Narcos benzeri 8 kitap

Narcos dizisini izlerken büyük keyif aldıysan sana aynı keyfi yaşatacak kitapları arıyor olabilirsin. Şimdi Narcos benzeri kitaplarla tanışma vakti.

Narcos tarzı kitaplar arıyorsan edebiyat dünyasında ihtiyaçlarını karşılayacak pek çok farklı eser vardır. Bu diziyi izlemekten büyük keyif alıyorsan ilk fırsatta bu listedeki kitapları gözden geçirmeni öneririm. Her birisi dizinin hikayesiyle benzerlik taşıyan bir yapıya sahiptir.

Baba

baba mario puzoBaba filminin romanı olan bu kitap suç ve gerilim temalı bir eserdir. İnsanların gündelik yaşantılarından tutun sinemanın her noktasına kadar işlemeyi başarmış bir klasikten söz ederken elbette daha dikkatli olmak gerekir. Bir mafya oluşumunun geleneklerini, onurunu ve kanla ilişkisini en iyi şekilde anlatan bu roman yıllar boyu unutulmayacak bir eserdir.

Söz konusu isim Vito Corleone veya daha popüler adıyla Don Corleone ise mafya temalı herhangi bir yapıtta herkesin önünü ilikleyecek olduğu bir gerçektir. Narcos ile ilişkisi doğrudan olmasa bile dolaylı olarak vardır. Bu eser tıpkı Narcos gibi bir suç oluşumunun hikayesini anlatır.

Çakal

çakal frederick forsythÇakal gerilim, gizem ve suç temalarını aynı anda içerisinde barındıran bir romandır. Dünyanın en önemli suikastçısı olmasa bile dünyanın en iyi korunan adamını öldürmeye ant içmiş bir suikastçının hikayesini anlatır. Tarihi baştan aşağı değiştirmeye çok yakın olan bu çakalı durdurmanın bir yolu maalesef yoktur.

Gerilim tarzı suç odaklı kitaplar arasında bu kitap epey farklı bir eser olarak gösterilir. Hikayesinin hızlı akışı bile sayfalarda aktarılan gerilimi hissetmen için yeterlidir. Narcos ile ilişkisi aynı türde yapıtlar olmasından gelse bile bu kitabı sevebileceğini düşünüyorum.

Pablo’yu Öldürmek

pablo'yu öldürmek mark bowdenPablo’yu Öldürmek bir roman olmaktan ziyade Pablo Escobar hakkında yazılmış bir biyografi kitabı olma özelliğini taşır. Pablo Escobar’ın yükselişi ve düşüşü gibi iki önemli dönüm noktasını da içeren bu kitap sayesinde bu isim hakkında sayısız bilgi edinebilirsin. Bu eser Pablo Escobar hakkında bilinmeyen tüm gerçekleri gün yüzüne çıkardığını iddia eden bir yapıttır.

Narcos dizisini izlerken belki çok fazla detayla boğuşmak zorunda kalmazsın. Ancak bazen izlediğin dizinin ve içinde bulunduğun hikayenin tüm detaylarını öğrenmek istersin. İşte bu kitap sana Pablo Escobar hakkında tüm detayları sunabilecek iyi bir araştırmanın eseridir.

Pablo Escobar Benim Babam

pablo escobar benim babam juan pablo escobarPablo Escobar Benim Babam adından anlaşılabileceği üzere bir biyografi kitabıdır. Üstelik bu kitap meşhur Pablo Escobar’ın oğlu tarafından yazılmıştır. Babası hakkında bugüne kadar yazılmış olan her şeyin dışarıdan bir gözle anlatıldığını düşünüp bu sefer içeriden bir gözle babasının hikayesini anlatmaya çalışmıştır.

Narcos izledikten sonra Pablo Escobar hakkında araştırma yapmak isteyen hemen hemen pek çok kişinin karşısına çıkacak ilk kitap bu olacaktır. Kendi oğlu tarafından yazılmış olan bir biyografiden daha değerli bir hayat hikayesi parçası bulabilmek çok kolay değildir. Pablo Escobar hakkında Narcos dizisinden öğrendiklerin yeterli gelmediyse bu kitabı okumayı düşünmelisin.

Escobar’ı Deviren Muhbir

escobar'ı deviren muhbir robert mazurEscobar’ı Deviren Muhbir bir devri sonlandıran operasyonlardan birisinin gerçek hikayesini anlatır. Yazarın kendisi Pablo Escobar’ın başında bulunduğu kartelin bağlantılarını araştıran bir ajandır. Günün birinde bu kartel ile bağlantılı olan tüm bankerler hakkında yeterli miktarda bilgiye ulaştığında organize edilen bir sahte düğünle suç şebekesinin içerisinde yer alan ünlü isimlerin yakalanmasına vesile olur.

Kitap hakkında söylenebilecek pek çok şeyi söyledim aslında. Bu eser bir tür biyografik anı özelliğini taşımatadır ve o büyük imparatorluğun çöküşüne ışık tutmaktadır. Narcos izlerken aklının ucundan sürekli olarak Pablo Escobar’ın nasıl bitirildiğine yönelik sorular geçiyorsa bu kitabı okumalısın.

Düşen Şeylerin Gürültüsü

düşen şeylerin gürültüsü juan gabriel vasquezDüşen Şeylerin Gürültüsü en basit haliyle tarihsel bir romandır. Bu romanda yazar kendi ülkesinin geçmişini kurgusal bir biçimde anlatma yoluna gitmiştir. Kolombiya’nın tarihini öğrenirken Pablo Escobar’ı es geçmek olmayacağından elbette bu kitap onun hakkında bilgi alınacak eserlerden birisi olmuştur.

Bazen belirli bir konu hakkında bilgi edinmek için onun etrafında yer alanlar hakkında da bir şeyler öğrenmeye çalışmak gerekir. Bu kitap ihtiyaçlarına karşılık verecek bir eserdir çünkü kurgusal hikayesi Pablo Escobar’ın hikayesiyle kesişmektedir. Narcos izlerken Pablo Escobar dışında gelişen olaylar ilgini çekmişse bu kitabın da ilgini çekebileceğini söyleyebilirim.

Zero Zero Zero

zero zero zero roberto savianoZero Zero Zero adını aynı zamanda bir uyuşturucu maddesinden alan bu kitap ummalı bir araştırmanın ürünüdür. Yazar, kokain ticaretinin arkasında gizli kalmış her şeyi ama her şeyi okuyucuya aktarmak için çaba göstermiştir. Üstelik araştırmalarını yaparken sürekli tehditler almış ama yılmadan yoluna devam ederek bu eseri tamamlayabilmiştir.

Kitabın odak noktası Latin Amerika olduğundan Narcos veya Pablo Escobar ile olan bağlantısı buradan gelmektedir. Eserde anlatılan her şeyin gerçeklere dayandığı ve bizzat bu işin içerisinde yer alan kişiler tarafından aktarıldığı ifade edilmektedir. Narcos ile bir imparatorluğun hikayesini izlerken büyük resme daha farklı bir biçimde bakmak istiyorsan bu kitabı okumayı düşünebilirsin.

Haydutun Aşkı

haydutun aşkı massimo carlottoHaydutun Aşkı gizem ve gerilim temalarını bir arada bulunduran suç odaklı bir romandır. Başlangıcıyla dahi ileride olabileceklerin ipucunu veren bu eserde hiç durmaksızın gerilim yer almaktadır. Çözülmesi gereken gizemin gerekliliği büyük sırların peşinde koşanları daha fazla cezbetmekte ve İtalya’dan başlayan serüvenleri Balkanlar’a kadar uzanmaktadır.

Karakterleri fazlasıyla hatırlanabilir olan bu yapıtı okurken tıpkı Narcos’u izlerken aldığın keyfi alabilirsin. Narcos ile bağlantısı aynı türde yazılmış iyi bir eser olmasından kaynaklanır. Eğer gerçekten Narcos izlerken keyif alıyorsan veya suç temalı kitaplardan hoşlanıyorsan bu kitabı okumalısın.

Narcos benzeri okunması gereken kitaplardan oluşan bu kitap önerilerim hakkında düşüncelerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin. Kitap önerilerimi beğendiysen arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Daha fazla öneri için aşağıdan ücretsiz abonelik gerçekleştirebilirsin.

Not: Bir kitap yazarıysan (veya bir kitap yayıncısı), kitabının bu listede olması gerektiğini düşünüyorsan veya kitabını tavsiye etmemi istiyorsan iletişim sayfasından üzerinden özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsin.

Default image
Kaan Karadeniz
İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun birisiyim. Kütüphaneci olamadım. Bunun yerine Grikitaplar.com ile kendi dijital kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum. Hedefim ise kütüphanemi büyütüp insanları okunması gereken kitaplarla buluşturmak diyebilirim.

Leave a Reply