Kendini tanımanı sağlayacak 10 etkileyici kitap

Kendini tanımanı sağlayacak motive edici kitapları okuyarak hayatını zenginleştirmeyi başarırsın. Bu tür kitapların en iyileriyle tanışmanı öneririm.

Keyifle okunacak kitapların başında insana kendisini anlatan ve kendisini bulmasını sağlayan kitaplar gelir. Bu kitaplarla vakit geçirmek insanı gerçek anlamda keyiflendirir. Bir yandan kendini tanımaya çalışırken, diğer yandan insan psikolojisi hakkında daha yeni şeyler öğrenebilirsin.

Akışa Teslim Olmanın Sırrı

akışa teslim olmanın sırrı guy finleyAkışa Teslim Olmanın Sırrı, ilk kez orijinal dilinde 1991 yılında yayınlanmıştır. Kitabın tek bir amacı bulunmaktadır. Bu amaç her şeyi bir kenara bırakıp kendi hayatınızı geri kazanmanıza yardımcı olmaktır. Bu geri kazanış içinizde gizli olan “gerçek sizi” bulmakla ilgilidir.

Hayat, geçmişte yaşadıklarınız ve elde ettiğiniz tecrübelerin etkisinde devam eder. Fakat aynı zamanda şu an yaşadığınız olaylardan ötürü oluşan stresi beraberinde getirir. Bu duruma müdahale etmediğiniz her gün etki altında kaldığınız yük artış gösterir. Bu durumdan kurtulmak istediğinizde ise gerçek sizi keşfetmeniz gerekir.

Guy Finley tarafından yazılmış olan bu kitap gerçek sizi keşfetmek için teknikler ve ipuçları içermektedir. Bu teknikleri ve ipuçlarını kendi hayatınıza uyarlayarak mutluluğu yakalamayı başarabilirsiniz.

Alışkanlıkların Gücü

alışkanlıkların gücü caharles duhiggAlışkanlıkların Gücü, ilk kez orijinal dilinde 2011 yılında yayınlanmıştır. Oldukça popüler bir kitaptır. Sadece kendinizi tanımanıza destek olacak bir kitap değil aynı zamanda alışkanlıklarınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilmektedir.

Alışkanlıklar rastgele oluşmamaktadır. Kaderin bize sunduğu rastlantılardan değildirler. Alışkanlıklar sizin iradeniz gözetiminde meydana gelirler. Bu alışkanlıklar hayatınızı her anlamda etkiler ve sonunda alışkanlıklarınızın bir getirisi olarak önünüze sunulan yemeği afiyetle yemek durumunda kalırsınız.

Charles Duhigg, alışkanlıklarınızı kontrol altında tutarak kendinizi başarıya ikna edebileceğinizden bahsetmektedir. Alışkanlıklarınızı tanıdığınız zaman kendinizi tanımayı başaracağınız için daha dengeli, mutlu, eğlenceli ve verimli bir hayata sahip olabilirsiniz.

Duygusal Zeka: Neden IQ’dan Daha Önemlidir?

duygusal zeka daniel golemanDuygusal Zeka: Neden IQ’dan Daha Önemlidir?, orijinal dilinde ilk kez 1995 yılında yayınlanmıştır. Zihnimizin rasyonel ve duygusal olmak üzere ikiye ayrıldığını ifade eden Daniel Goleman, bu iki zihnin kaderimizi nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır.

Duygusal zeka attığınız her adımda baskın bir biçimde ortaya çıkabilecek kadar güçlüdür. Bu gücün farkında olmadığınız zaman kendinizi tanımayı başaramazsınız. Eğer bu gücü fark ederseniz kendinizi tanıyabilirsiniz ve duygusal zekanızı daha iyi kullanabilmeyi öğrenerek hedeflediğiniz başarılara ulaşabilirsiniz.

Daniel Goleman, duygusal zekanın doğuştan geldiğini düşünmüyor. Duygusal zekanın geliştirilebilir olduğuna inanan başarılı yazar, insanın duygusal zekayı anlayabilmesi için önce kendisini tanımasını gerektiğine değinmektedir. Çünkü insanın davranışlarını duygusal zekasını kullanarak gerçekleştirmektedir.

İnsanın Anlam Arayışı

insanın anlam arayışı viktor e. franklİnsanın Anlam Arayışı, ilk kez orijinal dilinde 1946 yılında yayınlanmıştır. Kitap yazarı Viktor E. Frankl’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında esir bulunduğu soykırım kampında yaşadıklarını anlatmaktadır. Kitabın verdiği mesaj açıktır; kendinizi gerçekten tanımak istiyorsanız kendiniz açısından hayatın anlamını ortaya koymalısınız. Hayat sizin için ne anlama geliyorsa onun için mücadele etmeyi sürdürmelisiniz.

Viktor Emil Frankl, esir tutulduğu dört farklı kamptan sağ çıkmayı başarmış bir isimdir. Hayatta kalış hikayesini başkalarına anlatmayı tercih etmiştir çünkü aynı zamanda hayata bir anlam kazandırmaya çalışmıştır. İnsanın belirli şeylere takılı kalmadan yoluna devam etmesi gerektiği kitabın en önemli yanlarından birisidir. Bu kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki yazıma göz atabilirsiniz.

Kendini İçinde Ara

kendini içinde ara chade-meng tanKendini İçinde Ara, orijinal dilinde ilk olarak 2012 yılında yayınlanmıştır. Chade-Meng Tan, arama motoru devi Google’ın ilk mühendislerinden ve kişisel gelişim uzmanlarından birisidir. Kitabında insanın normal yaşantısında ve iş hayatında duygusal zekasını geliştirmesini sağlayacak yöntemlerden ve ipuçları yer almaktadır.

Google’ın ne kadar başarılı bir marka olduğunu söylemeye sanırım gerek yok. Bu başarının ardındaki isimler ise Chade-Meng Tan gibi ofis içerisinde çalışan kişilerin mutlu, huzurlu ve kendini tanıyan bireyler olmasını sağlayan isimlerdir. Dünya devi bir markanın çalışanlarına yol gösteren bir kişisel gelişim uzmanının size de yol göstermesini istemez misiniz?

Mutlu Olma Sanatı

mutlu olma sanatı bertrand russellMutlu Olma Sanatı, orijinal dilinde ilk kez 1924 yılında yayınlanmıştır. Kitap için Bertrand Russell’in “mutluluk tarifi” adlandırması yapılmıştır.

Bertrand Russell’in kalemiyle kitabın içerisinde adım adım kendinizi keşfe çıkıyorsunuz. Bu keşif sırasında sizi mutsuz eden, keyifsiz hale dönüştüren ve olumsuz etkileyen deneyimleri tespit ediyorsunuz. Sonucunda biraz fedakarlık yapıp sahip olduğunuz bu negatif deneyimlerle mücadele etmeniz gerekiyor.

Kendinizi tanımak sadece pozitif yönlerinizi açığa çıkartmakla bitmiyor. Aynı zamanda negatif yönlerinizi açığa çıkartıp onları yenmeniz veya en azından onlarla mücadele etmeniz gerekmektedir. Bu kitap bunu yapabilmek için size yol gösterebilecek niteliktedir.

Mükemmel Olmamanın Hediyeleri

mükemmel olmamanın hediyeleri brene brownMükemmel Olmanın Hediyeleri, orijinal dilinde ilk olarak 2010 yılında yayınlanmıştır. Kitap, her gün kitlesel olarak size yönlendirilen mesajlardan vazgeçerek kendinizi aramaya çıkmanız için sizi teşvik etmektedir.

Kitapta bahsedilen kitlesel mesajlar medyanın veya çevremizdekilerin bizi dönüştürmek istediği insan modelidir. Bu insan modeli sürekli olarak mükemmeli arayan ve mükemmeli kovalayan bir bireydir. Peki gerçekten mutlak bir mükemmellik söz konusu mudur? Bu kitap sayesinde aradığınız cevabı bulabilir ve mükemmel olmayı bir kenara bırakarak kendiniz olmaya çalışmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Simyacı

simyacı paulo coelhoSimyacı, orijinal dilinde ilk kez 1988 yılında yayınlanmıştır. Kitap bir roman olmasına rağmen pek çok okuyucu tarafından hayata anlam kazandıran bir kitap olarak görülmektedir.

Simyacı, Santiago adındaki bir çocuğun kendi kurduğu efsanenin peşinden gitmesini konu almaktadır. Zihin açıcı kitaplar arasında yer alan bu kitap aynı zamanda lider olmak isteyenlerin okuması gereken kitaplar arasında yer almaktadır. Bu kitaba daha önce oluşturmuş olduğum iki farklı listede de yer vermiştim.

Kendi içinde yer alan hazinenin peşinden giden ve bu hazineyi bulmak için her şeyi göze alabilen bir çocuğun hikayesini okumak istemez misiniz? Kendini bulmak isteyen bir insan olarak bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Sosyal Zeka: İnsan İlişkilerinin Yeni Bilimi

sosyal zeka daniel golemanSosyal Zeka: İnsan İlişkilerinin Yeni Bilimi, orijinal dilinde ilk kez 2006 yılında yayınlanmıştır. Daniel Goleman, insan psikolojisinde farklı bir yola gitmeyi tercih ederek insanların bağlantı kurmaya zorunlu olduğunu ve bu bağlantıların insanın hayatının her yönünü etkilediğini ifade etmektedir.

İnsan başkalarını düşünerek hareket etme konusunda isteksiz gibi düşünebilir ama başarılı bir insan olmak istiyorsa bunu gerçekleştirmek durumundadır. Sosyal zeka bu tür zorunlukların bir getirisidir. İnsanlar birbiriyle iletişim kurarak yaşarlar ve bu iletişim sosyal zekayı ortaya koyar. Bu nedenle kendinizi tanımaya çalışırken aynı zamanda çevrenizdeki insanları tanımanız gerekir.

Şimdinin Gücü

şimdinin gücü eckhart tolleŞimdinin Gücü, orijinal dilinde ilk olarak 1997 yılında yayınlanmıştır. Kitabın verdiği mesaj gayet açıktır: Anı yaşamalısınız. Çünkü ancak anı yaşayarak mutlu olabilirsiniz.

Verilen mesaj sizi heyecanlandırmamış olabilir. Siz kendinizi tanımayı amaçlayan bir insan olarak anı yaşamak gerektiğinden herhangi bir anlam çıkaramamış olabilirsiniz. Fakat kendini tanımaya çalışan bir insan olarak zaman içerisinde geçmişe bağlı kalmadan yaşamayı bilmeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Anı yaşayıp mutlu olmak bu yönden size çok daha anlamlı gelecektir.

Kendini tanımanı sağlayacak kitaplardan oluşan bu önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Leave a Reply