Kışın içini ısıtacak 10 kitap

Kışın içini ısıtacak kitaplar arıyorsan seni hayrete düşürecek eserlere yönelmelisin. Bu eserlerden bazılarını bu listede bulabilirsin.

Kışın içinizi ısıtacak kitaplar battaniyenin altına girip dinlenme fırsatı bulduğun zamanlarda sana eşlik edebilecek kitaplardır. Bu kitapların en önemli özelliği soğuğu sana pek fazla hissettirmeden bir çırpıda okunabilir olmalarıdır.

Narkoz

narkoz mete gündoğanMete Gündoğan‘ın ilk kez 2017 yılında yayınlanmış bu eseri bir araştırma kitabı ve politika kitabı olma özelliğini taşır. Başlangıcı bir siyaset kitabıyla yapmak çok doğru olmayabilir. Buna rağmen okunması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum.

Ekonomik krizin, yüksek harcamaların, yolsuzlukların ve rüşvetlerin konuşulduğu bir dönemde ekonomiye yönelik bir araştırma kitabın okunması gerektiğini düşünüyorum. Küresel bazda paranın anlamını öğrenmek istiyorsan doğru kitabı okuyacağından emin olabilirsin.

Uzakların Şarkısı

uzakların şarkısı kaan murat yanıkKaan Murat Yanık‘ın ilk kez 2017 yılında yayınlanmış bu eseri bir tarihi roman olma özelliğini taşır. Genç bir yazarın elinden çıkmış yerli romanlardan birisidir. Hikayesiyle kışın battaniye altında okunabilecek en iyi kitap önerilerimden biridir.

Romanın konusu biraz tarihi izlere sahiptir ve bu onu biraz daha okunabilir kılmaktadır. Sürükleyicilik ve akıcılık konusunda romanın bir eksiği olmadığından kapağını aralayıp bir çırpıda bitirerek tadını çıkartabilirsin.

Bütün İyiler Biraz Küskündür

bütün iyiler biraz küskündür nilay örnekNilay Örnek‘in ilk kez 2017 yılında yayınlanmış bu eseri bir derleme kitap olma özelliğini taşır. Yazarın tüm önemli yazılarını bir araya getirmiş olan bu deneme kışın vakit geçirirken yeni bilgiler edinmeni sağlayacaktır. Yeni bilgilere açık biriysen bu kitaba bir şans verebilirsin.

Bu kitabı okurken yanında bir kağıdın ve kalemin olmasını öneririm. Not alacak çok şey bulabilirsin ve elbette öğrenecek sayısız yeni bilgiyle tanışmayı başarabilirsin. Okumak için bir deneme arıyorsan bu mevsimde şans vermen gereken kitap hiç kuşkusuz budur.

İpek Sabahlık

ipek sabahlık osman balcıgilOsman Balgıcil‘in ilk kez 2017 yılında yayınlanmış bu eseri bir biyografik roman olma özelliğini taşır. Yaşadığı dönemin en iyileri arasında yer alan bir gazetecinin yaşam hikayesini anlatır. Bu eseri kurgusal bir eser olduğunu unutmadan okuman çok daha iyi olur.

Bu kitabı okurken bolca şaşırabilir ve bununla birlikte yüreğine damla damla hüzün dolmasını sağlayabilirsin. Etkileyici bir ismin etkileyici yaşam öyküsünü okurken yanında mutlaka yudumlayacak sıcak bir şeyler olmalıdır.

Kavgamız

kavgamız atakan büyükdağAtakan Büyükdağ‘ın ilk kez 2016 yılında yayınlanmış bu eseri bir araştırma kitabı olma özelliğini taşır. Özellikle İkinci Dünya Savaşı gibi büyük bir olayın yaşandığı dönemi merak ediyorsan bu kitabı mutlaka okumanı öneririm. Çünkü kitapta yer alan bilgiler son derece şaşırtıcıdır.

Kitabın konusu dünyanın gördüğü iki büyük savaş döneminde yaşananlarla ilgilidir. İçerisinde pek yer almadığımız için bu savaşla ilgili çok fazla bilgi birikimine sahip olmadığımız bir gerçektir. Bu kitap söz konusu eksikliği biraz bile olsa kapatacak nitelikte bir eserdir.

Dirilt Kalbini

dirilt kalbini nouman ali khanNouman Ali Khan‘ın ilk kez 2017 yılında yayınlanmış bu eseri bir dini kitap ve kişisel gelişim kitabı olma özelliğini taşır. Özellikle kutsal kitap Kur’an-ı Kerim içerisinde yer alan ayetlerden yola çıkarak günümüz insanlarına verilen öğütleri içerir.

Günümüzün modern ilahiyatçı eksikliğini kapatan en önemli isimlerden birinin tavsiyelerinden oluşmuş bir eserdir. Vaazları ve öğretileriyle çok fazla kişiye ilham kaynağı olmuş bir ismin kitabını okuyarak hayatına olumlu yönde bir katkı yapmayı başarabilirsin.

Zamanın Kısa Tarihi

zamanın kısa tarihi stephen hawkingStephen Hawking’in ilk kez 1988 yılında yayınlanmış bu eseri bir popüler bilim kitabı olma özelliğini taşır. Popüler bilim eserlerine ilgi duyan herkesin mutlaka okuması gereken bir eserdir. Özellikle beklenenden daha yalın olan anlatımıyla seni mutlu edecektir.

Birçoğumuz yakından tanımış olduğu bir ismin uzayı ve zamanı herkesin anlayacağı bir dilde anlattığı eserini okuduktan sonra bilimsel konulara biraz daha ilgi duyabilirsin. Bu kitabı okurken yanında bir kağıt kalem bulundurup bol bol not almanı öneririm.

Günden Kalanlar

günden kalanlar kazuo ishiguroKazuo Ishiguro‘nun ilk kez 1989 yılında yayınlanmış bu eseri bir aşk romanı olma özelliğini taşır. Bu eser, 2017 yılının Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmış olan bir yazara aittir. Uzun süre önce yayınlanmış olan bir roman olsa dahi okunması gereken yapıtlardan birisidir.

Roman, bir konak uşağının bakış açısıyla dünyanın en yıkıcı savaşlarından birinin döneminde yaşananların hikayesini anlatmaktadır. Bu kitabı okurken çok hızlı hareket etmemeni ve zaman zaman aralar vermeni öneririm.

Sol Ayağım

sol ayağım christy brownChristy Brown‘ın ilk kez 1954 yılında yayınlanmış bu eseri bir otobiyografi kitabı olma özelliğini taşır. Bu eser beyin felci gibi çok ciddi bir hastalığı yaşamış birinin yaşam öyküsüdür. Kitap aynı zamanda sinemaya uyarlanmıştır.

Çocuk kitapları denildiğinde temel eserler arasında gösterilen kitaplardan birisidir. Doğuştan beyin felci kurbanı olan isim gelecekte İrlanda’nın en büyük yazarlarından birisi olacağını belki bilememiş olabilir. Ancak sen bu büyük yazarın yaşam öyküsünü okuma şansına sahip olduğunu bilmelisin.

Ölmek İçin On Üç Sebep

ölmek için on üç sebep jay asherJay Asher‘ın ilk kez 2007 yılında yayınlanmış bu eseri bir genç yetişkin romanı olma özelliğini taşır. Eser, ihanete maruz kalan ve sonrasında ihanet eden bir lise öğrencisinin hayat hikayesini anlatır. Adı garip olan kaliteli romanlardan birisidir.

Ölümünden önce tüm sırlarını bir kasete kaydedip yaşamına öyle veda eden bir kızın geride bıraktıklarıyla ilgilenmek zorunda kalacak olan bir gencin hikayesini anlatmaktadır. Bu hikayede bir aşk vardır ama bunu keşfedebilmek için sırlarla dolu bir yolculuğa çıkmak gerekmektedir.

Kışın içini ısıtacak kitap önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.
Articles: 33

Leave a Reply