İlkokul 2. sınıf öğrencilerine 11 kitap önerisi

Gizemli bir kitaptan başka hiçbir şey meraklı bir aklı yakalayamaz. En iyi gizem kitapları için gizli sırlarla dolu maceraları bulun.

8 yaşındaki öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanmaları için en verimli dönemleri bugünlerdir. Bazen 2. sınıf öğrencileri için en iyi okuma kitaplarını bulmak zor bir iştir. Sunmuş olduğum aşağıdaki önerileri dikkate alarak onun en iyi kitaplarla tanışmasını sağlayabilirsin.

1. Cömert Ağaç

cömert ağaç shel silversteinShel Silverstein‘ın ilk kez 1964 yılında yayınlanmış bu eseri resimli çocuk kitabı olma özelliğini taşır. Bir çocuk, her gün onun elmalarını yer, dallarında sallanır ve gövdesinden aşağı kayar. Bu ağacın çok hoşuna gider çünkü paylaşmak onu mutlu eder.

Çocuk büyüdükçe istekleri artar. Ağaç bu istekleri karşılamak için elinden geleni yapar. Çocuk mutludur, ağaç mutludur. Ağaç için bir şeyler hediye etmek mutluluk demektir. Ama hassas ve hüzünlü günler çok uzakta değildir.

2. Vahşi Şeyler Ülkesinde

vahşi şeyler ülkesinde maurice sendakMaurice Sendak‘ın ilk kez 1963 yılında yayınlanmış bu eseri resimli çocuk kitabı olma özelliğini taşır. Bir gece, Max kurt kostümü giyer ve yaramazlık yapmaya başlar. Annesi ona “vahşi şey” der ve onu yemek yemeden yatağına gönderir.

O gece Max’in odasında bir orman büyümeye başlar. Ortaya çıkan okyanus Max’i vahşi şeylerine diyarına götürmek için hazırdır. Max vahşi şeyleri evcilleştirir ve kral olarak kendini taçlandırır. Her şey yolundadır ama Max kendini yalnız hissetmeye başlar ve sevdiklerinin yanına dönmek ister.

3. Sıkı Dostlar Kurbağa ve Murbağa

sıkı dostlar kurbağa ve murbağa arnold lobelArnold Lobel‘in ilk kez 1970 yılında yayınlanmış bu eseri resimli çocuk kitabı olma özelliğini taşır. Kurbağa ile Murbağa çok iyi arkadaştırlar. Mektup yazmaktan yüzmeye, yüzmekten kayıp eşyaları bulmaya kadar her şeyi birlikte yaparak eğlenirler.

Kurbağa bir gün Murbağa’dan hikaye anlatmasını ister. Ancak Murbağa bir hikaye bulmakta zorlanır. Şöyle bir etrafına bakar, kafasının üstünde ayağa kalkar ve kafasını suya sokar ama nafile. Murbağa için son derece talihsiz bir zamandır.

4. Eğer Bir Fareciğe Kurabiye Verirsen

eğer bir fareciğe kurabiye verirsen felicia bondFelicia Bond‘un ilk kez 1985 yılında yayınlanmış bu eseri resimli çocuk kitabı olma özelliğini taşır. Aç bir fare evine geldiği zaman ona ufak bir kurabiye verirsin. Sonra o fare senden bir bardak süt ister. Her şey sütle sınırlı kalır mı?

Süt isteyen fare daha neler ister. Mutfağında dolaşırken kendine oda ister. Odayı bulur eve arkadaşlarını davet eder. Arkadaşları yetmez daha fazlasını ister. İstekleri hiç bitmez. O artık senin ailenin bir parçası olmuştur.

5. Üç Kedi Bir Dilek

sara şahinkanat üç kedi bir dilekSara Şahinkanat‘ın ilk kez 2012 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı olma özelliğini taşır. Üç sevimli kedi Piti, Pati ve Pus bir evin damında bir aradadır. Tek ortak yönleri bu değildir çünkü hepsi birden gözlerini gökyüzüne dikip beklerler.

Yıldızlar kedilere bir şeyler anlatıyor olabilir mi? Kediler yıldızlardan bir şeyler istiyor olabilirler mi? Ufak dostlarımız haricinde bu soruların cevabını kimler bilebilir ki? Belki yıldızlar.

6. Bidur’un Olabilemez Maceraları

bidur'un olabilemez macerlari alaaddin bekenAlaaddin Beken‘in ilk kez 2018 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı olma özelliğini taşır. Başından ne olaylar geçmiş bilinmez ama haylaz bir çocuktur o. Hiç yerinde durmayan bu haylazın adı birden “Bidur” olarak kalır.

Her şeyi bilen bir abla, kurnazlıkta tilkiye kök söktüren bir dede ve yaramazlık dedikodusu yapmayı seven komşu teyzeler olmasa hayat daha güzel olabilir sanki. Aslında Bidur için bunların pek önemi yok. Çünkü o bitmek bilmeyen enerjisiyle yerinde durmamaya devam edecektir.

7. Matilda

matilda roald dahlRoald Dahl‘ın ilk kez 1988 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı ve fantastik roman olma özelliğini taşır. Matilda gerçek olamayacak kadar iyi bir küçük kızdır. Parlak zekası sayesinde her problemi çözer. Bir süper inek olmasına rağmen arkadaşları tarafından sevilen biridir.

Fakat onun dünyasında her şey dört dörtlük değildir. Açık söylemek gerekirse şimdiye kadar görüp görebileceğin en aptal ve en ben merkezli anne ve babaya sahiptir. Matilda şaşırtıcı zekası, mükemmel sabrı ve intikam hevesiyle mücadele etmek zorundadır.

8. Ağaçkakanlar

ağaçkakanlar cahit zarifoğluCahit Zarifoğlu‘nun ilk kez 1989 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı olma özelliğini taşır. Ağaçkakan Upuy büyük beklentiler sonrası dünyaya gelir. Sürekli anne ve babasının gözetimi altındadır ama yerinde durmaya hiç niyeti yoktur.

Upuy tıpkı haylaz bir çocuk gibi aklına ne eserse onu yapar. Ona verilen telkinler bir kulağından girer öteki kulağından çıkar. Upuy’un hiç söz dinlemeye niyeti yoktur. Nihayetinde ağaçkakan Upuy hala büyümekte olan bir çocuktur ve birazcık söz dinlememek onun en doğal hakkıdır.

9. Dory Fantasmagori

dory fantasmagori abby hanlonAbby Hanlon‘un ilk kez 2014 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı ve mizah kitabı olma özelliğini taşır. Dory ailenin en genç üyesidir. Tek istediği hakkı olan ilgidir. Bu yüzden sürekli ilgi çekmek için bir şeyler yapmaya çalışır.

Dory’nin yapacak çok işi vardır. Evin etrafındaki yaratıklarla mücadele eder. Bir yerlerden kaçmak için çaba gösterir. Kız kardeşinin en sevdiği oyuncaktan intikam almak üzeredir. Dory’nin enerjisi tükenecek gibi değildir.

10. Örümcek Ağı

e. b. white örümcek ağıE. B. White‘ın ilk kez 1952 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı olma özelliğini taşır. Fern sevgiyle büyüttüğü yavru domuza Wilbur adını verir. Günün birinde ise Wilbur’u amcasına emanet etmek zorunda kalır ama bu istediği bir şey değildir.

Wilbur’un hayatı tehlikededir. Çiftlik hayvanlarından olan örümcek Charlotte buna engel olmak bir plan yapar. Kendi ördüğü ağlarla Wilbur’u öven ve onu yücelten şeyler yazar. Çiftlikteki herkes bu durumdan etkilenir ve Wilbur hayatta kalmayı başarır.

11. Kral Şakir: Tek Kişilik Dev Orkestra

kral şakir tek kişilik dev orkestra varol yaşaroğluVarol Yaşaroğlu‘nun ilk kez 2017 yılında yayınlanmış bu eseri çocuk kitabı olma özelliğini taşır. Şakir’e arkadaşları Kral Şakir adını takmıştır. Herkes çocuk gibi normal bir çocuk olarak gözükse bile onun hayatı diğerlerinden biraz farklıdır. Çünkü Kral Şakir maceracıdır.

Bir kere yemek yemeden duramayan Fil Necati ile yakın arkadaştır. Babası Remzi ve kardeşi Canan yanından hiç eksik olmaz. Macera denildiği zaman bu isimler göreve hazırdır. Hatta Kral Şakir’in en yakın arkadaşı Fil Necati yemeğini dahi bırakıp maceraya katılmaya hazırdır.

İlkokul 2. sınıf öğrencilerine özel bu kitap önerileri hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından benimle iletişime geçebilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

4 Comments

 1. Bu kitsplari toplu nerden alırız.

 2. ben en çok 6.sıradaki Bidur’un Olabilemez Maceralarını sevdim. Çok komik ve eğlenceli bir kitap.
  Bir arkdaşınız bu sayfayı veli grubunda paylaşmıştı. Güzel olmuş.
  Bidur kitabını daha ayrıntılı anlatsanız bence çok işe yarar. Çok güzel kitap

  • Merhaba,

   Evet okuyucularımdan birisi listeyi dahil olduğu bir grupta paylaşmış. Teşekkürü borç bilirim ona. Listedeki kitapları daha ayrıntılı incelersem okuyucularımı sıkmaktan korkuyorum desem yeridir. Bazen çok fazla şey okumak istemiyorlar ama fırsatını bulduğunda listeyi genişleteceğim. )

Leave a Reply