Herkesin okuması gereken 12 anı kitabı

Anı kitapları ile oluşturulmuş bu okuma listesiyle ilgi çekici gerçeklerden komik hatıralara kadar uzanan okuma serüvenine yelken açabilirsin.

Anı kitapları dünyanın en merak edilen insanlarının zihninde yolculuk yapabilme imkanı sunar. Hangi noktadan yola çıkarsan çık anı kitaplarının içerisinde ilgi duyacağın çeşitli noktalar bulabilirsin. Hazırlamış olduğum bu anı okuma listesiyle ilgi duyduğun insanların hatıralarını okuyabilirsin.

1. O Yılın Büyüsü

o yılın büyüsü joan didionJoan Didion‘ın ilk kez 2005 yılında yayınlanmış bu eseri anı kitabı ve biyografi kitabı olma özelliğini taşır. Yazar bu kitabı eşinin ölümünün ardından kaleme almıştır. Eserde kendi yaşam öyküsüne ve eşinin ölümünden sonra geride kalanlarla hesaplaşmasına yer vermiştir.

Hastalıklar ve ölümlerle dolu bir hayattan geriye kalanların yansıdığı satırları içeren bu kitap aynı zamanda yazarın hayata tutunuş çabasına yer verir. Üst üste gelen acı olaylar yazarın zihnini acı ve kederle doldurmaya başlar. Evlilik, hayat, iyi anılar ve kötü anılar gibi yaşamın tüm parçaları bu eserde kendine yer bulur.

2. Dünyayla Benim Aramda

dünyayla benim aramda ta-nehisi coatesTa-Nehisi Coates‘in ilk kez 2015 yılında yayınlanmış bu eseri anı kitabı ve tarih kitabı olma özelliğini taşır. Yazar hayatında yaşadığı her şeyi anlatmak için bir mektup yazmaya karar verir. Zamanla o mektup bir kitaba ve otobiyografiye dönüşür.

Yazar hayat boyu yaşamış olduklarını bütün detaylarıyla satırlara dökerken elde ettiği deneyimleri eklemeyi ihmal etmemiştir. Kendi bakış açısından tarihsel gerçeklere dokunarak ve duygusal aktarım gerçekleştirerek oğlunu ve okuyucuyu bir yolculuğa çıkarmak istemiştir. Ortaya çıkan bu yapıtla hedefine ulaşmıştır.

3. Yazma Sanatı

yazma sanatı stephen kingStephen King‘in ilk kez 2000 yılında yayınlanmış bu eseri anı kitabı ve biyografi kitabı olma özelliğini taşır. Bu kitap kısmen yazarlık öğretisi kısmen ise anı şeklindedir. Günden güne kendini geliştirerek çok daha iyi bir yazar olmayı başaran ismin yazarlık üzerine tavsiyeleri bu eserin bir parçasıdır.

Yazarlık kariyerinin ilk yıllarından geçirmiş olduğu ölümcül kazaya kadar hayatına yön veren tüm noktalara değinen başarılı yazar, yazar olmak isteyenlere bi el kitabı sunmuştur. Yapısal olarak kurgulanmış ilham verici bu eser okuyucusunu bilgilendirirken eğlendirme gayesi içerisindedir.

4. Bir Sürgünün Anıları

bir sürgünün anıları aziz nesinAziz Nesin‘in ilk kez 1957 yılında yayınlanmış bu eseri anı kitabı olma özelliğini taşır. Yazar, Bursa’da geçirdiği sürgün yıllarını anlatırken aynı zamanda dönemin gerçeklerine ışık tutar. Eserde yazarın o dönem başından geçen zorlukların bir kısmı anlatılır.

Dönemin şartları gereği hazırlamış olduğu bir broşür nedeniyle sürgün edilen yazar siyasi karmaşaların hakim olduğu bir dönemde kendisini çok daha büyük zorlukların göbeğinde bulur. Çekilen onca cefanın yürek burkan hikayesi bu satırlardadır. Ancak bu satırlarda sadece cefa değil aynı zamanda büyük bir cesaret vardır.

5. Beynimdeki Yangın

beynimdeki yangın susannah cahalanSusannah Cahalan‘ın ilk kez 2012 yılında yayınlanmış bu eseri anı kitabı ve biyografi kitabı olma özelliğini taşır. Onun yaşadığı hastalığın tedavisini bir kenara bırakın tanısı dahi yoktur. Bir gün deliye dönerken ertesi gün hiçbir şeyi hatırlamamak yazarın hayatı için yapılabilecek en kısa tanımlamadır.

Bir gazeteci olan yazar hayatın ona sunmuş olduğu öldürmeyen ama süründüren hastalıkla mücadele etmek zorundadır. Doğuştan gelen bu hastalık onu her gün kendisiyle kavga etmeye mahkum eder. Yazar hastalığı ile mücadelesini satırlara taşıyarak kendini anlatmaya çalışır.

6. Paris Bir Şenliktir

paris bir şenliktir ernest hemingwayErnest Hemingway‘in ilk kez 1964 yılında yayınlanmış bu eseri anı kitabı ve seyahat kitabı olma özelliğini taşır. Yazar kitabında arkadaşlarıyla birlikte Paris’te yaşadığı günleri anlatır. Kitapta bir anlamda zaman geriye sarılır ve yazarın gençlik yıllarına yolculuk edilir.

Yazar gençlik yıllarını kişisel penceresinden oldukça detaylı bir biçimde anlatır. Bir ajanda gibi dokumuş olduğu sayfalarda gençlik yıllarındaki sıkıntılara yer verir. Bu sıkıntılarla birlikte başından geçenleri anlatan yazar, bir anlamda yazar olmanın önündeki engelleri ve engelleri aşma çabalarını okuyucuya göstermiştir.

7. Bir Dinozorun Anıları

bir dinozorun anıları mine urganMine Urgan‘ıin ilk kez 1998 yılında yayınlanmış bu eseri anı kitabı ve otobiyografi kitabı olma özelliğini taşır. Yazar kendi yaşantısından kesintilere bu eserde yer vermiştir. Zaman zaman anlatımı eğlenceli bir şekle dönüştüren zaman zaman ise okuyucuya kızacak noktaya gelen bu eser yazarın otobiyografisidir.

Yazar aslında çok şanslı birisidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile dans edebilme şerefine erişmiştir. Orhan Veli, Halide Edip Adıvar ve Sait Faik Abasıyanık gibi pek çok önemli isimle tanışma fırsatını elde etmiştir. Anılarını samimi ve içten bir biçimde aktarırken aynı zamanda okuyucusuna hayatla ilgili öğütler verir.

8. Ye Dua Et Sev

ye dua et sev elizabeth gilbertElizabeth Gilbert‘in ilk kez 2006 yılında yayınlanmış bu eseri anı kitabı ve otobiyografi kitabı olma özelliğini taşır. Yazar oldukça başarılı bir isimken hayatın getirdiği olumsuz koşullar neticesinde kendisini ağır bir tükenmişliğin içinde bulur. Bu eser onun ayağa kalkıp tekrar başarıya ulaşma hikayesini anlatır.

Yazarın kariyerinde her şey yolundayken özel yaşantısında yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Önce eşinden boşanarak büyük bir boşluğa ardından ise tükenmişliğe doğru sürüklenir. Tekrar ayağa kalkması zor ve uzun sürer ama bunu başarır. Yazar hayatının bu unutulmaz günlerinde başından geçenleri bu kitabında anlatmıştır.

9. Paris ve Londra’da Beş Parasız

paris ve londra'da beş parasız george orwellGeorge Orwell‘ın ilk kez 1933 yılında yayınlanmış bu eseri anı kitabı ve seyahat kitabı olma özelliğini taşır. Yazar iki farklı şehirde yaşamış olduklarını gerek anı gerek ise otobiyografi şeklinde okuyuculara aktarır. Bu eserde George Orwell’ın henüz yazar olmadan önce başından geçenleri bulabilirsin.

1984 gibi çok önemli bir eseri edebiyat dünyasına kazandırmış olan George Orwell’ın dünyaya bakış açısı aslında bu iki şehirde geçirdiği günlerle şekillenmiştir. Londra ve Paris’te geçirdiği yıllar onun hayal dünyasına büyük katkılar sunmuştur. Her ne kadar zor günler olsa bile Orwell o günlerini içtenlikle anlatmayı başarmıştır.

10. Hayat

hayat keith richardKeith Richard‘ın ilk kez 2010 yılında yayınlanmış bu eseri anı kitabı ve otobiyografi kitabı olma özelliğini taşır. Rolling Stones grubunun bir üyesi olan sanatçı bugüne kadar yazmış olduğu sayısız şarkı ile tanınan bir isimdir. Neredeyse tamamı fırtınalarla dolu hayatında başından geçenleri bu kitabında anlatmıştır.

Kitap her ne kadar başarılı müzisyenin hayatına odaklanmış olsa bile şöhret ve para gibi detayları değil müzik ve müzisyenlerle ilgili detayları içerir. Kitap özellikle yapmış olduğu işin sıkıntılarına yer verirken okuyucusunu kapsamlı bir müzik öğretisine davet eder. Bu anı kitabı müzik diyarına yolculuk etmek için iyi bir eserdir.

11. Bizim Köy

bizim köy mahmut makalMahmut Makal‘ın ilk kez 1950 yılında yayınlanmış bu eseri anı kitabı olma özelliğini taşır. Genç yaşında öğretmenlik yaparken başından geçenleri anlatan yazar, not olarak kaydettiği anılarını kitaplaştırma yoluna gitmiştir. Yazarın anıları onun yaşadığı yıllarda köylerin durumunu anlamak için ideal bir eserdir.

Mahmut Makal bir dönemden sonra kapatılan köy enstitülerinin yetiştirdiği isimlerden biridir. Anadolu’da bir köye atandıktan sonra göreve başlayınca karşılaştığı manzara beklediğinden çok daha kötüdür. Öğretmenlik yıllarında yaşadığı tüm zorluklara anı kitabında yer vererek okuyucularına tarihi bir seyahat imkanı sunmuştur.

12. Mutfak Sırları

mutfak sırları anthony bourdainAnthony Bourdain‘in ilk kez 2000 yılında yayınlanmış bu eseri anı kitabı ve otobiyografi kitabı olma özelliğini taşır. Bu eserde, işinde oldukça başarılı olan bir şefin çalışma ortamında yaşanan her şey gerçekçi biçimde anlatılmıştır. Ömrünü mutfakta geçirmeye adamış olan yazar aşçılara iyi bir eli kitabı sunmuştur.

Anthony Bourdain otobiyografi şeklinde yazdığı bu eserde profesyonel kariyerini baştan aşağı anlatmıştır. Aynı zamanda restoranların arka planında yani mutfağında neler olup bittiğine yer vermiştir. Aşçılık sektöründe ilerlemek isteyen biriysen bu kitabı alıp başarılı şefin yaşadıklarını okumanı öneririm.

Umarım çeşitli anı kitaplarını içeren bu okuma listesi hayatına değer katabilir. Kitaplar hakkında aklına takılan bir şeyler varsa bunları yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Yazımı beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply