Hülya Mutlu’dan 18 iş kitabı önerisi

Hülya Mutlu'dan kariyerinde gelişmene, daha iyi performans göstermene ve aranan insan olmana yardımcı olacak iş kitabı önerileri.

Eskiden yani kurumsal bir kariyer yolunda koşma hevesi güderken iş kitapları ile aram çok iyiydi. O zaman gördüğüm kitapların sunduğu bilgiler vay canına dedirtirdi. Benzer kitaplarla tekrar tanıştım. Hülya Mutlu’nun kendi blog adresinde önerdiği iş kitaplarından bahsedeyim istedim.

Not: Buradaki kitaplar sıralanırken herhangi bir önem durumu gözetilmemiştir. Kendin için en iyi seçimi yapmak istiyorsan kitaplar hakkında yazdıklarıma göz attıktan sonra karar vermeye çalışmalısın.

1. Müşteriniz Ne İster?

müşteriniz ne ister alexander osterwalderAlexander Osterwalder‘ın ilk kez 2013 yılında yayınlanmış bu eseri iş kitabı ve girişimcilik kitabı özelliklerini taşır. Müşterilerin ihtiyaç duyduğu ürünleri/hizmetleri oluşturmak için çok çaba göstersen bile bu tek başına yeterli olmaz. Temelde müşterilerin gerçek isteklerini görmen gerekir.

Bu kitapta bahsedilen süreç, müşterilerin ne istediğini anlamak için müşteri verilerini analiz etme ve organize etme imkanı tanır. Ekip halinde müşteri değeri yaratma konusundaki çabalara odaklanmayı öğretir. Son aşamada bile olsa fikirleri sürekli test etmeyi öğütler.

2. İknanın Psikolojisi

iknanın psikolojisi robert b. cialdiniRobert B. Cialdini‘nin ilk kez 1984 yılında yayınlanmış bu eseri iş kitabı ve psikoloji kitabı özelliklerini taşır. Hayvanların belirli tetikleyiciler karşısında içgüdüsel reaksiyonları vardır. Bu nedenle sabit eylem kalıplarını içgüdüsel olarak takip ederler. İnsanlar ise belirli ipuçlarına otomatik yanıt verirler.

Kitapta yer alan altı geniş ilke insanların birbirlerini nasıl etkilediğini ve otomatik olarak başkalarına uyma durumlarını tanımlar. İnsanların seni etkilemek için kullandıkları teknikleri bu kitapta öğrenebilirsin. Aynı zamanda ikna edici kısayollar hakkında bilgi edinebilirsin.

3. İnsan Mühendisliği: Hayat Karşısında İnsanın Kendisi ve Çevresi

insan mühendisliği nüvit osmayNüvit Osmay‘ın ilk kez 2008 yılında yayınlanmış bu eseri iş kitabı ve kişisel gelişim kitabı özelliklerini taşır. İnsanların şikayetten hoşlanmazlar. Bu nedenle gerçekleri doğru zamanda ve doğru yerde söylemek önemlidir. Gerçek çok hassas bir şey olduğundan üzerine düşünülmesi gerekir.

Bu kitapta hayat ve insana dair hemen hemen her şeyi bulabileceksin. Çok önceden yazılmış olması kafanı karıştırmamalıdır. Çünkü kitabın içeriği güncelliğini korur bir biçimdedir. Bu kitap sayesinde kişisel gelişimine katkı sağlayabilir ve harekete geçmek için gerekli motivasyonu elde edebilirsin.

4. Keyif A.Ş.: Çalışmaktan Keyif Alınan Bir İşyeri

keyif aş richard sheridanRichard Sheridan‘ın ilk kez 2013 yılında yayınlanmış bu eseri iş kitabı ve liderlik kitabı özelliklerini taşır. “Keyif” kelimesi mutluluk anlamına gelir. Menlo Innovations’da çalışanların ve müşterilerin hepsi deneyimlerinden keyif alıyorlardır. Bu nedenle birçok neşe yöntemini öğrenmek ister.

Sheridan, gece geç saatlere kadar çalışmak zorunda olan bir isimdir. Bu baskının altında çalışmanın keyifli bir sonuç olmadığını keşfetti. İş yerinde keyfin önemini vurgulayan bu eseri okuyarak daha fazla üretim ve daha fazla iş birliği ile keyfi bir araya getirince neler kazanacağını öğrenebilirsin.

5. İyiden Mükemmel Şirkete

iyiden mükemmel şirkete jim collinsJim Collins‘in ilk kez 2001 yılında yayınlanmış bu eseri iş kitabı ve liderlik kitabı özelliklerini taşır. Her şirketin mükemmel bir uyum ile başlangıç yapması gerçekçi bir beklenti değildir. Bazıları çok geriden başlarlar ama iyi ilerleyerek mükemmele dönüşmeyi başarırlar.

Kitap bir şirketi oluşturma ve onu devam ettirme konusunda çeşitli analiz destekli bilgileri içerir. İyi bir şirketin mükemmel bir şirkete dönüşmesi kitabın temel konusudur. Kullanılabilecek formüller pek çok olsa bile hepsinin kaderi aynıdır. Dokunuşlar olmadan mükemmellik kalıcı değildir.

6. Kalıcı Başarı İçin Müşteri Hizmetleri

kalıcı başarı için müşteri hizmetleriYavuz Odabaşı‘nın ilk kez 2009 yılında yayınlanmış bu eseri iş kitabı özelliklerini taşır. Rekabetin yoğun olduğu sektörlerde müşteri hizmetlerinin önemi oldukça büyüktür. Çünkü şirketler müşteriye sundukları hizmetle farklılık yaratırlar.

Bu kitap müşteri ilişkileri penceresinden iş dünyasına genel bir bakış atmana yardımcı olur. Kalıcı başarı için müşteri memnuniyetinin sağlanması gerektiği temel ilkesidir. Kitapta aynı zamanda müşteri ilişkilerinin nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler vardır.

7. Checklist Manifesto: İşler Nasıl Doğru Yapılır

checklist manifesto atul gawandeAtul Gawande‘nin ilk kez 2009 yılında yayınlanmış bu eseri iş kitabı ve kişisel gelişim kitabı özelliklerini taşır. İnsanlar dünyalarının kendileri tarafından kontrol edildiğini düşünmekten hoşlanırlar. Ancak çoğu zaman bu denemeler başarısızlıkla sonuçlanır.

Kitap hataya dayalı başarısızlığın cehalet ve beceriksizlik olarak iki nedenden ötürü gerçekleştiğini belirtir. Cehalet, insanların dünyayı yeteri kadar tanımamasıdır. Bilgisizlik, bilginin doğru şekilde kullanılmamasıdır. Kitap bu iki durum üzerinden işlerin nasıl doğru yapılacağını anlatır.

8. Liderlik ve Bir Dakika Yöneticisi

liderlik ve bir dakika yöneticisi kenneth h. blanchardKenneth H. Blanchard‘ın ilk kez 1985 yılında yayınlanmış bu eseri iş kitabı ve liderlik kitabı özelliklerini taşır. Bir şirkette tüm çalışanları eşit şartlarda değerlendirmek gibi bir yaklaşım vardır. Bu yaklaşım iş ortamındaki verimliliği kısıtlayan önemli bir engeldir.

Kitap artık gelenekselleşmiş bu yönetim anlayışını yıkar. Yönetim becerilerinin her çalışan için ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğini öğütler ve bu konuda yol gösterir. Eleştirinin ve terfinin yerinde ağır olduğunu gösterir. Böylece daha iyi bir liderlik stili oluşturulmasına yardımcı olur.

9. Gel Kal Bağlan

gel kal bağlan engin baranEngin Baran‘ın ilk kez 2016 yılında yayınlanmış bu eseri iş kitabı özelliklerini taşır. Bir şirkette kişinin görevini mükemmel bir şekilde yapabilmesi ondan sorumlu olan şefin itici gücüdür. Artık insan kaynaklarında takip edilen temel yöntem bu şekildedir.

Kitap insan kaynakları çerçevesinde personel temini veya personel kazanma konusundaki stratejilere yer verir. Bu stratejiler temelde gel, kal ve bağlan isimli üç sözcükten ibarettir. Gel diyerek en iyi yeteneği bulmanın ve kal diyerek onu ikna edebilmenin mümkün olduğunu gösterir.

10. Savaş Sanatı

savaş sanatı sun tzuSun Tzu‘nun ilk kez milattan önceki bir tarihte yayınlanmış bu eseri felsefe kitabı ve tarih kitabı özelliklerini taşır. Bu kitap Çin’in en ünlü kitaplarından biridir. Yazarı ise Çin tarihinin en ünlü komutanlarından ve yazarlarından birisidir.

Sun Tzu hakkında aslında kimsenin bir şey bilmediği gibi bir gerçek vardır. Onun gerçekten var olup olmadığı belli değildir. Bilinen en yegane şey geride bırakılan eserde ordudan şirketlere, felsefeye ve kişisel gelişime kadar pek çok alana yönelik öğütler içerdiğidir.

11. Basitlik Kanunları

basitlik kanunları john maedaJohn Maeda‘nın ilk kez 2006 yılında yayınlanmış bu eseri tasarım kitabı ve iş kitabı özelliklerini taşır. Karmaşık ve kafa karıştırıcı bir dünyada yüksek kaliteli, kullanımı kolay ürünler geliştiren işletmeler başarılı olurlar. Bunun için en ideal örnek Apple’dır.

Apple sunmuş olduğu hizmetler ve ürünler ile birçok kişinin cebinden çıkan paraya talip olur. Diğer taraftan Google, İnternet ortamına açılan kapıdır ve bunu basitliğine borçludur. Bu eser basitlik kavramının tasarım ve iş dünyası açısından değerlendirilmesini yapar ve çeşitli tüyolar içerir.

12. 19 Nüans

19 nüans inan acılıoğluİnan Acılıoğlu‘nun ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri iş kitabı özelliklerini taşır. İş dünyasında başarılı olabilmek için yanında taşımış olduğun çantada çok çeşitli anahtarların olması gerekir. Karşına çıkacak bir kapıyı her zaman aynı anahtarla açmak mümkün olmayacaktır.

Bu kitap iş yaşamında başarılı olmayı hedefleyen bir insanın neler yapması gerektiğine odaklanır. Birçok farklı sektörün incelenmesi ve değerlendirilmesi sonucu elde edilen en önemli anahtarlar okuyucuya sunulmuştur. Artık doğru anahtarlarla başarının peşinden gidebilirsin.

13. Hikaye Anlatıcısının Sırrı

hikaye anlatıcısının sırrı carmine galloCarmine Gallo‘nun ilk kez 2016 yılında yayınlanmış bu eseri iş kitabı ve kişisel gelişim kitabı özelliklerini taşır. Tokyo basit bir PowerPoint sunumu oluşturarak olimpiyatlara ev sahipliği yapma hakkını elde etmiştir. Buradaki başarı ise tamamen hikaye anlatıcılığına bağlıdır.

Bu kitap önce hikaye anlatmanın değerini ve önemini açıklar. Ardından hikaye anlatıcısının kitleleri etkilemek için kullandığı sırlara yer verir. Eser aynı zamanda birçok başarılı liderin arkasındaki gücün iyi bir hikaye anlatmak olduğunu iddia eder.

14. İş Hayatında Zihin Oyunları

iş hayatında zihin oyunları w. timothy gallweyW. Timothy Gallwey‘in ilk kez 1999 yılında yayınlanmış bu eseri iş kitabı ve psikoloji kitabı özelliklerini taşır. Gerçekten tam anlamıyla keyif aldığın bir işi yapmayı hayal ediyor musun? Ne olursa olsun ve nerede olursan ol müthiş keyif alarak bir şeyleri başarmak ister misin?

Bu kitap sana yön gösterecektir. Başarı için önce iç dünyandaki engelleri ortadan kaldırman gerektiğini söyler. Bu engeller seni geride tutan ve performansını etkileyen çeşitli etmenlerdir. Odaklanarak, öğrenerek ve memnuniyet duyarak yaptığın işten keyif alabilirsin.

15. Şirketler Yıldız Çalışanlarını Neden Kaybeder?

şirketler yıldız çalışanlarını neden kaybeder canan dumanCanan Duman‘ın ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri iş kitabı özelliklerini taşır. İş dünyası büyük bir değişim içerisindedir. Artık eski yöntemler ve eski stratejiler geçerli değildir. Dijital dönüşüm ticaret dahil her şeyi derinden etkilemiş durumdadır.

Tüm bu değişimin içerisinde “yıldız çalışan” adını taşıyan bir kavram hayat bulmuştur. Değişime başarılı bir şekilde ayak uydurup kendisini ve iş çevresini işlevsel kılabilen profesyonellerdir. Bu tür çalışanları elinde tutabilmek için yapılanlardan söz eden eser, aynı zamanda yol gösterir.

16. Buyology

buyology martin lindstromMartin Lindstrom‘un ilk kez 2008 yılında yayınlanmış bu eseri iş kitabı ve psikoloji kitabı özelliklerini taşır. Her gün seni satın almaya ikna etmeye çalışan sayısız mesaj görüyor, duyuyor ve okuyorsun. Bunların büyük bir kısmını anında unutuyorsun.

Kitap bu tür mesajların davranışları etkilemek üzerine tasarlandığını belirtir. Mesajların neden işe yaramadığını kişiye sormuş olsan bile sana net bir cevap veremez. Kitaba göre bir mesajın işe yarayıp yaramadığını belirleyen durum bilinçaltındaki düşünceler ve hislerdir.

17. The Manager: Futbolun Dahi Liderleri

the manager mike carson kitapMike Carson‘ın ilk kez 2013 yılında yayınlanmış bu eseri iş kitabı ve spor kitabı özelliklerini taşır. Dünyanın en büyük kulüplerinde başarıya ulaşmış olan teknik direktörlerin başarısı sadece çok çalışmakla açıklanamaz. Onlar çok çalışmak yerine akıllıca, hedefe uygun çalışmayı tercih ederler.

Bu kitap onların çalışma yöntemleri, uyguladıkları ve takip ettikleri metotlar ve liderlik yolunda attıkları adımlarla alakalıdır. Büyük teknik patronların büyük kararlarını açıklayan eser, büyük bir baskı altında sürdürdükleri işlerindeki başarının sırlarını gözler önüne serer.

18. Kök: Kişiye Özel Kariyer

kök kişiye özel kariyer kamil kasacıKamil Kasacı ve Mevlüt Güleç ikilisinin ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri iş kitabı özelliklerini taşır. Herkesin bir kariyer hikayesi vardır. Kiminin hikayesi başarıyla doluyken, kiminin hikayesi başarısızlıklarla doludur. Acılar, sevinçler, acizlik ve gerçekler herkesi duygusu olabilir.

Bu eserde kariyer tercihi yapmadan önce cevaplaman gereken önemli sorular vardır. Soruların bir kısmı pek bilmediğin özellikleri ortaya çıkarırken bir kısmı işe yaramaz olarak nitelendirilen özelliklerini bulmanı sağlar. Kariyerinde başarı olsun istiyorsan önce kendinle tanışmalısın.

Hülya Mutlu tarafından önerilen iş kitapları hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştım. İçerik hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), benimle birlikte bir kitap listesi oluşturmayı düşünüyorsan veya kitabını tanıtmamı istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply