HBR Duygusal Zeka serisi

Harvard Business Review Duygusal Zeka serisinde yer alan kitaplarla tanış. Okumaya başlamadan içerikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsin.

Aslında her şeyi iş yerinde insan olmak olarak özetlemek mümkün. HBR’nin Duygusal Zeka serisi profesyonel yaşam konusunda akıllıca bir temel okuma deneyimi sunar. Seride yer alan her kitap insan duygularının çalışma hayatına etkisi üzerine yoğunlaşmıştır.

1. Resilience

resilence hbrBu eser, Daniel Goleman, Jeffrey A. Sonnefeld ve Shawn Achor üçlüsünün katkılarıyla hazırlanmıştır. Bu kitap, zorluklardan daha güçlü çıkanların temel özelliklerini anlatır. Buna ek olarak beynini günlük yaşamın stresine dayanacak şekilde eğitmene yardımcı olur.

Bu kitabın yardımıyla duygusal dayanıklılığını artırabilirsin. Zorluklar karşısında daha esnek davranabilme becerini geliştirebilirsin. Kişisel travmalar ve çeşitli gerilemeler sonrasında ayağa kalkıp yoluna devam edebilme başarısını gösterebilirsin.

2. Mindfulness

mindfulness hbrBu eser, Daniel Goleman, Ellen Langer ve Susan David üçlüsünün katkılarıyla hazırlanmıştır. Farkındalık daha iyi performans, daha fazla yaratıcılık, daha derin öz farkındalık ve daha fazla karizma gibi faydalara sahiptir. Eserin özelliği sana bu konuda yol gösterebilecek olmasıdır.

Bu kitap, günlük çalışma rutininize his kazandırmak için pratik adımlar içerir. Farkındalığın arkasındaki bilimsel durumu açıklayarak onun neden işe yaradığını anlatır. Aynı zamanda farkındalık konusunda dikkat edilmesi gereken tuzaklar hakkında açık ve net uyarılar sunar.

3. Empati

empati hbrBu eser, Daniel Goleman, Annie McKee ve Adam Waytz üçlüsünün katkılarıyla hazırlanmıştır. Empati, hem gelişmiş ilişkilerde hem de daha iyi ürün gelişiminde bir faktör olarak değerlendirilir. Ancak, empati sadece kendini başkasının yerine koymaktan ibaret değildir.

Empati yaparken başkalarının motivasyonlarını ve duygularını anlamak çok zor bir yetenektir. Bu kitap, empatinin ne olduğunu, neden önemli olduğunu, seni empati yapmaktan uzak tutan engelleri anlamana yardımcı olur.

4. Mutluluk

mutluluk hbrBu eser, Daniel Gilbert, Annie McKee ve Gretchen Spreitzer üçlüsünün katkılarıyla hazırlanmıştır. İnsan mutluluğunun doğasını ve bunun profesyonel yaşama etkisini anlamak önemlidir. Bunun takip edilmeye değer olup olmadığını düşünebilirsin.

Bu kitap, bu soruların cevaplarını, mutluluğun ölçülme durumunu, araştırmaları, kişisel davranışları ve iş ortamında mutluluğu oluşturan yönetim teknikleriyle ilgili bilgiler içerir. Birçok bilgi uyarılar üzerine araştırmalardan oluşacak şekilde sunulmuştur.

5. Etkileme ve İkna

etkileme ve ikna hbrBu eser, Nick Morgan, Robert B. Cialdini ve Linda A. Hill üçlüsünün katkılarıyla hazırlanmıştır. Kalpleri değiştirmek zihinleri değiştirmenin en önemli parçalarından biridir. Araştırmalar, insani duygulara ilgi çekici gelerek bir lider olarak otoriteyi inşa edebileceğini gösterir.

Bu kitap, araştırmaların üzerinden geçer ve etkilerini geliştirmek için kapsamlı çalışma yapıları sunar. Tüm bunlara ek olarak her gün kullanılabilecek küçük ve basit ikna taktikleri göstererek nasıl hareket etmen gerektiğini gösterir.

6. Özgün Liderlik

özgün liderlik hbrBu eser, Bill George, Herminia Ibarra, Rob Goffee ve Gareth Jones dörtlüsünün katkılarıyla hazırlanmıştır. İş yerinde her zaman kendin olman gerekir. Bir lider olarak açıklık ile otorite arasındaki doğru dengeyi yakalayabilmen gerekir.

Bu kitap, özgünlüğün duygusal anlamda akıllı liderlikteki rolünü açıklar. Bununla birlikte, özgün benliğini nasıl keşfedeceğini ve duygusal tepkiler söz konusu olduğunda belirli standartlara uygun davranmanın nasıl zararlar verdiğini öğrenebilirsin.

7. Odaklanma

odaklanma hbrBu eser, Daniel Goleman, Heidi Grant, Amy Jen Su ve Rasmus Hougaard dörtlüsünün katkılarıyla hazırlanmıştır. Odaklanmanın önemi kendi verimliliğinden çok daha fazlasını anlatır. Derin odaklanma, başkalarına başarılı bir şekilde öncelik etmeni sağlar.

Ancak iş ortamında odaklanma konusunda sana sıkıntı çıkaracak veya engel olacak birçok durum vardır. Bu kitap, odaklanma, ekibinizin dikkatini yönetme ve dikkat dağıtma döngüsünü kırma yeteneğini güçlendirme konusunda sana yardımcı olacaktır.

8. Öz Farkındalık

öz farkındalık hbrBu eser, Daniel Goleman, Robert Steven Kaplan ve Susan David üçlüsünün katkılarıyla hazırlanmıştır. Öz farkındalık, yeteneklerini, eksikliklerini ve potansiyelini görmeni sağlayan duygusal zekanın temelini oluşturur. Ancak, her zamanki geri bildirimler ve yansımalarla gerçeğe ulaşamazsın.

Bu kitap, düşüncelerini ve duygularını anlatma, meslektaşlarının senin hakkında düşüncelerini ortaya çıkarma ve öz farkındalığın daha verimli ve ödüllendirici olma yönündeki teşvikini öğrenme konusunda sana yardımcı olabilecektir.

9. Amaç, Anlam ve Tutku

amaç anlam ve tutku hbrBu eser, Morten Hansen, Teresa Amabile, Scott A. Snook ve Nick Craig dörtlüsünün katkılarıyla hazırlanmıştır. İdeal bir dünyada çalışma hayatımız tamamen tatmin edici ve özünde motive edici olacaktır. Ancak her zaman bu kadar şanslı olmayabiliriz.

İşte sıkışıp kaldığını ve çalışmak için artık eskisi kadar istekli olmadığını düşünün. Ek olarak yaptığın iş ile şirketin misyonu arasındaki bağı görmeyi deneyebilirsin. Bu kitap tutkunun gücünü anlatır ve sana iş ortamında bunu nasıl bulacağını gösterir.

10. Çatışma ve İletişim

çatışma ve iletişim hbrBu eser, Daniel Goleman, Tony Schwartz, Nick Morgan ve Daniel Gilbert dörtlüsünün katkılarıyla hazırlanmıştır. Zor insanlarla başa çıkmanın merkezinde kendi duygularını ve onların duygularını ele almak vardır. Zorlu bir sohbette sakin kalmak için neler yapabileceğini bilmek önemlidir.

Bu kitap, korkunç çalışma arkadaşlarımıza karşı verdiğimiz duygusal cevabımızın arkasındaki araştırmayı açıklar. Buna ek olarak, ilişkileri daha verimli hale getirmek için empati ve esnekliği kullanma konusunda sana yardımcı olur.

Harvard Business Review Duygusal Zeka serisinde yer alan kitaplarla ilgili düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply