Hayatın problemlerine odaklanan en iyi 10 gençlik romanı

Her romanın içerisinde hayata dair belirli izler vardır. Hayatın problemlerine odaklanmış en iyi gençlik romanlarıyla tanışın.

Hayatın problemlerine odaklanmış olan romanlar içerisinde bizim gibi insanları barındırırlar. Karakterlerinin gerçeğe en yakın bir biçimde kurgulandığı romanlarda görülen büyük küçük tüm engeller de tıpkı onlar gibi gerçekçidir.

Kitap Hırsızı

kitap hırsızı markus zusakRoman, büyük travmalar yaşamış olan bir genç kızın hayat hikayesini anlatır. Romanın ana karakteri terk edilen bir ev, ölüm acısıyla erken yaşta tanışma ve sonunda her şeyin başlangıcı olacak evlatlık verilme gibi birbirinden ağır problemlerle karşılaşmıştır.

Birçok farklı kitap listesinde yer alabilecek bu kitabın en ilgi çekici yanı sahip olduğu karanlık ve dramatik hikayesidir. Bu hikayenin içerisinde travmalarla dolu bir yaşantı ama buna rağmen hayatta kalıp mücadele etme çabası vardır.

Aynı Yıldızın Altında

aynı yıldızın altında john greenRoman, sonu belli olan bir hastalığın pençesinde yer alan iki gencin hayat hikayesini anlatır. Bu iki genç her ne kadar yolun sonunda ölümün olduğunu biliyor olsa bile inatla yaşamaya ve birbirlerini yaşatmaya çalışırlar.

Yarım gibi görünen hayatların içerisinde tam olmaya çalışan insanların hikayesine sahip olan bu roman aslında ibretlik bir yaşam öyküsünü okuyucuya sunar. Bu roman hayattan kesintiler sunar ve karakterlerin yaşadıklarını en ince sızıları dahil olmak üzere insana yaşatır.

Bülbülü Öldürmek

bülbülü öldürmek harper leeBu roman, haksızlığa uğramış bir insanı temize çıkartmak için uğraşan bir avukatın hikayesini anlatır. Kitabın ana karakteri genç bir isim olduğundan tüm anlatım hassas bir biçimde ilerler ama bu hassasiyet kitabın başarısına yansıyan en önemli etken olmuştur.

Haksızlık ve beraberinde ırkçılık gibi bir konuyu merkeze aldığından genelde pek çok farklı listede bu kitabı görebilmek mümkündür. Bu roman, karakterlerinin gerçekçiliği sayesinde hikayesi çok daha etkileyici ve okunabilir bir hal almış kitapların başında gelir.

Saksı Olmanın Faydaları

saksı olmanın faydaları stephen chboskyBu roman genç bir ismin büyümeye çalışırken başından geçenleri anlatır. Hayatını utangaç ve her şeyi kıyıdan köşeden takip eden birisi olarak geçiren bir kişinin artık yancı olmaktan sıkılıp esas adam olma serüveninde başından geçenler pek de umduğu gibi olmayacaktır.

Genç bir insanın büyüme çağında başından neler geçebilir diye merak ediyorsan bu hikaye yardımına koşabilir. Her ne kadar yabancı kültürün izlerini taşıyor olsa bile evrensel pek çok ortak detayı okuyucusuna sunma becerisini gösterebilmiştir.

Satılık

satılık patricia mccormickBu roman her şeyden habersiz bir geneleve satılmış olan genç kızın hayat hikayesini anlatır. Hayatı artık eskisinden kötü bir durumda olan genç kızın cesaret edip günün birinde bir karar alması her şeyi değiştirmeye yetecektir. Bu kararın ardından olacakları tahmin etmek ise güçtür.

Sarsıcı hayat hikayelerini okumak insanı durgunlaştırır. Kendi hayatını sorgulamasına yardımcı olur. Bu romanın hikayesi okuyucusunu derinden sarsmayı başarır. Okumak istediğin hikayenin içerisinde dibe vurmuş bir insanın hayat hikayesi varsa bu kitabı okumanı öneririm.

Komik Bir Hikaye

komik bir hikaye ned vizziniBu roman çalkantılı bir hayat hikayesini anlatan gençlik romanlarındandır. Bulunduğu şehrin en başarılı isimlerinden birisi olmak isteyen genç bir ismin ideallerinin peşinden giderken atmış olduğu ilk yanlış adım her şeyin değişmesine neden olur.

Büyük hayallerle başladığımız hayat yolculuğunun her zaman beklediğimiz gibi gitmediği durumlar olabilir. Bu roman hayallerini gerçekleştirmekten uzak kalan genç bir ismin hayat hikayesini anlatır. Çalkantılı bir hayat hikayesi okumaya varım diyorsan bu kitabı mutlaka okumalısın.

Son Şarkı

son şarkı nicholas sparksBu roman anne ve babasının aldığı kararıyla hayatı altüst olan bir genç kızın hayat hikayesini anlatır. Hayatının eskisi gibi olmayacağını düşündüğü anda her şeyden kaçıp kurtulmayı istese bile karşısına çıkacak olan aşk fırsatı bir anda her şeyi unutmasına neden olacaktır.

Bu kitap hayatta hiçbir zaman umudu kaybetmemek gerektiğini öğütleyen bir eserdir. Bu romanda bir genç kızın darmadağın olmuş olan hayatında her şeyi yavaş yavaş toparlamaya başlamasına tanıklık edersin. Bir çırpıda kolayca okuyabileceğin bir eser arıyorsan bu romanı okumanı öneririm.

Liseden Arkadaşlar

liseden arkadaşlar selçuk aydemirBu roman hayatının kurtuluşunu gideceği liseye bağlamış olan bir genç adamın hayat hikayesini anlatır. Genç adam tam her şeyden kurtuldum, beladan uzak durdum derken arkadaşlarının yaptıklarıyla kendisini yeniden belanın içerisinde bulur.

Genç bir insanın lise yıllarına gidip mahalle kültürünün baskın olduğu dönemlerden bir hikaye okumak istiyorsan doğru kitapla tanışmak üzeresin. Bu roman samimi anlatımı ve yer yer sunduğu mizahsal detaylarla okuma deneyiminin kalitesini yükseltecektir.

Duruma Göre Bazen Kızılderiliyim

duruma göre bazen kızılderiliyim sherman alexieBu roman aldığı karar ile kabilesi tarafından dışlanmış bir çocuğun hayat hikayesini anlatır. Etrafındaki herkes onun doğuştan gelen hastalığıyla alay ederken o bir yolunu bulup her şeyi mizaha dökerek yaşamaktan keyif almaya çalışır.

Ön yargılar ve özellikle farklılıklara karşı kapalı olan pek çok insanın yer aldığı bu hikaye epey öğreticidir. Bir çocuk tüm olumsuzluklara rağmen kendi çabalarıyla hayat yolculuğuna devam etmek için ısrar ettikçe büyük bir azmin ne demek olduğunu okuyucuya gösterir.

Eleanor & Park

eleanor ve park rainbow rowellBu roman, on altı yaşında olan iki gencin bir okul yılı boyunca süren aşklarını anlatır. Bu aşk hikayesi her ne kadar birbiriyle uyumsuz gibi gözükseler bile yaşadıkları aşkla her şeyi çok daha farklı bir hale dönüştürebilecek insanların hikayesidir.

Kendi halinde huzur dolu bir aşk hikayesi okumak istiyorsan ilk durağın bu kitap olmalıdır. Hikayesinde büyük zorluklar ve büyük engeller olmasa bile iki genç insanın yaşadığı aşkta karşı karşıya kalabilecekleri pek sorun vardır.

Hayatın gerçek problemlerini yansıtan bu gençlik kitabı önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply