Hayatını değiştirecek 19 kişisel gelişim kitabı

Sağlıklı yaşamak, alışkanlık geliştirmek veya bakış açını değiştirmek gibi hedeflerin varsa hayatını değiştirecek kişisel gelişim kitaplarıyla tanışmalısın.

Buradaki eserler kişisel gelişim alanında en iyi kitaplardan oluştuğundan ardı ardına arama yapmak zorunda kalmayacaksın. Yapman gereken en iyiden başlayarak yazılmış olan bu listeyi baştan sona incelemektir. Sona geldiğinde hayatını değiştirmek için önemli bir adım atabilirsin.

Bilinçaltının Gücü

bilinçaltının gücü josepy murphyThe Power of Subconcious Mind isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Bilinçaltının Gücü, hayatına en önemli katkılardan birisini sunabilecek bir Joseph Murphy kitabıdır. Yazıldığı günden bu yana pek çok kişinin dikkatini çekmesine rağmen hak ettiği değeri pek görmemiş eserlerden birisidir. Bilgelerin sunduğu eski fikirlerle modern düşünceleri harmanlayıp bireyin günlük hayatında kullanabileceği teknikler oluşturmasına yardımcı olur.

Eğitim ve öğretim gibi önemli alanlarda bize iletilen mesajları bir süzgeçten geçirip bilinçaltımıza yerleştiririz. İşte bilinçaltımızı beslediğimiz bu fikirler bizim başarılı veya başarısız bir insan olup olmayacağımızı belirleme konusunda son derece etkindirler. Bu kitap kendini doğru şekilde geliştirip başarı ve başarısızlık arasında seçim yapma koşullarında başarıyı seçmeni sağlayabilir.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

etkili insanların 7 alışkanlığı stephen r. coveyThe 7 Habits of Highly Effective People isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, hayatına değerli alışkanlıklar kazandırmak isteyenlerin okuması gereken bir kitaptır. Bu kitap zamansız ve sınır tanımayan prensipleri içermesi bakımından her zaman etkinliğini korur. Artık raydan çıkmış olan ve bir düzene ihtiyaç duyan fikirlerine düzen kazandırmayı düşünmelisin.

Hayatında başarılar olsun diye çabalayıp duruyorsan mutlaka cephaneliğinde sana katkı sağlayacak değerli alışkanlıkların bulunması gerekir. Bu faydalı alışkanlıklar yoksa başarıya ulaşmak senin için çok kolay olmayacak hatta imkansız bir hedefe dönüşebilecektir. Kendine bir iyilik yap, bu kitabı kitaplığına ekleyerek hayatını değiştirebilecek alışkanlıklarla tanışma fırsatını elde et.

Beş Sevgi Dili

beş sevgi dili gary chapmanThe 5 Love Languages: The Secret to Love that Lasts isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Beş Sevgili Dili, sevgiyi belli etmenin ve dile getirmenin yollarından söz eder.

Söz konusu dillerin kullanılması sayesinde birbirine bağlı olan çiftlerin mutluluğu bulabileceklerini ve hatta daha mutlu olabileceklerini öne sürer. İlişkilerini güçlendirip kendini bu yönde geliştirmek istiyorsan bu kitaptan faydalanabilirsin.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı

dost kazanma ve insanları etkileme sanatı dale carnegieHow to Win Friends and Influence People isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, insanın sahip olduğu duygusal zekayı keşfedip tanımlama konusunda ona yardımcı olur.

Yeni arkadaşlar edinip çevreni genişletirken aynı zamanda onları nasıl ikna edebileceğini öğrenebilirsin. İkna kabiliyeti çok daha yüksek bir birey olmak istiyorsan bu kitap sana ihtiyacın olan ipuçlarını sunacaktır.

Düşün ve Zengin Ol

düşün ve zengin ol napoleon hillThink and Grow Rich isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Düşün ve Zengin Ol, kişisel gelişim kitaplarının babası olarak nitelendirilen Napoleon Hill tarafından yazılmıştır. Kitabın içerisinde insanların hedeflerine doğru yönelmeleri için onlara destek olabilecek birbirinden farklı felsefi düşünceler yer alır.

Başarılı olmak için deyim yerindeyse seni gaza getirebilecek ve senin daha fazla inanmanı sağlayacak bir kitap arıyorsan bu kitabı mutlaka kitaplığına eklemelisin.

Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Baküzüntüyü bırak yaşamaya bak dale carnegie

How to Stop Worriying and Start Living isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Üzüntüyü Bırak Yaşamaya Bak, endişelere karşı savaşmayı başaramayanların erkenden yitip gideceği fikrinden bahseder. Kitap aynı zamanda insanın yaşadığı endişe ve üzüntülerden kurtulabilmeleri için onlara işe yarar bir problem çözme yöntemi sunar. Böylece anlattıklarını pratiğe aktarmayı başaran kişisel gelişim kitapları arasına dahil olmayı başarır.

Kitabın en iyi yanı hiç kuşkusuz anlattığı her şey çok güçlü hikayelerle bir arada sunmasıdır. Belki içerisinde yer alan pek çok fikri ve düşünceyi daha önceden duymuş olabilirsin ama bu sefer hepsini farklı bir biçimde okuyacağından ve daha etkileyici bir biçimde algılayacağından emin olabilirsin. Yoluna çıkan engelleri aşabilmek adına kendini geliştirmek istiyorsan bu kitap tam sana göre diyebilirim.

Şimdinin Gücü

şimdinin gücü eckhart tolleThe Power of Now isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Şimdinin Gücü, bir şeyin yeterli olduğunu düşündüğümüz anlarda hissettiklerimizden söz eden bir kitaptır. Bir yandan anı yaşamanın öneminden söz ederken diğer taraftan sahip olduğumuz egonun hayatımızı nasıl bir harabeye çevirebileceğinden bahsederek yüzülmemesi gereken tehlikeli suları gösterir. Bu kitap hayatın gerçek anlamını arayanlar tarafından mutlaka okunmalıdır.

Kitabın en önemli özelliği yaşanılan anın gücünü gösterme konusundaki becerisidir. İnsanın zihninin içerisinde durmadan konuşan sesleri susturmanın yolu bu fikirden geçmektedir. Beynimiz komuta odası olarak görev alırken müdahale etmediğimiz müddetçe hep bir sonrasını düşünmeye eğimlidir. Bunu değiştirip anın önemini kavrayarak geleceğin her zaman belirsizlikle dolu olduğu fikrini kabullenebilmek için bu kitaptan destek alabilirsin.

İnsanın Anlam Arayışı

insanın anlam arayışı viktor e. frankl…trotzdem Ja zum Leben sagen: Ein Psychologe erlebt das Konzentrationslanger isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan İnsanın Anlam Arayışı, hayatta kalma mücadelesi verirken hayatın anlamını arayan bir insanın hikayesini anlatır.

Anlam yoluyla terapi adını taşıyan bir yöntemin fikir babası olan yazar İkinci Dünya Savaşı sırasında soykırımdan kurtulmuş bir isimdir. Bu kitap onun soykırım kamplarında elde ettiğini deneyimleri içerir.

Var Olmanın Gücü

var olmanın gücü eckhart tolleA New Earth: Awakening to Your Life’s Purpose isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Var Olmanın Gücü, birkaç satır önce bahsetmiş olduğum Şimdi’nin Gücü isimli kitabın devamı niteliğindedir. Bir önceki kitapta egonun yarattığı tahribattan söz edildiğini hatırlarsak aslında yazarın yarım bıraktığı işi tamamladığını söylemek çok daha doğru olacaktır.

Daha detaylı ifade etmem gerekirse, yazar benzer tezini bu kitaba da taşımıştır. Birinci kitapta anlatılan her şeyi çok anladığını iddia ediyorsan bu kitap bir işine yaramayabilir. Ancak hala öğrenecek çok şeyim var diyorsan bu kitabı okumayı deneyebilirsin. Hayatını iyileştirmek için sana çok şey kazandıracağından emin olabilirsin.

Büyük Düşünmenin Büyüsü

büyük düşünmenin büyüsü david j. schwartzThe Magic of Thinking Big isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Büyük Düşünmenin Büyüsü, hayatından maksimum verim almanı sağlamak adına sana uygulanabilir yöntemler sunar. Bu yöntemleri kullanarak işinde, evinde veya hayatının her alanında elde ettiğin verimliliği yükseltmeyi başarabilirsin. Kitap, hayatta başarılı olmak için büyük yeteneklere ve kabiliyetlere değil doğru düşünmeye ve doğru alışkanlıklara sahip olman gerektiğini öne sürer.

Sahip olduğu içerikle sana ilham kaynağı olabilen bu kitap aynı zamanda sıradan düşüncelerin ötesine geçiş yapmanı sağlar. Hayatına verdiğin en büyük cezanın her şeyi ortalama olarak düşünmeye yönelmek olduğu fikrini ortaya atarak seni daha farklı düşünmeye yönlendirir. Bir şeyi başarıp hayatını zenginleştirmek istiyorsan bu kitap senin için iyi bir motivasyon kaynağı olabilir.

Babil’in En Zengin Adamı

babil'in en zengin adamı geroge s. clasonThe Richest Man in Babylon isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Babil’in En Zengin Adamı, yaşadığın ekonomik sıkıntıları aşıp zincirlerinden kurtulman konusunda sana yardımcı olabilecek bir kitaptır. Kitapta sunulan yöntemlerin her birisi ekonomik durumlar, ekonomik koşullar veya parayla ilgilidir. Tıpkı bundan yıllar önce Babil halkının paraya değer vererek gelecek inşa etmeleri gibi aynı şeyi senin de yapmanı sağlamak istemektedir.

Genellikle kişisel gelişim öğretilerinde paraya çok değer verilmemesi gerektiği öğütlenir. Bu kitap bu kuralı çiğnemek yerine para denilen olguya daha farklı yaklaşmak gerektiğinden söz eder. Kitabın sunduğu en önemli öğüt “her ne kadar kazanıyorsan kazan mutlaka kazandığının bir kısmını kenara ayır” şeklindedir. Bu kurala sadık kalıp hayatının zenginleştirmenin yollarını merak ediyorsan bu kitabı okumanı öneririm.

İçe Dönük Konuşmanın Gücü

içe dönük konuşmanın gücü shad helmstetterWhat to Say When You Talk to Yourself isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan İçe Dönük Konuşmanın Gücü, öğrenilen bilginin pratiğe dönüştürme vasıtasıyla pozitif içe dönüş konuşmalar gerçekleştirmene yardımcı olabilir. Bu kitap, bir şeyleri başarmak isteyen insanların iç dünyasında her zaman olumlu düşüncelerin yer almasını öğütler. Hayat yolculuğunu daha kararlı bir biçimde sürdürmek istiyorsan kendine doğru motivasyon kaynakları ile doğru harekete geçirici mesajları vermen gerekir.

Kafanın içinde dönüp dolaşan olumsuz düşüncelere teslim olmayı tercih ettiğin zaman hayatta hiçbir şeyin doğru gitmeyeceğini kabul etmelisin. Birçoğumuz bu düşüncelere çok aldırış etmeyiz veya onları dinleyerek hareket ederiz. Bu kitap söz konusu olumsuz düşüncelere dikkat ederek hayatına daha olumlu bir yön vermene yardımcı olur. Eğer artık kafanın içinde durmadan dırdır eden seslerden kurtulmak istiyorsan bu kitaba bir şans verebilirsin.

Az Seçilen Yol

az seçilen yol m. scott peckThe Road Less Traveled isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Az Seçilen Yol, sevgi, bilim ve inanç üçgeninden harmanlanmış fikirlerle hayatını değiştirmene yardımcı olabilir. Bu kitap, hayatın zor olduğunu kabul ederek onu mücadele edilmesi daha kolay bir şeye dönüştürmenin faydasından bahseder. Bugüne kadar hayatı gelişigüzel yaşamayı sürdürmek sana bir şey kazandırmamışsa artık ona bir isim, bir değer veya bir zorluk derecesi kazandırmayı düşünmeni önerir.

Hayatta mutsuzluğun varlık göstermesine neden olan etkenleri tanımayı herkes ister. Aslında bu kitap bahsini ettiğim sevgi, bilim ve inanç üçgeninde mutsuzluğu getiren değerleri okuyucusunun önüne getirmeyi başarır. Hayatta yaşadığın problemleri çözebilmek için onlarla yüzleşmen gerektiği bir gerçektir ve bu kitap söz konusu yüzleşmelerde senin en iyi yardımcılarından birisi olabilir.

Olumlu Düşünmenin Gücü

olumlu düşünmenin gücü norman vincent pealeThe Power of Positive Thinking isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Olumlu Düşünmenin Gücü, okuyucusuna mutlu, hoşnut ve değerli bir hayat kazandırmayı amaçlar. Bu kitap, bugüne kadar yazılmış olan tüm kişisel gelişim kitapları arasında her zaman tavsiye edilenlerden birisidir. Hayatta sahip olduğun umutları ve hırsları faydalı veya kayda değer niteliklere dönüştürüp hayatına kalite kazandırmak kişisel gelişimin için önemli bir adım olabilir.

Kitapta yer alan fikirler ve yöntemler kişinin inancı ne olursa olsun uyum sağlayabilen niteliktedir. Verilmek istenen mesaj aslında hayatın veya evrenin merkezinde yer alan değerleri görebilmeye yöneliktir. Hayatına değer katmak, daha mutlu olmak ve ondan memnuniyet duymak istiyorsan bu kitap okuman gereken eserlerin başında gelir.

İçindeki Devi Uyandır

içindeki devi uyandır anthony robbinsAwaken the Giant Within isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan İçindeki Devi Uyandır, hayatında yer alan zihinsel ve duygusal kaderi kontrol etmeni önerir ve bu konuda sana yardımcı olmaya çalışır. Bu kitap, sunduğu performans odaklı pratik yöntemlerle ilişkilerinden, ekonomik durumundan, zihninden ve bedeninden maksimum verim alarak hayatına niteliksel dokunuşlar yapmana yardımcı olur. Hayatının daha iyi olmasını sağlamak için önceliği hayatının kritik hedeflerini keşfetmeye verebilirsin.

Hayatın her alanında motivasyonu yüksek bir birey olmak pek mümkün değildir. Nitekim zaman zaman kaybettiğimiz bu motivasyonu geri kazanmak için çabalarız ama bazen farkında olmadan yitirebiliriz. Hayatının gittikçe karanlığa büründüğünü düşünüyorsan bu karanlıktan çıkmak için bu kitaptan yardım almayı düşünebilirsin.

Yaratıcı İmgelemeyaratıcı imgeleme shakti gawain

Creative Visulation isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Yaratıcı İmgeleme, zihinsel betimleme yöntemini kullanarak hayatta sahip olmak istediğin şeylere daha yakın ve beraberinde daha olumlu bir yaşantıya sahip olabileceğini öne sürer. Bu kitap, yaratıcı imgeleme yönteminin en ince ayrıntılarına yer verir ve onu gerçekleştirebilmek için okuyucusuna yardımcı olur. Böylece uygulaması basit ama etkisi çok güçlü olan yöntemlerle hayatına farklı bir değer katman mümkündür.

Evrenin eşsizliği ve hayatın ahenginin mükemmelliği fikrini okuyucusuna aşılayan kitap bu sayede insanın daha farklı düşünmesini sağlar. Böylece insanın hedeflerini yerine getirmek isterken önüne çıkabileceği engelleri aşmasına yardımcı olur. Hayatın anlamını ona daha olumlu ve yaratıcı bir biçimde yaklaşarak yeniden keşfetmek istiyorsan bu kitaptan destek alabilirsin.

Mükemmel Olmamanın Hediyeleri

mükemmel olmamanın hediyeleri brene brownThe Gifts of Imperfection isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Mükemmel Olmamanın Hediyeleri, mükemmellik peşinde koşmadan bir şeyleri yeterli görerek hayatta mutlu olabileceğini göstermeye çalışır. Bu kitap, gün içerisinde sürekli duyulan “şöyle olmalısın, böyle olmalısın, bu şekilde yapmalısın” gibi mesajlara karşı etkili biçimde karşı koyabilme konusunda sana yardımcı olur. Sürekli mükemmellik peşinde koşmanın getirisinin yetersizlik hissi olacağı gerçeğiyle yüzleşmeni sağlar.

Araştırmalarla desteklenmiş olan bilgiler her zaman daha fazla işe yararlar. Belki sıradan anlatımlarda çok fazla önemsemeyecek olduğun bilgilerin önüne bilimsel gerçeklerle sunulması seni etkileyebilir. Bir kişisel gelişim kitabından seni etkilemesini, seni harekete geçirmesini ve aynı zamanda seni kaliteli bilgilerle beslemesini istiyorsan bu kitabı okuyarak hayatına daha fazla değer katabilirsin.

Çizginin Dışındakiler

çizginin dışındakiler malcolm gladwellOutliers isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Çizginin Dışındakiler, başarılı insanları anlamak için onların farklılıklarına değil çevresinin farklılıklarına bakılması gerektiğini öne sürer. Bu kitap, başarının sadece bir bireye indirgenerek konuşulması gerektiği fikrini reddeder. Her şey kişinin çevresiyle olan etkileşimi sonucu gelişir ve kişi elde ettiği deneyimlerle başarılı olur.

Bir kişinin başarı durumu kültürü, ailesi, deneyimleri ve jenerasyonuyla doğrudan ilgilidir. Kitap bunu birbirinden farklı kültürlerde yer alan başarıya ulaşmış insanları inceleyerek ve onların hikayesini anlatarak destekler ama anlatılmak istenen çok daha basittir. Bir insanın başarısı zamana ve eline geçen fırsatlara bağlıdır. Bir konuda daha iyi olmak istiyorsan, çok çalışıyorsan ama bunu başaramıyorsan bu kitabı okuyup kaybetmiş olabileceğin fırsatları hatırlayabilir veya kendine yeniden fırsatlar kazandırmak için çaba gösterebilirsin.

Öfke Dansı

öfke dansı harriet lerner

The Dance of Anger isimli kitabın dilimize çevrilmiş hali olan Öfke Dansı, öfkeyi derinlemesine inceleyerek onun biçimlerini ve modemlerini masaya yatırarak kişinin öfkeyle etkileşimini düzenlemesine yardımcı olur. Bu kitap, öfkenin çok önemli bir davranış sinyali olduğunu ve mutlaka ona kulak verilmesi gerektiğini savunur. Genelde insan öfkeyle dolup taştığında ondan uzaklaşmayı veya onu yok sayıp yoluna devam etmeyi düşünüp aslında hayat kalitesi açısından büyük bir hata yapar.

Öfkeyi anlama, onu fark edebilme ve onu hayatını değiştirebilecek gelişim adımları içerisinde kullanmak için bu kitabın içerisinde birbirinden değerli bilgiler vardır. Kitabın dikkat edilmesi gereken en önemli yanı ise “kadınlar için” yazılmış olmasıdır. Eğer öfkeyi anlama ve kontrol etme konusunda kendini geliştirmek isteyen bir kadınsan bu kitabı okumanı öneririm.

Hayatını değiştirebilecek kişisel gelişim kitaplarından oluşan bu kitap önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Leave a Reply