Hikayesiyle seni esir alacak en iyi 29 cinayet romanı

Anı kitapları ile oluşturulmuş bu okuma listesiyle ilgi çekici gerçeklerden komik hatıralara kadar uzanan okuma serüvenine yelken açabilirsin.

Dürüst olmak gerekirse iyi yazılmamış olsa bile herhangi bir cinayet romanının eğlenceli olabileceğini söylemeliyim. İyi yazılmış olan cinayet romanları hikayesinin karmaşıklığıyla kolayca dikkat çekebilir. Eğer bu tür romanların peşindeysen şu an doğru listeyi incelediğinden emin olabilirsin.

Altı Şüpheli – Vikas Swarup

altı şüpheli vikas swarupBilgi sızdırma, yatırımcıları dolandırma, rüşvet, vergi kaçakçılığı gibi çok değişen temalar bu hikayenin bir parçasıdır. Hikaye aslında bir barda işlenen cinayetle başlar ama cinayeti işleyen babasının siyasi bağlantıları sayesinde paçayı yırtar. Ama kader Vivek Rai’nin peşini bırakmaya niyetli değildir.

İşlediği onca suçtan bir şekilde yırtmayı başaran Vivek Rai kendi çiftliğinde verilen davette öldürülür. Cinayeti kimin işlediğini çözmek için komiser yardımcısı çiftlikten kimsenin ayrılmamasını ister. Cinayetin ardındaki perdenin aralanması için önce Vivek Rai’nin geçmişinin irdelenmesi gerekir.

Guguk Kuşu – Robert Galbraith

guguk kuşu robert galbraithAfganistan’daki görevi sırasında mayın patlaması sonucu bacağını kaybeden Cormoran B. Strike artık bir dedektiftir. Zengin bir kadın ile evlenip boşanmıştır. Zenginliğin uzak olduğu hayatını sürdürmek için elinde kalan tek müşterisinin derdine bir çare bulmalıdır.

Alanında oldukça iyi olan avukat John Bristow, kardeşi Lula’nın intihar etmediğine aksine öldürüldüğüne inanır. Polisin olayı intihar diyerek kapatması hiç hoşuna gitmemiştir. Bunun için bir dedektif ile anlaşarak olayı yeniden ele almasını ve kız kardeşinin katilini bulmasını ister.

Birimiz Yalan Söylüyor – Karen M. McManus

birimiz yalan söylüyor karen m. mcmanusBeş gencin karışmış olduğu cinayetin aydınlatılması pek kolay olmayacaktır. Beş gençten birisi olan Simon alerjik reaksiyondan ötürü şüpheli bir biçimde yaşamını yitirir. Olaydan sorumlu tutulan diğer dört gencin olayın arkasında olup olmadığı dahi şüphelidir.

Bronwyn, Cooper, Nate ve Addy olayla bağlantılarının olmadığını ispat etmek için çabalarlar. İçlerinden hangisinin yalan söylediğini bulmak için her birisi tek tek konuşturulur. Hepsinin kritik öneme sahip bir sırrı vardır ve herkes kendi sırrının saklı kalması için cinayet işleme potansiyeline sahiptir.

Beyazlı Kadın – Wilkie Collins

beyazlı kadın wilkie collinsLaura, babasına verdiği söz üzerine hiç istemeden bile olsa tutmak zorundadır. Sir Percival ile evlenir ama Laura’nın peşini talihsizlik bir türlü bırakmaz. Laura evlendikten kısa süre sonra Sir Percival ve onun en yakın arkadaşı Kont Fosco’nun amacı belli olur: Laura’nın parasını elde etmek.

Güçlerinin arkasına sığınan iki adam Laura’yı evden uzaklaştırmak isterler ama Laura aniden yaşamını yitirir. Artık ortada bir cinayet ve bu cinayetin intikamını almak isteyen insanlar vardır. Bunun için Sir Percival ve Kont Fosco’nun gizli kalmış sırlarını açığa çıkarıp ellerindeki gücü onlardan almak gerekir.

Trendeki Yabancılar – Patricia Highsmith

trendeki yabancılar patricia highsmithAynı trende yolculuk eden Guy Haines ve Charles Anthony Bruno isimli iki kişi şeytanın aklına zor gelecek cinayet planı için anlaşırlar. Birisi başarılı bir mimar, öteki ise tam bir sadist olan psikopattır. Bruno, Haines’in aklını çelerek onu işleyeceği cinayete ortak eder.

İşlenecek cinayetlerin en önemli yanı ortada bir şüphelinin olmayacak olmasıdır. Biri babasını diğerine, diğeri eşini ötekine öldürterek hayatlarındaki beladan kurtulmak için anlaşırlar. Bu anlaşma aynı zamanda doğru motivasyonla her insanın kötüye dönüştürülebileceğinin kanıtı olma özelliğini taşır.

Kayıp Kedi – Sadık Yemni

kayıp kedi sadık yemniEmre Tuğrul özel ekibiyle birlikte esrarengiz cinayeti işleyenlerin peşine düşmüştür. Sıradan bir cinayetmiş gibi gözükse bile evinde ölü bulunan kadın olayından elde ettikleri bilgilerle aradıkları kişiye ulaşma amaçları vardır. Bu uğurda araştırmayı devam ettirmek için türlü engelleri aşmalıdırlar.

İşlenen cinayetin izini süren ekip kendisini büyük bir sarmalın içerisinde bulurlar. Başkalarına şantaj uygulayarak istediklerini yaptırmak olan insanlara çıkan sokağı takip eden ekibi şaşırtıcı bir son bekler. Bugüne kadar gerçekleştirilmiş olan türlü operasyonlara çıkan kapı tam önlerindedir.

Zamanın Kızı – Josephine Tey

zamanın kızı josephine teyAlan Grant gizemli bir cinayeti çözmek için gecesini gündüzüne katar. Kral III. Richard’ın dahil olduğu ve iki prensin ölümüyle sonuçlanan olayın ardındaki sırları ortadan kaldırma vakti gelmiştir. Hastanede beklemekten sıkılan müfettiş kralın portresini incelediğinde katilden çok lanetli bir yüz görür.

Belki katili görmese bile esrarengiz bir adamı sezen müfettiş iki prensin ölümünü soruşturmaya başlar. Bol bol araştırma yapar, yazılı tarihi baştan sona okur ve kralın tüm niteliklerini ortaya çıkarır. Bu nitelikler onu adım adım kralın dahil olduğu cinayete doğru götürür.

Kramponlu Ceset – Celil Oker

kramponlu ceset celil okerBir futbol kulübünün üzerinden başlatılan şike soruşturması sonucunda olaylar beklenmedik biçimde sarpa sarar. Kritik bir maça çıkacak olan takımın başkanı İlhan Karasu, dedektif Remzi Ünal’a başvurarak söz konusu şikenin araştırılmasını ister. Konu şike olsa bile iş bir dizi cinayete kadar uzanır.

Dedektif şike soruşturması için başladığı mesaisinin cinayetle sonuçlanması konusunda şaşkındır. Artık çözmesi gereken çok daha fazla olay vardır. Üstelik bu olayların her birisi zincirin halkaları gibi birbirine sımsıkı bağlıdır.

Sherlock Holmes’un Maceraları – Arthur Conan Doyle

sherlock holmes'un maceraları arthur conan doyleÜnlü dedektif Sherlock Holmes’un Londra sokaklarında işlenen her suçu aydınlatan biridir. Londra’da suç her neredeyse ünlü dedektif ve yardımcısı Dr. Watson oradadır. Onların soruşturmaya başladığı cinayetlerin ardındaki sırlar her zaman açığa çıkmıştır.

Ünlü dedektifin maceralarını bir çırpıda takip etmek için iyi bir zamandır. Her şey çok çabuk gelişse bile detayları asla gözden kaçırmayan ikili bir dizi olayı çözmek için çaba gösterirler. İşlenen cinayetlerin faillerini saptamak için karşılaşılan her bulmacayı çözmek gerekir.

Roger Ackroyd Cinayeti – Agatha Christie

roger ackroyd cinayeti agatha christieKüçük bir kasabada işlenen cinayet herkesi ürkütür. Roger Ackroyd oldukça zengin bir isimdir. Öldürüldüğüne dair haberler kasabaya yayılır yayılmaz herkes şüpheli tavırlar sergilemeye başlar. Cinayetin çözülmesi ünlü dedektif Hercule Poirot’un çabalarına bağlıdır.

Ünlü dedektif cinayeti çözmeye çalışırken tek başına değildir. Kasabanın doktoru James Sheppard ona yardımcı olur. Cinayetinin ardındaki gerçekler ortaya çıkarılana kadar aynı zamanda ortalıklarda dolanan şantaj mesajları ve aynı zamanda ardı arkası kesilmeyen söylentilerle başa çıkılması gerekir.

Ormandaki Deli – Georges Simenon

ormandaki deli georges simenonBir arkadaşını ziyarete giderken şüpheli gördüğü bir olayı araştırmaya başlayan Komiser Maigret trenden atlayarak adamın peşine düşer. Kovalamaca sırasında hiç istemediği bir şey yaşanır. Sonunda şüphelinin hedefi olur ve vurularak bir otel odasına tıkılı kalır.

Otel odasında tıkılı kalmak komiseri yıldırmaz. Otel odasında hasta yatağında tıkılı kalsa bile parçaları birleştirerek soruşturmasını devam ettirir. Üstelik zaman zaman desteğine başvurduğu tuzaklarla sonuca gitmeye oldukça yaklaşmıştır.

Rebecca – Daphne du Maurier

rebecca daphne du maurierVarlığı gitgide bir sorun haline dönüşmeye başlayan bir kadının hayatını sürdürmesi eziyete dönüşür. Çünkü bir kadının gölgesinde geçecek olan hayatın zehir olması kaçınılmazdır. Üstelik işin içerisinde cinayet varsa her şeyin daha kötü olacağı beklenen bir sonuçtur.

Maxim ve yeni eşi kendi topraklarına geri döndüklerinde şansın yerini kara bulutlar alır. Rebecca’nın çeşitli sırları vardır ve bunlar ortaya çıkmaya başlamak üzeredir. Üstelik yaşadıkları yerde sırrı olan tek kişi kendisi değildir ve gerçeklerin açığa çıkması çeşitli tehlikeleri beraberinde getirir.

Smilla ve Karlar – Peter Hoeg

smilla ve karlar peter hoegAltı yaşındaki bir kız çocuğunun çatı katından düşmesi sonrası bir soruşturma başlatılır. Polis yaşanan ölüm olayının bir kaza olduğunu düşünür. Ancak ölen Isaiah’ın komşusu Smilla cinayetten şüphelenir ve polisi ikna etmeye çalışır.

Smilla’nın kendi başına başlatmış olduğu gerçeği arama mücadelesi karda iz aramaya dönüşür. Bulduğu her ipucu onu biraz daha gerçeğe yaklaştırır. Cinayetin ardındaki sırların açığa çıkması için karların Smilla’ya yardım etmesi gerekir.

Soğukkanlılıkla – Truman Capote

soğukkanlılıkla truman capoteClutter ailesinden dört kişi çiftliklerinde ölü bulunduğunda herkes çok ama çok şaşırır. Clutter ailesinin kimseyle derdi yoktur. Üstelik yanında çalıştırdıkları işçilere iyi maaşlar veren çiftlik sahibi olarak bilinirler.

Bu cömertlik hayatta kalmalarına yetmeyecektir. Kimsenin ne olduğunu anlamadığı bir zamanda dördü birden pompalı tüfekle vahşice öldürülmüştür. Olayı çözebilmek için ortada herhangi bir ipucu dahi yoktur ama çok geçmeden kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştır.

Odak Noktası – Osman Aysu

odak noktası osman aysuBaş Komiser Vural Togay’ın denizde bulunan erkek cesedi sonrasında soruşturmanın başına geçer. Bulunan erkek cesedi için ilk bulgular denizde boğulmayı gösterir. Ancak olay yerinde yer alan yabancı konsolosluk yetkileri durumun farklı olduğunu gösterir.

Oysa her şey basit bir cinayetle başlamıştır. Cinayetin çözülmesi zaten zorken her şey adım adım çok daha zor bir hale dönüşür. İşin içerisinde siyasi ilişkiler ve istihbarat dahil olunca soruşturmanın yönü bambaşka noktaya doğru yol alır.

Gülün Adı – Umberto Eco

gülün adı umberto ecoOldukça zengin bir İtalyan manastırı olan Fransiskanlar aykırı düşüncelere sahiptirler. Baskerville’den William olayı araştırmak için yola çıkar. Görevini layıkıyla yerine getirmek isterken yaşanan yedi ölüm olayları bambaşka noktaya taşır ve William dedektifliğe soyunur.

William kısa süre içerisinde ölümlerin ardındaki izleri takip etmeye başlar. Çeşitli kanıtlar bularak sırları açığa çıkarır. Gizli sembollerin ardındaki anlamları çözerek gerçekleştirilen cinayetlerin karanlıkla ve geceyle bağlantılı olduğu sonucu varır.

Cam Kent – Paul Auster

cam kent paul austerQuinn takma isimle polisiye romanlar yazan birisidir. Geçimini roman yazarken geçirmesine rağmen bir gün evine ilginç bir telefon gelir. Telefondaki kişi dedektif Paul Auster ile görüşmek istediğini söyler ama bu isteğine karşılık bulamaz.

Daha önce arayan kişi tekrar Quinn’i rahatsız ederek Paul Auster ile görüşmek istediğini iletir. Quinn bunu bir fırsata çevirerek dedektif Paul Auster gibi davranmaya başlar ve karşıdaki kişiyle görüşmeyi kabul eder. Quinn, görüşmeyi kabul eder etmez kendisini bir cinayet soruşturmasının ortasında bulur.

Sadist – Stephen King

sadist stephen kingPaul Sheldon oldukça ünlü bir roman yazarıdır. Nihayet en büyük hayranlarından birisiyle tanışmıştır. Bir otomobil kazası sonrasında tanıştığı Annie Wilkes onun hem en büyük hemşiresi hem en büyük hayranıdır ama bu hayranlığın boyutu biraza farklıdır.

Annie Wilkes oldukça kızgındır. Çünkü Paul Sheldon onun en sevdiği karakteri son kitabında öldürmüştür. Talebi ölen karakterin hikayeye getirilmesi ve sadece onun için geri getirilmesidir. Paul Sheldon’ın bunu yapmaması demek iğneyle veya baltayla tanışması demektir.

Büyük Uyku – Raymond Chandler

büyük uyku raymond chandlerÖlüm baş ucunda olan milyoner bir isim dedektif Philip Marlowe ile anlaşır. Dedektifin amacı bitmek bilmeyen sorunları olan iki kızını takip etmek ve şantajcıyı ortaya çıkarmaktır. Dedektif işin bununla sınırlı olduğunu düşünse bile çok geçmeden kaçırılma ve cinayet gibi bir dizi yeni olayla tanışır.

Dedektifin karşısına çıkan her yeni detay olayların çok daha fazla birbirine karışmasına neden olur. Hemen hemen her şey aşırı hızlı bir biçimde gelişir. Uğraşması gereken çok şey olduğunu fark etmesine rağmen tuttuğunu koparan bir dedektif olması onu daha fazla araştırmaya iter.

Ustaparmak – Sarah Waters

ustaparmak sarah watersSue Trinder, bir katilin yetim çocuğu olarak bir grup hırsızın arasında büyümüştür. Sue Trinder parmaklarını ustaca kullanabilen bir hırsızdır. Sokaklarda hayatta kalabilmesini büyük oranda Bayan Sucksby’e borçludur.

Bir gece bir adam Sue Trinder’ın peşine düşer. Adamın isteği zenginlikle dolu geleceği için engel durumunda olan kadının delirtilmesi ve akıl hastanesine gönderilmesidir. Sue Trinder pek istemese bile teklifi kabul eder çünkü hayatının baştan sona değişeceğine inanır.

Gizem ve Hayal Hikayeleri – Edgar Allan Poe

gizem ve hayal hikayeleri edgar allan poeBu kitabın hikayesiyle ilgili detaylı bir giriş yapabilmem maalesef mümkün değil. Bunun sebebi kitabın kısa hikayelerden oluşan bir derleme olmasıdır. Bu kitapta Edgar Allan Poe’nun en iyi kısa hikayelerini bulabilirsin.

“Morgue Sokağı Cinayeti” isimli hikayenin varlığı bu kitabı önemli kılar. İşlenmiş olan esrarengiz cinayeti çözmek için bir araya gelen iki isim akıl yürütme ve neden-sonuç ilişkisine dayalı hareket ederler. Üstelik içlerinden birisi yanındakini aklını okuyabilme becerisine sahiptir.

Ejderha Dövmeli Kız – Stieg Larsson

ejderha dövmeli kız stieg larssonİsveç’in en zengin ailelerinden birinin çocuğu olan Harriet Vanger yıllar önce ortadan kaybolmuştur. Aradan yıllar geçmesine rağmen amcası gerçeğin peşinden gitmeye devam eder. Mikael Blomkvist adındaki gazeteciyle anlaşan yaşlı adam ondan gerçeği ortaya çıkarmasını ister.

Mikael Blomvist bu yolculuğunda tek başına değildir. Lisbeth Salander dövmesi ve yaşam tarzıyla diğerlerinden çok daha farklıdır ama nihayetinde bir dahidir. İkilinin amacı gizli saklı kalmış olan tüm gerçekleri açığa çıkarmaktır.

Patasana – Ahmet Ümit

patasana ahmet ümitYedi kişilik bir arkeolog ekibi Antep’te gerçekleştirdikleri kazılar sırasında Patasana’ya ait tabletleri bulurlar. Patasana’nın yaşam öyküsünü anlatan bu tabletler dünyanın en önemli yazılı kaynaklarından biridir. Ancak, araştırmaların devam etmesi için aşılması gereken çok ciddi bir sorun vardır: köylüler.

Tabletlerin bulunduğu yerin yatır olduğuna inanılan yere çok yakın olması köylüleri rahatsız eder. Ardı ardına gelen cinayet haberlerinin yatırın rahatsız edilmesine bağlanması herkesi tedirgin eder. Arkeologlar çalışmalarını yarıda keserek Yüzbaşı Eşref ile birlikte cinayetleri aydınlatmaya çalışırlar.

Jigolo Cinayeti – Mehmet Murat Somer

jigolo cinayeti mehmet murat somerMinibüsçünün ölümünü herkesi şaşırtmıştır ama ölen kişi sıradan bir minibüsçü değildir. Ünlü bir jigoloyu öldürdüğü düşünülen kişi sosyetenin en ünlü isimlerinden biridir. Cinayet herkesin ilgisini çeker çünkü tüm gözler artık sosyetenin üzerindedir.

Ortada araştırılması gereken bir cinayet vardır ve dedektif harekete geçmek üzeredir. Soruşturma İstanbul’un arka sokaklarına kadar uzanır. Çözülmesi gereken cinayette sona ulaşmak için öncelikle türlü türlü entrikalarla uğraşmak gerekir.

Cin Treni – Rıza Kıraç

cin treni rıza kıraçİzmir’de yaşayan Muharrem, İstanbul’daki bir firmayla yaptığı iş görüşmesinde istediği sonucu alır. İşe başladıktan bir süre sonra patronun kızıyla ilişkisi olur ama asıl önemlisi eski arkadaşı Nihat’ın yaptıklarıdır. Nihat ortaya bir cinayet oyunu planı attığında kimse neler olacağından habersizdir.

Muharrem bu oyuna dahil olmak istemez ama ilk cinayet işlendiğinde iş işten geçmiştir. Cinayet zanlısı olarak aranan kişi Nihat’tan başkası değildir. Ardı ardına gelen cinayet haberlerinin ardından polis soruşturmayı genişletir ve Muharrem kendisini arananlar listesinde bulur.

Kitapçı Dükkanı – Esmehan Aykol

kitapçı dükkanı esmehan aykolKati Hirşel, İstanbul’un en gözde yerlerinden biri olan Galata’da bir kitap dükkanı işleten son derece huysuz bir isimdir. Gökten yağmur yağsa yağmur damlasını eleştirecek bir yapısı vardır. Aradığı aşkı bulamamıştır ve bir Alman yönetmenin otel odasında ölü bulunmasıyla derdi çok daha farklı olur.

Artık ortada çözülmesi gereken bir cinayet vardır. Yıllardır sattığı polisiye romanlardan cinayetlerle ilgili hemen hemen her şeyi öğrenmiş olan Kati Hirşe kolları sıvar ve katili bulmaya çalışır. Ancak tek başına hareket etmesi mümkün değildir çünkü olayı araştıran komiserle işbirliği yapması gerekir.

Trendeki Kız – Paula Hawkins

trendeki kız paula hawkinsRachel her gün aynı banliyö trenine biner. Her gün aynı yerlerden geçer, her gün neredeyse aynı insanları görür. Bazı insanların hayatlarının çok iyi durumda olduğuna inanır. Kendisi için tam tersini söylemek ise fazlasıyla kolaydır.

Bir gün bindiği trende sadece birkaç saniye içerisinde gördüğü şeyler karşısında şoka girer. Ne yapacağını bilemez ama kısa süre sonra doğrudan polisin yolunu tutar. Artık kendini inandırmak zorundadır ve hayatı diğer tüm insanların hayatlarıyla bağlantılı hale gelmiştir.

Kayıp Kız – Gillian Flynn

kayıp kız gillian flynnNick ve Amy, yaşadıkları yerden taşınarak başka bir şehre göç ederler. Eşinin son birikimiyle bir açan Nick, bu barı kız kardeşi Margo ile işletmeye başlar. Onlar için işler yolunda gitse bile aynı durum Amy için geçerli değildir.

Beşinci evlilik yıl dönümleri geldiğinde Amy aniden ortadan kaybolur. Çok ciddi bir olay yaşanmasına rağmen Nick’in duygusuz görüntüsü herkesin dikkatini çeker. Polis, Amy’nin öldürüldüğünü düşünür ve baş şüpheli yeni açtığı iş, sigorta parası ve bir dizi detay nedeniyle Nick’ten başkası değildir.

Ormanın Derinliklerinde Bir Şey Var – Tana French

ormanın derinliklerinde bir şey var tana frenchDublin’de her zaman olduğu akşamın karanlığı bastırmaya başladığında anneler çocuklarına eve çağırır. Bu seferki çağırışta üç çocuk eve dönmemiş ve ormanın karanlığında kaybolmuştur. Olay yerine gelen polis çocuklardan birisi kanlar içinde elbiselerle bulur ama çocuk yaşananların hiçbirini hatırlamaz.

Aradan yıllar geçer ve o çocuk, Rob Ryan dedektif olur. Aynı ormanda bir kız çocuğunun cesedi bulunduğunda o ve en yakın arkadaşı Cassie Maddox olayı soruşturmaya başlarlar. Geçmişini sır gibi saklamasına rağmen artık onları açığa çıkarma vaktidir çünkü olayın çözümü hatıralara bağlıdır.

En iyi ve en sürükleyici cinayet romanlarını bir araya getirmeye çalıştım. Bu listeye eklenebilecek pek çok farklı kitabın olduğundan eminim. Bunun için yorum yaparak ve yazımı başkalarıyla paylaşarak bana yardımcı olabilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply