldu. Doğu ile Batı arasında kelimelerden bir köprü kurdu. Okurken öğrendi, öğretirken okudu. Cemil Meriç ömrünü buna adadı. Gerektiğinde çile çekti ama asla pes etmedi. O bildiğini okumaya devam etti.

3. Diri Aşk

diri aşk tahir musa ceylanDiri Aşk, Tahir Musa Ceylan tarafından yazılmış bir yerli romandır. Kamil işi gereği türlü türlü ve sayısı belli olmayan miktarda suç ile karşı karşıya kalmıştır. Birçoğunun ortak noktası olan şehvet onda eksiktir. Aşık olamayan bir adamdır o ama bunu denemeye karar verir.

Önce savaş açmayı dener. İnsanı sarıp sarmalayan, tuttuğu zaman bırakmayan ve en önemlisi kanının son damlasına kadar emen aşka karşı savaşmak ancak güçsüzlerin işidir. O aşkı zihnine kazımak ister. Böylece aşkın yarattığı her şeyi hissedebileceğini düşünür.

4. Kepler 62: Virüs

kepler 62 virüs timo parvelaKepler 62: Virüs, Timo Parvela tarafından yazılmış bir çocuk romanıdır. Dünyanın kaynakları artık tükenme noktasına gelmiştir. Bu nedenle yetkililer bir grup çocuğu uzayın derinliklerine gönderir. Misyonları Dünya gibi yaşanabilir bir gezegen bulmaktır.

Çocuklar Kepler 62 adını taşıyan gezegende yaşam belirtileri bulurlar. Bazen Dünya ile benzer bir his vardır, bazen ise ortada hiçbir şey yok gibidir. Bir gün renkli bir sonbahar, bir gün yağışlı bir havası yaşanır. Çocuklar doğal koşullarla boğuşmak ve hayatta kalmak zorundadırlar.

5. Berdel 2

berdel 2 şehnaz gülşenBerdel 2, Şehnaz Gülşen tarafından yazılmış bir yerli romandır. Rezan Şahmaran sevgisini herkese göstermeyen ama gösterdiğinde sınır tanımayan bir adamdır. Hayal kırıklıkları ona göre değildir. O yüzden bu şekilde yaşamayı tercih eder.

Yıllar sonra hayatına bir kadın girdiğinde onu baştan aşağı değiştireceğini bilemezdi. Önce hesapsız ve kitapsız yaşamayı öğrendi. Sevmediğini söylediği kadını defalarca itti. Yaşanan bir felaket sonucunda kadın hayatını kaybetti. Aynı zamanda Rezan kaybetmekten korkan bir adama dönüştü.

6. Kendine Hoş Geldin

kendine hoş geldin miraç çağrı aktaşKendine Hoş Geldin, Miraç Çağrı Aktaş tarafından yazılmış bir deneme kitabıdır. Sahi sence kendinden başka birine ihtiyacın var mı? Bir düşün bunu. Hayatındaki en büyük badireleri tek başına atlatmak ve tek başına ayakta kalmak zorunda kaldığını nasıl unutursun?

Sana en çok lazım olan yine sensin. Hayatına giren çıkan onlarca insan sadece konuktur. Kimse seni, senin düşündüğün kadar düşünecek değil. O zaman kendine merhaba demelisin. Selam verdiğin bu insanın hayatında en değerli şey olduğunu aklından çıkarmamalısın.

Bu haftanın kitap önerileri bu şekilde oldu. Yeni çıkan kitapları takip etmeye devam edip bu seriyi sürdüreceğim. Haftalık seriyle ilgili düşüncelerini yorum yaparak bana ulaştırabilirsin. Dilersen bana destek olmak için bu önerileri arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply